Munkajogi kérdések.


Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.13. 14:58

Errr... Nem a Zsombor kérdésére válaszoltam, volt itt egy másik.

wers # 2019.03.13. 14:52

Én úgy veszem ki, hogy nincs költözés, még az utca házszá is marad, csak mondjuk már nem Aranyhal horgászbolt hanem Nagy Hohohóóó.

Szerintem is be akarják etetni a munkavállalót, hátha bekapja a csalit.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.13. 14:26

Ha a szerződés szerint a munkavégzés helye Budapest, akkor a költözés miatt nem kell a szerződést módosítani. Ha viszont konkrétan az a telephely, amelyről elköltöznek, akkor kell. Viszont ez egy kivételes módosítás, a munkáltató egyoldalú nyilatkozattal megteheti- némi kivétellel. (A kivétel pont a megnövekedett munkába járási idő lehet, ha nagyon hosszú.)

Zsombor94 # 2019.03.11. 13:56

Ők azt állítják, hogy igen. Megszűnik a munkaköröm a jelenlegi cégben, és új munkaszerződéssel indítok próbaidővel az újban.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.11. 09:38

Mond meg nekik, hogy tévednek, nem szűnik meg a munkaviszonyod, és nincs új munkaviszony, ez tipikus üzemi jogutódlás. A tájékoztatást a munkáltató személyében bekövetkezett változásról köszönöd, más teendőd nincs.

Zsombor94 # 2019.03.11. 09:17

Sziasztok! A kérdésem a következő lenne:
Röviden összefoglalva, az üzletet amit vezetek a cég át fogja adni egy másik cégnek, vagyis más lesz a tulajdonos. A váltás március 16-án fog megtörténni, és erről az egészről szóban március 10-én tájékoztattak. Közös megegyezéses papírt akarnak iratni, illetve március hónap felét kifizetni. Az új szerződéssel viszont próbaidőre kerülök, ami egyet jelent azzal, hogy a legelső nap ki tudnak rúgni. Milyen jogi lépések védhetnek ilyenkor a jelenlegi munkáltatóval szemben? Köszönöm előre is,
Zsombor

golddragon007 # 2019.03.08. 22:08

Igaz, ez polgári ha minden igaz, már csak az a kérdés, hogy tudom töröltetni...

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.08. 17:59

Akkor miért a munkajogi rovatban kérdezed?

golddragon007 # 2019.03.08. 17:06

Megbízási szerződésben van benne és nem találok ellenértéket, ami ezért cserében van.

lewho # 2019.03.08. 11:58

hoppáááá, várjál csak, ez munkaviszony vagy megbízás?

lewho # 2019.03.08. 11:57

Ha nincs ellenérték, nem köt a megállapodás. szvsz

golddragon007 # 2019.03.08. 07:56

Direktbe le kell legyen írva, valahol hogy ellenértékként ezért a pontért cserébe x,y-t kapok? Mert azt hiszem, hogy ilyenem nincs és most nincs is nálam a szerződésem majd megnézem...

De ettől függetlenül a többi kérdés is érdekel, hogy mi a válasz rá, mert ha lehet akkor csak a legvégsőbb esetben kerülném meg a dolgot.

lewho # 2019.03.08. 07:14

Kapsz te ezért a korlátozásért valamilyen ellenértéket, van ilyen kikötve a szerződésedben?

golddragon007 # 2019.03.07. 21:34

Sziasztok,

Nekem a szerződésemben van egy ilyen a kártérítések pont alatt:

Amennyiben Megbízott Megbízó bármely Ügyfeléhez, Megbízójához (Együttműködő partnerek (A, B, C, D, E) jelen szerződés felbontása utáni 12 hónapon belül elhelyezkedik, vagy számukra vállalkozóként szolgáltatást nyújt, úgy Megbízott köteles Megbízó részére 30.000 EUR összeget, a Megbízó felszólítását követő 30 napon belül kifizetni. Ettől Megbízó és Megbízott közti egyedi megállapodással el lehet térni.

Háttér: Én jelenleg A-nak dolgozok, aki B-vel szerződésben áll és munkaerőt kölcsönöz tőle. B szerződésben áll azzal a céggel, akinek én dolgozom és engem mint munkaerőt kölcsönöz. Tehát gyakorlatilag A-nak dolgozom B-n keresztül valamint az általam szerződésben lévő cégen keresztül. (Tudom, nem a legjobb de ez van.)

Az világos, ha felmondok vagy kírúgnak, akkor direktbe nem mehetek A, B, C, D és E cégekhez anélkül, hogy 30.000 EUR-t fizetnék.

Kérdés:
Mi van akkor, ha van egy G cég és tőlük kölcsönöz B cég majd az A cég?
Mi van akkor, ha van egy G cég és tőlük kölcsönöz H cég majd az A cég?
Mi van akkor, ha van egy G cég és tőlük kölcsönöz A cég?
Gondolom mind a 3 esetben vagy kell fizessek 30.000 EUR-t vagy nem.

Van-e bárki más akihez nem mehetek el dolgozni ilyen esetbe?

Van-e bármilyen kibúvó az egyedi megállapodás kivételével?

monoszkop # 2019.03.06. 09:33

Milli

Jelenlegi munkahelyemen a kialakult körülmények miatt , nem szivesen említeném meg a másik munkaviszonyomat.

Emberileg érthető, ennek ellenére nem kívánságműsor.

Az Mt. előírja a tájékoztatási kötelezettséget, az egyéb kormányrendeletek pedig a helyes TB/adózási kötelezettség teljesítése érdekében írják elő ugyanezt.

lewho # 2019.03.06. 09:03

az azonnali hatályú felmondás alkalmazható- e ha kismama vagyok jelenleg?

Igen. A várandósság csak a "rendes felmondás" ellen véd.

Kiderülhet-e jelenlegi munkáltatóm számára, hogy én máshol is vállalnék munkát?

Persze, pl. egy haragosod felnyom, vagy meglát a főnök.

kártérítésre bírságra , kötelezhetnek- e ?

Attól függ, pl. okoztál-e kárt.

Milli # 2019.03.06. 08:33

Tisztelt Szakértők!

Jelenleg kismamaként dolgozom 2018 szept közepétől egy Kft-nél, a munkaszerződésem egyik pontjában szerepel, hogy másik munkaviszonyt a jelenlegi munkáltatóm tudtával és előzetes írásbeli hozzájárulásával létesíthetek, valamint ennek megszegése esetén a munkaviszonyom munkáltató részérôl azonnali hatállyal megszüntethető.
Abban szeretném a segítségüket kérni, hogy ha másik munkaviszonyt létesítek a mostani munkaviszonyom mellett, a jelenlegi munkáltatóm tudta nélkül, akkor az azonnali hatályú felmondás alkalmazható- e ha kismama vagyok jelenleg? Kiderülhet-e jelenlegi munkáltatóm számára, hogy én máshol is vállalnék munkát? Illetve ha elbocsátanak kártérítésre bírságra , kötelezhetnek- e ? A másik munkaviszony csak hétvégi lenne.
Jelenlegi munkahelyemen a kialakult körülmények miatt , nem szivesen említeném meg a másik munkaviszonyomat.
Válaszukat elôre is köszönöm!

taka # 2019.03.05. 13:55

Béremelés ügye:
Olyankor mi van ha a munkáltató ígér valamit és nem tartja be? Semmi? Neki mindent szabad?

Olyankor mi van ha a munkáltató tavaly év vége felé azt ígéri hogy 19-01-01-től egységes 8% emelés lesz mindenkinek és ezt új szerződésbe is beleveszi melyet még 18. dec-ig odaaad.

Nem adta oda, de azt mondta aminisztratív csúszás csupán a szerződés majd elkészül amint elkészül de a béremelés ettől függetlenül él jan 1-től.

Azóta megjött már két bér is (jan és feb) és kiderült semmit se emelt senkinek. Új szerződés sincs, béremelés sincs, mikor az összes ember aki itt van hallotta többször mit ígért a főnök. Tanú van bőven.

Ilyenkor mi van? Semmi? A főnök azt mond amit akar következménye semmi ha nem tartja be?

Köszönöm

drbjozsef # 2019.03.05. 11:07

Krisztina,

Ha a munkáltató felmondása alapos, akkor nyilván nem kell.

Ha nem alapos, és a munkavállaló munkaügyi bíróságra viszi az ügyet és nyer, akkor megint nyilván ki kell fizetni.

Ha a munkavállaló mond fel, hasonló a helyzet, ha a munkáltató perel, és nem találja a bíróság alaposnak az azonnali felmondás indokát, akkor a munkavállalónak kell megtérítenie a jogellenes felmondása miatt keletkezett kárát a munkáltatónak. De ha jogos volt a felmondás, akár a munkavállaló is követelhet (az ok körülményeitől függően).

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.05. 09:05

Kérdező Krisztina, a saját tévedéseden háborodtál fel.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.05. 09:04

Szerinted mikortól létezik egyáltalán olyan, hogy "közalkalmazott"? Egyébként pedig mi a dolognak a jelentősége?

wpéter # 2019.03.05. 08:33

Nyugdíjba menetel előtt állok, több, mint 36 éve tanítok a szakképzésben. Egész pontosan 1983. augusztus 15.-től.
A nyugdíj folyósítóval történt egyeztetéseknél kiderült, hogy 1983 és - ha jól emlékszem 1995(?) között nem minősültem közalkalmazottnak. Az egyeztetett kimutatásokban mint "munkavállaló" szerepelek.

Kérdéseim:

  • Így rendben van ez?
  • Ha igen, miért?
  • Ha nem mit tehetek?

Köszönöm, remélem valaki tud segíteni!:-)

drbjozsef # 2019.03.05. 08:22

?

Aláírathatnak-e? Már hogy kényszeríthetnek-e hüvelykszorítóval?

Amit nem akarsz, azt nem írod alá.

ndrewabc # 2019.03.05. 05:57

Sziasztok,

Az lenne a kérdésem, hogy felmondási idő alatt irathatnak e alá titoktartási szerződést?
A munka szerződésben semmi nem utal erre.

Köszönöm
N

wers # 2019.03.04. 08:12

Az, hogy másolatot küldtél az jó, így nem igazolatlan volt a távolléted, de bérszámfejtésre nem jogosít.