Munkajogi kérdések.


Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.19. 06:41

Te kevered a tényeket és a bizonyított tényállást. Tudjuk, hogy a munkáltató szóban felmondott; és ez ugyan jogellenes, de az új Mt. szerint a jogellenes felmondás is megszünteti a munkaviszonyt. (Ami dogmatikailag kifogásolható megoldás, de ez van.)

Egyébként a kérdezőnek nem is érdeke, hogy eltagadja a felmondás tényét. Ugyanis, ha fennáll a munkaviszony, akkor a munkáltató a többnapos igazolatlan hiányzása miatt jogszerűen tudna azonnali hatállyal felmondani.

Katácska13 # 2017.01.19. 08:39

Tisztelt Hozzászólók!
Kérdésem az lenne az ügyemben, hogy nyújthatok-e be keresetet a Munkaügyi Bírósághoz, tehetek-e feljelentést a Nav-nál, vagy egyezzünk meg peren kívül?
Munkaviszonyom nem él, nem is ezt vitatom.
Felmondást az nap, írásban kellett volna közölni, vagy Azonnali hatállyal, amit indokolni kell, vagy Felmondás a munkáltató részéről (korábban rendes felmondás).
Utóbbit el is fogadtam volna, de mindez írásban nem történt meg.
Nincs munkaszerződés sem felmondás írásban, de be voltam jelentve.

hayfey # 2017.01.19. 11:54

Tisztelt Jogász Hölgyek/Urak!

A munkaviszonyom 2011. december 18-án szűnt meg, mert megváltozott munkaképességem miatt nem tudtak megfelelő munkát biztosítani a cégnél. Megigényeltem a rehabilitációs ellátást és 3 évre neg is állapították egészen 2014. december 18-ig. Ekkor el kellett menni egy felülvizsgálatra és helyeztek rokkant ellátásra amelyt azóta is kapok. A legközelebbi felülvizsgálat 2017. decemberében lesz és akkor mér belül leszek az öregségi nyugdíjhoz szükséges 5 éven belül. Lehet, hogy el sem kell mennem a felülvizsgálatra, mely van egy ilyen szabály, viszont ha behívnak és megvonják a rokkant ellátást igénye vehetem-e a 90 napos munkanélküli ellátást tekintettel arra, hogy 2011-ben nem vettem igénybe.
2011-ig 36 év igazolt munkaviszonyom volt.
A rendelet azt mondja, hogy a munkaviszony megszűnése előtti három évben 360 nap munkaviszonnyal kell rendelkezni - ami bőven megvan - és a munkanélküli ellátás folyósítása az igénylés napjával kezdődik.
Rendelet szerint nekem járna a 90 nap, mert arról nem rendelkeznek, hogy a munkaviszony megszűntét követően hány éven belül kell igényelni a munkanélküli ellátást; lehet az tíz-tizenöt év is.
Jól tudom?

gnékandrea # 2017.01.20. 11:48

Üdvözlök mindenkit.2015.09.01.-óta E kategoriás végzettségemmel D kategóriába soroltak be.Én úgy tudom,hogy a munkaügyi jog alapján az ellátandó munkakör betöltésére a legmagasabb iskolai végzettségnek kell meghatároznia a besorolást.válaszokat előre is köszönöm.

ObudaFan # 2017.01.20. 12:49

gnékandrea

És azóta nem támadtad a besorolásodat?

Odijah # 2017.01.20. 14:11

Segítségeteket kérném.

Egy kávézó pultos-kávéfőző barista munkakörbe alkalmazott 12.01-jétől. 11.28-án egy Megállapodást (I. Megállapodás) kötöttünk (egy oldalasat)amelyben megállapodunk (mint munkavállaló és munkáltató), hogy 11.28-30- között barista tanfolyamon veszek részt és 12.01-jén megkötjük a munkaszerződést (12.01jei kezdettel) de mint munkavállaló vállalom, hogy a munkaszerződés hatályba lépésének napjától 90 napig ott maradok a munkáltató alkalmazásában. Amennyiben a munkaszerződés hatályába lépésének (12.01) napjától számított 90 napon belül KÉRVÉNYEZEM a munkaviszony megszüntetését vagy a 90 napos próbaidő alatt a munkáltató azonnali hatállyal 78.§ a),b) okokra hivatkozva felmondással él, úgy egy bizonyos összeget kell kifizetnem a tanfolyamért.

12.01-jén megkötöttük a munkaszerződést (II. Megállapodás). (munkaköri leírásban nincs a barista tanfolyam mint a munkakör betöltéséhez szükséges feltétel)

Nem jó a légköre a helynek, ezért más munka után néztem és van lehetőségem elmenni máshova. Kérdés jogszerűen kérhetik az 1. megállapodás alapján a pénzt?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.20. 14:40

az ellátandó munkakör betöltésére a legmagasabb iskolai végzettségnek kell meghatároznia a besorolást”.
Nem. A munkakörhöz szükséges végzettség szerint. Értsd: hiába van nekem tanári diplomám, ha udvarosnak vesznek fel, akkor 8 általánossal fognak besorolni.

flolilu # 2017.01.23. 15:34

Tisztelt fórumozók!
Átszervezésnek minõsül az,ha a fenntartó januárban a költségvetési bevételek csökkenése miatt létszámleépítést határoz el?
Óvónõrõl és óvodáról van szó!

ObudaFan # 2017.01.23. 17:26

Igen.

Leevi # 2017.01.24. 09:18

Sziasztok!

Szerintetek a kiküldetés után adható napidíj helyett a felek munkaszerződésben megállapodhatnak-e úgy, hogy a munkáltató a napidíj helyett, de azzal megegyező összegű napi munkabért fizet a munkavállalónak?

Nonina # 2017.01.25. 11:58

Tisztelt Hozzáértők!

Jelenleg gyeden vagyok. Március 1.-én betőlti a babóm a 6 hónapot, ezért úgy tervezem,hogy március 2.-ától munkába állok, persze csak részmunkaidőben (4 órás munkaviszonyban).
A kérdésem az lenne, hogy a felgyülemlett szabadságaim kiadására tudtommal 60napja van a munkáltatónak, de az eredeti 8 órás munkaviszonynak megfelelően kell kiadnia vagy az új 4 órás munkaviszonynak megfelelően?
A választ előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.25. 12:01

Az tőled is függ.

lajcsó # 2017.01.25. 13:39

Teljesen mindegy, aznap nem kell dolgoznod és ennyi!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.25. 15:45

Hogy lenne mindegy, hogy feleannyi pénzt kap-e?

Miiningless # 2017.01.26. 14:50

Üdv!

Érdekelne, hogyha a munkáltatóm megtagadja az 50/1999. EüM rendeletben lévő szemüveg biztosítását, felmondhatok? Ha igen, rendes felmondással vagy azonnalival? Határozott idejű szerződésem van a munkáltatóval.

Valamint van tapasztalat, hogy a jogszabályban szereplő "minimálisan szükséges" mekkora összeget takarhat? Egy ilyen szemüveg lencséje 13-14e/db + a keret, így összesen olyan 40-45e Ft a teljes ára, egy alap szemüvegnek. Nagyjából ezt jelenti, a legolcsóbbat és +10% eltérést?

Vadsuhanc # 2017.01.26. 15:08

Miiningless

Mi volt a szemészeti szakvizsgálat eredménye ?
A munkaszerződésben mi a minimálisan szükséges, a képernyő előtti munkavégzéshez éleslátást biztosító szemüveg?
Ha gondolod lehetsz portás is.
Mondjál fel, ha nem akarsz ott dolgozni.....és egy szemüvegen múlik.

drbjozsef # 2017.01.26. 15:12

szerintem mind1, mert a szabadsag napra jar, nem munkaorara, viszont az arra jaro bert megfeleloen kell szamfejteni. Eseteben szerintem a regi idoszakra vonatkozo, 8 oras berrel, mert onnan athozott szabi, de nem vagyok tb ugyintezo, erre ő tudna valaszolni.

Vadsuhanc # 2017.01.26. 15:12

ha esetleg nem értenéd a kérdésem........

6. § Ha szemészeti szakvizsgálat eredményeként indokolt, illetve a munkavállaló által használt szemüveg vagy kontaktlencse a képernyő előtti munkavégzéshez nem megfelelő, a munkáltató a munkavállalót ellátja a minimálisan szükséges, a képernyő előtti munkavégzéshez éleslátást biztosító szemüveggel.

Ezért kérdeztem mi volt az eredménye a szakvizsgálatnak.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.26. 16:42

Eseteben szerintem a regi idoszakra vonatkozo, 8 oras berrel, mert onnan athozott szabi, de nem vagyok tb ugyintezo, erre ő tudna valaszolni.
Vagy nem. :)

Mondtam, hogy rajta is múlik.
A szabadságot azzal a személyi alapbérrel kell kifizetni - természetesen -, amely a szabadság kiadásakor hatályos.
Ha tehát bejelenti, hogy március 1-jével visszatér dolgozni,, méghozzá heti 20 órában, akkor a felezett alapbér után fizetik ki neki a szabadságot.
A célszerű eljárás - az ő szempontjából -, ha egyszerűen csak bejelenti, hogy megszünteti a fizetés nélküli szabadságot március 1-jével, és kéri a szabadság kiadását. A részmunkaidőt pedig majd csak a szabadság lejárta előtt röviddel közli.

Miiningless # 2017.01.26. 18:53

Kedves Vadsuhanc!

Az orvos véleménye szerint indokolt, egyébként nem hordok szemüveget. A munkáltató nem küldött el a munkaviszony kezdetén foglalkozás egészségügyi orvoshoz, így ezt a kötelességét is elmulasztotta.

Nem tudom mire írtad, de a munkaszerződés nem tér ki ilyenre, hogy monitor védő szemüveg.

Határozott idejű szerződést azért annyira nem egyszerű felmondani az itt olvasottak alapján sem, hiába írtad hogy mondjak csak úgy fél.

verigaguriga # 2017.01.26. 22:49

Üdv ! Segítséget szeretnék kérni. A volt munkahelyemen nem fizették ki 3 havi munkabéremet. Az Fmh-t kiküldtük,ellentmondás nincs,megvan a jogerős végzés.Az ügyvédem azt tanácsolta,hogy indítsuk el a felszámolást (aminek azért van költsége : közzététel 25000 ,ügyvédi munkadíj 30000,az illeték 80000).Egyértelmű számunkra,hogy a végrehajtás csak időhúzás lenne,mert 5 hónapja lehúzták a rolót,mert nem volt pénzük a rezsire sem)A kérdés : Az egyik volt munkatársam munkaügyi pert indított,márciusban lesz a 2.tárgyalás.Lehetséges-e,hogy a bíróság elrendeli hivatalból a felszámolást,hogy ne nekünk kelljen fizetni vagy mindenképp a munkavállalónak kell elindítania?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.27. 07:21

Munkavállaló számára, ha munkabérkövetelés miatt kéri a felszámolást, illetékmentes az eljárás.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.27. 07:22

A peres bíróság nem hogy nem rendel el, de nem is kér felszámolást. Se hivatalból, se sehogy.

Vadsuhanc # 2017.01.27. 07:50

Kedves Miiningless

Értem. Szeretnéd otthagyni a munkahelyet és fogást keresel :-)

Olvasatomban a szerződésedben szó nincs arról, hogy az általad végzett munka képernyő előtti munkavégzésnek minősül-e. Kérd meg a munkáltatód, hogy adjon választ, hogy annak minősül-e, ha nem akkor miért nem. Ha nem minősíti annak, akkor pereld be.

Ha munkáltató annak minősíti, akkor egyből kérheted az ellátást, ha nem teljesíti akkor lesz jogalapod felmondani.

Írtam ezt úgy, hogy nem tudom mit tartalmaz a munkaszerződésed és mit dolgozol ami indokolja a képernyő előtti munkavégzés megállapítását.

Miiningless # 2017.01.27. 08:17

Kedves Vadsuhanc!

Irodai munkát végzek, napi 8 óra gép előtt de erre tényleg nem tér ki a szerződés