passzív táppénz


nandy # 2010.11.22. 11:28

A munkaviszony megszűnésével automatikusan főállású egyéni vállalkozónak minősülsz, és így nem passzív, hanem "rendes" táppénz jár majd.

iskolás # 2010.11.22. 12:32

nandy!
Köszönöm válaszodat.
Ennek ismeretében további kérdéseim vannak. Kérlek segíts ezek megválaszolásával.
Előrehozott öregségire leszek jogosult - remélhetőleg - 2011. augusztusában, 59 évesen 41 év szolgálati idővel.
A "vállalkozói" rendes táppénz érinti-e ezt a tényt hátrányosan? Jól gondolom, hogy szolgálati időnek számít, és kieső időként nem csökkenti a nyugdíj összegét?
Mi ez esetben a táppénzszámítás alapja?
Járulékot kell-e fizetni a táppénz idején?
Ez a táppénz időkorlát nélküli?
Van néhány napom eldönteni, hogy a vállalkozóit mikor adjam vissza. Mit tanácsolsz?
Várom válaszod.

renoci # 2010.11.22. 20:30

Tisztelt Szakértő

November 12-én megszünt a munkaviszonyom. 15-én elmentem passzív táppénzre, még most sem keveredtem ki az arcüreggyulladásból, de közben kiderült hogy terhes vagyok. kb 4 hetes. A nőgyógyászom irt egy papírt a háziorvosnak, hogy öt hetes vagyok és vegyen rendes táppénzre. van ilyen? lehet hogy jogosult vagyok rendes táppénzre?

nandy # 2010.11.23. 07:28

Biztosítási jogviszony hiányában csak "passzív" táppénzre vagy jogosult. A 30 nap egy alkalommal méltányosságból meghosszabbítható, de ezt nem az orvos dönti el, hanem a REP-nél kell kérvényezni.

nandy # 2010.11.23. 07:31

A „vállalkozói“ rendes táppénz érinti-e ezt a tényt hátrányosan? Jól gondolom, hogy szolgálati időnek számít, és kieső időként nem csökkenti a nyugdíj összegét?”Igen.

Mi ez esetben a táppénzszámítás alapja?
Főszabály szerint az előző évi jövedelmed.

Járulékot kell-e fizetni a táppénz idején?
nem.

Ez a táppénz időkorlát nélküli?
Maximum egy év lehet.

Van néhány napom eldönteni, hogy a vállalkozóit mikor adjam vissza. Mit tanácsolsz?”Ha előreláthatólag hosszabb ideig keresőképtelen leszel, akkor érdemes lenne megtartani a vállalkozóit.

iskolás # 2010.11.23. 07:49

Nandy!
Nagyon köszönöm válaszodat.

bmandy76 # 2010.11.25. 13:15

Tisztelt Hozzáértők! Tudom, hogy itt a fórumban gyakran felmerült a passzív táppénz témakör, mégis gondom van, amiben a segítségüket kérem. A páromnak lejár (11.26-án) a passzív táppénze. Eddig úgy tudta, hogy a kilépő papírjaival bejelentkezik a mü.központban, most azonban már olyat is hallottunk, hogy előbb a tb-hez kell mennie, illetve a korábbi munkahelyén le kell igazoltatnia valamit. Egyáltalán nem vagyunk képben e témakörben, nem is tudom pontosan, mit hogy kérdezzek. S.O.S. segítséget kérek, ha megoldható! Bármilyen segítség e témában jól jönne! Köszönöm!

robogi # 2010.11.25. 18:51

Sziasztok!
Van egy problémám, nem találtam rá megnyugtató választ és nem ismerem a pontos szabályokat. Szóval: november 30-áig van határozott idejű munkaszerződésem. Hétfőtől betegállományban vagyok, és ma hívott a főnököm, aki "kedvesen" közölte, hogy nem fogják meghosszabbítani a munkaszerződésem. Maradhatok ilyenkor passzív táppénzen? Ha igen, meddig? Vagy dec. 1-jén jelentkezzek be a munkanélkülibe? Előre is nagyon köszönöm a segítségeteket!!!

robogi # 2010.11.25. 19:03

Kiegészíteném az előző kérdésem, mert találtam ezt azt, csak nem tudom, hogy most is így van-e. Szóval: állítólag van lehetőség 30 napos passzív táppénzre ilyen esetben, igaz-ez?
Vagy a munkanélküliben álláskeresési támogatást kérni jobban megérné? Az kb. mennyi?
Aki tud, kérem, segítsen, nagyon fontos lenne!
Köszönöm!

végrehajtó1 # 2010.11.25. 19:45

Maradj (menj ahogy írtad)passzivtáppénzen és utána menj a munkanélküliközpontba.

nandy # 2010.11.25. 20:46

robogi: táppénz annak jár, akit az orvos keresőképtelennek nyilvánított. VAlószínűleg te magad sem tudod (nem tudhatod) még, hogy 30 nap múlva is beteg leszel.
Egyébként passzív táppénzről akkor beszélünk, ha a biztosítási jogviszony megszűnését követő 3 napon belül lesz valaki keresőképtelen, vagy ha a táppénzes (keresőképtelen) időszak alatt szűnik meg a biztosítása - mint neked.
Ha a biztosítás nov. 30-án megszűnik, akkor elvileg dec. 30-ig jár passzív táppénz.

robogi # 2010.11.26. 08:58

Nagyon köszönöm a gyors válaszotokat! Sokat segítettetek! Minden jót!!!

remény 21 # 2010.12.06. 12:26

Érdeklődni szeretnék hogy én már 2008-ban igénybe vettem a passzív táppénzt.Most ismét igénybe tudnám venni és hány napot?

Kittymaci # 2010.12.06. 13:10

Szép napot mindenkinek!
Egy olyan kérdésem lenne, hogy: egy munkaviszonyban álló társas vállalkozó,akinek november 30-án megszűnt a munkaviszonya, passzív táppénzre jogosult-e? Lehetséges ez? Ugyanis, ha a munkaviszonya megszűnt akkor ő már főállású társas vállalkozó és akkor táppénzre jogosult a társasvállalkozásban. Jól gondolom?

Dödölle1 # 2010.12.07. 10:15

remény 21

Érdeklődni szeretnék hogy én már 2008-ban igénybe vettem a passzív táppénzt.Most ismét igénybe tudnám venni és hány napot?

Önmagában az, hogy 2008-ban már részesült "P" táppénzben nem kizáró ok.

Ha és amennyiben a jogszabályi feltételeknek megfelel jogosult lehet "P" táppénzre.

Tekintettel arra, hogy pontos adatokat nem adott meg általánosságban csak a fenti válasz adható.

A táppénzről, így az un. passzív táppénzről is a kötelező egészségbiztosításról szóló 1997. évi LXXXIII. törvény és a végrehajtására kiadott 217/1997 (XII.1.) Kormányrendelet rendelkezik.

Tájékozódhat továbbá az OEP honlapján, valamint hasznos információkhoz juthat, ha az alábbi linkre kattintva elolvassa az OEP Kifizetőhelyi tájékoztató táppénzzel kapcsolatos fejezeteit.

http://www.oep.hu/…_TBKIFIZ.PDF

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2010.12.07. 10:19

Az előbb hivatkozott link helyesen:

http://www.oep.hu/…_TBKIFIZ.PDF

Dödölle1 # 2010.12.07. 10:30

Kittymaci 2010.12.06. 14:10

Szép napot mindenkinek!
Egy olyan kérdésem lenne, hogy: egy munkaviszonyban álló társas vállalkozó,akinek november 30-án megszűnt a munkaviszonya, passzív táppénzre jogosult-e? Lehetséges ez? Ugyanis, ha a munkaviszonya megszűnt akkor ő már főállású társas vállalkozó és akkor táppénzre jogosult a társasvállalko­zásban. Jól gondolom?

A válaszadás szempontjából releváns, hogy mikor kezdődött a keresőképtelenség és hogy személyes közreműködésre kötelezett-e?

Amennyiben a keresőképtelenség 2010.12.01-én kezdődött úgy az alábbi szabály értelmében "jól gondolja".

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

43. § (3) Ha a biztosított táppénzre jogosultsága a megszűnt biztosítása és a keresőképtelenség bekövetkezésekor fennálló vagy a keresőképtelenség bekövetkezését követően létrejött biztosítása alapján is megállapítható, táppénzre csak a fennálló, vagy a keresőképtelenség bekövetkezését követően létrejött biztosítása alapján jogosult.

Egyidejűleg fennálló több jogviszonyból származó jogosultságra a (2) bekezdésben foglaltakat kell alkalmazni.

Bővebb tájékoztatásért a REP PEEO Osztályvezetőjéhez érdemes fordulni.

Üdv. :)

Kittymaci # 2010.12.07. 13:25

Köszönöm a választ. Örülök, hogy jól értelmeztem a törvényt. ;)

juditka789 # 2010.12.10. 18:29

Tisztelt Szakértő!
A közelmúltban az Országos Nyugdíjbiztosító Főigazgatóság honlapján felfedeztem, hogy lehetőség van elektronikus úton megkérni a szolgálati idő igazolását. Éltem ezzel a lehetőséggel és 2010.11.29 20:06 -kor elküldtem az adatkérő lapot, majd 12.08-n postai úton megkaptam a kért időszakra vonatkozó -náluk nyilvántartott- adatokat. Sajnos hiányosan. A hiányzó időszak: 2005. áprilisától, 2006. június 30-ig az akkori megyei egészségügyi intézményben dolgoztam szerződéssel. A szerződés automatikusan meghosszabbodott volna, de közben férjhez mentem, terhes lettem, így értelemszerűen megszűnt a szerződésem. Ahogy a terhességem kiderült, azonnal táppénzre kerültem a munkavégzés közben fellépő röntgensugárzás miatt. Így a szerződés megszűntét követően passzív jogon kaptam a táppénzt, majd a "GYES"-t (igazán már nem is emlékszem abban az időben mi is volt az ellátás elnevezése). A lányom 1986. augusztus 27-én született meg és három éves kora után 1989. szeptember 15-én helyezkedtem el újra, ez már szerepel minden nyilvántartásban.
A hiányzó időszak miatt azonnal felhívtam a Nyugdíjbiztosítót, majd a Megyei Egészségbiztosítási Pénztárt, majd a Magyar Államkincstárt, utoljára pedig az akkori kórház mostani jogutódját és természetesen mindenki a másikra mutogat. 1985-86 már elég régen volt, nekem is csak annyi rémlik, hogy már akkor is rengeteg bizonytalanság volt bennem, hogy hogyan is fog ez beszámítódni majdan a nyugdíjba. Sajnos semmi ezzel kapcsolatos kézzelfogható dokumentumot nem találok, pedig még közüzemi számlákat is őrzök erről az időszakról. Most egy közalkalmazotti állásra pályáztam, ahol a bér megállapításának egyik alapja a szolgálati idő. Azt szeretném tudni, hogy hová fordulhatnék még ebben az ügyben? A közalkalmazotti illetmény megállapításánál mit -GYES, táppénz, munkanélküli segély- vesznek figyelembe?

szubacsi # 2010.12.10. 18:55

Tisztelt Szakértő!

Konkrét kérdésem lenne. 2010 február 01.-től 2010 december 31.-ig határozott idejű munkaszerződéssel dolgozom, amit nem hosszabbítanak meg.
Igénybe vehetem-e a passzív táppénz intézményét? Ha igen, akkor a munkaviszonyom megszűnését követően hány naptári napon belül kell kiíratnom magam? Vagy ki kell íratnom magam még a munkaviszonyom alatt?
Válaszát előre is köszönöm

végrehajtó1 # 2010.12.10. 19:17

Munkaviszony megszünését követő napon belül vegyen a háziorvos táppénzre.

végrehajtó1 # 2010.12.10. 19:18

2 napom

nandy # 2010.12.10. 19:43

Na tisztázzunk valamit: logikailag nem lehet olyan kérdés, hogy +mikor írassam ki magam táppénzre"... ezt ugyanis nem a kedves dolgozó dönti el, amikor neki tetszik, hanem az orvos, amikor a kedves dolgozó állapota azt indokolja.

A kérdésből számomra úgy tűnik, hogy itt szó sincs indokolt táppénzről, inkább csak ügyeskedésről... arra pedig ott van az álláskeresési ellátást, amit egyébként jogszerűen igényelhetne a kérdező...

agrav2 # 2010.12.13. 11:50

Kedves Mindenki!

Nekem táppénzzel kapcsolatban lenne kérdésem:

  1. Én határozott idejű szerződésen vagyok, még 1 hónap van vissza a szerződésemből. Ha erre az egy hónapra kiiratom magam tp-re akkor a munkáltató rendkívüli felmondással felmondhat nekem a táppénz alatt?
  2. Illetve ha felmond nekem rendkívüli felmondással akkor is igénybe vehetem a passzív táppénzt?

Üdv.

Dödölle1 # 2010.12.13. 13:10

Kedves Mindenki!

Nekem táppénzzel kapcsolatban lenne kérdésem:

Én határozott idejű szerződésen vagyok, még 1 hónap van vissza a szerződésemből. Ha erre az egy hónapra kiiratom magam tp-re akkor a munkáltató rendkívüli felmondással felmondhat nekem a táppénz alatt? Illetve ha felmond nekem rendkívüli felmondással akkor is igénybe vehetem a passzív táppénzt? Üdv. --------
Kedves Kérdező!
  1. Az Ebtv. értelmében a keresőképtelenséget az orvos jogosult elbírálni. Jogszerűtlen eljárás mind a biztosított, mind a háziorvos részéről, ha az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásait indokolatlanul, mintegy munkanélküli ellátásként, vagy annak meghosszabbításaként veszik igénybe.
  2. A hatályos munkajogi szabályok szerint a keresőképtelenség a rendkívüli felmondás ellen nem véd, azaz igen a táppénz ideje alatt, ha az Mt. szerinti feltételek fennállnak a munkajogviszony rendkívüli felmondással a foglalkoztató részéről megszüntethető.
  3. Amennyiben keresőképtelen beteg és az egyéb jogszabályi feltételeknek megfelel igen.