Munkajogi kérdések.


Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.25. 11:58

Bölcs. :)

wers # 2021.01.25. 11:53

Én benyelném azt a 30 nap felmondási időt így ennyiből, amit írsz.

hesságnes # 2021.01.25. 10:31

Kedves jogász urak és hölgyek!

Van egy alkalmazottam, aki néhány havonta elkésik, beszólogat a többi alkalmazottnak. Ha azonnali felmondással szeretnék megválni tőle, akkor ezt csak 15 napon belül tehetem, vagy ez a folyamatosság mérvadó, és bármikor? Nem szeretném, ha támadható lenne a felmondásom ilyen alapvető ok miatt, ezért kérdezem a 15 napos határidő fontosságát. Ha beleírom a felmondás okaként, hogy nem tud együtt működni a munkatársaival, az megállja a helyét egy esetleges munkaügyi perben?

nemethrobert # 2021.01.21. 14:30

Kedves Mindenki,

Nem lettem boldogabb, de köszönöm a válaszokat :)

drbjozsef # 2021.01.21. 06:54

nemethrobert,

Még egyszerűbben : a tahóság nem törvénysértő.

Szomorú örökös # 2021.01.21. 05:37

nemethrobert

Ha a főnök olyan stílusban kommunikál, mint egy kocsis, akkor be lehet-e perelni érte?

KBS a legkevésbé sem volt szerintem cinikus, sőt igaza van. Ha egy munkahelyen a főnök tahó veled - meg ahogy írod, mindenkivel - akkor a tulajdonosnál lehet panaszt tenni (feltéve hogy a főnök nem az ő „csókosa”). Ha ez a két személy ugyanaz, akkor inkább a felmondás a járható út. Sokra nem mégy, ha feljelented, mert akkor utána ő fog felmondani neked, a feltételek is sokkal rosszabbak lesznek és ráadásul ő baromi könnyen fog mást találni helyetted most.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.20. 20:54

Nem. De ő a főnök. Ha még esetleg tulajdonos is...

Nem kell olyan helyen maradni, ahol nem érzed jól magad, és amúgy sem néznek jó szemmel.

nemethrobert # 2021.01.20. 19:18

@Kovács_Béla_Sándor
Értem a cinizmust, pont ezért írtam, hogy felmondáson kívül van-e más lehetőség. Nem olyan egyszerű most munkahelyet találni. Tényleg bármit megtehet egy főnök és csak felmondhatunk?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.20. 18:45

Kovacs Kollega, nem világos, mi a kérdésed, mi a problémád. Nem akarsz szabadságra menni?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.20. 18:44

Semmit nem vagy köteles tűrni. Bármikor felmondhatsz.

nemethrobert # 2021.01.20. 18:08

Sziasztok,
Az érdekelne, hogy a tahó munkahelyi stílus miatt lehet-e, érdemes-e perelni. Ha a főnök olyan stílusban kommunikál, mint egy kocsis, akkor be lehet-e perelni érte? Vagy az ember csak nyelhet, ill. felmondhat? Mi az a mértékű bunkóság, amit már nem vagyok köteles eltűrni?
Szeretnék segítséget kérni, mert a kollégáim és én is eléggé ki vagyunk akadva ezen. Mit tehetünk, mik a lehetőségek?
Köszönöm szépen.

Kovács Kollega # 2021.01.20. 17:13

Sziasztok.

Kérdésem a következő.Külsős cégnél dolgozom egy gyárban. A főnököm a mai napon hívott fel, hogy 10 nap szabadságot ad, mert az őrök a gyárban panaszt tettek ellenem. Kétszer konfrontalodtam, az első esetben szóvá tettem, hogy megkülönböztetés van a gyár saját dolgozói ill a külsős dolgozok között, akkor az ügyeletes vezetőnek is jelentettem az esetet, a második esetben az egyik őr durva, sértő üzenetet küldött, messengeren keresztül azt lementettem, de nem jelentettem a felettesenek. Ők viszont engem igen. Normális, hogy engem kulonitenek el? Én úgy érzem, megalaznak ezzel az eljárással.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.19. 15:51

Akár lehetne is hivatkozni rá, hogy ez egy írásba nem foglalt szerződésmódosítás volt, amelynek érvénytelenségére már nem lehet hivatkozni.
Csak aztán lehet, hogy a munkáltatónak kedve támad felmondani - mert neki meg ahhoz van joga.

Megjegyezem, bérjegyzéket csak kaptál. Abból ki kell derüljön, miért volt több a nettó a szokottnál.

simasag # 2021.01.19. 13:25

T. Fórum!

Milyen jogszerű magyarázatot lehet elképzelni egy fizetésemelkedésre majd újra lecsökkenésre? Nulla céges kommunikáció mellett?

Részletesebben: adott egy fix béres munkaszerződés, teljes állás. Kapom az abban levő bért. Majd márciustól minden értesítés és látható ok nélkül megugrik a bér (na nem nagyon...)

szerződés munkaidő munkakör semmi se változik. Ez az emelt bér jön októberig. Majd akkor megint nulla kommunikációval visszacsökken a bér az eredeti értékre de hajszálpontosan arra és azóta is ott marad.

Erre jogszerű magyarázat létezik?
Bérpapír nincs. ebbe ne menjünk bele miért is nincs, csak fogadjuk el. Bérpapírt itt még élő ember soha nem látott. Én 10 év alatt se láttam még soha bérpapírt.Noha bejelentett munka.

Köszönöm

Szomorú örökös # 2021.01.15. 15:52

wers

ezek az intelmek, kérések, hogy hagyják abba, mert másokat zavar a csatározásuk, rendre kimoderálásra kerülnek.

Azok is...

wers # 2021.01.15. 10:17

Bocsánat, hogy közbe szólok, de pontosan azt fogom mondani, mint Béla, csak máshogy.

rigoz, teljesen fölöslegesnek tűnik. Lepörög róluk, ha egyáltalán elolvassák, mert ahogy látom ezek az intelmek, kérések, hogy hagyják abba, mert másokat zavar a csatározásuk, rendre kimoderálásra kerülnek.

rigoz # 2021.01.15. 05:17

Bocsánat, hogy közbe szólok, de pontosan azt fogom mondani, mint Béla, csak máshogy. Nem tudtok megférni békében egymás mellett? Muszáj folyton "ugrani a másikra" és belekötni. Ez egy Jogi Fórum, azért vagyunk itt - már aki -, hogy segítsünk a jogban járatlanoknak! :) Lépjünk már ezen túl! Ha meg a egymással bajotok van, ne itt rendezzétek le!

Az anyázástól és társaitól meg pláne jó lenne megkímélni a fórum közönségét.

Egyébként Szomorú Örökös megjegyzése a kérdező felé teljesen okszerű volt.

wers # 2021.01.14. 05:54

Ja bocs, tényleg nem áll munkába.

wers # 2021.01.14. 05:52

„December 1-től keresőképes voltam.Viszont én December 4-én írásban kértem a munkáltatómat hogy,közös megegysezéssel szüntesse meg a határozott idejű szerződésemet.”

Tehát a kérdező 4 napig gyakorlatilag igazolatlanul volt távol a munkahelyéről.

Elég kusza valóban ez az egész, de én ebből nem olvasom azt ki, hogy dec.1-én keresőképesen nem állt munkába.

Fölösleges azzal foglalkozni ami nem kérdés.

Szomorú örökös # 2021.01.13. 16:20

December 1-től keresőképes voltam.Viszont én December 4-én írásban kértem a munkáltatómat hogy,közös megegysezéssel szüntesse meg a határozott idejű szerződésemet.

Tehát a kérdező 4 napig gyakorlatilag igazolatlanul volt távol a munkahelyéről.

Szomorú örökös # 2021.01.13. 05:56

wers

a kalandregénynek erre a részére céloztam, hogy kusza, és nem is akarom kitalálni mi is történt

Valóban nem kicsit annak tűnik. :-)

wers # 2021.01.13. 05:20

Szomorú örökös, a kalandregénynek erre a részére céloztam, hogy kusza, és nem is akarom kitalálni mi is történt, és hogyan jön a betegszabadsághoz meg akármihez is.

Szomorú örökös # 2021.01.13. 04:54

nono28

December végén kaptam egy levelt a cégtől hogy,mennyi kárt okoztam és hogy én vásároltam tőlük valamit amit én utalással rendeztem.Én nem vásároltam és nem is utaltam semmit.

Ha ez valóban így történt, akkor ezt egy szimpla bankszámla kivonat igazolni tudná.
Ha nem történt semmilyen utalás feléjük, akkor azt is.

nono28 # 2021.01.12. 12:09

wers

Köszönöm a gyors reagálást!Akkor jól sejtettem hogy,jogtalanul járt el a munkáltató azzal hogy nem utalta át a betegszabadságom.

wers # 2021.01.12. 11:21

Elég kusza a történet.

Általánosságban a munkáltatnak ki kell fizetnie a keresőképtelenség orvosi igazolása alapján a betegszabit.

A munkáltató nem vonhatja le a járandóságból a vélt/valós egyéb követeléseit.

A többi elég regényes, nem tudok hozzászólni.