Sziasztok,
Eddig normális napi 8 órás munkában dolgoztunk (informatikai cég), havi alapbérrel. A munkaszerződésben munkaidőkeret van, heti 40 óra. Kollektív szerződés nincs.
Most bevezették a készenlétet, havonta váltjuk egymást, mindenki egy-egy teljes hétig van készenlétben a rendes 8 órán felül. Tehát ezeken a heteken hétfő reggeltől ugyanúgy kezdődik a munka, csak a 8 óra ledolgozása után másnap reggelig bármikor hívhatnak, és akkor be kell lépni a rendszerbe és dolgozni amit kell. Ez hétvégén folytatódik, akkor is egész nap készenlétben vagyunk, szombat-vasárnap is bármikor hívhatnak, hogy dolgozni kell. A heti 40 órán felüli plusz munkáért megkapjuk a túlórapénzt, ezzel nincs gond.
A gond a ledolgozott hét utáni hétvégi munkával van: A Munka Törvénykönyve szerint az én olvasatomban heti munkaidőkeret alkalmazása esetén minden esetben jár a munkavállalónak hetenként legalább negyvennyolc órát kitevő, megszakítás nélküli pihenőidő. Tehát emiatt nem lehetek hétvégén már készenlétben, mert ha munkát kell végeznem, azzal elveszik a 48 órás megszakítás nélküli pihenőidőm. Vagy én értelmezem rosszul a törvényt? A 124. § (7) bekezdése alapján a pihenőidőt összevontan sem adhatják ki később ((5)-(6) bekezdések), mivel max heti összevonás lehetni mert a munkaidőkeret is heti.
Én értelmezném rosszul a törvényt? A segítséget előre is köszönöm:
Krisz
Még idemásolom a vonatkozó paragrafust, ami alapján a következtetéseket levontam (1992. évi XXII. törvény a Munka Törvénykönyvéről):
124. § (1) A munkavállalót hetenként két pihenőnap illeti meg, ezek közül az egyiknek vasárnapra kell esnie.
(2) Az (1) bekezdéstől eltérően a munkavállalónak munkaidőkeret alkalmazása esetén a munkaidő-beosztása alapján a pihenőnapok helyett hetenként legalább negyvennyolc órát kitevő, megszakítás nélküli pihenőidő is biztosítható, amelybe a vasárnapnak bele kell esnie.
(3) Munkaidőkeret alkalmazása esetén az (1) bekezdésben meghatározott pihenőnapok helyett a munkaidőbeosztása alapján a munkavállalónak hetenként legalább negyvennyolc órát kitevő, megszakítás nélküli pihenőidő is biztosítható
- a rendeltetése folytán vasárnap is működő munkáltatónál, illetve munkakörben,
- a készenléti jellegű munkakörben,
- a megszakítás nélküli, illetve
- a három vagy ennél több műszakos munkarendben foglalkoztatott, valamint
- az idénymunkát végző munkavállaló esetében,
amelybe havonta legalább egy alkalommal a vasárnapnak bele kell esnie.
(4) Munkaidőkeret alkalmazása esetén az (1) bekezdésben meghatározott pihenőnapok helyett a munkavállalónak a munkaidő-beosztása alapján hetenként legalább negyven órát kitevő, megszakítás nélküli pihenőidő is biztosítható, amelybe egy teljes naptári napnak és havonta legalább egy alkalommal a vasárnapnak bele kell esnie. A legalább heti negyven órát kitevő pihenőidő alkalmazása esetén a munkavállalónak a munkaidőkeret átlagában legalább heti negyvennyolc óra pihenőidőben kell részesülnie.
(5) Munkaidőkeret alkalmazása esetén a pihenőnap
- kéthetente, illetve
- kollektív szerződés rendelkezése vagy a felek megállapodása alapján, legfeljebb havonta
- idénymunka esetén, a felek megállapodása alapján legfeljebb kéthavonta
- részben vagy egészben - összevontan is kiadható.
(6) Munkaidőkeret alkalmazása esetén
- a készenléti jellegű munkakörben,
- a megszakítás nélküli, illetve
- a többműszakos munkarendben foglalkoztatott, továbbá
- az idénymunkát végző munkavállaló esetében
kollektív szerződés rendelkezése alapján a pihenőnap legfeljebb a munkavállaló foglalkoztatására megállapított munkaidőkeret tartama alatt - részben vagy egészben - összevontan is kiadható.
(7) Az (5)-(6) bekezdésben foglaltak esetén a pihenőnap összevonásának időtartama az alkalmazott munkaidőkeret időtartamát nem haladhatja meg. Hat nap munkavégzést követően egy pihenőnap kiadása kötelező. Ez utóbbi alól a többműszakos, a megszakítás nélküli munkarendben, illetve munkakörben foglalkoztatott, továbbá az idénymunkát végző munkavállaló esetében a kollektív szerződés kivételt tehet.