Munkajogi kérdések.


Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.18. 14:06

Munkalávaló vagyok,az adott kollégának nincs szakmai végzettsége.
A munkaszerződés - benne a munkakör - egy kétoldalú jogügylet, a munkáltatót és a konkrét munkavállalót jogosítja, kötelezi.
Csúnyábban mondva: semmi közöd hozzá, hogy a munkáltatód más munkavállalót milyen munkakörben foglalkoztat.

jozsef.s # 2016.12.18. 14:58

Hogy ne lenne közöm ha tudomásomra jut a dolog hiszen akkor minden személy olyan szakmába dolgozna amibe csak akarna és nem kellene semmilyen iskolai végzettség.
Hiszen ez egy fórum ahol kérdezni segíteni lehet,én részemről nem volt kielégítő a válasz tehát kutatok tovább és ha megtalálom a választ akkor majd meg írom.

jozsef.s # 2016.12.18. 15:09

Csak így a végére ezt még megírom az-a berögződőt szokás az embereknél ha valaki fel figyel valamire tisztelet a kivétel, hogy inkább be dugják a homokba a fejüket (struccpolitika) csak engem hanyagak békén.Itt a probléma gyökere.

Burn Out # 2016.12.18. 16:22

másoknál meg az a berögzült szokás, hogy ott tesznek keresztbe másoknak, ahol csak lehet.

a munkáltatód felvette, ha az ő álláspontja szerint abban a munkakörben foglalkoztatni tudja, a szakértelme alapján képes eljárni és erről neki nem kell papír, akkor rendben.

drbjozsef # 2016.12.18. 16:29

Burn Out,

így van, a kérdés pont az volt, hogy a törvény szerint nem kell-e papír. Ha nem, és a munkáltatónak sem, akkor minden oké. De nem kell?

Burn Out # 2016.12.18. 16:36

van rá rendelet, de nem fogom megírni, hogy melyik, mert szerintem egy munkavállalónak nem az a dolga, hogy mások képesítési előírásit vizsgálja

kata303 # 2016.12.18. 17:14

Tisztelt Válaszadó! Kft. ahol dolgozom a novemberi bérünket nem fizette ki. Kb. fél éve nagy stressz alatt dolgozunk, nyáron pl. a az akkori ügyvezető és az egyik tulajdonos az irodában a dolgozók szeme láttára verekedtek össze.
Mivel kiskorú gyereket nevelek sajnos nem volt lehetőségem azonnali váltásra. A karácsony előtti bérkimaradás viszont tarthatatlan számomra.
Szeretnék felmondani DE. Jelen pillanatban november óta nincs ügyvezető a cég élén.
Amennyiben a decemberi bérem sem kerül kifizetésre Rendkívüli felmondással vagyok kénytelen eljönni. Kérdésem:
1: Ebben az esetben kivel kell aláíratni a felmondást (nincs ügyvezető) 3 tulajdonos van, akik közül csak egyet ismerek. Mailen ha átküldöm nekik, az érvényes?
2: kártérítésre tarthatok igényt? Több, mint 10 éve dolgozom itt, kérhetem a 3 havi végkielégítést a rendkívülivel?
3: Nyár óta az egészségi állapotom is jelentősen romlott. Olyan betegség igazolódott nálam ami egyértelműen a stresszel hozható összefüggésbe. (irritális bélszindróma) Az Egészségpénztári kártyám terhére vettem igénybe vizsgálatokat, orvosi ellátást amiről számláim vannak, közel 80.000 forint. Ennek kifizetését kérhetem a kártérítésben?
4: ha rendkívülivel jövök el, jogosult vagyok az álláskeresési (munkanélküli) segélyre?
5: ha nem fogadják el a kártérítési igényem, pereskednem kell? – Van értelme?

ObudaFan # 2016.12.18. 18:04

Én egyszerűen a cég nevére küldeném tértivevénnyel. Egy hónapos elmaradás még nagy valószínűséggel az azonnali hatályú felmondáshoz nem elég, vagyis kockázatmentesen csak rendes felmondás választható, akkor pedig nem jár végkielégítés sem. Én ezt a stressz miatti kártérítést nem tartom túl esélyesnek.

drbjozsef # 2016.12.18. 18:20

Burn Out,

tehát van rendelet. Gondolom, hogy mentőápolóként, vagy tűzoltóként nem dolgozhatok sima 8 általánossal, szakmai képzés nélkül. De egy csomó minden lehetek lépesítés nélkül, mint portás, köztisztasági alkalmazott, vagy politikus. Ezek szerint a gépi forgácsoláshoz kell végzettség. Valószínűleg ez is valami a kérdezőnek.

kata303 # 2016.12.19. 16:28

Tisztelt Obudafan!

Köszönöm a válaszát. A kollégáimmal úgy döntöttünk, hogy együtt fogunk lépni. Mivel tudjuk, hogy a következő bér sem kerül kifizetésre (ezt már közölték) január 10-e után együtt fogunk felkeresni valakit aki hivatalosan felszólítja a céget az elmaradt bérek fizetésére. A kérdés:
Ehhez ügyvéd kell vagy közjegyző?

Köszönöm

ObudaFan # 2016.12.19. 20:55

Ehhez ügyvéd.

Chaka # 2016.12.20. 08:02

Kedves fórumozók! A cég nem fizetett bért a munkavállalóknak 3 hónapja. Két hete az épületet is bezárták. A cég tartozik fűnek-fának, a valós gazdasági tevékenység már megszűnt. Úgy vélem, csak a bérgarancia alaptól várhatunk majd kifizetést. Ilyenkor is elsőként közjegyzőhöz kell fordulnunk, hogy rendezze a "vitát", vagy ezt az értelmetlen (és nem olcsó) kört kihagyhatjuk?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.20. 11:23

Gyorsabb, ha írtok egy felszólító levelet, aztán felszámolás. Persze, igazán gyors úgy se lesz.

Chaka # 2016.12.20. 11:38

A levelet tegnap megírtuk, mindenféle úton elküldtük. Köszönöm a megerősítést :=)

Marcsi100 # 2016.12.20. 14:11

Lehet-e valakinek 2* 8 órás bejelentett munkaviszonya?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.20. 14:37

MIért ne?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.20. 14:37

MIért ne?

Ka--ti58 # 2016.12.20. 19:32

Tisztelt Jogász Úr!
Munkáltatóm közölte velem, hogy pár embert el kell küldjenek a cégtől dec. 3l-ével különösebb indokok nélkül (egy takaritó kft.) Sajnos aláirtam a nyomtatványt, amit ide adott, mely "felmondás közös megegyezésről szól". 59 éves vagyok, 3 évem van a nők 40 éves nyugdijjogosultsághoz. Helyzetem kilátástalan. Védett korra való tekintettel, fordulhatok-e Munkaügyi Birósághoz? Válaszát köszönöm. Szn.-né

Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.20. 19:39

Kicsit későn kérdezed. Mit kérnél a bíróságtól ilyen tényállás mellett?

Ka--ti58 # 2016.12.21. 10:12

Köszönöm a válaszát. Probléma megoldódott, semmisnek tekintik a felmondást. "Jóindulatu" volt velem főnök.

Zoli8801 # 2016.12.21. 10:21

Üdv!

Több műszakos munkarendben dolgozom 2 havi munkaidőkerettel, a beosztásunk mindig időben elkészül.
A kérdésem annyi lenne, hogy ha ettől a beosztástól eltérően kell bemenni, akkor az rendkívüli munkaidőnek számít (pl ha előző nap, vagy aznap szólnak, hogy be kell menni)?
Ha igen, ez abban az esetben is megállja a helyét, ha ily módon sem érjük el az adott keret óraszámát?

Tisztelettel:
Nagy Zoltán

Immaculata # 2016.12.21. 10:23

Igen. Ennyi rugalmasság elfogadható.

Zoli8801 # 2016.12.21. 10:36

Annyi kérdésem lenne még, hogy mi van abban az estében, ha valaki késik, nem jön váltani?
Ha a 8 óránál többet maradok az már túlórának számít?
Eddig az volt a gyakorlat, hogy a későtől levonták, a maradónak odaírták.
De volt olyan példa, hogy 16 órát kellett maradni, mert a megbízónak kikötése, hogy mindig legyen itt 2 ember és amíg nem jön váltás, addig maradni kell.
Ugyan ez nem jellemző, de előfordult már. Akkor is csak sima órabérrel számolták el.
Ha erre is járna túlóra pótlék, akkor azt visszamenőleg kérhetem (október, talán szeptemberben is előfordult)?

Zoli8801 # 2016.12.21. 12:20

Bocs a sok kérdésért :)
Még annyi tűnt fel, hogy a bérpapíron rendszeresen kevesebb ledolgozott nap szerepel, mint a valós ledolgozott napok száma. Az óraszám stimmel.
Ennek mi értelme? Támadható?
Nyilván valamit bőszen csalnak...

ObudaFan # 2016.12.21. 14:51

A a beosztásod 8 órára szól és tovább maradsz, az túlmunka.