Munkajogi kérdések.


Katácska13 # 2017.01.17. 06:28

Tisztelt Fórumozók!
Segítséget szeretnék kérni. Munkáltatóm szóban felmondott nekem jan.13-án este 9,15-kor, mikor már mentem haza. Írásbeli felmondást nem kaptam, de már jan.13-án ki is jelentett, az ügyfélkapun keresztül néztem meg. Munkaszerződést sem adott a mai napig, pedig többször kértem. Mit tudok tenni? Írjak neki e-mailt, h a felmondásom írásban is kérem? Visszadátumozni úgy tudom nem lehet felmondást, Közös megegyezésbe nem megyek bele, mert ő mondott fel. A könyvelőt kérdeztem, h milyen alapon jelentett ki, azt írta, h nem ő a munkáltatóm, kérdezzem meg a főnökömet erről.
Válaszukat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.17. 06:52

30 napod van a kereset benyújtására. Nem árt, ha vita esetén tudod bizonyítani, hogy tényleg felmondott.

Katácska13 # 2017.01.17. 07:25

Szóban mondott fel, senki nem hallotta. Írásban nem kaptam felmondást. 2016. júniusától voltam bejelentve, ha esetleg 90 nap próbaidő is volt, az már rég lejárt.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.17. 09:34

HA nem tudja, akkor még mindig él a munkaviszonyod és jár a fizetésed is.
Ez tévedés.

hayfey # 2017.01.17. 11:36

Tisztelt Fórumozók!

A munkaviszonyom 2011. december 18-án szűnt meg, mert megváltozott munkaképességem miatt nem tudtak megfelelő munkát biztosítani a cégnél. Megigényeltem a rehabilitációs ellátást és 3 évre neg is állapították egészen 2014. december 18-ig. Ekkor el kellett menni egy felülvizsgálatra és helyeztek rokkant ellátásra amelyt azóta is kapok. A legközelebbi felülvizsgálat 2017. decemberében lesz és akkor mér belül leszek az öregségi nyugdíjhoz szükséges 5 éven belül. Lehet, hogy el sem kell mennem a felülvizsgálatra, mely van egy ilyen szabály, viszont ha behívnak és megvonják a rokkant ellátást igénye vehetem-e a 90 napos munkanélküli ellátást tekintettel arra, hogy 2011-ben nem vettem igénybe.
2011-ig 36 év igazolt munkaviszonyom volt.
A rendelet azt mondja, hogy a munkaviszony megszűnése előtti három évben 360 nap munkaviszonnyal kell rendelkezni - ami bőven megvan - és a munkanélküli ellátás folyósítása az igénylés napjával kezdődik.
Rendelet szerint nekem járna a 90 nap, mert arról nem rendelkeznek, hogy a munkaviszony megszűntét követően hány éven belül kell igényelni a munkanélküli ellátást; lehet az tíz-tizenöt év is.
Jól tudom?

Katácska13 # 2017.01.18. 08:41

Tisztelt Fórumozók!
Ma ezt a levelet kaptam egy jogsegély-szolgálattól.
Kérdésem, h érdemes-e bejelentenem a NAV-nál, vagy először írjak a volt főnökömnek?

Tisztelt Ügyfelünk!
Levelére válaszolva elmondható, hogy munkaszerződés nélküli foglalkoztatás jogszabályellenes, hiszen a szerződés tartalmazza azokat az alapvető információkat, amelyek a munkavégzéshez szorosan kapcsolódnak pl.: a napi munkaidő meghatározása, szabadság mértéke, munkáltatóra és a munkavállalóra irányadó felmondási idő megállapításának szabályai stb.

Továbbá a Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény tartalmazza a munkáltató, és a munkavállaló általi felmondás szabályait. Ennek értelmében a felmondást mindig írásban is közölni, bizonyos esetekben indokolni is kell.

Amennyiben Ön úgy gondolja, hogy az ügyében jogi lépéseket szeretne tenni, úgy lehetősége van arra, hogy felkeressen egy munkajoggal foglalkozó ügyvédet, hogy részletes tájékoztatást kapjon lehetőségeiről, vagy pedig megteheti azt is, hogy bejelentést tesz a Nemzeti Adó-és Vámhivatalnál (NAV).

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.18. 10:18

Khmm...
Amit itt írtunk korábban, azt azért olvastad?

drbjozsef # 2017.01.18. 10:20

Elsőre azt írtad, munkaszerződést sem kaptál. De bejelentettek? Munkaszerződés nélkül dolgoztál?

glitter # 2017.01.18. 11:54

2017. január 1-vel állami szolgálati jogviszonyról szóló tájékoztatót kaptam mely szerint átalakult a jogviszonyom. Az állami tisztviselőkről szóló 2016. évi LII. törvény szerint a dolgozóknak jár a 20 éves jubileumi jutalom, ami az előző törvény szerint nem járt. A humánpolitikán azt mondták, hogy az új törvény alapján nem kapom meg a 20 éves jubileumi jutalmat (melyre 2016.09.04. lettem volna jogosult, mert a törvény nem visszamenő hatályú. Kérném a segítségüket, hogy a munkáltatóm helyesen jár el, hogy elutasítja a kifizetést? Tudok-e fellebbezni, vagy méltányossági kérelmet beadni?
Köszönettel!

Feanor # 2017.01.18. 12:28

kedves fórumozók!
jelenleg GYED-en vagyok és jeleztem visszatérési szándékom a munkáltatómnak - persze jelenleg nincs betöltendő állás. Azonban felajánlhat-e a munkáltató alacsonyabb bérbesorolású állást (a törvény a bérre nem tér ki, csak hogy a képzettségnek megfelelő állás legyen)?
Illetve ebben az esetben jogosult vagyok-e kérni a felmondást, mégpedig a megillető végkielégítéssel egyetemben?

Feanor # 2017.01.18. 12:28

kedves fórumozók!
jelenleg GYED-en vagyok és jeleztem visszatérési szándékom a munkáltatómnak - persze jelenleg nincs betöltendő állás. Azonban felajánlhat-e a munkáltató alacsonyabb bérbesorolású állást (a törvény a bérre nem tér ki, csak hogy a képzettségnek megfelelő állás legyen)?
Illetve ebben az esetben jogosult vagyok-e kérni a felmondást, mégpedig a megillető végkielégítéssel egyetemben?

Feanor # 2017.01.18. 12:28

kedves fórumozók!
jelenleg GYED-en vagyok és jeleztem visszatérési szándékom a munkáltatómnak - persze jelenleg nincs betöltendő állás. Azonban felajánlhat-e a munkáltató alacsonyabb bérbesorolású állást (a törvény a bérre nem tér ki, csak hogy a képzettségnek megfelelő állás legyen)?
Illetve ebben az esetben jogosult vagyok-e kérni a felmondást, mégpedig a megillető végkielégítéssel egyetemben?

Katácska13 # 2017.01.18. 12:36

Ügyfél kapun keresztül néztem meg a jogviszonyom.
Be voltam jelentve, munkaszerződést nagyon-nagyon sokszor kértünk a kolléganőmmel, de nem kaptunk.

Katácska13 # 2017.01.18. 12:40

Bizonyítani nem tudom, hogy felmondott, mert szóban tette. Üzletkulcsot elkérte.
Nekem kell bizonyítanom, hogy felmondott?
Max. úgy tudom, hogy keresetet nyújtok be és tanút vagy tanúkat hívok, hogy neki vagy nekik mondta, hogy kirúgott.

ObudaFan # 2017.01.18. 13:56

Feanor

Nem vagy koteles az alacsonyabb összegű fizetést elfogadni. Az viszont a munkaltatod döntése, hogy fizeti az allasidod, felmondással, vagy megpróbál mégis a jelenlegi szerzodesed keretei közt foglalkoztatni.

A_GNIK # 2017.01.18. 14:27

Kedves Hozzáértők!

2015 januárjától dolgozom a jelenlegi munkahelyemen. Most kiderült, hogy munkabér tartozásom van és levelet kaptam, mely szerint "2016.12.31-i dátummal az alábbi követelést tartjuk nyilván: 32 ezer ft"

A levélben nem szerepel semmilyen kimutatás, hogy mikor és miért keletkezett a tartozás.......

(Én jártam utána és kiderült, hogy 2015 (!) novemberében történt a hiba, amikor egyrészt 22. ezerrel több fizetést utaltak, másrészt nem vonták le amit x napos betegségem miatt le kellett volna.)

MOST kaptam az értesítést....egy 2015-ös bakiról...
Elévülés???

Plusz infó: 2016 januárjában megszűnt a munkaviszonyom és márciusban létesítettem újra UGYANITT. Ez a kis szünet számíthat?

Fizetnem kell?

Nagyon köszönöm a segítséget!

Katácska13 # 2017.01.18. 14:55

A_GNIK
Mt. 164. § A jogalap nélkül kifizetett munkabér hatvan napon túl akkor követelhető vissza, ha a munkavállalónak a kifizetés alaptalanságát fel kellett ismernie, vagy azt maga idézte elő.

flolilu # 2017.01.18. 18:15

Azt szeretném megtudni. hogy a közalkalmazott felmentési idejének számításánál csak az adott munkáltatónál létesített közalkalmazotti jogviszony ideje számít,vagy összeadódik az előző jogviszonyokkal.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.18. 18:34

Főszabályként nem adódik össze.

flolilu # 2017.01.18. 18:42

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Köszönöm a gyors választ!

flolilu # 2017.01.18. 18:55

Akkor sem, ha az előző jogviszonyok között közalkalmazotti is van?

Baunty # 2017.01.18. 19:54

T. Hozzáértők! Egy vállalatnál dolgozom járművezetőként. Munkáltatóm filmfelvételt készített rólam sebesség túllépéséről trafipaxal. Kérésemre köteles-e a filmfelvétel hiteles másolatát részemre átadni?

ObudaFan # 2017.01.18. 20:49

Ha a másolás költségeit megtéríted, akkor szerintem igen.

ObudaFan # 2017.01.18. 20:51

A_GNIK

Attól függ. A jogalap nélkül kifizetett munkabér hatvan napon túl - a három éves elévülési időn belül - akkor követelhető vissza, ha a munkavállalónak a kifizetés alaptalanságát fel kellett ismernie, vagy azt maga idézte elő.

ObudaFan # 2017.01.18. 20:53

Katácska13

Ha vannak ilyen tanúk, az jó lehet. Egyébként arra azért nyilatkoznia kell a perben, hogy vajon dolgoztál-e nála, és ha igen, akkor még mindig nála dolgozol-e.