passzív táppénz


kisrita # 2009.02.11. 11:47

Sziasztok!

Édesanyám esetével kapcsolatban szeretnék segítségek kérni.
dec 31-el megszűnt a munkaviszonya, jan 2átől passziv táppénzt vett igénybe. De nem tudta kihasználni a 45 napot mivel kórházba került. Ezzel a passziv táppénz véget ért. De nem kap a kórházi ellátásra táppénzt mivel nincs munkaviszonya. De nem kap álláskeresési támogatást sem, mivel nem tudott lejelentkezni a hivatalban a táppénz megszűnését követő munkanapon. Azért nem mert rohammentő vitte a kórházba. Én mentem el az orvosához is, hogy zárja le a táppénzt. LÉtezik az, hogy most ameddig ő kórházban lesz ( hosszú hetekig) addig se innen se onnan se sehonnan nem kap ellátást?
Mindenhol csak huzogatják a vállunkat hogy ők igy nem tudnak folyosítani semmit, de érdemi választ még nem kaptunk.
Csak van valami megoldás erre. Vagy nincs?

Csabi a táppénzes papirokat a tb -hez add le.

nandy # 2009.02.11. 21:44

Szia Csabi!

A volt munkáltatódhoz kell vinni.

Bala08 # 2009.02.24. 14:27

Sziasztok!

Nem tudom h nekem jár e passzív táppénz!
A munkahelyemen felmondtak a „törvény erejénél fogva...
beteg voltam(jan 16-22ig)23.-ára csak azért írattam magam vissza mert azt mondták h úgy nem mehetek vizsgázni, ha beteg vagyok. a vizsga nem sikerült ezért másnap (ma) felhívtak h felmondanak... én ma megyek vissza az orvoshoz... aki táppénzre fog venni szerintem... Mit tegyek? Milyen lehetőségem van?

Előre is köszönöm a segítséget

taisa # 2009.02.25. 08:35

Sziasztok kedves fórumozók!

Azt szeretném megtudni,hogy munkaerő közvetítés esetén is jogosult vagyok passzív táppénzre?

Valamint, hogy rendes betegszabadság alatti felmondás esetén is igénybe vehető a passzív táppénz?

Csak abban az esetben igényelhető a passzív táppénz ha a munkáltatóm felmond? közös megegyezéses felmondásnál nem?

Mire figyeljek? mert jelenleg 10 napja betegszabadságon vagyok (valós indokkal) de a munkáltatóm valószínűleg nem respektálja és hamarosan megkapom a felmondásomat.

Tényleg szükséges valami papír a felmondás tényéről az orvosnál,mert az én esetemben a munkaerőközvetítő cég valsz. nem fog sietni a dokumentációval.

Ez az első munkahelyem ezért nem a bérem 70%-át kapom táppénzként, hanem a jelenlegi minimálbér lesz az alap?

Válaszokat nagyon szépen köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2009.02.25. 08:52

Úgy érted, munkaerő-kölcsönzés keretében foglalkoztatnak.
Az úgynevezett passzív táppénz ilyesmitől nem függ, nem is kell "igényelni" Egyszerűen csak azt jelenti, hogy valakinek a munkaviszonya a keresőképtelenség ideje alatt szűnik meg, vagy a munkaviszony megszűnését követő három napon belül válik keresőképtelenné.

Hadd jegyezzem meg, hogy a kölcsönzött munkaerő a táppénz idején sincs védve a rendes felmondástól, azonban az ő felmondásukat is indokolni kell, és a betegség miatti keresőképtelenség nem megfelelő indok.

peti159 # 2009.03.08. 19:01

Sziasztok Fórumozók!

Segítségeteket kérem a következő kérdésekben:
Ha a munkaviszonyom lejárt,elmentem a m.v-t követő 3 napon belül az orvoshoz:

  • meddig vagyok jogosult táppénzre;
  • ki fizeti ezek után a T.B-met;
  • hova, kinek kell majd leadnom a táppénzes papírt; -körülbelül mennyi idő múlva fizetik a táppénzt?

Segítségeteket előre is köszönöm


F.P

Internetgirl # 2009.03.09. 09:50

Kedves Fórumozók!
A passzív táppénz számítása kapcsán kérnék információt.

Egyazon munkáltatónál a folyamatos munkaaviszony 23 és fél hónap volt. Ezt megelőzően (megszakítás nélkül) álláskeresési járadék folyósítása történt; több, mint 45 napon át. A munkanélküli ellátás során a biztosítási jogviszony fennállt, ill. - ha jól tudom - a bruttó álláskeresési járadékból a TB járadékot automatikusan havonta levonták.

Ezek alapán vajon a táppénz mértéke 70% vagy 60% lesz? Köszönöm előre is a választ. Üdv, Kati

Dödölle1 # 2009.03.09. 10:16

A táppénz összege folyamatos, legalább kétévi biztosítási idő esetén a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának 70%-a, ennél rövidebb biztosítás esetében, valamint a fekvőbeteg gyógyintézeti ellátás tartama alatt 60%.

Lásd a 1997. évi LXXXIII. törvény 48.§. (8) bekezdést.

Amennyiben tehát a jelenlegi keresőképtelenséget megelőzően van 2 évi (24 havi) folyamatos biztosításod, úgy 70%-os mértékű táppénzre vagy jogosult.

Üdv.

Dödölle1 # 2009.03.09. 12:18

Sziasztok Fórumozók!

Segítségeteket kérem a következő kérdésekben:
Ha a munkaviszonyom lejárt,elmentem a m.v-t követő 3 napon belül az orvoshoz:

meddig vagyok jogosult táppénzre;
ki fizeti ezek után a T.B-met;
hova, kinek kell majd leadnom a táppénzes papírt; -körülbelül mennyi idő múlva fizetik a táppénzt?
Segítségeteket előre is köszönöm

F.P

  1. 45 napig.
  2. Senki. Aki "P" táppénzt kap jogosult eü-i szolgáltatásra.
  3. A volt munkáltatónak, aki köteles egy Foglalkoztatói igazolást kiállítani és 3 munkanapon belül -ha a munkahelyen tb kifizetőhely nincs- továbbítani az illetékes REP-nek.

Fontos: A TB igazolványodat is le kell adnod a tp-es papírokkal!

4.A kifizetőhely a következő bérfizetési napon a REP pedig a hozzá történő leadást követő 15+15 napon belül. (15 nap az ügyintézési, 15 pedig a kiutalási idő. Ez egyszer meghosszabbítható. Az ügyintézési idő megszakad addig, amíg az ügyfél az esetleges hiányt pótolja. (Ez esetben külön levelet kap az, aki valamit nem csatolt.)

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.03.09. 12:31

Sziasztok!

Édesanyám esetével kapcsolatban szeretnék segítségek kérni.
dec 31-el megszűnt a munkaviszonya, jan 2átől passziv táppénzt vett igénybe. De nem tudta kihasználni a 45 napot mivel kórházba került. Ezzel a passziv táppénz véget ért. De nem kap a kórházi ellátásra táppénzt mivel nincs munkaviszonya. De nem kap álláskeresési támogatást sem, mivel nem tudott lejelentkezni a hivatalban a táppénz megszűnését követő munkanapon. Azért nem mert rohammentő vitte a kórházba. Én mentem el az orvosához is, hogy zárja le a táppénzt. LÉtezik az, hogy most ameddig ő kórházban lesz ( hosszú hetekig) addig se innen se onnan se sehonnan nem kap ellátást?
Mindenhol csak huzogatják a vállunkat hogy ők igy nem tudnak folyosítani semmit, de érdemi választ még nem kaptunk.
Csak van valami megoldás erre. Vagy nincs?

1.IGEN.
2. Ha a mamádnak volt előtte hosszú (fél éves, egy éves, vagy még hosszabb) munkaviszonya és a keresőképtelensége folyamatos 2009.01.02-től (azaz minden napra van háziorvos által, vagy kórház által kiállított (táppénzre jogosító) orvosi igazolása
kérhettek a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár igazgatójától "méltányossági táppénzt". ("P" táppénz esetén az további max. 45 napig folyósítható!Egyéb esetben 6 hónapig.)

Ha nincs otthon minden családtagna 1-1 mercédesze, vagy nincs a ház alatt kacsaláb (azaz, ha a méltányosság gyakorlása orvosilag és anyagilag is indokolt) a REP igazgatója engedélyezheti a táppénz 45 napon túli folyósítását is. Lásd 217/1997 (XII.1.)31.§ + 1997. évi LXXXIII. tv. 50.§.

Kaphat továbbá egyszeri segélyt. (lásd a fenti jogszabályi helyeket.)

Üdv. :)

Renus # 2009.03.09. 13:07

Kedves Fórumozók!

Érdeklődni szeretnék, hogy január 16.án megszűnt a munkaügyi központban a munkanélkülim. Mennyi idő elteltével lehet újra jelentkezni de most átképzésre szeretnék menni. Sajnos azóta sem találtam munkát.. :(

Üdv

Dödölle1 # 2009.03.09. 13:12

Sziasztok!
Kis segítséget szeretnék kérni.Passzív táppénzen vagyok.A táppénzes papírokat hová kell vinni,a volt munkáltatómhoz vagy a TB-hez?
Előre is köszönöm!

  • Az orvosi igazolást -munkaviszony megszűnése esetén- a volt munkáltatóhoz kell elvinni, leadni. Ha ott van TB kifizetőhely a táppénzt ők folyósítják.
  • Ha nincs akkor a volt munkáltató "Foglalkoztatói igazolás" nyomtatványt köteles kiállítani és az előírt okmányokkal (TB. igazolvány, táppénzes papírok stb.) 3 munkanapon belül köteles megküldeni a munkáltató székhelye szerinti REP-nek.

Lásd: 1997. évi LXXXIII. tv. 61.§. + 217/1997 (XII.1) kormányrendelet.

Az igény érvényesítése:
(Az Ebtv. 61-65. §-ához)
37. § (1) Ha a foglalkoztatónál társadalombiztosítási kifizetőhely (a továbbiakban: kifizetőhely) nincs, a foglalkoztató a terhességi-gyermekágyi segélyre, a gyedre, a táppénzre, a baleseti táppénzre vonatkozó igény elbírálásához „Foglalkoztatói igazolás”-t állít ki, és azt a biztosított által benyújtott igazolásokkal - gyermekgondozási díj iránti igény esetén az igénybejelentéssel - együtt három munkanapon belül a székhelye (telephelye) szerint illetékes REP-nek megküldi.

A foglalkoztató a foglalkoztatói igazolásokat két példányban köteles kiállítani, és annak egy példányát öt évig megőrizni.

A foglalkoztató az igény, illetve igazolások átvételét (beérkezését) hitelt érdemlő módon köteles igazolni.

(2) Az egyéni vállalkozó pénzbeli ellátásra, valamint baleseti táppénzre vonatkozó igényét írásban - az előírt nyomtatványon - jelenti be a székhelye szerint illetékes REP-nél.
(3) Ha a biztosított a keresőképtelenség vagy a gyed. igénybevétele, illetőleg a szülés napját megelőző két éven belül más foglalkoztató(k)nál biztosítási jogviszonyban állt, ezt a tényt a "Foglalkoztatói igazoláson" jelezni kell, továbbá

  1. a biztosítási időt a 38. § szerint kiállított "Igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról",
  2. az ellátás alapját képező jövedelmet pedig a 37/A. § szerint kiállított a "Jövedelemigazolás egészségbiztosítási ellátás megállapításához

elnevezésű nyomtatványokkal kell igazolni, melyet a foglalkoztató a "Foglalkoztatói igazolás"-sal, az egyéni vállalkozó pedig az írásbeli igénnyel együtt köteles benyújtani.
(4) Ha a biztosított nem bocsátja a foglalkoztató rendelkezésére a (3) bekezdés szerinti igazolásokat, ezt a tényt a „Foglalkoztatói Igazolás”-on jelezni kell. A REP a pénzellátás iránti igény elbírálása előtt, a biztosítottat hiánypótlásra felszólítja nyolcnapos határidő megjelölésével. A határidő lejártát követően a REP az igényt az igazolt biztosítási idő és a rendelkezésre álló jövedelemadatok alapján bírálja el.
37/A. § (1) A Tbj.-ben meghatározott mértékű pénzbeli egészségbiztosítási járulékfizetési kötelezettséggel járó jogviszony megszűnésekor a foglalkoztató a „Jövedelemigazolás az egészségbiztosítási ellátás megállapításához” elnevezésű nyomtatványon (a továbbiakban: jövedelemigazolás) köteles igazolni a megelőző naptári év első napjától a jogviszony megszűnésének napjáig a biztosított pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelmét és azon időtartamokat, amelyekre a biztosítottnak pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelme nem volt. A jövedelemigazolásra külön fel kell vezetni az irányadó időszakban kifizetett nem rendszeres jövedelem végösszegét. A jövedelemigazolás mellékletét képező pótlapon kell szerepeltetni a nem rendszeres jövedelem összegét, jogcímét, megjelölve a kifizetésre való jogosultság időtartamát, valamint a kifizetés időpontját. A 27/A. § alkalmazásánál az irányadó időszakban megszűnt biztosítási jogviszonyból származó pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelmet - a biztosított kérésére - a foglalkoztató a jövedelemigazoláson igazolja.
(2) Pénzellátási igény benyújtása esetén a biztosított a foglalkoztató rendelkezésére bocsátja az irányadó időszak jövedelmét igazoló jövedelemigazolást (jövedelemigazolásokat). Ha a foglalkoztatónál társadalombiztosítási kifizetőhely nem működik a biztosított a jövedelemigazolást közvetlenül az illetékes REP-hez is benyújthatja.
38. § (1) A biztosított a biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony létesítésekor az "Igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról" (a továbbiakban: Igazolvány) elnevezésű nyomtatványt a foglalkoztatónak átadja. A foglalkoztató az átvett Igazolványba három napon belül bejegyzi a biztosítási jogviszony kezdetét és az Igazolványt a jogviszony megszűnéséig megőrzi. A foglalkoztató a biztosítási jogviszony megszűnésekor az Igazolványba a megszűnést bejegyzi és az Igazolványt a biztosítottnak az utolsó munkában töltött napon átadja, aki az átvételt igazolja. A biztosítás fennállása alatt újabb biztosítással járó jogviszony létesítése esetén az újabb foglalkoztató az Igazolványba a biztosítási adatokat az előzőek szerint bejegyzi és az Igazolványt visszajuttatja ahhoz a foglalkoztatóhoz, ahol a biztosítás előbb kezdődött.
(2) A kifizetőhellyel rendelkező foglalkoztató a biztosítási jogviszony megszüntetésekor az (1) bekezdésben említett adatokon kívül az Igazolványon feljegyzi a biztosítási jogviszony megszűnését közvetlenül megelőző két éven belül folyósított táppénz, baleseti táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj időtartamát. Ha a biztosított a jogviszony megszűnése évében az Ebtv. 48. §-ának (2) vagy (3) bekezdése alapján táppénzben részesült, az Igazolványra fel kell jegyezni a táppénz alapját képező naptári napi jövedelmet.
(3) Ha a biztosítás megszüntetését követően a biztosított táppénz, baleseti táppénz, terhességi-gyermekágyi segély vagy gyermekgondozási díj iránti igényt nyújt be, a korábban átvett Igazolványt le kell adni a folyósító szervnek. A folyósító szerv a pénzellátás folyósításának befejezésekor az Igazolványba bejegyzi a passzív jogon folyósított ellátás időtartamát és azt három munkanapon belül visszaadja (visszaküldi) a biztosítottnak.
(4) Ha az Igazolvány betelt, új Igazolványt kell kiállítani, és ahhoz csatolni kell a visszamenőleg két éven belüli biztosítási időket tartalmazó Igazolványokat.
(5) Ha a biztosított az újabb biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyának kezdetekor az Igazolványt nem adja át, a foglalkoztató köteles a biztosítottat felkérni, hogy az Igazolványt az előző foglalkoztatójától szerezze be, kivéve, ha a biztosítás kezdetétől számított két éven belül nem állt biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyban. Ez utóbbiról írásban kell nyilatkoznia. A nyilatkozatot a foglalkoztató köteles öt évig megőrizni.
(6) Pénzellátási igényhez benyújtott Igazolványt - az igény elbírálását követően - a foglalkoztatóhoz, a Jövedelemigazolást pedig a biztosítotthoz bizonyíthatóan vissza kell juttatni. A kifizetőhellyel nem rendelkező foglalkoztató a pénzellátási igényhez az Igazolványt abban az esetben nyújtja be, ha a biztosított e foglalkoztatónál első alkalommal igényel pénzellátást, és a kétévi folyamatos biztosítási időn belül más foglalkoztatója is volt.
38/A. § (1) A társadalombiztosítási kifizetőhelyet fenntartó foglalkoztató által a bérfizetés napján kifizetett, illetőleg a kifizetésre elszámolt pénzbeli ellátásokról, baleseti táppénzről, továbbá a kifizetőhelyet megillető egy százalékos mértékű költségtérítés összegéről havonta - az előírt nyomtatványon - elszámolást nyújt be az illetékes REP-hez. Az elszámoláson kell feltüntetni a táppénz-hozzájárulás összegét is. A REP az elszámolást - a beérkezésétől számított öt munkanapon belül - felülvizsgálja és az elszámolt táppénz-hozzájárulással csökkentett összegre vonatkozóan intézkedik a Magyar Államkincstáron keresztül az átutalásról.
(2) Az elszámolás benyújtását követően megállapított ellátások csak a következő havi elszámolással téríthetők meg, még abban az esetben is, ha a kifizetés a munkabérrel együtt már megtörtént.
(3) Ha a kifizetőhely elszámolása nem felel meg az (1) bekezdésben foglaltaknak, a REP azonnal megvizsgálja a bejelentett adatokat. A REP a vizsgálat befejezését követően hozott határozat alapján intézkedik a megállapított összeg utalására. Az elszámolás adatait a REP nem módosítja. Ha az eltérés összege a 100 forintot nem éri el, az elszámolt összeget kell átutalni.
(4) A hiányosan vagy szabálytalanul benyújtott elszámolás esetén a foglalkoztató az Eb. tv. 80. §-ának (4) bekezdése alapján mulasztási bírság fizetésére kötelezhető.
39. § (1) A kifizetőhellyel nem rendelkező foglalkoztató által megküldött pénzbeli ellátás iránti igényekről a beérkezést követő harminc napon belül az illetékes REP dönt, és gondoskodik az ellátás folyósításáról. A határidőt a REP igazgatója indokolt esetben egy ízben legfeljebb tizenöt nappal meghosszabbíthatja, és erről az igénylőt értesíti.
(2) Az igény elbírálása előtt a REP a nyilvántartás adataival egyezteti a „Foglalkoztatói igazolás” adatait. A nyilvántartástól való eltérés és a hiányos adatközlés esetén a REP a foglalkoztatót adatpótlásra és adategyeztetésre hívja fel. Az adatpótlás és az adategyeztetés után a REP az igényt elbírálja és az ellátást folyósítja. Ha az ellátás nem, vagy nem az igény szerint teljesíthető, a REP az Ebtv. 61. §-ának (4) bekezdése szerint határozatot hoz.

Üdv. :)

nanyka # 2009.03.12. 09:51

Tisztelt Hozzáértők!

Március 321.-ével felmondtak.
Kérdésem, hogy jobban járok-e ha először passzív táppénzre megyek, mint munkanélküli segélyre?
Arra gondoltam, hogy a 45 nap alatt találnék valami munkát és akkor nem kellene regisztrálnom a munkaügyibe?

Mit tegyek?
Most vagyok először ilyen helyzetben.
Hogyan kezdjem?
A 3 nap, ami alatt elmehetek passzív táppénzre, azt honnan számítják?
Oké, orvos kiír...
Utána mi a teendőm?

köszö9nöm előre is!
Nany

nandy # 2009.03.12. 11:03

Olvass kicsit vissza, minden kérdésedre megtalálod a választ :)

poaniko # 2009.03.16. 16:51

Sziasztok

segitséget szeretnék kérni töletek az elején kezdem,2007 10 28-tol2008 09 07-ig munkanélküli voltam,segélyt kaptam majd 2008 09 29 munkát találtam(bejelentett) ez a munkaviszonyom megszünt 2009 02 28 -án .Passziv táppénzre mentem az orvosom mondta hogy ez 45 nap . Azt kérezném hogy erre az idöre amig dolgoztam mennyi táppénz jár?A fizetés hány százaléka?Meddig lehetek táppénzen,vagyis meddig kaphatok táppénzt?sajnos munkát nem találtam eddig

dorottyaed # 2009.03.16. 21:04

Az alábbiakban kérném a segítséget.

Jelenleg passzív táppénzen vagyok. Március végén telik le a 45 nap.
Igen olvastam, hogy 45nap a táppénz, de olyat is olvastam, hogy különlegesen indokolt esetben még 45nappal meghosszabbítható. Mi a pontos szabályozás ebben?
A táppénz előtt, tehát egy munkáltatónál töltött jogviszony alatt kötöttem szóbeli megállapodást egy céggel hegesztési felügyeleti munka végzésére. A szóbeli megállapodás után kirugtak a munkahelyemről, átkerültem passzív táppénzre, és utána kezdtem meg a tárgyalásokat a hegesztési munkával megbízó céggel. Jelen pillanatban nem tudom, hogyan kapjam meg az elvégzett minkám után a járandóságomat.

Tények, melyeket annak gondolok:

  1. Táppénz alatt nem köthetek munkaszerződést.
  2. Megbízási szerződést lehetne kötni, de a munkavállalói igazolvány kiváltása után a táppénz megint nem működik.
  3. Ha kiváltom az igazolványt, akkor a táppénz lejárta után nem tudok regisztrálni munkanélküliként.

Feltételezések, kérdések:

  1. Ha megkötöm a megbízási szerződést febr.2-vel (táppénz előtti időszak, jogviszonyban voltam még a korábbi cégemnél), és a táppénz után számlázok, megoldás lehet?
  2. Ha a táppénz lejárta után számlázok, tehát van igazolványom, és megkapom a megbízói díjat, utána felmondom a megbízást(valószínű, hogy csak eseti megbízásról van szó, így nem lesznek állandó megbízásaim, tehát erre nem építhetek), és megszüntetem a válalkozói igazolványt. Utána jelentkezhetek munkanélkülinek (természetesen ha addig nem találtam munkát? Ez a kérdés arra irányul, hogy a táppénz után folyamatosnak kell lennie a táppénz-munkanélküli folyamatnak?
  3. Feleségem váltja ki az igazolványt, ő számláz (főállása van, így nem kell fizetnie járulékokat a vállalkozás után, csak a szükségeset). Ekkor az van, hogy ő nem tudja elvégezni a hegesztési munkát. Talán meg kellene engem bíznia a munkával, és ezt a megbízásba be kellene írni?

Egyenlőre ennyi jutott eszembe, esetleg más megoldást, ötletet is várok.

Anee # 2009.03.19. 20:23

2007. szeptember 27-én lebetegedtem összeroppant 5 csigolyám 1évig voltam folyamatos táppénzen, ami 2008. október 28-án járt le a leszázalékolásom azóta is folyamatba van még miután lejárt a táppénz, kiadta a munkahelyem az összes szabadságomat, ami 2008. december 16-án telt le. Következő nap a munkahelyemen felmondtak. Kifizették a felmondási időt, a végkielégítést és kiadták az összes papíromat azzal hogy a munkahelyem megszűnt 2009 március 16-án. Szeretném megkérdezni, hogy jogusúlt vagyok-e passzív táppénzre és mennyi ideig, mert dolgozni nem birok leszázalékolás folyamatba van. Munkanélküli nem jár mert nem tudok 2 olyan munkát beírni amit el tudok végezni így ellátás nélkül vagyok. Hova fordulhatok, hogy ellátásom legyen? Sürgős válaszukat várom.(54éves férfi)

Dödölle1 # 2009.03.20. 15:57

1. Passzív táppénz annak jár, aki a munkaviszony megszűnését követő 1., 2., vagy 3. (naptári)napon keresőképtelenné válik.

2.Az orvos 5 (naptári) napra visszamenőleg igazolhat keresőképtelenséget. A táppénzigénylésének a módját visszalapozva részletesen megtalálod.

3. "P" táppénz max. 45 napig jár.

3. A leszázalékolás alapján -ha a feltételeknek mefelelsz- kérhetsz rokkantsági nyugdíjat. (Ezt a nyugíjbiztosítási igazgatóságtól lehet kérni)

Üdv.:)

Dödölle1 # 2009.03.20. 15:58

1. Passzív táppénz annak jár, aki a munkaviszony megszűnését követő 1., 2., vagy 3. (naptári)napon keresőképtelenné válik.

2.Az orvos 5 (naptári) napra visszamenőleg igazolhat keresőképtelenséget. A táppénzigénylésének a módját visszalapozva részletesen megtalálod.

3. "P" táppénz max. 45 napig jár.

4. A leszázalékolás alapján -ha a feltételeknek mefelelsz- kérhetsz rokkantsági nyugdíjat. (Ezt a nyugíjbiztosítási igazgatóságtól lehet kérni)

Üdv.:)

Dödölle1 # 2009.03.20. 15:58

1. Passzív táppénz annak jár, aki a munkaviszony megszűnését követő 1., 2., vagy 3. (naptári)napon keresőképtelenné válik.

2.Az orvos 5 (naptári) napra visszamenőleg igazolhat keresőképtelenséget. A táppénzigénylésének a módját visszalapozva részletesen megtalálod.

3. "P" táppénz max. 45 napig jár.

4. A leszázalékolás alapján -ha a feltételeknek mefelelsz- kérhetsz rokkantsági nyugdíjat. (Ezt a nyugíjbiztosítási igazgatóságtól lehet kérni)

Üdv.:)

limeria # 2009.03.22. 09:18

Tisztelt Hölgyem/Uram!

Szeretnék érdeklődni,hogy én 2éve dolgozom egy cégnél,és most fognak elküldeni a válság miatt,szeretném megkérdezni,hogy a passzív táppénzt igénybe vegyem-e még nem voltam táppénzen.Mert sok embertől hallottam,hogy nem éri meg igénybe venni.Mi lenne a legjobb megoldás?
Előre is köszönöm válaszát.

Dödölle1 # 2009.03.23. 06:46

Tisztelt Hölgyem/Uram!

Szeretnék érdeklődni,hogy én 2éve dolgozom egy cégnél,és most fognak elküldeni a válság miatt,szeretném megkérdezni,hogy a passzív táppénzt igénybe vegyem-e még nem voltam táppénzen.Mert sok embertől hallottam,hogy nem éri meg igénybe venni.Mi lenne a legjobb megoldás?
Előre is köszönöm válaszát.

------------
A táppénz nem szociális juttatás. Az annak jár, aki betegsége miatt keresőképtelen és a munkáját nem tudja ellátni.

A keresőképtelenséget az orvos igazolja, ha az orvosilag indokolt.

Táppénzre jogosult még az is, akinek megszűnt a biztosítása ekkor azoban az csak max. 45 napig folyósítható.

Pár éve ez 365 nap volt, amit csökkentettek 180 napra, majd 90 napra, jelenleg pedig 45 nap. A csökkentés oka, hogy sokan indokolatlanul, tényleges betegség nélkül, mintegy munkanélküli ellátásként vették igénybe. Mivel az orvos ebben partner volt, ugyanakkor az "E" alapnak ez nagy kiadást jelentett csökkentették le 45 napra.

Természetesen előfordul, hogy a munkavállalót az elbocsátás valóban lelkileg annyira megviseli, hogy a keresőképtelenség igazolása orvosilag indokolt.

Kérdésére érdemben nem tudok válaszolni. Mi az, hogy megéri, vagy hogy nem éri meg?

Ha beteg és jogosult rá azért van, hogy igénybe vegye.
Ha nem beteg, akkor nem értem a kérdést.
Természetesen a táppénzt senkinek nem kötelező igénybe venni, mint ahogy az álláskeresési járadékot sem.

A táppénz bruttó összege -fő szabály szerint- nagyon durván a megelőző évi keresetének 70%-a.

Üdv. :)

ballal # 2009.03.23. 09:38

Tisztelt Hölgyem/Uram!

Az iránt érdeklődnék, hogy van-e valamilyen törvényi szabályozás, hogy a munkáltatónak leadott (tb kifizetőhely) passzív táppénzes papírok után a munkáltatónak mennyi időn belül kell kifizetnie az összeget? Húzhatja-e a kifizetést? Meddig teheti?

Hivatkozhat-e "SAP" (egyéb informatikai) problémára??

Köszönettel!

Dödölle1 # 2009.03.23. 11:37

T. Ballal!

Igen van rá jogszabály.

Íme:

Betegség és anyaság esetére járó pénzbeli ellátások iránti igény:

62. § (1) A táppénz iránti igényt a biztosítottnak a Tbj. 4. § a) pontja szerinti foglalkoztatónál kell bejelenteni.
(2) A táppénz iránti igényt

  1. a kifizetőhellyel rendelkező munkáltató esetében a kifizetőhely, egyéb esetben az egészségbiztosító

bírálja el és folyósítja.

(5) A táppénzt utólag kell folyósítani, a (2) bekezdés a) pontjában említett esetben a bérfizetési napon. -------
Kérdésére tehát a válasz:
  1. Az 1997. évi LXXXIII. törvény 62.§. szerint a táppénzt utólag, bérfizetési napon kell folyósítania a kifizetőhellyel rendelkező foglalkoztatónak.
  2. Nem hivatkozhat semmire.

3.Ha határidőben nem fizet, úgy kamatfizetési kötelezettsége keletkezik. (Kamat=a jegybanki alapkamat kétszerese)

4. Panasszal a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Igazgatójához lehet fordulni aki a kifizetőhelyek szakmai felügyeletét ellátja és aki REP ellenőrökön keresztül kötelezheti a volt foglalkoztatót a táppénz kifizetésére.

---------
Más a helyzet, ha a volt munkáltatónál nincs kifizetőhely. Akkor 3 napon belül köteles a táppénzes papírokat a REP-nek továbbítani, aki/amely szerv 30 napon belül köteles az igényt elbírálni és a táppénzt kiutalni.

Üdv. :)

ballal # 2009.03.23. 13:47

Tisztelt Dödölle1!

Köszönöm gyors válaszát!

Már csak 1 kérdésem lenne!

Mi minősül táppénz iránti igény leadásának?

Kérdés indoklása:
Február elején leadtam a táppénzes papirokat. Akkor ott arról tájékoztattak, hogy a március eleji bérfizetéssel lesz rendezve a táppénz.

Március 12-ig vártam, majd érdeklődtem. Ekkor tájékoztattak arról, hogy nem írtam alá a nyilatkozatot amelyben az szerepel hogy nem vállaltam máshol munkát. (ezt leadáskor nem mondták...)
Postázták de visszament hozzájuk....
13-án aláírtam a papírt.
Kérdésem, hogy ettől az időponttól vagy februártól "ketyeg" az óra?

Köszönettel