munka törvénykönyve


Beus75 # 2008.03.19. 06:54

Heló!Lenne egy kérdésem.A lényeg hogy új területi vezetőt kapott a cég ahol dolgozom.Ez az illető részben be akarja szüntetni a dohányzást,holott van kijelőlt hely,de még a 30 perces ebédszünetünket is korlátozni akarja.Úgy gondolom hogy ez már a személyi jogok megsértése felé hajlik.Kerestem ezekről tőrvényt de nem találtam.Szeretnék felvilágosítást kérni,hogy mihez van joga a területi vezetőnek és mihez nincs.Melyik az a jogszabály ami ezzel foglalkozik.
Köszönettel:Beus75

the big cat # 2008.03.19. 05:15

Nem perelhetsz, és nem kell aláírnod semmit. Amint írtam a munkaviszonyod a törvény erejénél fogva, minden további aktus (aláírás, szerződésmódosítás, stb.) nélkül határozatlan idejűvé vált. Van munkaszerződésed. Persze az nem baj, ha ezt a tényt, miszerint a szerződésed határozatlan idejű egy emlékzetetőben mindketten írásban is tudomásul veszitek, de ez a jogi helyzethez nem tesz hozzá semmit.

Egyjogász # 2008.03.19. 04:11

KBS által írtakhoz még annyit, hogy ezen vélelem megdöntéséhez jelenleg már nem elég, hogy a fővállalkozó bemutat egy szerződést, hogy a munkavállalók pl. egy kazah cég alkalmazottai, a céget meg keresse a Felügyelőség Kazahsztánban, hanem csak azt fogadják el, ha az alvállalkozó képviselője (cégvezető, munkáltatói jog gyakorlója) ténylegesen is utolérhető, azaz pl. személyesen megy be a felügyelőségre, és igazolja, hogy a dolgozókat ő foglalkoztatta.

Anonymus0127 # 2008.03.18. 22:29

Hello!

Még lenne 1 kérdésem a korábbi hozzászólásodhoz kapcsolódva.
Most nagy mosollyal beleegyeznek a véglegesített szerződésbe, de nekem semmi garanciám nincs arra, hogy rá egy-két hónapon belül nem e tesznek ki, mint ahogy Te is írtad.
Tehát ha nem írom alá, akkor
azzal munkaügyi bíróságon perelhetek e, hogy aláírás hiányában ugye, mivel még azóta szerződést nem láttam, munkaszerződés nélkül dolgoztatnak a mai napig is (munkaviszonyom fenn áll, de szerződésem nincsen). Tudom bizonyítani jelenléti nyilvántartással, hogy március 1-je óta Én minden nap bennt voltam és dolgoztam, ezt már email címemre küldtem.

Előre is köszönöm a válaszodat!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.18. 11:31

Olyan munkaterületen, ahol több munkáltató munkavállalói dolgoznak egyszerre, azokról a dolgozókról, akikről nem állapítható meg, kihez tartoznak, a fekete foglalkoztatás vonatkozásában vélelmezik, hogy a fővállalkozó munkavállalói.

the big cat # 2008.03.18. 10:28

A munkáltatójuk. Aki valószínűleg az alvállalkozó.

Hortenzia # 2008.03.18. 10:26

Sziasztok!
Az én kérdésem a következő lenne:
ha egy vállalkozó alvállalkozókat foglalkoztat és az építési területen megjelennek a munkavédelmisek, vagy munkaügyisek, akkor az alvállakozó alkalmazottaiért ki felel? Az alvállalkozó, vagy a fővállalkozó?

the big cat # 2008.03.18. 10:03

Nem gondolom, hogy pénzhajhász vagy, eza törvény, és a munkáltatód gondolom amúgy sem a céljának megfelelően használja a határozott idejű szerződést.

Amit ebben aze setben kérhetsz a közös megegyezésért cserébe nem sok, hiszen két év munkaviszonnyal mindössze 30 nap felmondási idő jár (és persze a szabadságaid kifizetése, de ez amúgy is járna), tehát legfeljebb egy havi bért kérhetsz.

Anonymus0127 # 2008.03.18. 09:49

most biztos azt gondolod, hogy pénzhajhász vagyok, hogy egy ilyen ügyből rögtön pénzt akarok mindenárom kicsikarni, de már több mint két éve itt dolgozok, nem is rosszul, feljebbjutási lehetőségek meg minden persze ígéretekben megvolt, gyakorlatban sohasem engedtek, de ez már nem az első alkalom betelt a pohár, a munkanapáthelyezések és túlórákról nem is beszélve.

Anonymus0127 # 2008.03.18. 09:41

Közös megegyezéssel szerződésbontás???

Ha ezt akarom elérni... mivel érveljek szerinted?

Anonymus0127 # 2008.03.18. 09:39

Köszönöm a tanácsodat, megfogadom.

Amúgy is lépni szeretnék, tudok is hova, csak akkor ne üres zsebbel távozzak.

the big cat # 2008.03.18. 09:36

Neked határozatlan idejű szerződésed van már, nem kell már semmit aláírnod, nem kell új szerződést kötni, az létrejött a törvény erejénél fogva, de a munkáltatód viselkedését nézve jobb lesz ha ezt tértivevényes levélben is közlöd vele. Továbbá azt is, hogy a szóban közölt fenegetését, miszerint rád fog szállni ha nem írod alá zsrolásnak érzed. csak hogy legyen nyoma, hogy mi történt, mert majd megpróbálnak felmondani, és abból meg per lesz, mert nyilván rendkívülivel próbálnak elbocsátani. Aztmég írd le, hogyha valóban beváltaná a fenyegetését, abban az esetben jogi úton fogsz elégteételt szerezni. hadd lássák, hogy nem ijedtél be. Ilyenkor mindig erre játszanak, aztán a legtöbben megijednek, és beadják a derekukat, de ha valaki fellép a jogai tudatában rendszerint az ilenyek lekushadnak, mert tudják, hogy a pert buknák.

Persze azért nem lesz itt valószínűleg hosszú távú munkád, viszont kapsz egy is időt, hogy keress új munakhelyet vagy hogy a te feltételeid szerint végkielégítéssel, felmondási idővel távozz.

Anonymus0127 # 2008.03.18. 08:57

Hello!

Ki tudna segíteni nekem?

A problémám, hogy határozott idejű szerződésem márc 1-vel lejárt. tegnap 17-én elémtolták az újabb határozott idejű szerződést amit persze nem írtam alá.
A MT szerint:
"Határozott idejű munkaviszony határozatlanná alakulása
A határozott idejű munkaviszony - kivéve a 30 napos vagy ennél rövidebb időre létesített - határozatlan idejűvé alakul, ha a munkavállaló az időtartam lejártát követően legalább egy munkanapot közvetlen vezetője tudtával tovább dolgozik, kivéve a választással keletkezett munkaviszonyt. Ez a törvény alapján következik be, így nincs szükség a munkaszerződés kifejezett módosítására."

Tehát automatikusan véglegesített szerződésemnek kellene akkor lennie már márc 1-től ugye?

Azt mondták rám fognak szállni, ha ezt választom, mert még nem kerültem volna véglegesítésre.

mi a teendő?

Jobban járok, ha lépek a helyszínről, tehát nem írom alá a véglegest sem, de valami pénzt ki tudok húzni a cégtől?

Anonymus0127 # 2008.03.18. 08:47

HELP!!!

Anonymus0127 # 2008.03.18. 08:43

Hello mindenkinek!

Egy sürgős munkajogi kérdésre keresek választ, van aki tud itt és most segíteni

monalisa1 # 2008.03.17. 15:22

Akár utólag is feljelentheted őket...

monalisa1 # 2008.03.17. 15:21

OMMF = Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség. (Minden regionális központban van egy igazgatósága.)

Ha nagyon tele a hócipőd (...) előbb keress másik munkahelyet, aztán ha megvan, a jelenlegitől lehetőség közös megegyezéssel gyere el.

Reggie75 # 2008.03.17. 11:33

Köszönöm a választ The big cat.Mi az az OMMF?Hát Mindennek megvan a határa.Ha betelik teljesen a pohár,meglépem,annyira nem keresek jól...Ennél csak jobb helyet találhatok.Milyen következményei lehetnek,ha feljelentem őket az ő részükről?A válaszod előre is köszönöm.

the big cat # 2008.03.17. 11:04

Ha félted a munkahelyed, akkor semmit sem érdemes tenni, ugyanis ha feljelneted őket, nyilván meg fognak szabadulni tőled. A hatóságoktól talán nem tudják meg ki jelentete fel őket, de azok csak akkro tudnak eljárni, ha helyszini ellenőrzésükkor a dolgozók jegyzőkönyvbe mondják a szabálytalanságokat.

Egyébként ez az APEH-ot, az OMMF-et és a Munkaügyi bíróságot is érdekelné.

Reggie75 # 2008.03.17. 09:55

Sziasztok!
A segítségeteket szeretném kérni.Remélem van valaki aki ért ezekhez a dolgokhoz.Mielőtt lépnék szeretnék megtudni pár dolgot.Január végén kezdtem egy új munkahelyen.A munkaszerződésben leírtakat több pontban megszegték.Pl:A januárra járó 2napi fizetést nem fizették ki,február 10.-éig,ahogy a szerződésben van.19 napot dolgoztattak egyfolytában.Ilyenkor nem jár utána 14 nap pihenő?Vagy hogy van ez?A jelenlétiket hamisítják,hogy legyen pihenőnap ami vasárnap van,hiába dolgozol a papírt úgy adják le,hogy te pihensz.2példányt vezetnek1-et a munkatörvénykönyv szerint,egyet ami a valóságnak megfelel.Emellett a fizetési papírok is hamisak,hogy kevesebbet kelljen adózniuk utánunk.Mit lehet tenni?Érdemes ezzel Munkaügyi bíróságra menni?Vagy az Apeh-nak bejelenteni őket?Eközben féltem a munkahelyem sajnos ezzel tudnak megfogni.Mi a teendő?
Köszönöm a segítséget,válaszokat előre is.

Kála # 2008.03.17. 09:42

Nem módosítani, hanem visszavonni - de igen, valóban lehet. Felajánlhatod te is, csak arra ügyelj, hogy az esetleges huzavonával ki ne fuss a megtámadási határidőből.

vinapple # 2008.03.17. 09:01

Sziasztok!
A fórumon több helyen találkoztam azzal, hogy a munkáltató jogellenes felmondását közös megegyezéssel módosítani lehet.
Két kérdésem lenne ezzel kapcsolatban:
Milyen jogszabály alapján tehetjük ezt meg? (az Mt-ben nem találtam)
Felajánlhatom- e ezt én, akinek jogellenesen mondtak fel?
Előre is köszönöm a válaszotokat.

Maple-Leaf # 2008.02.28. 14:09

A napokban ült össze egy munkajogi grémium (Pál Lajos, Kiss György, stb.) megvitatni, hogy lesz-e átfogó Mt-reform vagy sem. Terjengtek pletykák az elmúlt napokan, hetekben, hogy rövidítik a felmondási időt, meg ki tudja még mi.

A kocka el van vetve: NEM lesz a következő két évben újabb, átfogó Mt-reform. Erről biztos forrásból értesültünk. ;-)

Kála # 2008.02.28. 13:42

Jóvanna :-)

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.28. 13:41

Ne ijeszgesd már! :)
Tedd hozzá, hogy feltéve, ha a rendkívüli felmondás feltételei egyébként fennállnak.