Munkajogi kérdések.


Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.11.08. 17:41

szerintem Beácska89-nek adott válaszod úgy rossz, ahogy van.

:) Hát erre mit tudok mondani. Szerintem meg úgy olvasol, mint egy alsó tagozatos 2. osztályos általános iskolás.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.11.08. 17:44

Csajszi9009

Közben utána néztem, 50% vasárnapi pótlék jár.

Kelvin (törölt felhasználó) # 2014.11.08. 18:01

Immaculata köszönöm szépen :) Ha már olvasásnál, meg általános iskolánál tartunk, akkor az alábbi válaszod is biztos jó az Mt. 80. § (2) bekezdés alapján. Visszamentem olvasni a 2. osztályos szöveggyűjteményem ;)

Immaculata # 2014.11.08. 18:00
Dreamer3

Bocsánat, ez lemaradt.

„Szeretném megkérdezni, hogy mi a végkielégítés, "felmondási idő" és a szabadságok kifizetésének határideje?”

Az utolsó munkában töltött napot követő hónap 5-e.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.11.08. 18:09

Szeretem, ha olvasnak és ha figyelnek.

(2) A munkaviszony felmondással történő megszüntetésekor legkésőbb az utolsó munkában töltött naptól, egyébként legkésőbb a munkaviszony megszűnésétől számított ötödik munkanapon a munkavállaló részére ki kell fizetni a munkabérét, egyéb járandóságait, valamint ki kell adni a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolásokat.

Ok, igazad van. Miért hittem, hogy minden munkaviszony a hónap végével szűnik meg.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.11.08. 18:11

Egyébként mindent fejből mondtam, ennyi idő alatt nem is lehet mindent kikereséssel megválaszolni.

picilany00018 # 2014.11.09. 13:21

Szeretnék jogi tanácsot kérni abban az ügyben, hogy napi 8 órában, tehát teljes munkaidőben dolgozom, munkaszerződésemben pedig rögzítve van a teljesítménybéres javadalmazás. Ebben a hónapban nettó 40.000 ft. bért kaptam úgy hogy az egész hónapot végigdolgoztam. Lehetséges ez? Elméletileg kell lennie egy garantált bérminimumnak ugye? Ebben szeretnék jogi segítséget kérni! Előre is köszönöm!

Magdivagyok # 2014.11.10. 08:16

11 éve dolgozom egy hivatalban. Főnök váltás volt és az "új" mindenáron meg akar tőlem szabadulni. Sajnos, van a környezetében(vagy a családjában) olyan ember, akinek kellene ez az állás. Sajnos amúgy sem vagyok egy erős idegzetű ember, már az idegösszeomlás szélén állok. Jelenleg elmenetem táppénzre, és ameddig csak lehet maradok is ezen. Addig keresgélek más állás után, mert mindenképpen itt akarom ezt hagyni. A kérdésem az lenne,hogy táppénz után hogyan tudok felmondani, hogy felmondási időt ne kelljen ledolgozni?

pazs # 2014.11.10. 10:19

A táppénz alatt is telik a felmondási idő, úgyhogy mondj fel még a táppénz alatt.

TehenészIlonka # 2014.11.10. 11:02

Kedves Immaculata!

Köszönöm szépen válaszát!
Éreztem én, hogy nincs rendben az, ha egyesek szabályszegése mellett szó nélkül elmennek, másokat meg nagyítóval néznek.
____________________________________________________
Kedves Kovács_Béla_Sándor!

Köszönöm a választ, elnézést, ha túlterheltem a hosszú írásommal, de vázolni akartam a pontos helyzetet.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.11.10. 11:11

Lehetséges ez?
Igen.

Elméletileg kell lennie egy garantált bérminimumnak ugye?
Elméletileg - sőt gyakorlatilag is - lehet, hogy tisztán teljesítményalapú bérezésre kötöttél szerződést. Akkor pedig nincs minimum.

mugimugi # 2014.11.11. 08:23

Üdvözlöm,

Megtilthatja nekem a munkáltató, hogy lefotózzam a a megírt, kész, heti beosztásokat? Nem szeretném elírni. Írásban nem kapjuk meg, csak ki van tűzve a manageri irodában, ahová nélkülük be se lehet menni. Szabályos ez, hogy csak vezetői helyen van kint a beosztás? Másrészt tilthatja, hogy fotózzam a beosztást?

Válaszát előre köszönöm!

Üdv,
Mugi

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.11.11. 09:43

Egy héttel korábban ki kell adni minden dolgozónak.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.11.11. 17:00

Elég kifüggeszteni. De azt mindenki által látható, elérhető helyen.

tibiba # 2014.11.11. 17:03

Tisztelt Szakértő!
Munkaszerződésem 2003-ban 1 műszakra és állandó délelőttre lett megírva.
2 éve szerződés módosítás nélkül 2 műszakba osztottak be,azóta is így járok dolgozni.
Így kell járni és kész kijelentéssel,majd ha kell módosítják a szerződést.
Azóta is változatlan a szerződésem.
Lehet-e ezzel bíróságra menni?
Köszönettel Tibi

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.11.11. 17:15

(4) A munkaidő-beosztást legalább hét nappal korábban, legalább egy hétre írásban kell közölni. Ennek hiányában az utolsó munkaidő-beosztás az irányadó.

A kifüggesztés nem írásban közlés.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.11.11. 18:13

A kifüggesztett beosztás micsoda, ha nem írás? Pantomim vagy peepshow?

Hvg-Oracle nagykommentár: [az Mt. 96-97. §-ához] „A közlés megtörténhet csoportosan, helyben szokásos módon történő közzététellel is

Kovács_Béla_Sándor # 2014.11.11. 18:15

De ha ez neked kevés, akkor Mt. 22. (2) b).

OFF
Sose látod be?
ON

Mikevac # 2014.11.11. 20:10

Tiszteletem.

olyan kérdéssel fordulok önökhöz,hogy véleményük szerint kimeríti-e a becsületsértés,jó hírnévhez való jogot az alábbi tényállás?

A párom tanárként dolgozik a helyi tankerületbe. Nem kapta még meg a szeptemberi fizetését....

Kérte a felette igazgatóként dolgozó kollégát,hogy mi a helyzet,a kolléga kérdezte a klikket,de süket fülekre talált.Párom írt a helyi klikk vezetőjének,hogy mi a helyzet,mert szerződéséből adódóan,meg kellett volna egy hónapja kapnia járandóságát.
Válasz nem érkezett egy hét elteltével sem,ezért irt a sorban eggyel feljebb,hogy adjanak legyenek szívesek magyarázatot adni.
Erre a reakció!!! A helyi klikk vezetője kör e-mail formájában az összes tankerületben dolgozó igazgatónak kiküldte az az e-mailt amiben nevén nevezi páromat,panaszkodósnak,egyéb szövegkörnyezetben negatívan beállítva őt.Szerintem egy életre elásta a környék iskoláiban.
Ezek után a párom iskolájában dolgozó Igazgatóval egy olyan lepecsételt hivatalos papírt állíttat ki,melyben a következő van írva: ,,A ... tankerület számlájára a központ a lekérés ellenére sem utalt,mert pénzügyi elszámolási munkálatok ezt most megakadályozták"

Hozzátenném még azt,hogy ebből precedens lenne,mert az ebben a tankerületben óra adó dolgozók nem kapták meg a szeptemberi juttatásukat,sem az útiköltséget sem.

Lehet ezzel jogilag valamit csinálni?Itt már nem a pénzről van szó,hanem a szakmai becsületről....

Kovács_Béla_Sándor # 2014.11.11. 21:08

Kérhet késedelmi kamatot.

murzo # 2014.11.12. 03:57

Nekem is meggyűlt a bajom a tankerülettel, én is pedagógus vagyok, tegnap nyíltan megfenyegettek.Egy évvel ezelőtt szerintük tévesen kifizetett bért követelnek tőlem,mondtam,hogy természetesen visszafizetem,csak küldjék ki papíron a bértartozás mértékét,hogy tudjam, miről van pontosan szó. Erre küldtek egy kézi könyvelést idén augusztusi bérről! ,amikor nem is dolgoztam! És ez még több is volt, mint a tavaly októberi kifizetés, amiről állították, hogy az téves.Mondtam,hogy ezt én nem szeretném kifizetni, mert ez idén augusztusról készült,amikor nem kaptam bér. Erre megfenyegettek, hogy kirúgnak, ellehetetlenítik az életemet, nem kapok munkát pedagógusként,st..mert a KLIK keze mindenhová elér...

ObudaFan # 2014.11.12. 05:36

Mikevac

Hogy becsületsértést, jó hírnéc megsértését megvalósítottak-e, az attól függ, mit írtak róla negatívan.

ObudaFan # 2014.11.12. 05:38

murzo

A jogalap nélkül kifizetett munkabér hatvan napon túl akkor követelhető vissza, ha a munkavállalónak a kifizetés alaptalanságát fel kellett ismernie, vagy azt maga idézte elő.

Andika28 # 2014.11.12. 07:47

Kedves Forumozók!

Tanácsot kérnék: Hogyan tudom érvényesiteni a MB jogerős végzését ki nem fizetett munkabérrel kapcsolatban? A végzésben 15 napos fizetési kötelezettsége van a volt Munkaadónak és fellebbezésre is van lehetősége. Honnan tudom, hogy fellebbez (ez csak időhúzás lenne részéről?)vagy nem is tudom érvényesiteni a jogerős követelésemet?
Köszönettel várom a tanácsokat.
Üdv. M. Mária

murzo # 2014.11.12. 12:11

Köszönöm a választ, nehezen eldönthető ,hogy fel kellett e ismernem. Ma kaptam választ arra,hogy miért idén augusztusról állítottak ki egy fiktív bértartozást, mért nem tavaly szeptemberről, a válasz az volt, hogy nem tud már belenyúlni a rendszerbe. A Magyar Államkincstárról van szó. Mellesleg kézi könyvelést kaptam.. Arra se nagyon tudtak választ adni,hogy vajon nem fog e nekik problémát okozni,hogy fiktív bértartozást követelnek papír szerint, és azzal hogy én elkezdem visszafizetni, elismerem az idén augusztusban fiktíven keletkezett. Egyébként ne merjek ne fizetni, mert ellehetetlenítik az életemet...

Kovács_Béla_Sándor # 2014.11.12. 12:32

Andika, amíg nem jogerős, addig sehogy. Ha jogerős lesz, kérhetsz végrehajtást. (Amúgy alighanem ítélet az, nem végzés.)