Munkajogi kérdések.


Vadsuhanc # 2018.11.20. 14:02

Kedves monoszkop!

Nem nagyon értek hozzá, de mintha azt írta volna a kérdező, hogy megbízási szerződése volt. Nem zárható ki, hogy a kifizetésre másban egyeztek meg?

monoszkop # 2018.11.20. 13:34

Egyetértek.

(Az e-mail viszont ingyenes + nem árt, ha érzik a törődést. A kormánytisztviselők azért kapják a fizetésüket (illetmény), hogy a jogszabályokat betartsák és betartassák.

A munkavállaló munkaviszonya megszüntetésekor a munkáltatóval elszámolni. ....legkésőbb az utolsó munkában töltött naptól, egyébként legkésőbb a munkaviszony megszűnésétől számított ötödik munkanapon a munkavállaló részére ki kell fizetni a munkabérét, egyéb járandóságait, valamint ki kell adni a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolásokat.)

Vadsuhanc # 2018.11.20. 13:29

Mindenféle cinizmus és bántás nélkül megjegyezném:

..Az őszi szünet előtti utolsó tanítási nap 2018. október 26. (péntek), a szünet utáni első tanítási nap 2018. november 5. (hétfő)...

Szóval hány napot dolgoztál azon kívül, hogy annyit írsz...„" kb két hetet dolgoztam”"... Szerintem még a papírok meg sem érkeztek oda ahová kell.

Mégegyszer nem bántás.

drbjozsef # 2018.11.20. 13:24

Azt azért érdemes szem előtt tartani, hogy kb. 2 (kettő) számjegyű összegről beszélhetünk körülbelül.
Az éves jegybanki alapkamat jelenleg 0,9%.

Kb. két heti közalkalmazotti fizetésre olyan 50-60 forint jön havi kamatra sacc per kábé. Vagy annyi sem (ha nem vezető).

Szerintem azért nemigen érdemes levelet írni (mennyi egy bélyeg most? 250?)

monoszkop # 2018.11.20. 12:50

Brenda000 2018.11.20. 11:18
Tisztelt Fórumozók!
A következők miatt szeretnék segítséget kérni. Ez év október 24-től kezdtem el dolgozni egy állami iskolában, mely a Belső-Pesti Tankerülethez tartozik. Már a közalkalmazotti kinevezésem is eléggé sokáig tartott, illetve el sem jutottunk odáig, mert több okból a próbaidő alatt felmondtam, kb. két hetet dolgoztam ott. Az okok között szerepelt az is, hogy az októberi fizetésemet decemberben akarták nekem utalni pótlólag. Az iskolatitkár javaslatára egy megbízási szerződést kötöttünk, ezáltal nem kell decemberig várnom a fizetésemre. Így a munkaviszonyom november 9-ig tartott. A tankerületet többször hívtam, hogy mikor kapom meg a munkabérem, hiszen már rég utalniuk kellett volna, sajnos csak ígéreteket kapok, hogy majd valamikor...
Ebben szeretném a segítségüket kérni, hogyan kaphatnám meg végre a bérem, amiért megdolgoztam, illetve van e lehetőségem késedelmi kamatra vagy hasonlóra?
Köszönöm a válaszokat, szép napot mindenkinek!

T. Kérdező!

  • Igen, jogosult kamatra.


2013. évi V. törvény a Polgári Törvénykönyvről

6:48. § [Késedelmi kamat]

(1) Pénztartozás esetén a kötelezett a késedelembe esés időpontjától kezdődően a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamattal - idegen pénznemben meghatározott pénztartozás esetén az adott pénznemre a kibocsátó jegybank által meghatározott alapkamattal, ennek hiányában a pénzpiaci kamattal - megegyező mértékű késedelmi kamatot köteles fizetni, akkor is, ha a pénztartozás egyébként kamatmentes volt.

(3) A kamat számításakor a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamat irányadó az adott naptári félév teljes idejére.

(4) A kamatfizetési kötelezettség akkor is beáll, ha a kötelezett késedelmét kimenti.

  • Írjon egy panaszlevelet a MÁK elnökének és/vagy a MÁK illetékes megyei igazgatóság igazgatójának és/vagy a MÁK Illetmény-számfejtési Iroda irodavezetőjének, melyben kérje az Önt megillető munkabér/illetmény/megbízási díj soron kívüli, kamatokkal együtt történő kiutalását.

A MÁK elnöke az elnok@allamkincstar.gov.hu
email címen érhető el, a megyei igazgatók elérhetőségét itt találja:

http://www.allamkincstar.gov.hu/hu/telefonkonyv

Kattintson arra a megyére ahol dolgozott és feljönnek az e-mail címek.

Javasolt ezeket is elolvasni:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Brenda000 # 2018.11.20. 10:18

Tisztelt Fórumozók!

A következők miatt szeretnék segítséget kérni. Ez év október 24-től kezdtem el dolgozni egy állami iskolában, mely a Belső-Pesti Tankerülethez tartozik. Már a közalkalmazotti kinevezésem is eléggé sokáig tartott, illetve el sem jutottunk odáig, mert több okból a próbaidő alatt felmondtam, kb. két hetet dolgoztam ott. Az okok között szerepelt az is, hogy az októberi fizetésemet decemberben akarták nekem utalni pótlólag. Az iskolatitkár javaslatára egy megbízási szerződést kötöttünk, ezáltal nem kell decemberig várnom a fizetésemre. Így a munkaviszonyom november 9-ig tartott. A tankerületet többször hívtam, hogy mikor kapom meg a munkabérem, hiszen már rég utalniuk kellett volna, sajnos csak ígéreteket kapok, hogy majd valamikor...
Ebben szeretném a segítségüket kérni, hogyan kaphatnám meg végre a bérem, amiért megdolgoztam, illetve van e lehetőségem késedelmi kamatra vagy hasonlóra?
Köszönöm a válaszokat, szép napot mindenkinek!

Karcsi122 # 2018.11.19. 19:21

Tisztelt Intentio!
Nagyon köszönöm a mindenre kiterjedő válaszát.
A munkaviszonyom folyamatos, a felmondási idő lejárta után másnap már az új munkahelyemen kezdtem.
Több éve nem voltam betegállományban.
A válasza megerősített abban, hogy a "közös megegyezés"-be ne menjek bele.
Üdv.: Karcsi

intentio # 2018.11.16. 08:24

Karcsi122 2018.11.13. 17:35
Tisztelt Fórumozók!
A jelenlegi munkahelyemen ez év áprilisa óta dolgozom. Szeptember 2-án baleset ért, azóta betegállományban vagyok.
A munkáltató közös megegyezéssel szeretne "elküldeni", mert állítása szerint ahány napot dolgoztam, addig lehetek betegállományba, utána automatikusan kiléptet a rendszer. Ez jogos?
Amennyiben nem egyezek bele a közös megegyezéses felmondásba, akkor mi a teendő? Jótanács?
Leghamarabb januárban tudnék munkába állni csak sajnos.
Köszönöm előre is válaszukat.
Üdv.: Karcsi

T. Kérdező!

Az előző hozzászólóval egyetértve azt az alábbiakkal egészítem ki.

Táppénzen –a betegszabadság lejártát követően- főszabály szerint valóban annyi napig lehet, ahány napot előtte dolgozott.

Ha áprilistól dolgozik, akkor kb. 5 hónapig jogosult táppénzre. (Ez kitart januárig. Az igényjogosultság pontos dátumát kérésre az ellátást folyósító szerv megmondja Önnek.)

Ha azonban az előző és a jelen jogviszonya között nincs 30 napnál hosszabb megszakítás az előző munkaviszonyában eltöltött napokat is figyelembe lehet venni, így akár 365 napig is jogosult lehet táppénzre.

Ha az igényjogát kimerítette (lejárt a táppénz joga) kérhet méltányossági táppénzt.

Vigyázzon, mert ha a munkaviszonya megszűnik (pl. mert belemegy a közös megegyezésbe) táppénzre a munkaviszonya megszűnésének napja után egyáltalán nem lesz jogosult, mert táppénz csak a munkaviszonyban állókat illeti meg.

A hatályos Ebtv. szerint méltányossági táppénz csak annak állapítható meg, aki biztosított, azaz aki munkaviszonyban áll. Ha a munkaviszonya megszűnik (pl. mert belemegy a közös megegyezésbe) akkor méltányossági táppénz sem engedélyezhető az Ön részére hiába beteg, illetve rászorult.

Mi a teendő? Semmi. Gyógyuljon, az orvosi igazolásokat pedig rendszeresen adja le a munkáltatónak, amelyről mindig kérjen átvételi elismervényt.

A foglalkoztató a dolgozó által leadott okmányok átvételét hitelt érdemlően (pl. átvételi elismervény adásával) köteles igazolni. (Vhr. 38. §)

Vhr: 217/1997 (XII.1.) Kormányrendelet az Ebtv. végrehajtásáról

A munkáltató és az Ön érdekei eltérnek, ezért nem javasolt semmilyen közös megegyezéses jogviszony megszüntető okmányt önként aláírnia.

Ha és amennyiben a baleset munkahelyen, munkavégzés közben érte, úgy a „sima” táppénz helyett 100%-os baleseti táppénz illeti meg…

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:

http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

Amilopc # 2018.11.14. 19:54

Munkahelyen a jó hírnévhez való jog ? 16 éve dolgozom felelős beosztásban egy cégnél. Egy a cégnél dolgozó kolléga folyamatosan a vállalat vezetéséhez intéz bejelentéseket velem illetve kollégáimmal kapcsolatban. Itt valótlan dolgokat állít rólunk vagy velünk kapcsolatban , amiket cégünk vezetése ki kell hogy vizsgáljon minden alkalommal. Ezzel meghurcolva minket. Mivel alaptalanok az általa felhozott vádak, így nem történik esetünkben elmarasztalás, szankcionálás ..stb.A fals hír szexuális kényszerítés személyes adatokkal való visszaélés stb szólt már. A kérdésem hogy ilyen esetben van e lehetséges ezzel az emberrel szemben fellépni?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.13. 17:07

Át akarnak verni. Ugyanis egy dolog a táppénz-jogosultság és egy másik a munkaviszony.

Karcsi122 # 2018.11.13. 16:35

Tisztelt Fórumozók!
A jelenlegi munkahelyemen ez év áprilisa óta dolgozom. Szeptember 2-án baleset ért, azóta betegállományban vagyok.
A munkáltató közös megegyezéssel szeretne "elküldeni", mert állítása szerint ahány napot dolgoztam, addig lehetek betegállományba, utána automatikusan kiléptet a rendszer. Ez jogos?
Amennyiben nem egyezek bele a közös megegyezéses felmondásba, akkor mi a teendő? Jótanács?
Leghamarabb januárban tudnék munkába állni csak sajnos.

Köszönöm előre is válaszukat.
Üdv.: Karcsi

rencsike66 # 2018.11.12. 12:45

Köszönöm Kovács Béla Sándor

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.12. 12:18

Ha jól számolom, harmadszor kérdezed meg ugyanazt.

rencsike66 # 2018.11.12. 12:16

Üdv ismét. Előzőekben kérdeztem ki nem fizetett minimálbérrel kapcsolatban. Fiam minimálbéres dolgozó a cégénél, 6 havi munkaidő keretes. Ha kevesebbet dolgozik x hónapban, akkor nem kapja meg a minimálbérre eső nettót, és a többletért járót sem. Ezt 6 hónap múlva korrigálja a munkáltató. Aki többet dolgozik, azt jutalommal díjazza, aki kevesebbet, az megkapja az elmaradt bérét bérkorrekció címen. Ez így jogos? Szabályos? Törvényes? Köszönöm

rencsike66 # 2018.11.10. 08:43

Köszönöm wers :) Megvárom az ő válaszát is. Mindenből tanul az ember. Főleg, ha erre szakemberektől kap lehetőséget.

wers # 2018.11.10. 08:41

Kovács_Béla_Sándor 2018.10.26. 16:35
Akkor azt minden hónapra ki kell fizetni.

www.kbs-ugyved.hu

rencsike66 2018.10.26. 14:40
Gondolom az órabért jelent. Az ő szerződésében 138.000.-/ hó munkabér szerepel. nyilván ez is időbér, csak havi. Illetve passz.

Szerintem KBS ért hozzá.

rencsike66 # 2018.11.10. 08:33

Tulajdonképpen megkapja 6 hónap múlva a munkavállaló bérkorrekció címén. Az is igaz, hogy már mindegy, mert megtörtént. És most korrigálja bérkorrekció címen a ki nem fizetett összeget. Ezért a munkáltatót elmarasztalhatják? A cég könyvelője, aki eléggé dolgozó párti, azt javasolta, hogy jelentse fel a munkáltatót, de én ennek nem vagyok híve. Sokra nem megy vele senki. Annyi érdekel, hogy ez a bérkorrekció utólag törvényes e?

wers # 2018.11.10. 08:30

a HRportálon olvasom, ezt írja egy munkajogász:

Ha a munkavállalót egy adott munkaidőkereten belül a munkáltató nem osztja be a teljes időtartamra (azaz fel nem használt munkaórák maradnak a munkaidőkereten belül), a munkavállalót az adott időszakra járó alapbére ekkor is megilleti.

https://www.hrportal.hu/…0180301.html

Elég béna vagyok, nem tudom használható-e a link. Érdemes a cikket elolvasnod.

rencsike66 # 2018.11.10. 08:19

Nem jellemző, hogy fukarkodna a többlet beosztással. De a hat hónapon keresztül ki nem fizetett legalább minimálbért, annak aki kevesebbet dolgozik, törvényes a 6 hónap elteltével kifizetni bérkorrekció címen?

wers # 2018.11.10. 07:59

biztos jön aki jobban vágja a munkaidő keretet, de mintha épp az volt cél, hogy kereten belül minden hónapban ugyanannyit fizetést kapjon, és keret végén korrigálnak csak, nem havonta. És ha jól tudom a munkáltatónak törekednie kell arra, hogy keret végére úgy ossza be dolgozó munkaidejét, hogy mínusza ne legyen. (lehet, nem csak törekednie kell)

rencsike66 # 2018.11.10. 07:53

Üdv ismét. Előzőekben kérdeztem ki nem fizetett minimálbérrel kapcsolatban. Fiam minimálbéres dolgozó a cégénél, 6 havi munkaidő keretes. Ha kevesebbet dolgozik x hónapban, akkor nem kapja meg a minimálbérre eső nettót, és a többletért járót sem. Ezt 6 hónap múlva korrigálja a munkáltató. Aki többet dolgozik, azt jutalommal díjazza, aki kevesebbet, az megkapja az elmaradt bérét bérkorrekció címen. Ez így jogos? Szabályos? Törvényes? Köszönöm

Vadsuhanc # 2018.11.07. 15:23

Ösztönző jellegű bérpótlék elvonása megtörténhet fegyelmi eljárás nélkül is. Azt javaslom, hogy a nővéred kérje írásban a bérpótlék elvonásával kapcsolatos döntést. Munkaügyi Bíróságon keresheti a munkaszerződésben szereplő pótlék elvonásával kapcsolatos jogorvoslatot.

evatunde # 2018.11.07. 14:37

Kedves fórumozók! Testvérem egy magán szoc.intézményben dolgozik. Jogosult műszakpótlékra és ágy melletti pótlékra. A felettese nemes egyszerűséggel közölte vele, hogy ebben a hónapban megvonja tőle az ágy melletti pótlékot, arra hivatkozva, hogy mulasztást követett el. Hogy értse mindenki, egy két nappal előtte, a kórházból visszaszállított lakót (clostridiumos)nem küldött be újfent a kórházba. A városi ügyelet a megkeresésére szóbeli utasítást adott a beteggel kapcsolatos teendőkről, ebben nem szerepelt a kórházba való beutalás. Testvérem az orvosi utasítást követve végezte a munkáját, mindezt dokumentálva. A beteg sajnálatos módon elhunyt, de nem az ápoló mulasztása miatt. Mindannyian tudjuk, hogy ha kiadnak egy haldoklót fertőző hasmenéssel, nincs az a kórházi osztály, amelyik fogadná, mivel csak gondozást igényel. Az intézményvezető saját hatáskörben a fent említett okokra hivatkozva bércsökkentésként elvonja erre a hónapra az ágy melletti pótlékot. Ezt írásban nem közölte, csak szóban! Jogos-e, vagy mit lehet tenni a jogtalan bércsökkentés miatt? Tudtommal ágy melletti pótlék nem vonható meg... Köszönöm a válaszokat!

isti28 # 2018.11.07. 12:30

Határozatlan idejű kormányzati szolgálati jogviszonnyal rendelkezem. Másfél éve az eredeti munkaköröm és jogviszonyom fenntartása mellett, kinevezés módosítással kaptam egy határozott idejű szintén kttv-s jogviszonyt, ki lettem rendelve másik munkakörbe. Illetményt viszont csak az eredeti munkakörömre kapok. Gyakorlatilag egyszerre két "élő" munkakörrel rendelkezem..A munkáltató ugyanaz. Kérdezni szeretném, hogy helyettesítési díjra jogosult vagyok-e?

Bettykeh # 2018.11.07. 10:16

Wers

Igen, 2 példányban kaptam, de valószínüleg igazad lehet. Le akarják fedezni magukat. Amit helyben kaptam munkaviszony megszüntetőt, azon a lakcímem se jól szerepel, illetve az van hogy jún. 4-e napján mentesül a munkavégzés alól. Jún 4.-én én még dolgoztam 4-ig, az útólsó negyedórában közölte a főnök srác hogy itt a vége. De igazad lesz, mert az elöző munkahelyemen is csak a munkaviszony megszüntetőt iratták alá, a többit postán küldték ki. Ezért is nem akarok foglalkozni már az egésszel. Ez júniúsban volt, most meg novembervan.Hagyjanak békén.De persze ha köteles vagyok vissza küldöm, de szerintem is ez nem feltétlenül fontos.