GYED,GYES, táppénz


saradora # 2012.10.13. 13:44

Tisztelt szakértő,
Jelenleg gyesen vagyok dec. 31-ig.
Azt szeretném megtudni, hogy ha 2013-ban szülök, mi alapján fogják nekem számolni a TGYÁS-t ill. a gyed-et?
2013. jan. 1-től kivenném a szabijaimat, majd visszamennék dolgozni, hogy meglegyen a 180 napom. (a szabadságot beleszámítják a 180 napba?) Utána ha a 180 nap megvan elmehetek-e táppénzre, egyáltalán érdemes-e? Ill. mivel idén még gyesen vagyok, a tgyás számítása az idei év alapján történik, vagy lesz jelentősége a 2013-ban megszerzett 180 napnak.
Segítségét előre is köszönöm.

79csillag # 2012.10.12. 19:14

" Ha a szülés előtt igénylem a TGYS-t akkor is a GYED a gyermekem 2. életévéig jár, vagy rövidül a 28 nappal? "

A GYED-et mindenképp a gyermek 2 éves koráig kapod. A TGYÁS az amit ha elkezdesz a gyermek születése előtt 28 nappal, akkor onnan indul a TGYÁS időtartama, azaz a 168 nap. Ahogy az lejárt, azaz elfogyott a 168 nap, utána kapod a GYED-et a gyermek 2 éves koráig.

" A GYED összegének a kiszámítása a TGYS, illetve az előzőleg igénybe vett táppénz összegéből történik, vagy a munkabérből?"

Ellátás nem lehet ellátás alapja, tehát a TGYÁS és GYED összegének kiszámítása nem lehet egymás alapja, illetve a táppénz se. TGYÁS és GYED számításának alapja, a szülés előtt év.

Én úgy tudom, hogy nincs olyan, hogy választási lehetőség, előbb TGYÁS van, aztán GYED.
Nem tudom mennyi a béred, de a TGYÁS-nak nincs felső határa, a GYED-nek viszont van maximuma.

sziszi1977 # 2012.10.11. 08:00

Tisztelt Szakértő!
Segítséget szeretném kérni az alábbi ügyben.
November 21-re várom gyermekem születését, több évnyi folyamatos munkaviszonnyal, biztosítási jogviszonnyal rendelkezem, 2012.06.01-től táppénzen vagyok. Szeretnék a szülés előtt terhességi-gyermekágyi segélyt igényelni a szülés várható időpontja előtt 28 nappal, majd a 168 nap lejárta után gyermekgondozási díjat. Ezzel kapcsolatban a kérdéseim a következők: - Ha a szülés előtt igénylem a TGYS-t akkor is a GYED a gyermekem 2. életévéig jár, vagy rövidül a 28 nappal? - A GYED összegének a kiszámítása a TGYS, illetve az előzőleg igénybe vett táppénz összegéből történik, vagy a munkabérből?
Próbáltam utána olvasni a problémámnak, de nem tudom, hogy járnék jobban ha egyből GYED-et v. TGYS-t is igényelnék? Köszönöm a segítséget! Sz.

harminchárom # 2012.10.10. 13:35

Tisztelt Szakértő!
Határozatlan idejű köztisztviselő vagyok 5 éve. Néhány hetes várandós vagyok, szeretnék táppénzre menni abban az esetben, ha a későbbi gyed-em megállapítását az alacsony összegű táppénz nem befolyásolja. Jelenleg 160e körüli nettóm van. Ha táppénzre megyek 2012. november 1-től és a szülésig (2013. május) táppénzen is maradok, akkor 2013-ban a gyedemet a tápéénz miatt kedvezőtlebbül bírálhatják el, mintha ezt az évet munkával töltöttem volna?
Várom válaszát, tisztelettel

gzozo # 2012.10.10. 12:31

Tisztelt Szakértő!

Feleségem várandós és épp tegnap jelent meg egy un. Védőnői vizsgálaton.
Előzőleg a munkáltatótól azt az infot kaptuk, h semmi gond ha ez munkaidőben
van mert térítik ha orvosi vagy védőnői viszgálatról van szó. Aztán ma már arra
hivatkoznak, h hiába volt ez lehetséges csak délelőtt munkaidőben akkor sem
térítenek semmit hanem fizetetlen nap!

Kérem segítsen mi a helyzet a 2012.07.01-től hatályos Munka trvkönyve szerint?
Mi a helyzet ha a kismamát csak munkaidőben tudja fogadni a védőnő mert akkor
rendel!? Ezek a napok fizetetlen napok lesznek?

Tisztelettel várjuk válaszát!

intentio # 2012.10.10. 12:31

tedge

Amennyiben 2012-ben lesz 180 bérezett napja, úgy a 2012.07.01-től 2012.12.31-ig elért (184 nap), Peb. járulékalapot képező jövedelme (munkabér) lesz a 2013-ban induló tgys alapja.

Ha azonban ezévben öt, vagy még több napon át pl.gyermekápolási táppénzen van ez a szabály nem alkalmazható. Ez esetben a tgys-t közvetlenül megelőző 180 bérezett napi jövedelme lesz az ellátás alapja.

tedge # 2012.10.10. 10:31

Tisztelt Szakértők!
Segítséget szeretnék kérni a tgyás összegének kiszámításához! Ez év június 30-ig gyeden voltam a kislányommal, július 1-től munkába álltam. Most újra babát várok. Az lenne a kérdésem, hogy hogyan fogják számítani jövőre a tgyást? 6 hónap bruttó gyed + 6 hónap bruttó munkabér kb. 180 munkanappal?
Köszönettel:tedge

tedge # 2012.10.10. 10:22

Tisztelt Szakértők!

Segítségüket szeretném kérni tgyás ügyben!
Ez év június 30-ig gyeden voltam a kislányommal, július 1-től újra munkába álltam. Második gyermekem pedig úton van. Az lenne a kérdésem, hogy jövőre esedékes tgyás összegét hogyan kell számolni majd? 6 hónap bruttó gyed + 6 hónap bruttó bér és kb. 180 munkanap?
Köszönöm a segítséget! tedge

intentio # 2012.10.10. 08:07

wolfineve

Amennyiben év közben kezdődött a munkaviszonya és tárgyévben még nem vett igénybe sem itt, sem más, előző munkáltatónál betegszabadságot, akkor időarányosan, a keresőképtelenség első 13 munkanapjára a munkáltató fizet betegszabadságos bért. Erre az időre az Mt. szerint a távolléti díj 70%-a illeti meg.

Ezt követően naptári napra jogosult táppénzre. Összege az Ebtv. 48. § szerinti számítási időszakban elért peb. járulékalapot képező jövedelem 50, vagy 60%-a.

intentio # 2012.10.10. 07:53

gymarcsi

A tgys ellátást a szülés várható időpontja előtt akár 28 nappal is igényelheti.

A szükséges Foglalkoztatói igazolást a munkáltatónak, jelen esetben az ügyvezetőnek kell kitölteni, aláírni és továbbítani az EBSZSZ felé.

A kitöltésben természetesen kérhetik az "OEP" segítségét.

dido2121 # 2012.10.08. 14:16

Tisztelt Szakértők!

Kérem segítségüket, mert nem tudom, hogy mit tegyek!
Idén 04.18-án 7.15-kor szültem, országos közfoglalkoztatási programban dolgoztam, szerződésem április 30-ig volt. A munkáltatómat élettársam a szülés napjakor értesítette, hogy megszültem. Október 2.-val lejárt a TGYÁS-om, de egy kicsivel előtte már leadtam a GYED igénylőt. Vissza jött a válasz, hogy nem vagyok rá jogosult mert nem munkaviszonyból szültem. (A 365 nap biztosítási idővel rendelkeztem.) Mindez abból adódott, hogy az önkormányzati ügyintéző úgy tudta, hogy egy nappal korábban kell megszüntetni a munkaviszonyomat, így a megszüntetőbe 04.17.-e szerepel, indok a megszüntetésre, hogy 2012.04.18.-án megszült. Ezt én alá is írtam, mert azt hittem, hogy ez így jó, és jogosult leszek mindenre. A bérszámfejtő sem vette észre a hibát a MÁK-nál, mivel az önkormányzati béreket ott számolják el és elvileg neki tudnia kellet, hogy ez így nem jó. Mit tudok tenni, hogy megkapjam a jogosan megjáró GYED-emet. Felebezni szeretnék, de ha azt is elutasítják? Forduljak munkaügyi bírósághoz?
Köszönettel: Erika

rencs22 # 2012.10.07. 21:47

Kedves Szakértők!
Gyesre szeretnék menni, úgy tudom fizetés nélküli szabadságot kell kérni a munkáltatótól. Írásban kell rögzíteni ennek igénylését illetve kiadását? Ebben az esetben kötelezően ki kell adnia, vagy vissza is utasíthatja? A Gyed idejére is kellett volna igényelnem fizetés nélküli szabit, mert erről annak idején egy szó sem esett a munkáltatóm részéről…
Gyed vagy gyes ideje alatt történhet-e, illetve érvényesnek minősül-e a szerződésmódosítás vagy kiegészítés bérváltozás miatt?
Köszönettel:
Reni

gymarcsi # 2012.10.05. 14:09

Tisztelt Szakértő!

Szeretném a segítségét kérni abban, hogy jelenleg most 6 hónapos kismama vagyok, 2013 január 20.-ra vagyok kiírva szülésre. azonban a jelenlegi munkahelyemen határozatlan szerződésem van, de 1 hónapja a főnököm mindenkit kiléptetett, mert meg akarja szüntetni a céget anyagi nehézségek miatt. Azonban nem akar velem kiszúrni, ezért azt mondta, addig fog a cég élni, amíg meg nem szülök. Még nem pontosítottuk konkrétan, hogy szülésem után melyik napon akarja megszüntetni a céget. A kérdésem az lenne, ha a szülés elött szeretném a Tgyás papírjait leadni, akkor ebben kinek a segítségét kérhetem? mert van benne olyan rész is ha minden igaz, amit a munkáltatónak kell kitölteni. Így meg már nincs bérszámfejtő, pénzügyes aki kitöltené, csak én meg az ügyvezető, hivatalosan papíron. És ha szülés után kérvényezem a tgyást? és akkor már nem él a cég? Akkor az OEP segít kitölteni?Kérem nagyon fontos, hogy tisztázodjon nekem ez a probléma, mert így nem értem. Az alábbi e-mail címre is külde el a válaszát: maria.gyurkovics@gmail.com Köszönöm előre is, és remélem sikerül tisztán látnom a helyzetet. Üdvözlettel: Mária

wolfineve # 2012.10.05. 13:44

Tisztelt Szakértő!

Betegszabadság illetve táppénz kiszámításában szeretnék segítséget kérni. Nem értek a számításhoz, de keveslem az összeget, amelyet a munkáltatómtól ezekre a napokra kaptam.
Egy vállalkozónál dolgozom 8 órában, 108.000 Ft szakmunkás minimálbérért, 2012 02. 07-től.
Szeptember 05-től voltam táppénzen (vagy betegszabadságon?) szeptember 30-ig. Azt tudom, hogy valamennyi napot a munkáltatómnak kell fizetnie nekem erre az időszakra, és csak a fennmaradó napokat fizeti a TB. Na de mennyi időt fizet a munkáltató és milyen összegben?
Köszönöm a segítséget!

nandy # 2012.10.05. 09:31

A családi adókedvezménynek és a családi pótléknak annyi köze van egymáshoz, hogy az jogosult a kedvezmény érvényesítésére, aki egyébként családi pótlékra jogosult.

Családi pótlékra jogosult a vér szerinti szülő, ha a gyermeket a saját háztartásában gondozza. Nem feltétel, hogy a szülők házastársak legyenek.
Így minden további nélkül anyuka helyett az apuka is igénybe veheti a családi adókedvezményt, vagy akár meg is oszthatják egymás közt.

mandlym # 2012.10.03. 06:18

Tisztelt Szakértő!

Szeretném segítségét kérni a következő kérdésben.2012.12.15-re vagyok kiírva a kisfiammal, én a szülés napját megelőzően 28 nappal megkezdem a TGYÁS-t.Tudomásom szerint ezt a munkáltatómon keresztül kell majd intéznem, orvosi igazolás szükséges hozzá. Jelenleg a párommal, akivel nem vagyunk házasok,sem hivatalos élettársi viszonyban nem állunk, azon gondolkozunk, hogy összeházasodjunk-e a családi adókedvezmény érvényesítése miatt. A 91. naptól én vettem igénybe az adókedvezményt,novembertől nem dolgozom. Tudomásom szerint, amint megszületik a baba onnantól én az adókedvezmény helyett a családi pótlékot tudom igényelni. Ha házasságot kötünk a családi pótlék mellett lehetséges a párom fizetésére pedig a családi adókedvezményt kérni? Vagy házasságkötés nélkül én is tudom a családi pótlék mellett(hiszen nem lesz jövedelmem,nincs miből adóznom)? Az igénylést a mi esetünkben majd január 31-ig kell leadni?

Válaszát előre is köszönöm!

bkevi # 2012.10.01. 11:19

Tisztelt Szakértő!
Következő a kérdésem:
2011. augusztus 8-án született meg a kisfiam, akivel GYED-en vagyok. Azelőtt határozott idejű szerződésem volt egy általános iskolában, mint tanítónő, amely 2011. július 30-án járt le. A GYED-em 83.000 FT. A helyzet az, hogy valószínűleg megint kismama vagyok, de nem tudom, hogy milyen juttatásokat tudok így igénybe venni? Gondolom a második baba után már nem a szerződéses bérem juttatásait kapom? Mennyi az a minimális idő , melyet "állományban" kell töltenem, hogy hasonló feltételekkel tudjak elmenni szülni?Segítségét előre is köszönöm!

salapeti # 2012.09.28. 20:30

Tisztelt Szakértő!

Segítséget kérnék az allábbi ügyben.

Feleségemmel babát várunk. Jelenleg 7. héten járunk és 2013 május közepén születik meg a baba.
Feleségem munkaviszonya határozott idejű volt. Ez úgy nézett ki, hogy hol kettő hol három hónapra hosszabbították meg a szerződését. 3 és 4 műszakos munkarendben dolgozott. Jelenleg épp 3 műszakosban.
Szerződése pont szeptember 30-ig szól, tehát vasárnap éjfélig. Foglalkoztató cég egy munkaerő közvetítő, akin keresztül egy multicégnél dolgozik.
Mivel állapotos lett ezért már egy hete közölte ezt a tényt a munkáltatójával szóban (szept. 21-én). Nem ment be hozzá azóta. Tegnap szeretett volna bemenni a munkáltatóhoz, de nem voltak nyitva. Telefonon leegyeztette az ottani titkárnővel, hogy a mai nap (szept. 28.) 2 óra után bemehet a terhességet igazoló papírral.
Mai nap kapta az sms-t, hogy nem tud bemenni, mert csak 2-ig lesznek nyitva. Majd este 7 órakor felhívta a titkárnő, aki 2 órától ugye már nem dolgozott, hogy a munkaviszonya lejár és nem hosszabbítják meg.

Indoklás:
A multicég munkaügyese nem jelzett vissza, hogy megoldható-e a kétműszakos foglalkoztatás, három műszakban pedig nem foglalkoztathatják, mert ha valami baj történik, akkor megbűntetik őket. Ezért inkább nem hosszabbítják meg a szerződést.

Utánaolvastunk, hogy milyen védelem vonatkozik ebben az esetben a kismamákra. Azt találtuk, hogy a bejelentés után nem szűntethető meg a munkaviszony, viszont határozott idejű szerződés esetén nem ismerjük pontosan a törvény rendelkezését. Kérdésem az, hogy jogos-e a szerződés hosszabbítás megtagadása, illetve kihez fordulhatnánk ezzel a problémával?

A válaszokat előre is köszönöm!
Üdv. Salapeti

nandy # 2012.09.28. 11:25

Itt a kérdés inkább az, hogy a munkáltatód engedélyezi-e a szabadságodat? Ha igen, akkor semmi akadálya nincs a szabadságolásnak. A táppénz ugyanis nem kötelező, bár a gyakorlatban néha úgy néz ki :)

angoltanar # 2012.09.27. 14:24

Tisztelt szakértő!
A következőben szeretném a segítségét kérni. Közalkalmazott vagyok egy középiskolában. 2013 márciusára várom a gyermekem. A kérdésem az lenne, hogy lenne-e lehetőségem/jogom január illetve február hónapra táppénz helyett szabadságra menni? Ekkor már nem szeretnék dolgozni. Ezt igényelnem kellene a munkáltatómtól vagy csak táppénzre mehetek az említett időszakban?

Előre is köszönöm válaszát!

intentio # 2012.09.27. 10:27

Igen.

lenolaj1 # 2012.09.26. 11:50

A szabályt ismerjük – és be is kívánjuk tartani!!! -, mely szerint ellátás csak az egyik országból vehető igénybe, és azzal is tisztában vagyunk, hogy csak 1 országban fizethető a járulék (ahol a tényleges munkavégzés folyik).
Köszönöm a választ, s ezek szerint csak a MÁK Nemzetközi Kapcsolatok Osztályán tudnak a konkrét kérdésünkre konkrétan válaszolni.

intentio # 2012.09.26. 11:30

lenolaj1

Férjemmel uniós országban (Angliában)dolgozunk, hivatalosan, bejelentve, egészségbiztosítást fizetve. Januárban fog megszületni az első babánk, akit 2 éves koráig Mo.on szeretnénk nevelni párommal. Munkahelyemről (Angliából)9 hónapig kapom a GYED-szerű ellátást, tehát ez a része tisztázott. De a 9 hónap után után igényelhetem-e Mo.-ról a GYES-t a kicsi 2 éves koráig? Másik kérdésem, hogy igaz-e, miszerint én dönthetem el, melyik országból kérem a családi pótlékot? (azt tudom, hogy csak az egyik országból)

Az ügyfélszolgálati irodán 3 ügyintézőtől eddig 3 féle választ kaptam. Tudna-e valaki ebben a témában javasolni egy hivatalos internetes honlapot?
Köszönöm.

Nem, nem igaz.

Azt, hogy az ügyfél mely tagállamból részesül családi ellátásban nem az ügyfél döntése, hanem a vonatkozó EU-s jogszabályok, határozzák meg.

A koordinációs rendelet alapelvként mondja ki az ellátások halmozódásának a tilalmát.

Ugyancsak alapelv az egy állam joghatósága alá tartozás elve ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy személy egyszerre csak egy országban, főszabályként abban az országban, ahol a munkát végzi fizessen járulékot, ezt hívják lex loci laboris elvnek...

Azt, hogy mely tagállamból részesül egy család ellátásban, jogszabály rendezi - közigazgatási eljárás keretében kerül meghatározásra az, hogy az adott tagállam rendelkezik-e elsődlegesen joghatósággal a családi ellátások folyósítására -, tehát sohasem az ügyfél döntése határozza meg azt, hogy mely tagállam folyósít ellátást a részére.

A családi ellátások koordinálását végző szerv Magyarországon a Magyar Államkincstár. Akinek tehát EU-s jogszabályt érintő családtámogatási ügye (családi pótlék, GYED, GYES) van annak célszerű a Magyar Államkincstár Nemzetközi kapcsolatok Osztályát személyesen fel, vagy írásban megkeresni, mivel ezzel országosan, központosítva Ők foglalkoznak, így egy konkrét esetben teljeskörű tájékoztatást is ők tudnak adni.

(Magyar Államkincstár Budapesti- és Pest Megyei Igazgatóság Nemzetközi Kapcsolatok Osztálya 1139. Budapest Váci út 71. Tel: 06-1-452-2910)

intentio # 2012.09.26. 11:25

norbi.sz

Amennyiben megszűnik a feleségem külföldi munkaviszonya, abban az esetben már én is kérhetem itt Magyarországon a GYES-t, illetve a családi pótlékot abban az esetben is, ha még nincs munkaviszonyom (több évig itthon dolgoztam, de sajnos úgy alakult, hogy megszűnt a munkaviszonyom)... Külföldön sosem volt munkaviszonyom, nem is éltem külföldön sosem, magyar állampolgár vagyok, a feleségem, valamint a kicsik is, magyarországi bejelentett lakcímmel.

Köszönöm válaszát!

Igen, kérheti. Fő szabály, hogy a GYES és a Csp. alanyi jogú ellátás,azaz nem szükséges hozzá munka (biztosítási) jogviszony, azonban ha a házastársak bármelyike külföldön dolgozik a magyar szabályokat "felülírja" a koordinációs rendelet némely cikkelye.

Edit73 # 2012.09.25. 18:51

Tisztelt Szakértő!

A következő ügyben lenne szükségem a segítségére:
a férjem 2011. április elsejétől GYES-en van hármasikreinkkel.Ez 2012. december 31-én lejár,mivel a fiúk megkezdték az iskolát.Így a férjem 2013. január 1-vel visszamegy dolgozni eredeti munkáltatójához (kft-hez). Hány nap szabadság jár neki? (a munkáltatója szerint 3!!!!!!)A GYES megkezdése előtt kivette az addig járó szabadságát.
Másik kérdésem: ha férjem 2013. január 1-től GYES-en maradna egyik,tartósan beteg gyermekünkkel,kötelesen lenne a munkáltató kiadni a szabit? Ugye ebben az esetben GYES mellett dolgozhatna 8órában?
Köszönöm segítségét!Edit