Munkajogi kérdések.


xyxy2222 # 2015.12.09. 21:55

Tisztelt Jogászok!
Segítséget szeretnék kérni.
Call centeresként dolgozom, és még nem telt le a 3 hónapos próba időm. Tudom hogy próba idő alatt indoklás nélkül is ki rúghatnak. viszont ha szóban mondja el nekem a munkáltatóm, hogy nincs meg az a darab időpontom ami kell egy hétre és ezért rúgnak ki,az jogos döntés? Valamint a munka szerződésemben nincs benne hogy ennyi időpontnak kötelezően meg kell lennie. Ha erre kerül a sor tudok valamit tenni?

Köszönöm

Lady An # 2015.12.08. 12:28

Üdvözlök mindenkit. Nagyon sürgős problémám lenne. Szállítmányozó cégnél dolgozok, kapcsolatot tartok soförökkel megbízókkal is. Kaptam egy állásajánlatot közel dupla ennyi fizetésért. Dec 3-an szóban bejelentettem a főnökömnek aki tudomásul vette, közös megegyezést mondott, a könyvelő ezt meg is írta, de csak én írtam alá. Dec 31-el megszünik a munkaviszonyom. az új helyen január 1-el kezdek
Most behivatott a főnök, hogy akkor le kell töltenem a felmondási időt, mert nem tudnak pótolni. Dec 31-től indulna az 50 nap( ennyit kell). Elmehetek dec 31-el de akkor ügyvéd irja meg nekem a felmondást amiben rögzitik, hogy melyik céghez nem mehetek dolgozni (ahhoz akihez mennék) kikkel nem dolgozhatok együtt, és itt az összes korábbi megbízót felsorolnák akivel korábban egyszer is együtt dolgoztam, és milyen fuvarozónak nem adhatok munkát, és ha ezt megszegem akkor irtózatos bírságot varrnak a nyakamba. Tehát gyakorlatilag nem dolgozhatnék soha többet a szakmámban. A munkaszerződésünkben nincs semmi ilyesmi kikötés amúgy. Megtehetik ezt? Mikortól számít az 50 nap? Mert nem írta alá a korábban közös megegyezésnek írt felmondást. Plusz azzal fenyegetett meg, hogyha mégis átmegyek akkor munkaerőrablás miatt feljelenti az új céget. Az új munkahely nem biztos, hogy várna rám február végéig. Egy munkáltató bármit megtehet? Ha le kell töltenem az 50 napot megtehetem e, hogy annak a felét táppénzen töltöm?
Köszönöm a választ

Panna_ # 2015.12.07. 21:36

Tisztelt Jogászok!

Segítségüket szeretném kérni az alábbi kérdésekben.
A cég ahol dolgozom fogyasztói értékesítéstámogatást végzek. A kolléganőm, aki kereskedelmi értékesítéstámogatással foglalkozik felmondott.

A kérdéseim a következők lennének:

  • Munkáltatóm kötelezhet-e arra, hogy elvégezzem a kolléganőm munkáját úgy, hogy nem fizeti ki az elvégzett munkámat?
  • Megtagadhatom a munkavégzést, van erre hivatkozó jogszabály?

Úgy gondolom, hogy mivel a pozíció nem esik egybe a a munkaköri leírásomban szereplő fogyasztói értékesítéstámogatással, és ezért a kolléganőm ugyancsak fizetést kapott, engem is megilletne a pozícióért járó juttatás.

Válaszukat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.12.06. 14:56

Nem tudnak kötelezni, ezért felmondási ok se lehet.

groszfater@gmail.com # 2015.12.06. 14:53

Egyezzetek meg. Kérsz négy nap fizetés-nélkülit a többire fizessen állásidőt.

Davidov # 2015.12.06. 14:39

Az, hogy fizetetlenre küldenek, az én kérésem nélkül. De ha nem is mondanék fel, ilyenkor mi a megfelelő lépés?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.12.06. 14:13

Jól tudod.
Mi lenne az az "erre", amire hivatkoznál?

Davidov # 2015.12.06. 13:20

Jó napot kívánok!

A következő problémával szembesültem a munkahelyemen: év elejétől dolgozom itt, nyáron volt három hét leállás, ez 15 nap szabadságot jelentett, és decemberben is lesz három hét leállás, itt 13 nap szabadság. Nekem egész évre vonatkozóan 21 nap szabadságom van, a régebbi dolgozóktól megtudtam, hogy minden évben az van, ilyenkor a cég fizetetlen szabadságra küld.

Úgy tudom, hogy csak én kérhetek fizetetlent. Mi ilyenkor a teendő az én részemről? Ha egy másik lehetőség miatt fel szeretnék mondani, megtehetem azonnali hatállyal erre hivatkozva?

Immaculata # 2015.12.05. 19:10

2009-ben megkezdett tanulmányokat 2015-ben abszolválni kell. Nem hiszi, hogy még iskolába jársz.

wers # 2015.12.04. 17:15

szemibaba, hát ezt így elég nehéz lesz átlátni. Mi volt a tanulmányi szerződésben, hogyan történt a felmondás, milyen feltételekkel??? Mi van a munkaszerződésben? Mi az az újabb papír amit alá írtál?
Szóval bármit eléd toltak, aláírtad, de nem tudod mi is volt benne? Nálad azért kellene lennie egy példánynak.

Bori Bori # 2015.12.03. 19:52

:)

szemibaba # 2015.12.03. 14:08

A munkahelyem tanulmányi szerződést kötött velem 2009-ben, melyben kötelezett a diploma megszerzésére. Ezen szerződést felbontotta velem 2011-ben. Majd aláíratott velem egy dokumentumot, hogy a diplomámat köteles vagyok bemutatni 2015-ben. Sajnos anyagi helyzetem és családi problémák miatt nem tudtam befejezni a főiskolát, mivel nem volt elég szabadidőm sem, mert már a munkaidő-kedvezményemet elvette a szerződés felbontásakor. Újabb papírt íratott vele alá, hogy 2016 június 30-ig ha nem mutatom be a diplomámat akkor felmond nekem. Sajnos, most sem tudom befejezni a tanulmányaimat, mert az éves szabadságom kevés a tanulmányaimhoz. Jelen pillanatban táppénzen vagyok és folyamatosan zaklat a munkáltatóm, hogy igazoljam a jelenlegi tanulói jogviszonyomat, hogy egyáltalán be tudom-e mutatni a diplomát. Kérdésem: Jogos volt-e a tanulmányi szerződés felbontása? Zaklathat-e táppénz alatt, és írásban felszólíthat-e a tanulmányaim helyzetének igazolására, mivel a határidő csak júniusban telik le? Sajnos aláírtam mindent, amit elém tett a munkáltató...

wers # 2015.12.03. 10:05

Jó, értem. Fenyő mikulás hóember esetleg angyalka, biztos nagy öröm lesz a postabontónak.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.12.03. 09:57

Az volt a kérdése, milyen formában kell beadni. Annak megfelel az álló téglalap. De kreatívok az adventre tekintettel fenyő alakúra is nyírhatják.

wers # 2015.12.03. 09:21

olyan cuki tudsz lenni

Biztos úgy kell hagyni? Nem kell pl.
aláírni?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.12.03. 08:55

Hat példány. A formája többnyire álló téglalap. Legjobb, ha úgy hagyod, ahogy a nyomtatóból kijön.

Judy76 # 2015.12.03. 08:48

2012. augusztus 1. napjától a végrehajtási kérelem iránti nyomtatványok használata kötelező a kérelem benyújtásakor
Esetemben
>>> Átutalási végzés végrehajtási lap helyett <<<
Kérdésem (mivel sehol nem találtam erre vonatkozó tájékoztatást), milyen formában és hány példányban kell benyújtani az illetékes bírósághoz?
Köszönöm.

MACSKAJANCSI # 2015.11.30. 11:09

www.munkajog.hu oldalról idézve:
"2.2.7. Rendkívüli munkavégzésért járó pótlék (Mt. 143. §)

A rendkívüli munkavégzésért járó pótlék (túlórapótlék) a munkavállalót rendkívüli munkavégzés esetén a rendes munkabérén felül megillető további ellenérték. A túlórapótléknak több sajátossága is van, ami megkülönbözteti a többi bérpótléktól:

kétféle kulcsa is van (50% és 100%), az alkalmazandó mérték attól függ, hogy milyen formában végzett rendkívüli munkát a munkavállaló.
ez az egyetlen törvényi bérpótlék, amely szabadidővel (részben) megváltható.
átalány formában is fizethető, de az alapbérbe nem építhető be.
A pótlék mértéke 50%:

a munkaidő-beosztás szerinti napi munkaidőt meghaladóan elrendelt rendkívüli munkaidőben, vagy
a munkaidőkereten illetve az elszámolási időszakon felül végzett munka esetén.
A pótlék mértéke 100%:

a munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapra (heti pihenőidőre), vagy
munkaszüneti napra elrendelt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzés esetén.
Például, a munkavállaló munkaidő-beosztása szerint szerdán 8.30-tól 17.00-ig teljesíti a munkaidejét. Főnöke szerda délben tájékoztatja, hogy egy váratlan, sürgős feladat miatt 19.00-ig kell bent maradnia.

A 17.00-19.00 között két órára, mint a munkaidő-beosztás szerinti napi munkaidőt meghaladó munkaidőre – az alapbéren felül – jár az 50%-os pótlék, vagy – a munkavállaló beleegyezésével – legalább két óra alapbérrel fizetett szabadidő. Ha a rendkívüli munkavégzés idejére a munkavállalót más bérpótlék is megilleti, az a túlórapótlékkal együtt jár. Például, ha az előbbi szerda munkaszüneti nap, a két óra rendkívüli munkavégzésre az alapbéren felül jár a 100% túlórapótlék és a 100% munkaszüneti napi pótlék is.

Az 50%-os túlórapótlék munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a felek megállapodása alapján szabadidővel is kiváltható. A szabadidő nem lehet kevesebb az elrendelt rendkívüli munkaidő vagy a végzett munka tartamánál és erre az alapbér arányos része jár.

A 100%-os pótlék esetén csak a heti pihenőnapra (heti pihenőidőre) eső túlóra váltható meg másik pihenőnap (pihenőidő) biztosításával, de 50% pótlék ekkor is jár. Szemben az előző esettel, itt a munkáltató önállóan választhat, hogy csak 100%-os pótlékkal, vagy 50%-os pótlékkal és szabadidővel kompenzálja a túlórát. Munkaszüneti napra eső rendkívüli munkavégzés esetén azonban mindenképpen pótlék jár, szabadidő nem alkalmazható kompenzációként.

A szabadidőt vagy heti pihenőnapot (heti pihenőidőt) az alábbi határidőkön belül kell kiadni:

legkésőbb az elrendelt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzést követő hónapban,
egyenlőtlen munkaidő-beosztás alkalmazása esetén legkésőbb a munkaidőkeret vagy az elszámolási időszak végéig.
ettől eltérően munkaidőkereten felül végzett munka esetén legkésőbb a következő munkaidőkeret végéig.
a felek azonban úgy is megállapodhatnak, hogy a szabadidőt legkésőbb a tárgyévet követő év december 31. napjáig kell kiadni. Például, a felek 2014. március 1-jén megállapodnak, hogy a február hónapban teljesített 18 óra túlóráért járó szabadidőt a munkavállaló legkésőbb 2015. december 31-ig kapja meg."

Gyuszu # 2015.11.30. 06:12

Sziasztok!

Amennyiben a munkavállaló számára szombati munkavégzést rendeltek el (az egyébként szokásos normál munkarenden felül; hétfő-péntek, 8 órában naponta), és ő nem kérné a túlóra készpénzben történő megváltását, hanem azt inkább szabadság formájában szeretné igényelni, hogy történik a szabadság számítása?
Illetve a szombati 8 óra túlóra fejében hány nap szabadság adható a részére?

Köszönöm a segítséget!

beziske # 2015.11.27. 08:02

Tisztelt Jogi tanácsadó!Érdeklődni szeretnék,hogy 2009 ben százalékoltak le II csoportban véglegesen.Akkor még nem volt kategória mint most B,C,D.Most lenne egy lehetőségem,hogy 4 órában dolgozhatnék,de a munkáltató azt mondta,hogy régi a papírom és ők úgy tudják,hogy mivel nincs kategóriám nem kapnak támogatást utánam.De mondták ha tudok szerezni jogszabályt,hogy lehet akkor fölvesznek.Erre kérem a segítségét!Tudok e dolgozni?Köszönöm!

MACSKAJANCSI # 2015.11.25. 20:36

Kedves keditti!

Mivel senki nem méltatott válaszra, én csak, mint sorstárs fejtem ki a véleményemet.

A JELENLÉTI ÍVET A DOLGOZÓ ÁLTAL SAJÁT KEZŰLEG ALÁÍRVA, NAPRAKÉSZEN A MUNKAVÉGZÉS HELYÉN KELL TARTANI!

ha ez nincs, akkor mégis mi alapján készül a bérelszámolás, a fizetés?

nem lehet senkinek aláírnia helyetted, a te nevedben!

ha nem látod, akkor nem is tudod leellenőrizni annak helyességét!

ez teljességgel elfogadhatatlan, ez a dolgozó kizsákmányolására ad lehetőséget!

ObudaFan # 2015.11.23. 14:15

Elleg igen, ugyanakkor maga az a tény, hogy a rendkívüli munkavégzés nálatok gyakorlatilag rendszeres, nem igazán stimmel.

Lacus15 # 2015.11.22. 17:51

Sziasztok!
Volna a rendkívüli munkavégzéssel kapcsolatban kérdésem. 5 napos munkarendben dolgozom, de minden második szombaton rendkívüli munka keretében dolgozunk.A kérdésem az, ha szabadságon vagyok 5 napon át hétfőtől péntekig akkor az ezt követő szombati napon kötelezhetnek-e munkavégzésre?

Előre is köszönöm a válaszokat

ObudaFan # 2015.11.21. 11:34

Marcsi3

Így elsőre Mt. 42. § (2) b), de látni kellene az iratokat.

ObudaFan # 2015.11.21. 11:31

Leevi

A munkaügyi bíróság előtt.