GYED,GYES, táppénz


nandy # 2009.11.12. 10:45

.

nandy # 2009.11.12. 10:45

.

hency2 # 2009.11.12. 11:08

Kedves Nandy!

Korábban írtam ide GYED-ügyben(GYED-ből mentem TGYÁs-ra majd megint GYED-re,Bt. beltag vagyok stb.),azt tanácsoltad keressem a REP osztályvezetőt.Nos írtam is egy kérelmet,ma kaptam meg az elutasítást miszerint a 217/1997(XII.1.)kormány rendelet R.26§(1) bekezdése szerint az egyéni és társas vállalkozók ellátását tényleges jövedelem hiányában a jogosultság kezdőnapján érvényes minibálbér figyelembevételével kell megállapítani.

Hát mi ne mondjak elkeseredtem rendesen,dolgoztam évekig,fizettem magam után a közel 90 ezres járulékot,én a két gyerekemmel összesen nem vagyok annyit itthon mint más eggyel,orvos lévén nem engedhetem meg magamnak,hogy 2x3 évig itthon legyek +közte legyen 2 év szünet,hogy kapjak is valami GYEDEt.Ugyanilyen helyzetben levő barátnőm max.GYEDre jogosult csak azért mert ő alkalmazott,meg más REP-hez tartozik,pedig egyszerre szültük mindkét gyerekünket.
Elnézést a magán jellegü hozzászólásért,de remélem még okulhat belőle valaki.
Köszönöm szépen az itteni segítséget,jó ,hogy van ilyen lehetőség!

Na megyek ogndolkodni mibe fektethetném be a 46 000 Ft-os GYED-em......

dévé # 2009.11.12. 12:42

Kedves Nandy!

Nagyon köszönöm a válaszod, igazán sokat segítettél!
Még egy kérdésem lenne: a felmondási időt is szokás kifizetni? Vagy azt mindenképpen le kell tölteni?

köszönöm,

Dévé

nandy # 2009.11.12. 15:13

Munkáltatói rendes felmondás esetén a munkáltató köteles a felmondási időt kifizetni, és az időtartam felére felmenteni a munkavégzés alól.

nandy # 2009.11.12. 15:17

hency:

igaza van a REP-nek, de ezt írtam is korábban, sajnos nem olvastad el :((

nandy # 2009.10.20. 22:43 hencí:

Elnézést kérek, nem jó választ adtam.

Nem mindegy, hogy társas vállalkozóról vagy munkavállalóról van szó.
Társas vállalkozónál (mivel nincs szerződés szerinti bére) valóban a minimálbér az alap.
Ezt úgy lehetett volna elkerülni, hogy a második ellátás igénybevétele előtt 2–3 hónapig magasabb járulékalap után fizeted a járulékot. Ez nem történt meg.:(

nandy # 2009.11.13. 08:06

A keresőképtelenség első 15 munkanapjára (kb. 3 hét) betegszabadság jár, ami a bér 70%-a.

GYES melletti táppénz csak annyi napra jár, ahány bérezett napod van a gyes kezdete óta. Jelen esetben július 6-tól november végéig lenne bérezett nap, tehát közel 5 hónapig lehetnél táppénzen.

De ha gyes mellett igényled a táppénzt, akkor az ellátás alapja legfejlebb a minimálbér lehet, hiába több a szerződés szerinti bér.

hency2 # 2009.11.13. 11:22

Nandy!

Valóban nem olvastam már ezt a hsz.-at,elnézést kérek, és mégegyszer szeretném megköszönni a segítségedet!!!

Üdv:hency

nandy # 2009.11.13. 14:17

precher:

Látom, érted a lényeget :)) De szerintem nem 50% lesz, hanem 60%, ha megvan a két éves folyamatos jogviszonyod.

Stabika # 2009.11.13. 14:23

Sziasztok. betegállomány alatt jogos-e hogy amunkáltató levélben értesít arról, hogy rendes felmondással felmond úgy, hogy tudtában van annak, hogy ez csak akkor léphet életbe ha a betegállományból visszamegyek?
Erre hivatkozik: Mt. 94/E (előzetes tájékoztatás arról, hogy a munkáltató csoportos létszámleépítést határozott elportos és ez alapján a munkaviszonyom megszüntetésre kerül, ha visszamegyek betegállományból.)

Mintha korábban valaki azt írta volna, hogy erről nem tájékoztathattak volna levélben sem a betegállomány alatt!
Mi az igazság?
Köszönöm szépen.
Ha jogszabályt valaki bemásolna,megköszönném.

weaverger # 2009.11.13. 19:23

Rokkantsági járadék (nem nyugdíj) mellett jár e a GYED?

Nem kaptam konkrét választ erre a kérdésre sem a MÁK-tól, sem a Nyugdíjfolyósító szervtől, sem az interneten nem találtam kielégítő választ.

Abban az esetben ha nem jár, akkor fel lehet e függeszteni (nem megszüntetni!) a járadékot a GYED időtartamára, és a GYED lejárta után automatikusan kapom a járadékot?, valamint nekem újból el kell mennem orvosi felülvizsgálatra, ha a rokkantság mértéke 100 % és véglegesítve vagyok?

Ha a csak a GYES igényelhető, akkor bajban vagyok, mert a GYES nagyon kevés a járadék mellett, e kettő összege 55.000 Ft, ami nem fedezi a hitelemet, a rezsimet sem a gyerek után járó kiadásokat.

Lyonee # 2009.11.13. 21:29

A jogosultsághoz szükséges előfeltételek megléte esetén sem jár GYED, ha a jogosult rendszeres pénzellátásban részesül.

http://www.gyed.net/GYED/GYED.php

nandy # 2009.11.14. 08:54

Ráadásul hiába kéri a járadék szüneteltetését, nem lesz meg a szükséges biztosítási ideje...

Rékuska # 2009.11.14. 11:46

Kedves Nandy! Jelenleg gyed-en vagyok 2009 március óta, 2010 szeptemberig, és ezalatt szeretnénk második babát. 2002 óta van folyamatos munkaviszonyom, 300 e Ft körüli bruttó bérrel és szeretném, ha a második baba után is ennek alapján kapnám a tgyás-t illetve max gyed-et. A munkahelyemen, ami egyben tb kifizetőhely is, azt mondják, hogy mivel 2010-ben nem lesz jövedelmem, ha 2010-ben szülnék, gyed alatt, akkor az alap a minimálbér kétszerese lenne. Ha azt akarom, hogy a fizetésem legyen az alap, akkor vissza kell mennem min. 180 naptári napra dolgozni. Igaz ez?
Előre is köszönöm a segítséget!

benevar # 2009.11.14. 13:07

Stabika:

Az értesítés kézbesíthető keresőképtelenség alatt is, a felmondás nem adható át csak annak megszűnését követően, legkorábban a tájékoztató átvételét követő 30 nap elteltével.

nandy # 2009.11.14. 13:11

Rékuska:

A GYED alapja minden esetben a minimálbér kétszerese lehet maximum, akár dolgoztál a köztes időszakban, akár nem.
TGYÁS-nál - ami az első 24 hétre jár - lehet érdekes a 180 bérezett nap, mert ha nincs meg, akkor a tgyás alapja is max. a minimálbér kétszerese lehet. Ha megvan a 180 nap, akkor annak megfelelően.
Fontos megjegyezni, hogy nem számít bérezett napnak a táppénz!
Úgy lehet 180 bérezett napot szerezni, hogy pl. kezdésnek kiveszed a szabikat (ez általában legalább 25-30 nap), ezzel megvan kb. másfél hónap. Aztán dolgozol négy és fél hónapot ténylegesen. Vagy az utolsó három hétben betegállományba vonulsz, mert az első 15 munkanapot (ami kb. 3 hét) a munkáltató fizeti betegszabadság címén.
Ha élsz a szabadságkivéttel és a betegszabival is, kb. 4 hónapot kellene dolgoznod, vagy valamivel kevesebbet.

benevar # 2009.11.14. 13:12

Rékuska:

A Gyed alapja minden esetben maximalizálva van a minimálbér kétszeresében. A Tgyás alapja 0-179 bérezett nap esetén max. a minimálbér kétszerese, legalább 180 bérezett nappal korlátlan.

Stabika # 2009.11.14. 15:58

benevar

Köszi.

nem tudom, hogy mire volt jó, hogy táőppémz alatt kiküldték, így csak azt érték el, hogy a jövedelem pótló biztosítást nem tudom igénybe venni.
Viszont a kiküldött levélben rendes felmondás szerepel, de mikor betegácsiból visszamentem akkor meg rábeszéltek a közös megegyezésre.
Ez ilyenkor nem teszi semmisség a kiküldött levelet? Gondolom nem. :-(

Stabika # 2009.11.14. 15:59

Úg emlékeztem, hog levélben csak rendkivüli felmondást küldhetnek ki, de akkor rosszul emlékeztem. :-((

vasember # 2009.11.14. 16:01

Segítséget kérnék.
Hogyan tudok gyesről gyesre menni. Jelenleg 2 gyerekkel gyesen vagyok és jön a harmadik. Akkor én most megint gyesre megyek. KÖSZÖNÖM

Rékuska # 2009.11.14. 17:02

Köszönöm szépen, ez nagyon gyors volt! Javít valamit a helyzeten, ha most lemondom a gyed-et, elmegyek gyes-re és mellette szerződéses alapon dolgozom? Mennyit kellene ahhoz keresnem, hogy jobban járjak? (laikusként gondolom, hogy ha többet kapok, mint a minimálbér kétszerese, akkor megéri...)

nandy # 2009.11.14. 22:46

Szerintem elég lenne akkor visszamenned dolgozni, ha már útban van a második baba :) Mert még akkor is lesz 7-8 hónapod, remélhetőleg nem kell korábban eü. okok miatt táppénzre menned.
Azt, hogy mennyit kellene keresned, nem igazán lehet megmondani, mert ha 2010 augusztusában szülsz (ennél korábban nem valószínű...), akkor az ellátás maximuma már a 2011. évben érvényes minimálbér kétszerese lesz valószínűleg. Azt pedig senki nem tudja, mennyi lesz két év múlva a minimálbér.

nandy # 2009.11.14. 22:47

Javítok:
Ha 2010-ben szülsz, akkor a TGYÁS plafonja a 2010-ben érvényes minimálbér kétszerese lesz, a GYED-é viszont - valószínűleg - a 2011-ben érvényes m.bér.

(Mindig az igénylés évében aktuális minimálbér a mérvadó)

nandy # 2009.11.14. 22:50

Stabika:

Nem igazán értem, miről beszélsz, kissé összekuszálódott...

A lényeg az, hogy ha a munkaadó csoportos létszámleépítést tervez, akkor a szabályok szerint erről legalább 30 nappal korábban tájékoztatnia kell a munkavállalót, és a Munkaügyi Központot is. Attól ez még rendes felmondás lesz...

nandy # 2009.11.14. 22:52

vasember:

Nem TGYÁS-ra (terhességi gyermekágyi segély), vagy GYEd-re gondoltál?
Főszabály szerint egyszerre csak egy ellátás vehető igénybe, tehát nem jár gyes és tgyás/gyed is. Vagy az egyik, vagy a másik.
A tgyás/gyed igénylésének feltétele, hogy előtte lemondd (az új ellátás igénylésének napját megelőző nappal) a gyes-t.