Munkajogi kérdések.


Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.24. 12:10

60 nap. A keresőképtelenség alatt is telik. (Olyan, hogy "betegállomány" nincs.)

kérdező26 # 2020.11.24. 11:12

Tisztelt Jogászok!
Az alábbi kérdésekre szeretnék jogszabállyal alátámasztott válaszokat kapni. Válaszukat előre is köszönöm!
Gimnáziumban karbantartóként dolgozó közalkalmazott ha szeretné a munkaviszonyát megszüntetni, mennyi a lemondási idő, ha a munkaszerződése erre külön nem tér ki?
A másik kérdés, hogy a lemondási időbe a betegállomány beleszámít-e? Amennyiben igen, mennyi időtartamban? Fele, egésze?
Válaszukat köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.24. 10:26

Azt mondtam már, hogy munkaidőben csak a munkáltató írásbeli utasítására hagyjuk el a munkahelyet, és csak akkor nem jelentkezünk a beosztás szerinti munkaidő kezdetén munkavégzésre, ha a munkáltató írásban felmentett a munkavégzési kötelezettség alól. Mert másképp ipi-apacs, te vagy a hunyó - bementél a csőbe.

(Wers, azt azért gondold meg, hogy egy bűncselekmény elkövetése a munkáltató sérelmére elég jó azonnali hatályú felmondási ok - és a bűncselekményt bűnsegédként is el lehet követni.)

drbjozsef # 2020.11.24. 09:52

Kittina72,

Ne várd, hogy értesítsenek. Beosztásod szerinti következő munkanapon bemész, a munkát felveszed. Egyelőre ennyi tanács.
Ha ki akarnak rúgni, akkor tegyék meg, ne üzengessenek. Ezt írásban tehetik meg. Nem vagy köteles aláírni, de ez nem is számít semmit, csak az átvételt írod alá, a felmondás egyoldalú jognyilatkozata a munkáltatónak, nem kell hozzá a beleegyezésed.

Azt nem értem, hogy ha a kollégád követett el valamit, akkor miért kellene neked fizetned emiatt?

wers # 2020.11.24. 06:33

.De ha mégsem mentél ma dolgozni, akkor az egészen biztosan megfelelő indok egy azonnali hatályú felmondáshoz.

Na igen.

wers # 2020.11.24. 06:32

kötelezett bennünket a kolleganő által elismert összeg visszafizetésére

Ti meg nem ismeritek el. Ha akarja akkor pereljen. Nem vonhat le egy fillért sem a jövedelmedből.

Nyilván nekem sem mindegy, hogy a felmondás mely változatát kapom meg.

Ezt hogyan érted, hogy milyen változatát? Nem sok választása van. Írásban kell felmondania, és rendes felmondással. Ha rendkívülivel mond fel azt meg kell támadni, szerintem nem lehet indoka a rendkívüli felmondásnak, hogy valaki más kárt okozott. Az, hogy esetleg tudtál róla, vagy sejtetted az lehet indoka a rendes felmondásnak.

Megfenyegettek, hogy rendőrségre viszik az ügyet és elintézik, hogy sehova se vegyenek fel.

Mivel nem te követted el a károkozást neked csak jól jöhet a rendőrség, fenyegetőzzön csak. A második meg nevetséges vagdalkozás. Valami maffiavezérnek képzeli magát?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.24. 06:27

Ha nem kaptál felmondást, nem szűnt meg a munkaviszonyod.De ha mégsem mentél ma dolgozni, akkor az egészen biztosan megfelelő indok egy azonnali hatályú felmondáshoz.

(Senkinek nem lesz attól igaza, hogy sokat beszél - ír. Ha pedig mellébeszél sokat, az egyenesen gyanús.)

drbjozsef # 2020.11.21. 21:06

Utolsó munkában töltött nap gondolom november 10 volt. Elvileg.

Persze, versenytilalmi korlátozás lemondása nem kötődhet ehhez, az evidens. Szerintem az 20-án, mint a felmondás hatályosulásán kell legyen. Ha 19-én elküldték, akkor annak elégnek kell lennie, még ha egy kicsit exlex is...

Minek figyelmeztetted őket?

tibike2020 # 2020.11.21. 19:50

Tisztelt Ügyvéd úr,

Köszönöm a választ.

Sajnos akkor így jártunk.

Z. Tibor

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.21. 18:53

20-ával kezdődik a felmondási idő. Utolsó munkában töltött nap meg gyakorlatilag nincs.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.21. 17:25

Lehetne. Csak a konkrét esetben nem áll meg.

tibike2020 # 2020.11.21. 15:05

Igen. Tényleg egy regényt írtam.

Lehet-e arra hivatkoznunk, hogy a szerződés érvénytelen, mert megtévesztésen alapul?
( Többen 8-ból csak hétórásak lettek, vagy maradtak 7 órásak, de én 7-ből 4 órása lettem) Holott azt a tájokoztatást kaptam, hogy nincs kivételezés.

Ha november 18-án aláírok egy munkaszerződés módosítást, akkor érvényes lesz-e, amennyiben a szerződésben november 27. szerepel?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.21. 13:09

A kérdés nagyon általános. Fel tudod tenni konkrétabban?

tibike2020 # 2020.11.21. 12:44

Tisztelt Jogi Fórum,

A segítségüket, illetve a tanácsukat szeretném kérni.

Sajnos egy korábbi autoimmun betegség miatt rokkant nyugdíjas vagyok.

Viszont dolgozom, pénzt keresek és nincs számomra ennél boldogabb érzés, mert hasznosnak érzem magam.

Immár 7 éve vagyok munkavállaló egy megváltozott munkaképességű dolgozókat foglalkoztató cégnél.

Sajnos ebben az évben ügyvezető váltásra került a sor, és az új vezető határozottan a profit elérését célozta meg ( amúgy ez egy nonprofit Kft., ezért jelentős anyagi támogatásban részesül az államtól, az EU-tól és a helyi önkormányzattól is.).

Én néhány kollégámmal együtt több telephelyen, de egyazon cégnek kölcsönzött munkaerőként dolgozom.

Teljesen váratlanul, és tulajdonképpen véletlenül értesültem róla egy vasárnapi napon, hogy hétfőn már nem kell menni dolgozni.

A vezetőnk arra kért mindenkit, hogy szerdán menjünk be a központba 9 órára és megtudjuk, hogy mi lesz a jövőnk.
Nos ez a szerdai nap sok ember számára lesz emlékezetes, többek között a számomra is.

Egyenként hívtak be bennünket.

Amikor bementem közölték velem, hogy a továbbiakban 7 óra helyett, csak 4 órában tudnak foglalkoztatni. ( Tudom, hogy ez sokak számára nem jelent nagy változást, de én a minimálbér arányos részét kapom, amely a 7 órás munkaszerződéssel és a 33 000 forintos nyugdíjjal, erős spórolás mellett fedezte a megélhetésemet, de a 4 óra után kapott bér már nem fogja).

Más választásom nem volt, mivel mifelénk az egészséges fiatalok sem igen találtak munkát, és ez a járvány előtti időszakra vonatkozik.

Az indoklás a vírushelyzet volt, valamint az hogy a két cég között megromlott a viszony.

Ekkor elmondtam a fent leírtakat, de a válsz egyszerű volt: "Nincs kivételezés".

Másnap aláírtam a szerződést, igaz azon csak egy dátum szerepel 2020. november 27.
( november 18-án írtam alá)

Ezután folytattuk a munkát a már említett bérbevevő cég másik telephelyén és akkor ért a meglepetés.

A volt kollégáim közöl többen 7 órás munkaidőben maradtak, sőt volt aki a központba került 8 órás pozícióba. Néha a korábbi telephelyen is kell dolgoznom, azokkal a volt kollégákkal, akiket az ominózus napon elküldtek (a többségük már alanyi jogon nyugdíjas) és a másik cég felvette őket.

A kérdésem az, hogy mit tehetek?

Soha egyetlen kifogás sem volt a munkámra.

Igaz oktondi módon aláírtam a szerződés módosítást, bár még nem lépett életbe, de azt hittem nehéz helyzet mindenkire vonatkozik, nemcsak három főre.

Köszönettel

Z. Tibor

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.16. 06:34

Nem igaz. Amint eléri az öregségi nyugdíjkorhatárt, kiszámítják a nyugdíját.

aniko7777 # 2020.11.16. 05:29

Tisztel Fórumozok!
Férjem autoszerőként dolgozik régota most 59 éves betegállományba van 3 hónapja mert már nagyon fáj a gerince a körzeti orvos leszázalékolást ajánlott most minden féle vizsgálatra ment kiderült hogy a gerince miatt nem tud tovább dolgozni semmilyen fizikai munkát.Most mit tegyen? Azt mondják ha leszázalékolják akkor a nyugdija is mindig annyi marad amit most megállapitanak leszázalékolásnál ez igaz?
Mondták a rehabilitációs segély melyik jár jobban ?Köszönöm megtisztelö válaszukat.

drbjozsef # 2020.11.15. 15:53

Richard1909,

Az lenne a kérdésem, hogy munkaszerződés módosítás esetén, lehet-e olyat tenni, hogy a szerződést nem írja alá a munkavállaló?

Mindig elcsodálkozok, amikor valaki megkérdezi, hogy kötelező-e neki valamit aláírnia. Nem is igen értelmezhető. Természetesen nem, soha, nincs olyan, hogy valamit alá KELL írni. Soha.

Ha érvényes munkaszerződésed van, határozatlan idejű, akkor annak megváltoztatása csak közös megegyezéssel lehetséges. Ha nem írod alá, marad érvényben a régi. Ha ez nem tetszik a munkáltatódnak, egyet tehet, felmond. (Bár jogszerűen konkrétan EMIATT nem mondhatna fel, de azért megoldják ezt általában máshogy)

A szerződést el lehet-e vinni át nézetni egy szakértővel, hogy a későbbiekben felmerülő vitás kérdéseket el lehessen kerülni?

Ha odaadja a munkáltató, akkor igen. Ha nem, akkor nem. De akkor meg nem kell aláírni.

Nincs Mt. paragrafus arra, hogy nem kötelező aláírni egy papírt. Semmilyen törvény nincs erre.

Esetleg ez releváns :

Mt. 58.§ A felek a munkaszerződést közös megegyezéssel módosíthatják. A munkaszerződés módosítására a megkötésére vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni.

Richard1909 # 2020.11.15. 14:11

Tisztelt Szakértők, Fórumozók!

Az lenne a kérdésem, hogy munkaszerződés módosítás esetén, lehet-e olyat tenni, hogy a szerződést nem írja alá a munkavállaló?
A szerződést el lehet-e vinni át nézetni egy szakértővel, hogy a későbbiekben felmerülő vitás kérdéseket el lehessen kerülni?
Lényeg, hogy a munkáltató által el bújtatott részletek, amely a munkavállalóval szemben későbbiekben hátrányos helyzetet eredményezhet, el lehessen kerülni.
A szerződés határozatlan idejű, ha ez befolyásol esetleg valamit.
Amennyiben lehetséges, kérem, hogy akár Mt részletet, vagy paragrafus számot legyenek már kedvesek megadni, amire lehet hivatkozni!
Köszönöm szépen a segítséget, és válaszokat előre is!

Richard

efi99 # 2020.11.14. 14:49

Vedd fel a telefonoddal az ilyen "eligazításokat".

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.14. 13:15

Vagy ne. Ahogy akarod.
Mindenesetre ezt a "kockás füzetbe" írt valamit nyugodtan hagyd figyelmen kívül. (No, nem azért, mert kockás füzetbe írták.)

drbjozsef # 2020.11.14. 13:04

Hát mondj fel.

szendiszundi # 2020.11.14. 12:34

Jó napot!
Kiadtak egy körlevelet hogy aki el megy táppénzre fegyelmivel kirugják.De ezt egy kockás fűzetbe írták és igy olvasták fel eligazitáson a váltás parancsnok.
Vannak döntések az bisztos.És még aki nem vissz végig egy kör járőr kört attol 1 órát le fognak a béréből ,na de hogy amikor 8 órába vagyunk be jelentve és 12 órát dolgozunk. Hát mit csináljunk?

Szo Ben 67 # 2020.11.14. 10:14

A fiam egyértelmű kérdését tenném fel:

A jelenlegi helyzet alapján orvosi előrejelzések szerint 95% esély van arra, hogy június elején munkába állhatok. Sajnos azonban van egy 5% esély arra, hogy júliusban vagy annál később tudok munkába állni.

Jól tudom-e azt, hogy a táppénz kezdőnapját (2020. október 17.) megelőző 365 napban felhasznált táppénzt beleszámítják a táppénzbe?

Fennállhat-e a veszélye annak, hogyha legkésőbb 2021. június 29-én nem tudok valamilyen egészségügyi okokból munkába állni, akkor 2021. június 29-én és azt követően pénz nélkül maradok, ameddig munkába nem tudok állni?

rigoz # 2020.11.12. 09:13

Ha csoportos leépítés van, akkor a munkáltató úgyis felmond x embernek... KBS erre célzott főként. :) És akkor jobban járt volna, mert a munkáltató a felmondási idő felére köteles lenne felmenteni, így meg - alapesetben - végigdolgozhatja...

Olivierx # 2020.11.12. 08:56

A helyzet az, hogy a leépítés előtt már egy hónappal tudtuk, hogy mi vár ránk, konkrét neveket viszont nem mondtak, csak ment a feszültség generálás. Ebből adódóan többen elkezdtünk új helyet keresni. Az már más kérdés, hogy arra senki sem hívta fel a figyelmünket, hogy ha maradunk, akkor a későbbiekben milyen módon távozhatunk. Illetve, személy szerint nem is a pandémiás helyzet miatt mondtam fel, hanem azért, mert maga a szektor tudom, hogy jó ideig bizonytalan lesz.