passzív táppénz


nandy # 2009.09.29. 17:14

Teljesen mindegy, a lényeg az, hogy dokumentált módon legyen átadva a (volt) munkálattónak.

szputnyik # 2009.10.19. 17:20

Pár hónap után lehetőségem van elhelyezkedni. Sajnos nincsenek 100%-ban jó érzéseim a céggel kapcsolatban. Én arra lennék kiváncsi, hogy ha idén már voltam passzív táppénzen, akkor ha esetleg a próbaidő alatt felmondanak, lehetőségem van-e újra passzív táppénzre menni? Akkos is, ha 6 órában vagyok bejelentve?Köszönettel

Sly2009 # 2009.10.19. 19:58

Igen,lehetőség van elmenni passzív táppénzre

nandy # 2009.10.19. 20:49

"Passzív" táppénz helyett én a munkanélkülit javasolnám... Előbbihez ugyanis ORVOSI indok kell...

végrehajtó1 # 2009.10.19. 21:06

Azért háziorvos hogy találjon indokot...:)

nandy # 2009.10.19. 21:26

Pont ezek az "indokok" miatt fogják végleg megszüntetni a "passzív" táppénz intézményét...

Dödölle1 # 2009.10.20. 06:15

Ez így van, a kormány tervezi további egy esetleg két lépésben teljesen megszüntetni a "P" táppénz intézményét.

Okok: 1. A joggal való visszaélés. (Ezen intézményt a gyakorlatban a biztosítottak orvosi segítséggel, némi paraszolvencia ellenében nem rendeltetésszerűen használják.)

2. A táppénz keresetpótló juttatás, tehát az a funkciója, hogy azon biztosított, aki a munkáját betegség miatt nem tudja ellátni kapjon valamilyen kompenzációt, keresetpótló juttatást.

Tekintettel arra, hogy a munkaviszony megszűnése után nincs munkabér nincs mit pótolni.

Üdv. :)

végrehajtó1 # 2009.10.20. 06:46

Pont ezek az „indokok“ miatt fogják végleg megszüntetni a „passzív“ táppénz intézményét

Na ezzel az indokkal a rendes táppénzt is meg lehetne szüntetni....

De egyenlőre még van és ki kell használni, nem kell félteni a költségvetést.

nandy # 2009.10.20. 07:41

A rendes táppénz mértékét fogják még jobban lecsökkenteni...

Colos73 # 2009.10.29. 15:32

Tisztelt Dödölle1!
Az eddigi levelezésekből nem igen tudtam kivenni a kérdésemre a választ ezért fordulok hozzátok.
A segítségedet kérem az ügyben, hogy most méltányossági alapon jár-e még + 15 nap táppénz a 30 napon felül vagy sem. Kérdésem oka: 2009.10.01-vel megszűnt a munkaviszonyom de már elő voltam jegyezve 2009.10.15-re egy epe műtétre, bevonultam a kórházba ahol közölték nincs szabad ágy, így menjek haza s majd szólnak egy nappal előtte, ha be lehet feküdni. Ma beszéltem az orvossal, valószínűleg jövőhéten műtenek. Viszont a passzív táppénz csak 30 napra jár az viszont lassan elfogy önhibámon kívűl, viszont dolgkozni így nem vesznek fel sehova amint kijelentem, hogy műtét előtt állok és még időpontot sem tudok mondani mikor lesz. Illetve mi a teendőm nekem kell igényelnem, hol hogyan stb.
Válaszodat várva
Üdvözlettel: Colos

nandy # 2009.10.30. 07:38
Colos73 # 2009.10.30. 10:06

Kedves Nandy!
Köszi a segítséget! :)
Szép napot
Üdv: Colos

körömvirág # 2009.11.05. 06:19

Férjemnek a munkaviszonyát rendes felmondással, leépítés címszóval, 45 napos felmondási idővel megszüntették. Az utolsó napja így december 18. Viszont januárban megműtik a gerincét. Tudom, hogy a passzív táppénz csak 30 napig vehető igénybe, de neki valószínűleg hosszabb időt fog igénybe venni a felépülés. Én gyeden vagyok. Van valami mód a passzív táppénz meghosszabbítására?
Ha munkanélküli segélyt vagy álláskeresési járadékot kap, az után igénybe vehető újból a passzív táppénz?

nandy # 2009.11.05. 06:46

A munkanélküli ellátás nem alapozza meg a táppénz jogosultságot.
Bővebb információt az általam előzőleg beidézett linken találsz (méltányossági táppénz).

nandy # 2009.11.05. 06:47

Ja, és nem jár egyszerre táppénz plusz munkanélküli ellátás. Vagy egyik, vagy másik...

Barbuska # 2009.11.06. 15:59

Szép napot!
A munkaviszonyom megszünt november elsején,én 2.-án a munkanélkülibe regisztráltam....a nőgyógyászom 4.én passzív táppénzre venne..Lehetséges ez vagy a munkanélküli regisztráció miatt nem??
ha hétfőn 9.én bemennék és ezt közölném a központtal??

Dödölle1 # 2009.11.06. 18:39

Szép napot!
A munkaviszonyom megszünt november elsején,én 2.-án a munkanélkülibe regisztráltam…a nőgyógyászom 4.én passzív táppénzre venne..Lehetséges ez vagy a munkanélküli regisztráció miatt nem??
ha hétfőn 9.én bemennék és ezt közölném a központtal??

--
Válasz röviden: Úgy tűnik, hogy "a munkanélküli regisztráció miatt nem"

És egy kicsit hosszabban:

A Munkaügyi Központ gyakorlatát nem ismerem.
A Ket. (közigazgatási eljárási törvény)lehetővé teszi az ügyfél számára a kérelem visszavonásának a lehetőségét a döntés jogerőre emelkedéséig.

Ugyanakkor -és ez most számodra kedvezőtlen, azaz emiatt nem leszel jogosult táppénzre- az is gyakorlat, hogy az ügyfelet lemondatják a fellebezési jogáról, vagyis a jelentkezéskor a számára kedvező döntés jogerőssé és ezzel végrehajthatóvá válik.
(Ettől kezdve a kérelmet visszavonni, semmissé tenni nem lehet, a lemondásnak pedig nincs értelme, mivel ha 1 napig is munkanélküliként vagy biztosított táppénzre ezen biztosítás alapján már nem vagy jogosult.

A REP, vagy a volt munkáltató TB kifizetőhelye csak akkor fogja a táppénzre való jogosultságot pozitívan elbírálni, ha álláskeresési
járadékot nem kaptál, álláskeresőként a biztosítási jogviszony nem jött létre, azaz ha a TB igazolványodba
Munkaügyi Központ bejegyzése nem szerepel.

Az orvosnak természetesen jogában áll 2009.11.04-től keresőképtelen állományba venni, illetve -az általad megadot adatok alapján, továbbá amennyiben az álláskeresési regisztráció (biztosítás) nem jött létre- jogosultá válhatsz "passzív" táppénzre.

További kérdéseiddel javasolom megkeresni a REP Pénzbeli Ellátási Osztályvezetőjét.

--
Végül néhány hasznos információ, hátha tudod használni vagy most, vagy egy későbbi ügyedben: Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek (REP=Regionális Egészségbiztosítási Pénztár) az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyél magaddal minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, szigorú számadású jövedelemigazo­lások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérd meg az osztályvezetőt, – ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon rád negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeidet.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki ha valamit kimond azt rajta kívül senki meg nem változtathatja, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását felülbírálhatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő tájékoztatás helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbál lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretnél bizalommal fordulj a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező a jogosultságot érintő lényeges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.
Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez….

(Szintén kevesen tudják, hogy kérésre a REP részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, THGY és GYED ellátásait.
Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:

Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás – az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár (REP), külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is.

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje a REP Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a REP Igazgatójától kérjen írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan számolták ki az egészségbiztosítási pénzellátásait.

Én ennyit tudtam segíteni.

Üdv. :)

nandy # 2009.11.10. 17:40

Passzív táppénz harminc napig jár.
A biztosítási jogviszony megszűnését követően 45 napod van arra, hogy másik jogviszont létesíts. Ha nem sikerül, onnantól kell fizetned a havi 4.500 Ft-ot.

Dödölle1 # 2009.11.11. 06:57

Igen.

Lásd Tbj. 5.§.

1997. évi LXXX. törvény
a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről

III. Fejezet

A TÁRSADALOMBIZTOSÍTÁS ELLÁTÁSAI ÉS AZ ELLÁTÁSRA JOGOSULTAK

A biztosítottak

5. § (1) E törvény alapján biztosított

  1. a munkaviszonyban álló, ....
  2. az álláskeresési támogatásban részesülő személy,

6. § (1) A biztosítottak a társadalombiztosítás valamennyi ellátására jogosultságot szerezhetnek.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.11.11. 07:02

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

29. § (1) A biztosított....

(9) Az egészségügyi szolgáltatás igénybevételére való jogosultság a biztosítási jogviszonynak, illetve a Tbj. 16. § (1) bekezdés a)-o) és s) pontjaiban meghatározott jogosultsági feltételeknek a megszűnését követően további 45 napig fennmarad.

nandy # 2009.11.11. 09:36

A 3 nap az három naptári napot jelent. Fontos tudni, hogy az orvos legfeljebb 5 napra visszamenőleg is betegállományba tud venni!

kimberli # 2009.12.04. 08:34

Üdv!
Kérdésem: Három éve fennálló m.viszonyomat munkáltató nov.30. nappal felmondta, /számomra előnytelen helyzetet nem vállaltam/. Elválásunk keserűre sikerült,mivel szerinte vállalnom kellett volna a 4 órás állást, fele bért; elmondott mindennek.
m.végzés alól 2009.dec.01-2010.jan.05. időtartamra felment.
1/Passzív táppénzre mikortól menjek? 2010.jan.04. vagy 2010.jan.06.?
2/Egészségbiztosítási járulékalap összege 2009. december hónapra nincs kitöltve az eü.bizt.ellátás megállapításához papíron. Ez így jó?Hiszen jan.05-ig még m.viszonyban állok. Vagy nem?
Ha jól gondolom és v.mi nem jó, hova forduljak?
Előre is köszönöm!

nandy # 2009.12.04. 08:51
  1. Passzív táppénzre akkor mehetsz, ha az orvosilag indokolt. Egyéb esetben munkanélkülire vagy jogosult.
  2. A felmondási időre munkabér jár, mely alapja a pénzbeni eü. ellátásoknak, tehát rosszul van kitöltve a papír. Valószínűleg az az oka, hogy a decemberi bért (ami januárban esedékes) még nem fizették ki, nem számfejtették.
kimberli # 2009.12.04. 09:07

Nandy köszönöm a választ.
December 01-el kifizették a nov. bért, a felmondási időre járó pénzt, ill. nagy nehezen a végkielégítést.
Tehár mindent kifizettek, ezért nem értem, miért nem lett kitöltve az az oszlop. Ezt alá is írtam. Lehet, hogy nem fizetik be utánam a járulékot?
Passzív táppénzre tudok menni, mivel van épp elég betegségem. Melyik dátummal nem esek ki az időből?
Köszi

monalisa1 # 2009.12.05. 17:14

Ha dec. 4-ig bezárólag nem mentél orvoshoz akkor a passzív táppénz már nem jár neked., max 72 óra a lehetőség erre. (Az orvos nem tudja visszadátumozni a sz.gépén a táppénzre vevés napját.)

"Mona"
laikus hozzászóló