munka törvénykönyve


Kála # 2008.02.28. 13:36

Persze, rendkívüli felmondással elküldheti.

GasparicsA # 2008.02.28. 11:43

Sziasztok!

Szeretném megkérdezni, hogy tényleg igazak-e a pletykák, hogy miszerint ha valaki táppénzen, betegállományban van, akkor is a munkáltató elküdheti????(kirúghatja)

csosza # 2007.12.20. 11:33

Sziasztok!

Katának írom, hogy a hivatalos bérjegyzék és a fecni már biztosan ér valamit. Most nincs sok időm a MT módosításait nézegetni, de abban szerepel a törvények hatályba lépésének ideje is, visszamenőleges, vagy kihirdetéstől stb.

Szivárvány !
A közös megegyezés tudtommal vagy az egész, vagy a fele felmondási idő elengedését jelenti.
Mivel Te kéred, ragaszkodhat a teljes időhöz, de azonnal is kérheted a papírjaidat, ki kell neki adni! De ekkor azt hiszem,levonhatja Tőled a felmondási időre eső pénzt, nem jár munkanélküli 3 hónapig.
Azt nem tudom, hogy eü. okok miatt van-e kivétel, de böngésszed a MT ide vonatkozó részeit.

tomas64 # 2007.12.19. 17:29

Ha a munkáltatód csak úgy enged el, hogy letöltei veled a törvényben, vagy egyezségetekben meghatározott felmondási időt, akkor közös megegyezés csak akkor lesz, ha engedsz neki.

Ha nincs egyezség, akkor nem követelheted az igazolások kiadását csak abban az esetben, ha te mondasz fel a rendes felmondás szabályai szerint (azaz a felmondási idő lejátát követően)

Ellenkező esetben a te magatartásod lesz jogszerűtlen.

Szivárvány # 2007.12.19. 15:50

Kedves Mindenki,

a segítségetek szeretném kérni,

1.ha vki egészségügyi okok miatt kérelmezi a közös megegyezéssel történő munkaviszony megszűntetést, de a munkáltató azt mondja, hogy ragaszkodik a teljes felmondási idő letöltéséhez, mit tehet a munkavállaló?

2. ha a munkavállaló azt mondja, hogy nem akarja letölteni a teljes felmondási időt és kéri a papírjait, akkor a munkáltató megtagadhatja-e az igazolások kiadását.

Előre is köszönöm a válaszokat.

katagr # 2007.12.19. 14:56

Kedves Okoska!

Az rendben is van amit leírtál, csakhogy nekünk nem volt választási lehetőségünk, tehát vagy elfogadjuk igy a fizetést, vagy köszönjük szépen van más a munkára,magyarul belekényszerítettek hogy a
elfogadju ezt a renszert...én is azt szeretném ha végre valaki érthetően leírná, hogy milyen büntetéssel jár ez a munkavállalóra nézve..

Üdv. Kata

okoska # 2007.12.19. 14:29

Kedves katagr!
Az a 123.600 ft. nettó, amit kézhez kapsz, az pontosan 208.725 ft. bruttónak felel meg, amely után Neked havonta 85.125 ft-ot kellene különböző jogcímeken megfizetni az államnak. Ezt Te nem teszed, magad is tudod és vállaltad idáig, hogy ezzel adó és járulékcsalást követsz el. Jómagam nem tudok róla milyen úton-módon követeli-követelheti az APEH a munkavállalótól, de ezen a fórumon már többször is elhangzott, hogy ez a munkavállaló részéről is adócsalás. Akinek van tudomása arról, hogy munkavállalót már megbüntettek, az szóljon már hozzá...

katagr # 2007.12.19. 13:52

Szia Csosza!

Szóval a bérezés a kövképpen működik: papíron 75000ft bruttora vagyunk bejelentve..(erről kapjuk a bérpapírt)de a valóságban egy borítékban kapom a pénzt amit alá kell irnom és visszaadnom, a pénz mellé kapok egy fecnit ami a kövképpen néz ki:

Túlóra: 14100
Leltár: 2500
Jutalom: 5000
Alap: 102000
Összesen: 123600

Szóval ez a fecni az enyém a boríték vissza a fiókba,azt minden hónapban aláírjuk,hogy átvettünk a pénz..viszont én ezeket a borítétéokat le tudnám fénymásolni.Az már ér valamit?

Ha jan 1től büntetik a feketemunkát az visszamenőleg is érvényes?

csosza # 2007.12.19. 08:43

Szia Katagr!

Utalják, vagy tényleg kézbe adják ?
Az utóbbit csak akkor tudod bizonyítani, ha hangfelvétel készül róla, jól előkészített kérdésekkel.
Titkosszolgálati módszereket tudtok csak bevetni.
Esetleg olyan "jegyzék" másolata, amelyen a plusz pénzt aláírjátok.
A megaláztatás formáit is számba lehet venni, nem tudom miben nyilvánulnak meg ?
Gyűjtsetek össze mindent, amit tudtok és utána lépjetek.
Ha jól tudom, csak jan.1-től büntetik a fekete jövedelem elfogadóit, de nem mernék mérget venni rá.
De szerintem kimagyarázható, rászorultsággal, a cég fenyegetőzésével stb. csak jó ügyvédet fogadjatok, többen egyet, olcsóbb .

Üdv csozsa

katagr # 2007.12.18. 18:44

Üdv Mindenkinek!

Én azután szeretnék érdeklődni, hogy a cégnél ahol dolgozom, 75 000 bruttóra vagyok bejelentve, viszont kézhez ennél többet kapunk (120 000ft), most viszont sajnos odáig fajultak a dolgok hogy már nem bírjuk tovább a megaláztatásokat és váltani fogunk viszont szeretnénk beperelni a céget(nem csak ezért, van még jó pár dolog a "cég amely minden törvényt dönt" témában már irtam róla, bár az is csak ami úgy hirtelen eszembe jutott), az lenne a kérdés, hogy az Apeh minket is megbüntet a "fekete"jövedelemért, vagy ez a törvény már megváltozott?

Köszönettel: Kata

csosza # 2007.12.17. 16:24

Sziasztok!

Aki elmegy a cégtől és bepereli, meg is nyeri a pert.
De munkahelyre van szükségem, mert valamiből élni kell!!
Szombaton délelőtt nincs hivatalos műszak, csak az ebédidő ledolgozás, amelyet mint írtam, sehol nem vezetnek, csak a minusz óráink tűnnek el vele.
Elvileg hétfőtől-péntekig kellene dolgoznuk délelőtt, délután és éjszaka .
Ahol megszakítás nélküli, folyamatos 4 műszak van, ott nem kell ledolgozni, csak a 3 műszakosoknak.

De lehet, hogy abban igazad van, hogy visszafelé váltunk műszakot, hogy a következő hét kezdéséig meg legyen a 40 óra ill. a 48 óra.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.17. 16:08

Ha van szombaton délelőttös műszak - akkor ott munkaidőkeret is van. Még az is lehet, hogy megszakítás nélküli munkarend.
Egyéként meg perelje be őket, ha igaza van, nyerni fog.

efi99 # 2007.12.17. 15:41

Hát ez az.

csosza # 2007.12.06. 11:49
"Sziasztok!
Mit szóltok ahhoz, hogy egy multi cég az ebédidőt minden 3. szombaton délelőttös műszak után ledolgoztatja!! 3 műszakos munkarendben dolgozunk"

Azon a héten dolgozik minden nap + Szombat délután (talán 14-22-ig). Akkor ezen a héten, hol a 48? Vasárnap éjfélig ez sehogyse jön ki.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.17. 15:22

Akkor mégegyszer: „2) Az (1) bekezdéstől eltérően a munkavállalónak munkaidőkeret alkalmazása esetén a munkaidő-beosztása alapján a pihenőnapok helyett hetenként legalább negyvennyolc órát kitevő, megszakítás nélküli pihenőidő is biztosítható, amelybe a vasárnapnak bele kell esnie.

Ez biz' nem heti két pihenőnap.

csosza # 2007.12.17. 12:55

Sziasztok!

Nincs Kollektív Szerződése a cégnek.Nincs heti- és havi munkaidőkeret.Napi 8 órával számolnak el.
A kötelező munkaidő az MT szerint havi 174 óra , ez átlag, 160-184 óra is lehet, attól függ, hány napos a hónap.
Bármit olvastam az MT-be erről, a heti két pihenőnap jár, melyet tőlünk havonta 1-2 alkalommal - attól függ hány délelőttös műszakunk van - elvonnak, nem fizetnek.
6 óra munkavégzés után már jár 20 perc munkaközi szünet, 8 óra után pedig 3 óránként újabb 20 perc. Ezt az MT írja.
Azt sehol sem írja, hogy ezt szabadszombaton kell ledolgozni ! Sőt azt sem, hogy ezt le kell dolgozni.!
KBS által írt §-ban is heti 40 ill. 48 óra pihenőidő jár.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.17. 12:14

Mt. 124. § [...]
(2) Az (1) bekezdéstől eltérően a munkavállalónak munkaidőkeret alkalmazása esetén a munkaidő-beosztása alapján a pihenőnapok helyett hetenként legalább negyvennyolc órát kitevő, megszakítás nélküli pihenőidő is biztosítható, amelybe a vasárnapnak bele kell esnie.
(3) Munkaidőkeret alkalmazása esetén az (1) bekezdésben meghatározott pihenőnapok helyett a munkaidő-beosztása alapján a munkavállalónak hetenként legalább negyvennyolc órát kitevő, megszakítás nélküli pihenőidő is biztosítható

  1. a rendeltetése folytán vasárnap is működő munkáltatónál, illetve munkakörben,
  2. a készenléti jellegű munkakörben,
  3. a megszakítás nélküli, illetve
  4. a három vagy ennél több műszakos munkarendben foglalkoztatott, valamint
  5. az idénymunkát végző munkavállaló esetében,

amelybe havonta legalább egy alkalommal a vasárnapnak bele kell esnie.
(4) Munkaidőkeret alkalmazása esetén az (1) bekezdésben meghatározott pihenőnapok helyett a munkavállalónak a munkaidő-beosztása alapján hetenként legalább negyven órát kitevő, megszakítás nélküli pihenőidő is biztosítható, amelybe egy teljes naptári napnak és havonta legalább egy alkalommal a vasárnapnak bele kell esnie. A legalább heti negyven órát kitevő pihenőidő alkalmazása esetén a munkavállalónak a munkaidőkeret átlagában legalább heti negyvennyolc óra pihenőidőben kell részesülnie.
(5) Munkaidőkeret alkalmazása esetén a pihenőnap

  1. kéthetente, illetve
  2. kollektív szerződés rendelkezése vagy a felek megállapodása alapján, legfeljebb havonta
  3. idénymunka esetén, a felek megállapodása alapján legfeljebb kéthavonta282
  • részben vagy egészben - összevontan is kiadható.

(6) Munkaidőkeret alkalmazása esetén283

  1. a készenléti jellegű munkakörben,
  2. a megszakítás nélküli, illetve
  3. a többműszakos munkarendben foglalkoztatott, továbbá
  4. az idénymunkát végző munkavállaló esetében

kollektív szerződés rendelkezése alapján a pihenőnap legfeljebb a munkavállaló foglalkoztatására megállapított munkaidőkeret tartama alatt - részben vagy egészben - összevontan is kiadható

efi99 # 2007.12.17. 11:49

És?
Heti átlagban nincs meg a 2 szabadnapja.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.17. 09:31

Ő is heti munkaidőkeretben dolgozik? Inkább haviban.

efi99 # 2007.12.17. 09:29

Értem.
És Csoszi esetében melyik az a másik szabadnap, mivel a Hé-Pé minden héten játszik.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.17. 07:26

Egyszerű, efi: a szombati munkavégzés esetén sem kell pótlékot fizetni, ha munkaidőkeretben rendelik el. Elegenő másik szabadnapot adni helyette.

zsenzso # 2007.12.16. 19:37

Tényleg csodálkozom!

Tudom, hogy ami gusztustalan, az még lehet törvényes.
Akkor is pofátlanságnak tartom a dolgot, ha irodistákkal csinálják ezt. Egyébként meg: ha azt írod, hogy ismersz olyan munkahelyet, ahol alkalmazzák a szombati ledolgozásos módszert, az azt jeleni az én olvasatomban, hogy szerencsére csak kevés ilyen munkahely van.

Én, mint senkiházi munkavállaló, semmilyen védelemben nem részesülök lassan.

efi99 # 2007.12.16. 19:16

kbs
Én nem értem, mi az összefüggés a heti munkaidőkeret és a szombati pótlék között.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.16. 19:06

Arról nem is beszélve, hogy heti munkaidőkeret gyakorlatilag sehol sincs.
De van. Konkrétan ismerek ilyen munkahelyet. A munkaidőkeret bevezetésének értelme az volt, hogy ne kelljen a szombati munkáért külön pótlékot fizetni. Működik. Ja, és "irodistákról" van szó, hogy zsenzso is csodálkozhasson.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.16. 19:04

Zsenzso, a 117/B. a főszabály. És aztán három oldalon keresztül apróbetűkkel jön a számtalan, szövevényes kivétel. (Meghatározott tevékenységi területeken, három műszak mellett, megszakítás nélküli munkarendben, ha van kollektív szerződés, ha a munlát munkaidőkeretben szervezik. etc, etc...)

efi99 # 2007.12.16. 18:59

Meg az is benne van, hogy heti 2 pihenőnap jár...
Egyébként ez a 117/B paragrafus csak többet árt, mint használ.
Leírja, amit leír, de minek kell azt törvénybe foglalni, hogy hogyan szokás általában dolgozni, aztán utána paragrafusokon keresztül jönnek a kivételek. Arról nem is beszélve, hogy heti munkaidőkeret gyakorlatilag sehol sincs.
Amit le kellett volna írni:
x hónapban mennyi a munkaidő (van ekörül is éppen elég félreértés), és hogy mennyi a napi és a heti max munkaidő, illetve mennyi a napi és a heti minimum pihenőidő. Kész, passz. Helyette van 10 oldal, amit senki nem ért, és emiatt rosszul is alkalmazzák.