Munkajogi kérdések.


drbjozsef # 2019.03.19. 08:17

creativehun,

Mondjuk ,hogy valakinek a netto órabére.. 1.000 forint...ebben az esetben Ő..szombatra 16 vasárnapra pedig 20 ezret kap

Mondjuk, nem. Munkaidőkeretben, ha a szombati és a vasárnapi munka is az Mt. szerint időben lett elrendelve a munkaidő beosztással, akkor arra nem jár plusz pótlék. Innentől feltételezem a többi számítás is ilyen alapos...

wers # 2019.03.19. 07:20

Köszi Béla. Ő is egyszer ezt írta. Akkor milyen 24 eFt túlórát keres?

creativehun 2019.03.18. 10:22
Üdvözletem! Munkaidőkeret végéig mindnekinek 0 álláson kell lennie.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.19. 06:54

Munkaidőkeretben szervezett munka esetén a rendkívüli munkavégzés pótléka csak akkor jár, ha a munkaidőkeret végén az elszámolás eredményeképp egyáltalán van rendkívüli munkavégzés.
A pótlékokat a "normális munkanapra járó bérbe" beleszámítani igen csak erős túlzás.

wers # 2019.03.19. 05:25

Sajnos a legtöbben érzik,hogy valami nem oké

Nagyon nem. Kezdem érteni, hogy balfék a munkáltató, mármint aki a beosztást készíti, és össze-vissza keveri. Pedig amikor beoszt mondjuk hétvégi munkavégzésre akkor előre kellene látnia mikorra kell pihenőnapot kiadnia.
A bérszámfejtést (kutyulást) meg főleg nem értem.

creativehun # 2019.03.18. 15:55

Sajnos ez nem így van. Kérlek...mielőtt azt mondod,hogy mindegy...előtte nézd meg a számszerű adatokat amiket írtam.Ezek konkrét adatok amikből egyértelműen látszik,hogy jelen esetben a munkavállaló még a normális munkanapra járó munkabérét sem kapja meg ebben az esetben. DE...,hogy még érthetőbb legyen...vegyünk egy számszerű példát. Mondjuk ,hogy valakinek a netto órabére.. 1.000 forint...ebben az esetben Ő..szombatra 16 vasárnapra pedig 20 ezret kap...az az 36 ezret.Keletkezik viszont két pihenőnapja amit ledolgoz...hét közbeni 12 órázással.. az 16*1500= 24 ezer forint..az az..Ő ebben az esetben kapott ugyan a szombat - vasárnapi munakvégzésért 36 ezret...viszont 24 ezer forint ára túlmunkát nem fizetnek ki neki...így..gyakorlatilag nettoban...marad 12 ezer..ami nem tesz ki két sima napi 8 órás munkabért. Bízom benne,hogy érthető voltam...mivel ez zsebbe vágó kérdés..és ahogy írtam ..már tavaly is így volt a cégnél..csak akkor pár embert érintett..és nem a teljes munkavállalói létszámot.Sajnos a legtöbben érzik,hogy valami nem oké...de odáig nem jutnak el,hogy ki is számolják...és megértsék az okot.

drbjozsef # 2019.03.18. 15:26

Munkaidő keretben nincs csúsztatás meg túlóra. Pont ez a lényege. A munkaidő beosztást a munkáltató rendeli el. Pont ezért, ha valahol plusz keletkezik egy héten (1 pihenőnap), akkor majd úgy oszt be egy másik héten, hogy ez kiegyenlítődjön. Ezért munkaidőkeret. Ezen felesleges rugózni.

Ha a három hónapos keret alatt kevesebbet dolgoztál, mint a keret órszám, akkor kevesebbet fizet. Ha többet, azt pluszban kifizeti. De hogy a három hónap közben mit hogyan "csúsztat" le, az nem számít.

creativehun # 2019.03.18. 12:52

Üdvözletem! Az adott cég három műszakos munkarendben dolgozik.Jelenleg 3 hónapos munkaidőkeretben.Amely most márciustól-juniusig tart.Pillanatnyilag minden plusz órát "le kell csúsztatni" ...az az...pihenőnapot kell rá kivenni...mivel a munkáltató munkaidőkeret végén nem szándékozik túlórát fizetni...igaz a fokozódó felmondási hajlandóság miatt ígéret van rá,hogy a szombat-vasárnapi munkavégzés kifizetésre kerül.Jelen...konkrét példám ..a jövő heti beosztással kapcsolatos....mivel a külföldi partner zárási igénye alapján a márciusi zárásunk 31.-re esik. Ebben az esetben ...már volt rá példa...mivel 7 munkanapot nem dolgozhatunk egyben ezért ..ahogy írtam is..a jövő hétre..és utána hétre is adnak mindenkinek egy pihenőnapot.Az az..a munkavállalókat kis csoportokban,hogy az a termelést ne veszélyeztesse...lepihentetik hét közben...majd utána héten szintén...emiatt a jelenlétiben a munkaidőkeret végén történő kifizetések alapját képező egyenlegnél keletkezik -2 nap...amit majd valamikor le 12 óráztatnak a munkavállókkal. A számszerű példát nem írom le ismét...már megtettem. Ismétlem önmagamat...ebben az esetben a munkavállaló gyakorlatilag mindenképp anyagi veszteséget szenved el akkor is ha ledolgozza az egész hónapot.

wers # 2019.03.18. 10:39

Szia Béla!

Akkor ugye jól értem, hogy ha beosztás szerint pihenő nap függetlenül attól, hogy hét vége-e akkor azon napon nem kell munkát végezni. Ill. azon a napon kell munkát végzeni, amikorra azt elrendelték. Munkaidő keretben ilyen, hogy ledolgozás meg csúszó???

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.18. 10:03

Pihenőnap alatt egyszerűen olyan napot értett, amely a közölt beosztása szerint nem munkanap.

wers # 2019.03.18. 09:29

Munkaidőkeret végéig mindnekinek 0 álláson kell lennie.

Eddig rendben, így kell a munkabeosztást megtervezni.

.ha munkajogi értelemben a dolgozó kap 2 pihenőnapot...akkor cserébe 4 alkalommal 12 óráznia kell,hogy lemenjen a - 16 órája.

Mi az, hogy a pihenő napot le kell dolgozni? Nálatok 365 x 8 óra az éves munkaidőkeret?

drbjozsef # 2019.03.18. 09:29

Jó, akkor rövidítsünk :

Ez ebben a formában jogszerű???

Nem. A ledolgozott munkaidőnek megfelelően kell fizetni. Ha a "normál munkabért" se kapja meg, az minden bizonnyal nem jogszerű.

creativehun # 2019.03.18. 09:22

Üdvözletem! Munkaidőkeret végéig mindnekinek 0 álláson kell lennie.Az az..se minusz sem plusz napja nem lehet.Ha van plusz napja..akkor azt kiaadja a cég pihenőnapban...,hogy ne kelljen kifizetni...ha valakinek mínusz napja van...akkor pedig le kell dolgozni 12 órázással. Tehát...ha munkajogi értelemben a dolgozó kap 2 pihenőnapot...akkor cserébe 4 alkalommal 12 óráznia kell,hogy lemenjen a - 16 órája. Mivel a munkaidőkeret juniusig tart..addig ez simán megoldható.Ez tavaly is így volt...most is így van. Tehát jelen esetben a pihenőnapot nem hagyományos ..hanem munkajogi értelmebn értettem..de mondhattam volna csuszót is...ahogy a köznyelv fogalmazni szokta.Tehát...ebben az esetben normál munkavégzés mellett...és úgy,hogy a dolgozónak nem volt hiányzása...hiába dolgozott szombat - vasárnap...még ...számszakilag.. a normál munkabért sem kapja meg.

wers # 2019.03.18. 09:19

egyenlőtlen munkaidő beosztásnál a pihenőnapok is beoszthatók egyenetlenül

hát ez az, ezért nem értem

drbjozsef # 2019.03.18. 09:08

Az azonnali felmentést ejthetjük, akkor az nem az aláírás hiánya miatt van, hanem talál rá más okot a munkáltató.
Értem én, hogy retorzió azért, de ha van rá jogszerű indok, akkor jogszerű. Ha nem az az indok, akkor meg nem az.
Aki elfogadja, belenyugszik, az így járt. Aki jogszerűtlennek tartja, az menjen munkaügyi bíróságra.

Az számolgatást továbbra se követem, de az Mt 105§ szerint egyenlőtlen munkaidő beosztásnál a pihenőnapok is beoszthatók egyenetlenül : heti legalább egy pihenőnap kell, ebből havonta egyszer vasárnap, összesen heti két pihenőnap átlagosan.

Egyenlőtlen munkaidő beosztásban teljesen jogszerű, ha két egymást követő héten is csak 1-1 pihenőnap van.

wers # 2019.03.18. 08:46

Tehát..szombat-vasárnapi kötelező munkavégzés miatt...előző és következő héten is munkaidőkeretben a dolgozónak kiadnak eg pihenőnapot..így keletkezik -2 napja.

Na, én már itt elvesztem a fonal végét. Miért is keletkezik -2 nap?

creativehun # 2019.03.18. 08:40

sajnos a lenti írásomnál nem jelentek meg a matenatikai jegyek.. tehát... 8 * 200% = 1600 % ez a szombat...8 * 250 % = 2000 % ez a vasárnap..összesítve.. 3600 % ...viszont 4 alkalommal 12 óráznia kell,hogy nullázza a 2 nap kiadott pihenőjét...ez 4 alkalommal jelent plusz 4 hét közbeni órát... 4 * 4 * 150 % = 2400 %...ergo...nettoban megmarad 1200 %..ami nem adja ki még a két napi sima munkabért sem.. 2 * 8 * 100 = 1600 . Ez..véleményem szerint a dolgozó megkárosítása, mivel..normál munakvégzés mellett nem kaphat kevesebbet mint amennyi a napi munkabére!

creativehun # 2019.03.18. 08:34

drbjozsef.Üdv: Köszönöm a gyors választ.Igen..azonnal hatállyal mondtak fel nekik,másnap már nem kellett jönniük.gyakorlatilag kaptak 3 fegyelmit...különböző okokra hivatkzva. Munkaterület önkényes elhagyása,termelés veszélyeztetése,...a harmadikat nem tudom.Amikor kihirdetésre került a munkaidőkeretben 12 órás munkavégzés..akkor Ők nem írták alá a papírt..ilyenkor az a gyakorlat a cégünknél,hogy két tanuval aláíratásra került,hogy megkapták a tájékoztatást az elrendelésről...ha ennek ellenére sem maradnak bent 12 órázni..akkor azonnali elbocsátás.Tehát..valójában mindegy,hogy aláírja vagy sem...ha nem marad bet így is úgy is elbocsátás. A másik történet...számszerüsítve,hogy érezzük a csalafintaságát a dolognak. Tehát..szombat-vasárnapi kötelező munkavégzés miatt...előző és következő héten is munkaidőkeretben a dolgozónak kiadnak eg pihenőnapot..így keletkezik -2 napja..amit munkaidőkeretben 4 alkalommal történő 12 óráztatással nulláznak..bár a szombat-vasárnap 200-250 %al kifizetésre kerül...azonban a -2 nap miatti 412 óráztatás miatt a dolgozó 16 órát ingyen 12 órázik...így ez a gyakorlatban azt jelenti,hogy ...bér oldalról nézve...szombat 200%8 óra= 1600 vasárnap 250%8 óra = 2000...tehát összesen a dolgozónak ez 3600 %...bértől függetlenül csak az arányok miatt mutatom...viszont...44 órában hétközbeni túlumnkát kell végeznie a -2 nap piehnő miatt...ez 16150%= 2400 ...Az az..nettoban a dolgozónak megmarad 1200 %...ami azt jelenti,hogy nem kap ebben a formában még annyit sem mint két normál napi munkabére...ami ugye 28*100%= 1600% lenne...Konkluzió...ebben a formában..még ha ez jogszerű is..a dolgozó szombat-vasárnapi munkavégzésért cserébe nem kap annyi munkabért mint amennyi normál munkavégzéskor a hétközbeni napi bére lenne.

drbjozsef # 2019.03.17. 13:59

creativehun,

Biztos, hogy azonnali hatállyal mondtak fel nekik? Ha igen, akkor az jogszerűtlen természetesen.
De ha nem fogadják el a módosítást, normál felmondással persze felmondhatnak nekik. Nem lehet, hogy normál az, csak kifizették a felmondási idejüket, és felmentették őket a munkavégzés alól?

A munkaidőkeretes fejtegetést nem értem, de ha a munkaidő keretbe belefér, a szabályokat betartják (pihenőnapok, időben elrendelés, etc), akkor a szombat-vasárnapi munkára sem kell többet fizetniük, csak a normál munkabért.

creativehun # 2019.03.17. 09:42

Tisztelt Fórumozók! Munkaügyben jártas személy,személyek tanácsát szeretném kérni két kérdésben.Az első..munkahelyemen munkaidőkeretben kötelező 12 órás munkavégézést rendeltek el...ezt a papírt többen nem írták alá..személyes okok miatt.Válaszul a cég azonnali hatállyal felmondott a munkavállalóknak..ez mennyire jogszerű...illetve kényszeríthető-e ilyen formában a munkavállaló arra,hogy aláírjon egy plusz munka elrendelő papírt és ezzel egyben kötelezhető-e plusz munkára???? A másik kérdés.Március végén a hó végi zárás szombat-vasárnapra esik a cégnél...emiatt...munkaidőkeretben...ami márciustól-juniusig tart...előtte és utána héten is kiadásra kerül egy-egy pihenőnap mivel 7 napot nem lehet egyben dolgozni..bár a szombat-vasárnap kifizetésre kerül..de a két kiadott pihenőnappal a munkaidőkeretben mindenkinek keletkezik -2 napja...amiért cserébe...4 alkalommal be kell menni..gyakorlatilag ingyen 12 órázni...ledolgozandó a 2 nap munkaidőkeretes munkaidőhiányt..Tavaly már volt egy ilyen eset..igaz akkor csak pár embert érintett..akkor kiszámoltuk...gyakorlatilag így szombat-vasárnapra...netto 7.200 forintot kapnak a dolgozók...mivel igaz,hogy ,hogy a szombat-vasárnap ki van fizetve...de 4 alkalommal viszont ingyen 12 óráznak a dolgozók.Ez ebben a formában jogszerű??? Köszönettel: creativehun

wers # 2019.03.13. 16:53

:) ok, (hát még én!)

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.13. 16:41

Ugyan. Písz meg lav.

wers # 2019.03.13. 16:39

Béla, most kicsit több az időm, lécci ne úgy érezed, hogy bármikor feltételezem, te nem tudod, vagy nem tudsz szöveget értelmezni, csak nem állt össze a kép. Azt feltételeztem, tovább gondoltad, és erre is felhívtad a figyelmet.

Hülye helyzet, elnézést.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.13. 15:52

P.Adi, főszabályként a betűvel írott összeg a mérvadó.

wers # 2019.03.13. 15:07

Uhhh... olyant nem látok.
Off
Magam részéről úúútálom ha kitörlik/törölhetik a hozzászók a hozzászásaikat.
On

P.Adi # 2019.03.13. 15:03

Tisztelt Jogi fórum! Meg szeretném kérdezni, hogy szerződés módosítási papíron ( fizetés emelés) a számmal írott és a betűvel írott összeg nem egyezik. Pl: 245 ezer és kettőszáznyolcvanezer. A cég azt mondja elírás és nem kell vele foglalkozni. Így nem lehet tudni mennyi lett volna a valós összeg. Ez így lehet a munkáltató részéről?