Munkajogi kérdések.


tmsnmeth80 # 2023.11.19. 22:19

Kedves Szakértők!

Édesapám 2023. November 22.-én lesz 65 éves és ha jól mondom öregségi nyugdíjra lesz jogosult. Édesapám a munkahelyén kb 4 hónapja jelezte, hogy szeretne nyugdíjba jönni November 22.-én. A munkáltatója közös megegyezéssel megakarta szüntetni Édesapám munkaviszonyát, de ő ezt nem írta alá. Most a Munkáltatója kijelentette, hogy December 17.-ig akarják kell, hogy dolgozzon, mert akkor jár le neki a felmondási ideje. Állításuk szerint 18 év munkaviszony után 70 nap a felmondási idő. Hogy lehetne megoldani, hogy Édesapám November 21 vagy 22.-én dolgozzon utoljára és, hogy megkapjon neki járó mindenféle dolgokat például végkielégítést.

drbjozsef # 2023.11.20. 08:26

tmsnmeth80,

Én úgy tudom, hogy ez RENDES helyeken úgy megy, hogy ha időben jelzi a dolgozó, és a munkáltató rendes és együttműködő, akkor előre kiszámolják együtt, hogy mikor kell beadnia a felmondását, hogy a betöltött korhatár az utolsó napjára essen.

Úgy tűnik, apád munkáltatója nem ilyen.
Mert abban igaza van, hogy 18 év munkaviszony után 70 nap a felmondási idő : Mt. 69.§

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Nem négy hónapja "jeleznie" kellett volna apádnak a szándékát, hanem kiszámolnia mikor kell pontosan felmondania, és azt meg is tennie. Ha ezt eddig nem tette meg, és csak most fog felmondani, akkor igen, lehet, hogy decemberben is dolgoznia kell.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.11.20. 09:37

Ha a munkavállaló mond fel, akkor főszabályként 30 nap a felmondási idő.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.11.20. 09:38

Édesapám a munkahelyén kb 4 hónapja jelezte, hogy szeretne nyugdíjba jönni November 22.-én. A munkáltatója közös megegyezéssel megakarta szüntetni Édesapám munkaviszonyát, de ő ezt nem írta alá.

Ennek mi értelme? Aztán csodálkozik, hogy a munkáltató is keménykedni kezd?

Kovács_Béla_Sándor # 2023.11.20. 09:40

Ami a végkielégítést illeti, van egy nagyon rossz hírem: az munkavállalói felmondás esetén nem jár. A munkáltató pedig miért mondana fel, amikor azt szeretné, hogy apád tovább dolgozzon?

efi99 # 2023.11.20. 21:55

Ööö, ez még mindig úgy megy, hogy - ha a munkáltató lapít - akkor nekem kell kiguberálnom a jogszabályokból, meg a nyilván napra pontosan vezetett 40-45 éves excel táblámból, hogy hopp, ha csak el nem csesztem valami köbgyökvonást, akkor 76 nap múlva mehetek pont nyugdíjba, indítom a felmondást? Nem mintha érintene egyelőre, de azt hittem ennél már előrébb tart a tudomány.

Majordomus # 2023.11.20. 22:17

Vakóban előrébb tart.
A munkavállaló benyújt egy szolgálati idő elismerési kérelmet amire megkapja évtizedekre lebontva a nyilvántartott ledolgozott munkaidejét.
Ekkor még kigyűjtheti hogy hol hiányoznak évek vagy hónapok és kiszámolhatja mikor kell benyújtania a felmondását.
Én azt javasolnám édesapádnak hogy húzza ki január másodikáig mert sokkal kedvezőbb valorizációs szorzókkal állapitják meg a nyugdíját.
.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.11.20. 22:28

Az azért még nem a magasabb matematika, hogy az ember mikor tölti be a 65-öt. És az se túl nehéz, hogy akkor onnan visszaszámoljunk 30 napot.

efi99 # 2023.11.21. 07:41

kbs
Ha egyszerű esetről van szó, akkor talán nem. Más kérdés, hogy: pár évente változott mindig a korhatár is, Józsi bácsi nem biztos, hogy tudja továbbá, hogy 20 év szolgálati idő kell a teljes nyugdíjhoz, ahogy azt sem, hogy pontosan mi számítható bele (iskola, katonaság ha utóbbi előtte volt, ha közben volt, ilyen-olyan okból kimaradtak időszakok, munkahelyváltás volt, mi a helyzet ha nem végig 8 órás volt stb. mindez felszorozva azzal, hogy még ezeknél sem biztos, hogy ugyanaz volt a beszámítás szabálya 30 éve, mint most) Számomra nem logikus, hogy a munkáltató minden sz.rt követ, (orvosi lejár, nyilatkozatok mindenféle GDPR hülyeségekről stb), erről meg nincs kötelezve, hogy - mint az információk és a szabályok legfőbb tudója - küldjön róla mondjuk fél évvel előtte egy automatikus értesítést. Én pl most nem is tudnám kapásból azt sem megmondani, hogy anno szept 1-én (merthogy hónapkezdés) vagy 4-én (merthogy első hétfő) kezdtem-e.
Mindenesetre még csak olyan emberrel találkoztam, aki fennen hangoztatta, hogy már csak X hónap és megy nyugdíjba, már előre ittak rá a kocsmában, aztán a munkáltató utánaszámolása után valahogy mindig X+2. hónap lett belőle.

tmsnmeth80 # 2023.11.21. 09:18

„Édesapám a munkahelyén kb 4 hónapja jelezte, hogy szeretne nyugdíjba jönni November 22.-én. A munkáltatója közös megegyezéssel megakarta szüntetni Édesapám munkaviszonyát, de ő ezt nem írta alá.”

,,Ennek mi értelme? Aztán csodálkozik, hogy a munkáltató is keménykedni kezd?,,

Édesapám azért nem írta alá, mert akkor nem kapott volna végkielégítést. Úgy szeretne nyugdíjba jönni, hogy kapjon.

,,Én azt javasolnám édesapádnak hogy húzza ki január másodikáig mert sokkal kedvezőbb valorizációs szorzókkal állapitják meg a nyugdíját.,,

Mit javasoltok egészen pontosan, hogy a minden téren a lehető legkedvezőbben jöjjön ki Édesapám ebből az egészből?

Kovács_Béla_Sándor # 2023.11.21. 10:00

Úgy szeretne nyugdíjba jönni, hogy kapjon.
Akkor meg kell várnia, amíg a munkáltató felmond.

tmsnmeth80 # 2023.11.21. 17:34

,,Én azt javasolnám édesapádnak hogy húzza ki január másodikáig mert sokkal kedvezőbb valorizációs szorzókkal állapitják meg a nyugdíját.,,

Ez nekem szól vagy egy másik felhasználónak?

Mami24 # 2023.11.21. 17:35

Üdvözlöm! Két kérdésre szeretnék választ kapni. Az egyik, hogy ha december 1-től veszélyeztetett terhesség miatt táppénzre kell mennem, akkor van-e lehetőségem ettől függetlenül a szülési szabadságot kivenni a szülés előtt 4 héttel. Továbbá pedig azt szeretném megtudni, hogy a CSED összege ilyen esetben is a jövedelmem 100%-a lesz? Köszönöm!

Majordomus # 2023.11.21. 21:40

Igen
Igen

himre82 # 2023.11.23. 17:29

Adott egy cég egy székhellyel és egy telephellyel. A telephely majd 2 óra távolságra van a székhelytől. Dolgozó (aki elsődlegesen a székhelyen dolgozik) reggel munkába érkezik a székhelyre, és onnét céges autóval megy tovább a telephelyre, majd délután a telephelyről vissza a székhelyre. Kérdés: ezek az utak munkaidőnek minősülnek-e, vagy sem?

Majordomus # 2023.11.23. 20:30

Igen.

blac # 2023.11.25. 14:39

Tisztelt Jogász Urak!

A segítségüket kérném egy kérdésben.

Határozott idejű fél éves/6 hónapos munkaszerződésem utolsó munkanapja december 13 szerda. Még 9 nap szabadságom van (+ elvileg egy napot még lecsúsztathatnék a túlórák miatt), a korábban kivettek 1 kivételével a cég nyári leállására estek - 9 nap volt összefüggően a hétvégékkel - , az az egy 1 további szabadnap pedig a kötelező tüdőszűrő vizsgálat napja volt.

A cég múlt hét közepén erősítette meg - külön kérésemre, maguktól szerintem nem szólak volna - hogy nem lesz hosszabbítás (projekt előkészítő munka volt, maga a projekt is január/február elején beindul, tehát a pozíció is értelmét veszti) ill. nem lesz másik pozícó felajánlva.

Viszont most esett le nekik a helyzet, hogy a következő 13 munkanapból már csak 3 v 4 napot kell bemennem dolgozni.

A kérdésem, hogy milyen lehetőségei vannak a cégnek a szabadságaim ütemezésére.

Úgy tudom 15 nappal előre szólniuk kellene ha azt akarnák hogy adott napon/napokon menjek szabadságra, viszont 3 vagy 4 szabadnappal teljesen én rendelkezem.

Most az a terv, hogy jövő héten vegyek ki 4 napot és aztán két nap alatt végezzek el 6 napi munkát.

Én fel fogom ajánlani, hogy hosszabbítsunk dec 31-ig, és akkor a szabadnapjaim zöme a téli leállásra esne, de ha nem mennek bele rám kényszeríthetnek bármit is a 15 napon belül ill. ennek vannak-e formális megkötései.

Előre is köszönöm a választ!

drbjozsef # 2023.11.25. 15:43

Úgy tudom 15 nappal előre szólniuk kellene ha azt akarnák hogy adott napon/napokon menjek szabadságra, viszont 3 vagy 4 szabadnappal teljesen én rendelkezem.

Azt is tudod, hogy neked is?
(Mt. 122.§(2) és (4))

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Az a kérdés, hogy milyen ütemezéssel?
Semmilyennel.
Vagy megegyeztek közösen - lényegében bárhogy -, vagy az Mt.125.§ szerint megváltja a végén.
Nem tudtok meg egyezni?

blac # 2023.11.25. 16:49

Remélem hétfőn fogunk beszélni róla, de a múlt pénteki beszélgetésünk alapján eddig nem is realizálták a problémát. Ráadásul a döntési folyamat bonyolult, mert nem elég a HR-essel és a szakmai vezetőmmel megállapodni, kelleni fog hozzá a plant manager is.

A szabadságokat viszont munkaviszony végén tudtommal ki kell adni, megváltásra nem kötelezhetnek, szóval ez számomra egy kicsit szürke zóna, de úgy számolok, hogy ha nem hosszabbítanak a holnapin túl csak két további nap kell bemennem.

Szerintem a dec31-ig hosszabbítás egy korrekt ajánlat lesz részemről, de nem szeretnek semmit ami nekik pénzbe kerül, szóval szkeptikus vagyok.

blac # 2023.11.25. 16:51

Ami még kifejezetten érdekelne, hogy ha holnap azt mondják, hogy a hét további napjain ne menjek be dolgozni köteles vagyok-e ezt elfogadni.

drbjozsef # 2023.11.25. 18:28

Ami még kifejezetten érdekelne, hogy ha holnap azt mondják, hogy a hét további napjain ne menjek be dolgozni köteles vagyok-e ezt elfogadni.

Persze. Ha a munkáltató nem kíván munkát biztosítani, akkor majd fizet állásidőt.
Igaz, ha te kötöd az ebet a karóhoz, akkor ez nem szabadság lesz. Mert azt nem tud kiadni szabályosan, legalábbis közös megegyezés hiányában.
Azért véleményem szerint kevés olyan eset van - és a leírásod alapján a tied nem az -, amikor súlyos a jogsértés, és érdemes kihúzni a gyufát. Jó, már csak pár napod van, de ha nagyon akar rosszat tenni neked a munkáltatód, akár utólag is ki tud találni dolgokat.
Miért nem jó neked, ha bemész, és kifizetik a benn maradt szabikat? Miért nem jó, ha szabira mész most?

Majordomus # 2023.11.25. 21:05

13-tól még lesz idő bevásárolni karácsonyra ís ha dolgozol addig akkor pénzed is lesz rá.

blac # 2023.11.26. 04:40

@drbjozsef

Jelen helyzetben a potenciális első és második körös állásinterjúk miatt fontosabb hogy legyen rájuk időm és le tudjak tárgyalni egy január eleji kezdést máshol mint az az összeg ami erre a pár napra járna.

Az állásidős témában nem vagyok otthon. Munka az pont lenne, mert egyedül vagyok a pozícómban, nincs helyettesem, tehát csak gyűlne ebben a 4 napban, és kb. egyszerre szakadna rám később, ezért sem preferálom, mert amúgy teljesen mindegy lenne.

@Majordomus

Az az összeg tulajdonképp nem befolyásolna semmit érdemit az anyagi helyzetemen, a szabadidő a fentebb írtak miatt most fontosabb.

drbjozsef # 2023.11.26. 07:05

blac,

Az Mt. főszabályként engedi az eltérést, ezen szakaszok közül csak a 122.§(5)-től nem enged, ami a pont a megváltás. De a munkaviszony végén, a bentmaradó szabadságot akkor is meg lehet váltani.
Minden másban el lehet térni, közös megegyezéssel, akár a 15 nap előre jelzéstől is elvileg. De csak közösen.

Szóval nincs jobb ötletem, mint a kompromisszum, ha tudod mikor kell interjúra menned, akkor arra kérj szabadságot, a többit engedd el, és fizettesd ki. Ha még erre sem hajlandó a munkáltatód, akkor szabályosan nem sokat tehetsz, a munkavégzési kötelességed a főszabály. Persze, ha láthatóan szívatásból nem hajlandóak a kompromisszumra, akkor lehet, hogy a háziorvosomat keresném fel, és megoldanám máshogy. Ha ők úgy akkor én is úgy alapon...

Andinak # 2023.11.26. 15:15

Üdvözletem.
Munkahelyemen ~5 éve irodában dolgozom.
Most kitalálták, hogy a munkaidő egy részében (1.5-2 óra) menjek le a raktárban tevékenykedni.
Sajnos egészségügyi állapotom miatt nem tudok előrehajolni csak kb.30%ban, 10perc állás után fáj a derekam, zsibbad a lában ...
Háziorvos írt beutalót reumatológiára (időpontot még nem tudtak adni).
A munkáltató megteheti, hogy ennek ellenére kötelez/utasít, hogy lemenjek a raktárba?
Ha nemet mondok erre a feladatra akkor felmondhat? Ha igen akkor ebben az esetben jár a végkielégítés?