passzív táppénz


perszepolisz # 2010.09.23. 11:55

Sziasztok

Segitséget szeretnék kérni mit tegyek. Anyám 2010 július 2-án keresőképtelen lett, azóta kórházi kezelésre jár. Ahogy kell, el is küldte a táppénzes papirt a munkáltatónak. Postai levél volt, de a munkáltatótól nem kereste jelzéssel jött vissza. Erre fel elküldte az illetékes Oep-nek a táppénzes papirokat, azzal hogy ugyan vegyék már fel a kapcsolatot a céggel. El is indult az eljárás, tegnap felhivtam őket hogy hol tart az ügy. Erre legnagyobb meglepetésemre, közölték, hogy 2010 július 1 óta megszünt anyám jogviszonya, mert a munkáltója kijelentette, igy csak passziv táppénzre jogosult 30 napig. Július 2 óta anyám egy darab papirt a munkáltatónál nem irt alá, nem is kapott tőlük semmit. Ha nem hivom fel az OEp-et nem is tudnánk arról hogy kijelentették(?) Megjegyzem az orvosi vizsgálatokon egyszer sem mondták, hogy a biztositási jogviszonyával valami nem stimmel. Hogy lehet jövedelemhez jutni most? Hiszen a munkanélküliben sem tudja igazolni, hogy nincs munkája.

nandy # 2010.09.23. 14:58

Írjatok tértivevényes levelet az OEP-nek, és kezdeményezzétek anyukád biztosítási jogviszonyának felülvizsgálatát.

Olyan nem létezik, hogy a munkáltató csak úgy magától kijelenti az alkalmazottat! Egyetlen esetben lehet jogszerű a munkáltató eljárása, ha édesanyád határozott idejű szerződéssel dolgozott, és az július 1-jén lejárt. Vagy esetleg ha a munkáltató céget törölték a cégjegyzékből (ennek könnyen utánanézhetsz a www.cegjegyzek.hu oldalon).

Ha létezik a cég, és anyukád határozatlan idejű szerződéssel dolgozik náluk, akkor a munkaviszonya, és azzal együtt a biztosítási jogviszonya is fennáll!

A munkaviszonyt megszüntetni csak írásban lehet (a határozott idejűt kivéve). Azzal, hogy anyukádat "kijelentették", a cég jogsértést követett el! Ne hagyjátok annyiban!

perszepolisz # 2010.09.24. 08:56

Köszönöm a választ úgy teszek ahogy mondtad és bizom a legjobbakban...

nandy # 2010.09.24. 09:05

Írjátok le a levélben az előzményeket, hogy mióta dolgozik ott, mi van a munkaszerződésében (esetleg fénymásolatban csatolhatjátok is), és hogy semmilyen - a munkaviszony megszüntetésével kapcsolatos - papírt nem írt alá, így a munkáltató jogszerűtlenül járt el.

perszepolisz # 2010.09.24. 09:14

Még egy utolsó félmondatot azért megér az ügy. 1. A telefonban azt mondták, hogy a munkáltató lefaxolta a jogviszony megszűnéséről a kijelentő lapot. (Vagy mit) 2. A munkaszerződést már rögtön a táppénzes papirral együtt elküldtem nekik. 3. ennek ellenére a telefonban úgy tűnt, hogy hisznek a munkáltatónak. 4. A cég egy munkaerőkölcsönző és ez mindent elmond róluk. 5. De bevallom nem aggódom, mert ahogy mondtad, én is úgy vélem, hogy ilyen természetes nincs.
Csak nyilván az a baj, hogy az levelezgetés idejére, jövedelem nincs, a tartalékok pedig vészesen fogynak.
A fejleményekről majd irok.

nandy # 2010.09.24. 09:33

Teljesen mindegy, hogy kinek hova és mit faxolt a munkáltató.
A munkaviszony felmondása csak írásban történhet, ez alól a munkaerő kölcsönző cég sem kivétel!
Ráadásul a felmondást követően ott van még a felmondási idő is, kölcsönzött munkaerő esetében 15 nap, de ha 365 napnál hosszabb ideje áll fenn a munkaviszony, akkor 30 nap!
A munkaviszony pedig a felmondási idő leteltével szűnik meg...

Mt. 193/I. § (1) A kölcsönzés céljából létesített munkaviszony megszüntethető:

  1. közös megegyezéssel,
  2. felmondással,
  3. azonnali hatályú felmondással,
  4. azonnali hatállyal a próbaidő alatt.

(2) A munkaviszony megszüntetésére irányuló nyilatkozatot írásba kell foglalni.

6. § (1) A munkaviszonnyal kapcsolatos nyilatkozatokat - ha munkaviszonyra vonatkozó szabály eltérően nem rendelkezik - alaki kötöttség nélkül lehet megtenni.
(4) Az írásbeli nyilatkozat akkor tekinthető közöltnek, ha azt az érdekeltnek vagy az átvételre jogosult személynek adják át. A közlés akkor is hatályos, ha az átvételt az érdekelt megtagadja vagy szándékosan megakadályozza; erről jegyzőkönyvet kell felvenni.
(5) A (4) bekezdésben foglaltakon túlmenően, a postai szolgáltatások ellátásáról és minőségi követelményeiről szóló külön jogszabály szerint tértivevény különszolgáltatással feladott küldeményként kézbesített írásbeli nyilatkozatot124

  1. ha az érdekelt a küldemény átvételét megtagadta, a kézbesítés megkísérlésének napján,
  2. egyéb esetekben az eredménytelen kézbesítési kísérlet, valamint az értesítés elhelyezésének napját követő tizedik munkanapon

kézbesítettnek kell tekinteni.

Ne hagyjátok magatokat!

Jeromos # 2010.09.24. 11:51

Köszönöm Dödölle.

Ildyke # 2010.09.27. 06:02

Kedves Fórumozók!

Ha passzív táppénzen vagyok, jogosult vagyok álláskeresési támogatásra/segélyre?

Veci # 2010.09.27. 07:42

Ildyke
A passzív táppénz lejártát követő napon regisztrálj a Munkaügyi Központban, attól a naptól kaphatod az álláskeresési járadékot.


Üdvözlettel Veci

nandy # 2010.09.27. 20:15

Így van. Jó tudni, hogy csak az igénylés napjától jár az álláskeresési ellátás, visszamenőleg nem lehet igényelni! Ezért mondja Veci, hogy rögtön a táppénz lejárta után menj el a Munkaügyi Központba.

nagynehv # 2010.09.30. 18:19

Segítséget szeretnék kérni.
Férjem 13 évig dolgozott egy helyen. A munkahelyén folyamatos leépítés során most rá is sor került. Eddig soha nem volt betegállományban. (szerencsénkre)Tudjuk, hogy létezik ez az intézmény, amit passzív táppénznek hívnak és a munkaviszony megszűnését követő 1. , 2., vagy 3. napon kell / lehet a körzeti orvosnál jelentkezni. Hogyan lehet igénybe venni?
Az orvos milyen jogosultság címén veszi táppénzbe, ha konkrétan nem beteg? Hisz elméletileg csak 1-2 hétig tarthat táppénzen, ha jól tudom. Sajnos egyelőre csak jövő hét keddig vette táppénzbe (mától), de aztután mi lesz? Mások hogy csinálják ezt?

nandy # 2010.09.30. 19:21

Ez nem az a fórum, ahol tippeket adnak a táppénz-csaláshoz...
Az orvosod dolga eldönteni, hogy valóban keresőképtelen vagy-e és hogy meddig tud táppénzen tartani. Az más kérdés, hogy passzív tp. legfeljebb 30 napig jár.

staki # 2010.10.01. 11:53

Tisztelt, Jogi tanácsadó, Fórumtagok.
15 év után 2009.12.18-án megszűnt a munkaviszonyom.
Ugyanezen naptól regisztrált munkanélküli voltam 2010.aug.9-ig (közben áprilistól aug. 8-ig Gazd. Informatikus suliba jártam a MunkaerőKözpont finanszírozásával). 2010.aug.9-től kezdtem dolgozni 2 hónap próbaidővel és 6 hónap határozott idejű szerződéssel. A próbaidő lejárta előtt egy nappal,2010 október 08) kaptam meg munkaviszonyom megszüntetését "Közös megegyezéssel?!?". Tehát a TB jogviszonyom folyamatos, megszakítás-nélküli.
Kérdésem: Jár-e a Passzív Táppénz nekem a fenti tények figyelembevételével.

A válaszokat várom és előre is köszönöm.

nandy # 2010.10.01. 12:40

A munkáltatód alaposan elszúrta, remélem nem írtad alá a "közös megegyezést"...

nandy # 2010.10.01. 12:41

Jár-e a Passzív Táppénz nekem a fenti tények figyelembevéte­lével.

A keresőképtelenség elbírálása az orvosod feladata, mi itt nem tudjuk a fórumon.

staki # 2010.10.01. 13:26

Nem az orvos a probléma, hanem, hogy a leírt adatok alapján igénybe vehetem-e a passzív táppénzt

staki # 2010.10.01. 13:27

nandy ez alatt mit értesz?

A munkáltatód alaposan elszúrta, remélem nem írtad alá a „közös megegyezést“…

nandy # 2010.10.02. 13:26

A próbaidő lejárta előtt egy nappal,2010 október 08) kaptam meg munkaviszonyom megszüntetését „Közös megegyezéssel?!?“.

A közös megegyezés -mint neve is mutatja- két fél közös akaratán alapul. Ha nem írtad alá, vagy csak annyit írtál rá, hogy átvettem... xy, akkor a munkaviszonyod jelenleg is él. A próbaidő pedig letelt, tehát a határozott idő leteltéig csak rendkívüli felmondással, vagy közös megegyezéssel lehet megszüntetni a munkaviszonyt.

Ezért írtam azt, hogy remélem nem írtad alá!

nandy # 2010.10.02. 13:27

Hoppá... azt nem értem, hogy még csak október 2. van, hogyan kaphattad meg okt. 8-i dátummal?

Tündike23 # 2010.10.13. 09:30

2010 szept. 27.én adtam fel a táppénzes papírjaimat a volt munkáltatónak, de azóta sem kaptam táppénzt, ebben a hónapban (október) 36 ezer ft-ból kellene megélnünk 6-an.
3 gyerek jár iskolába, legidősebb jelenleg a második iskoláját végzi nappali tagozaton gimnáziumba. Mivel elmúlt májusba 20 éves, így családi pótlékot sem kapok rá. Szükségem volna a táppénzre, de azt mondják, h kb. 30 napra fizetnek! Tud valaki tanácsot adni? Meglehet ezt sürgetni?

Dödölle1 # 2010.10.14. 07:33

Igen, megsürgethető, de 2010.09.27 és 2010.10.14 között még nem telt el a 22 munkanap.

Ennek ellenére talán hasznos lesz az alábbi összefoglaló. A 22 munkanap elteltét azért várd meg!
(+ 3 munkanap amíg a foglalkoztató beküldi, feltéve hogy nem működtet TB kifizetőhelyet...)

Az alábbiakat írásban, haladéktalanul jelezni kell a REP Igazgatójának, egyben kérve, hogy panaszodat -figyelemmel a 2004. évi XXIX. törvénynek a közérdekű kérelmekkel, panaszokkal és bejelentéssel kapcsolatos eljárásról rendelkező 141.§. , 142.§. és a 143.§ és az 1949. XX. törvény 64. szakaszának rendelkezéseire - vizsgálja ki.

  1. Az igényt a foglalkoztató -az időarányos betegszabadság leteltét követően, ha a munkahelyen TB kifizetőhely nem működik- köteles 3 munkanapon belül megküldeni a REP részére. (217/1997 (XII.1.) Korm. rendelet 37.§) REP=Regionális Egészségbiztosítási Pénztár, az OEP területi szerve
  2. Az elvett igényről a foglalkoztató átvételi elismervényt köteles adni, illetve az átvételt hitelt érdemlően köteles igazolni. (217/1997 (XII.1.) Korm. rendelet 37.§)

3. A REP az igényt -főszabály szerint- köteles 22 munkanapon belül elbírálni és az ellátást kiutalni.

A 22 munkanap -indokolt esetben- egyszer legfeljebb 22 munkanappal meghosszabbítható, erről az ügyfelet értesíteni kell! Meghosszabbításra csak a REP igazgatója jogosult.
(217/1997 (XII.1.) Korm. rendelet 39.§ + Ket. 33.§ + kifizetőhelyi tájékoztató + PEEO ügyviteli utasítás)

4. Ha a munkáltatónál működik TB kifizetőhely működik (főszabály szerint azon cégeknél, ahol 100 főnél többet foglalkoztatnak) a táppénzt utólag, bérfizetési napon kell folyósítani! (1997. évi LXXXIII.62.§ (5)bekezdés)

5. Késedelmes fizetés esetén jogosult vagy kamatra, feltéve, hogy annak összege eléri az 1.000 Ft-ot. 1997. évi LXXXIII. 69. §

6. Amennyiben a munkáltató bizonyítottan mulasztott és károd keletkezett, valamint az egyéb jogszabályi feltételek (PTK) fennállnak (pl. mivel TB ellátás hiányában kölcsönt vettél fel valamelyik banktól, hogy a megélhetésedet biztosítsd -aminek van kezelési költsége, kamata stb....) a károkozótól kártérítést is kérhetsz....

7. A panaszt a REP köteles kivizsgálni. A gyakorlatban a REP ellenőrök vagy helyszíni ellenőrzést tartanak a foglalkoztatónál, (hatósági cél ellenőrzés) vagy beidézik az Ellenőrzési Osztályra.
8. Az ellenőrzés eredményéről, illetve a panaszban foglaltakkal kapcsolatos álláspontjáról a REP köteles az ügyfelet írásban tájékoztatni.
9. A REP az 1997. évi LXXX. törvény 54. § és az 1997. évi LXXXIII. törvény 81.§ értelmében, a Ket. előírásainak a figyelembevételével jogosult a foglalkoztató egészségbiztosítási ellátásokkal kapcsolatos ellenőrzésére. Jogszabálysértés esetén a 80.§ (6), az eljárás akadályoztatása esetén a Ket. 61. § alapján a hatóság a foglalkoztató bírságolhatja. (mértéke a Ket. alapján max. 500.000 Ft.- az Ebtv. alapján 1.000.000 Ft.-. A Tbj. megsértése esetén –eltérő rendelkezés hiányában- az adózás rendjéről szóló tv-ben meghatározott összeg szabható ki.
10. Amennyiben az indokolatlan késedelmes kifizetés az állampolgár létfenntartását veszélyezteti, úgy –ahogyan arra az Állampolgári Jogok Országgyűlési biztosa már többször rámutatott- megállapítható az alkotmányos visszásság is.

Néhány a fentieket megalapozó jogszabályi hely:
1949. évi XX. törvény 64.§: A Magyar Köztársaságban mindenkinek joga van arra, hogy egyedül, vagy másokkal írásban panaszt terjesszen az illetékes állami szerv felé.
A közérdekű bejelentés olyan körülményre hívja fel a figyelmet, amelynek orvoslása, illetőleg megszüntetése a közösség vagy az egész társadalom érdekét szolgálja. A közérdekű bejelentés javaslatot is tartalmazhat.
A panasz olyan kérelem, amely egyéni jog- vagy érdeksérelem megszüntetésére irányul és elintézése nem tartozik más eljárás hatálya alá.

2004. évi XXIX. törvény az európai uniós csatlakozással összefüggő egyes törvénymódosításokról, törvényi rendelkezések hatályon kívül helyezéséről, valamint egyes törvényi rendelkezések megállapításáról
141. § (1) Az állami és helyi önkormányzati szervek a panaszokat és a közérdekű bejelentéseket e törvény szerint kötelesek elintézni.
(4) Panasszal és a közérdekű bejelentéssel bárki - szóban, írásban vagy elektronikus úton - fordulhat a tárgykörben eljárásra jogosult szervhez. A szóbeli bejelentést az eljárásra jogosult szerv köteles írásba foglalni.

(5) Ha a panaszt, illetőleg a közérdekű bejelentést nem az eljárásra jogosult szervhez tették meg, azt nyolc napon belül oda át kell tenni. Az áttételről a bejelentőt egyidejűleg értesíteni kell.

142. § (1) A panaszt és a közérdekű bejelentést a beérkezéstől számított harminc napon belül kell elbírálni.

143. § (1) A panasz, illetőleg a közérdekű bejelentés alapján - ha alaposnak bizonyul - gondoskodni kell

  1. a jogszerű, illetőleg a közérdeknek megfelelő állapot helyreállításáról vagy az egyébként szükséges intézkedések megtételéről;
  2. a feltárt hibák okainak megszüntetéséről;
  3. az okozott sérelem orvoslásáról, továbbá
  4. indokolt esetben a felelősségre vonás kezdeményezéséről.

Ket. 1. § (1) A közigazgatási hatóság az eljárása során köteles megtartani és másokkal is megtartatni a jogszabályok rendelkezéseit.
4. § (1) Az ügyfeleket megilleti a tisztességes ügyintézéshez, a jogszabályokban meghatározott határidőben hozott döntéshez való jog ….

20. § (1) A hatóság a hatáskörébe tartozó ügyben illetékességi területén köteles eljárni.

29. § (1) A hatósági eljárás az ügyfél kérelmére, bejelentésére, nyilatkozatára, más hatóság kezdeményezésére, külön jogszabályban meghatározott panaszra (a továbbiakban együtt: kérelem) vagy hivatalból indul meg.

50. § (1) A hatóság köteles a döntéshozatalhoz szükséges tényállást tisztázni. Ha ehhez nem elegendőek a rendelkezésre álló adatok, hivatalból vagy kérelemre bizonyítási eljárást folytat le.

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.

Üdv. :)

mormota77 # 2010.10.17. 18:10

Tisztelt Tanácsadó, Fórumtagok!

Segítséget szeretnék kérni. A munkaviszonyom október 1-től közös megegyezéssel megszűnt. Jelenleg passzív táppénzen vagyok. Az lenne a kérdésem, hogy a táppénzröl szóló papírjaimat hová és kinek kell eljuttatnom, hogy a táppénz kifizetésre kerüljön. Kaptam olyan információt, hogy a régi munkahelyemnek kellene továbbítania,de nem tudom ez így van-e?!
Segítségüket köszönöm!

végrehajtó1 # 2010.10.17. 18:34

régi munkahelynek kell leadni

fecskefiu # 2010.11.18. 10:38

Sziasztok!

Természetesen olvastam a korábbi bejegyzéseket a fórumon, de biztos szeretnék lenni a dolgomban, ezért megkérdezném az alábbiakat.
Munkáltatóm által 2005ben elkészített fegyelmi határozatával szemben- melynek tartalma a munkaviszony megszüntetése-keresettel éltem a munkaügyi bíróságon, melynek eredménye másodfokon-jogerősen megnyertem a pert és vissza kellett helyezniük dolgozni. Majd semmilyen tájékoztatást nem kaptam, de közben a Legfelsőbb Bíróságon felülvizsgálat keretében tárgyalás nélkül hatályon kívül helyezték mindkét számomra kedvező Munkaügyi Bírósági végzést. Ezt viszont mi perújítjuk és december 2án már lesz is tárgyalás ez ügyben, viszont a munkáltatóm 3 nappal ezelőtt közölte, hogy november 30-adikával munkaviszonyomat a jelenleg érvényben lévő ítélet alapján megszünteti. Valós sérülés következtében ténylegesen beteg vagyok - ez évben folyamatosan 4 hónapig betegállományban is voltam ezen sérülés miatt-, de jelenleg újra dolgozok amíg lehet, ha jól értem, akkor akár december 1-én is elmehetek a háziorvosomhoz?
Ugyanakkor ő engem eddig 2hétig tarthatott betegállományban, utána ugyanúgy jelentkeznem kell az üzemorvosnál?
Előre is köszönöm a válaszukat!

iskolás # 2010.11.22. 10:44

Kedves fórumozók!
Segítsetek, mit mond a törvény?
Hamarosan megszűnik a közalkalmazotti jogviszonyom - letelik a felmentési időm. Egyéni vállalkozói igazolványom van.
Lehetőségeimet sorravéve, valószínű indokolttá teszi a passzív táppénzt a jelenlegi egészségi állapotom, a folyamatban lévő orvosi vizsgálatok sora. Majd jelentkezés a munkaügyibe...
A kérdésem: a passzív táppénz ideje alatt fennmaradhat-e az egyéni vállalkozás - természetesen munkát abban sem végzek. És majd ha regisztálnom kell a munkanélkülibe, előtte lezárom az adóévet, visszaadom a vállalkozóit. Megoldható ez?
Köszönöm segítségeteket.