GYED, GYES, munkaviszony?


nandy # 2013.05.24. 12:36

A gyes és a KATA nem zárják ki egymást, ám a munkahelyedről mindenképpen írásos beleegyezés kell, hogy te a gyes alatt máshol munkát végezhess.
A munkahelyed ugyanis gyermeknevelés céljából adta a fizetés nélküli szabit (amíg gyesen vagy), nem pedig azért, hogy máshol dolgozzál.

wers # 2013.05.24. 12:51

egy kis segítséget szeretnék kérni, októberben lejár a GYED, két éves les a nagylány, anya visszameg dolgozni, de csak három műszakban, napi 8 órában tudják foglalkoztatni. Kérdés, három éves koráig akkor jár a GYES?

nandy # 2013.05.24. 13:59

Nem. GYES mellett legfeljebb napi 6 óra munkavégzés lehetséges.

Zsuzsa1122 # 2013.05.28. 09:57

Tisztelt Szakértő!

Alkalmazotti munkaviszonyban dolgozom. 2013.július 25-re vagyok kiírva szülésre első gyermekemmel.

Szülési szabadság kezdő napjával kapcsolatban melyikkel járok anyagilag jobban: ha június közepétől már elmegyek szülési szabadságra, vagy ha várok vele június 27 napjáig, azaz négy héttel hivatalosan megállapított szülésem napja előttig?

A benn maradt szabadságot a munkáltatómnak ki kell -e fizetnie.

Előre is köszönöm a válaszát,
Zsuzsa

Patek15 # 2013.05.29. 13:25

Kedves Szakértők!
GYES letelte után járó szabadságról érdeklődnék:
1968-ban születtem. Lányom 2010. 05.23-án született. Idén május 23-ától újra munkába állok (a 3 év távollét utáni szabadságomat kezdem letölteni). Kérdésem, hogy mennyi is lenne az pontosan kiszámolva?
Köszönöm előre a segítséget! Üdv.

timisnég # 2013.06.06. 12:07

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg GYED-en vagyok, ami októberben fog lejárni. A munkahelyemen 3 éves munkaviszony után 110.000 bruttó fizetéssel jöttem el szülni, így a GYED-em összege 84.000 Ft. Az lenne a kérdésem, hogy ha kis tesót vállalnánk, még a GYED lejárta előtt, milyen összeget kapnék, vagy hogy alakulna az ellátásunk, mit kellene igénybe vennem?
Köszönettel: Timi

nandy # 2013.06.07. 15:49

Erre még a legfelkészültebb TB-szakértő sem tudna neked jó tanácsot mondani, tekintettel arra, hogy
még csak tervben van a baba
nem tudjuk, mi változik a köv. egy évben
lesz-e még egyáltalán munkahelyed a második baba érkezéséig...

és még sorolhatnám. Ne haragudj, de felelőtlenség lenne itt bármilyen választ is adni neked, mert azzal akár rosszul is járhatsz.

viciwolfmuller # 2013.06.09. 12:27

Tisztelt Szakértők!

2011.09.01. óta van folyamatos munkaviszonyom.
Ezidő alatt egyszer voltam idén 2013.01.25-től 03.01ig táppénzen,illetve most veszélyztetett terhes lettem és 05.21óta táppénzen vagyok.
Az lenne a kérdésem, hogy ha 2014 februárban fog babám születni akkor melyik évből számolják a tgyást és a gyedet??? Mert mivel volt januárban is a lombikom és táppénzen volam illetve most meg már veszterhesen vagyok táppénzen ha a 2014 évi szüléssel a 2013. évi jövedelmet nézik akkor ez hogy van?? Vagy igy hogy idén még a 18 napom se volt meg a táppénz és a veszterhesség miatt akkor az előző évet nézik???

Köszönöm

nelorfin # 2013.06.11. 07:21

Na akkor ide is, mert más topikban nem szívesen válaszolnak:

Tisztelt fórumozók!
Remélem, ha ide írom a kérdésemet jó helyen lesz.
Osztályvezetőként dolgozok egy cégnél. Jelenleg a kislányommal én vagyok itthon Gyed-en, mert a feleségemnek vissza kellett mennie a munkahelyére időközben. Augusztus 9-el mennék vissza dolgozni, akkor lesz 2 éves a kislányom. Csakhogy múlthéten kaptam egy levelet a cégtől, hogy a pozícióm megszűnt. Országosan megszüntetik minden egységben. Tegnap bent jártam a munkaügyön és árufeltöltői munka van csak amit ajánlani tudnak, a ,másik lehetőség, hogy mehetek Isten hírével, úgy, hogy egy fillért nem kapok.
Érdeklődnék, hogy ez manapság valóban így működik? Vagy pedig köteles a pozícióm szintjével megegyező pozíciót kínálni? Köteles vagyok bármit elfogadni? Ha nem fogadom el az árufeltöltői pozíciót, jár végkielégítés nekem? Mi a cég kötelezettsége felém, illetve mik az én kötelezettségeim? Mert azt azért nehezen hiszem, hogy oda a pozícióm, és vagy mehetek 75.000 forintért árut pakolni a továbbiakban, vagy pedig mehetek nulla forinttal a zsebemben az utcára.
Válaszukat előre is köszönöm.
Elnézést, ha kicsit sok a kérdésem.

Maja24 # 2013.07.17. 12:11

Tisztelt Szakértő!Szeretném segítségét kérni abban hogy jelenleg 3.babámat várom,jelenleg gyesen vagyok tartósan beteg 7éves gyermekemmel,határozatlan szerződésem van a munkahelyemmel,érdemesebb-e elmennem táppénzre,vagy maradjak inkább gyesen?Jár.e majd szülés után a gyed?thgy?Felmondhat-e a munkáltató?

Katka79 # 2013.07.22. 15:09

T. Szakértő.
Jelenleg GYES-en vagyok 2014.04.21.-ig, szeretnék 2013.09.01.-től egyéni vállalkozóként dolgozni 4 vagy 6 órában, kérdésem az lenen hogy lehetek e KATA-s GYED mellett és mennyit kellene így magam után fizetni?
Válaszát előre is köszönöm. Üdv. Kata

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2013.07.23. 08:43

nelorfin

Igen a munkáltató megteheti ezt. ha nem fogadja el az új munkát marad a felmentés, végkielégítéssel és felmentési idővel persze.

A könyvemben részletesen olvashat erről.

http://www.complex.hu/…iadvany.html
________________________

Budapesti ügyvéd

www.bodnarugyvediiroda.hu

hmszv # 2013.07.23. 16:54

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg GYES-en vagyok, a gyermekem októberben lesz 2 éves, tehát a GYES 2014. októberében fog lejárni. Amikor teherbe estem munkanélküli voltam, álláskeresési ellátásban részesültem, és jelenleg is nyilván vagyok tartva, mint regisztrált álláskereső, mivel az ellátásom fel lett függesztve, mikor megszületett gyermekem, és igénybe vettem a GYES-t.

Felajánlottak egy munkát, amit napi 4 órában el tudnék vállalni, a gyermekre nagyszülők vigyáznának addig, míg dolgoznék.

Az lenne a kérdésem, hogy milyen variációk lehetségesek, és hogy hogy járnék a legjobban? A leendő munkaadó valami olyasmit mondott, hogy a munkaügynél lehetősége van pályázni GYES-ről "visszatérő" foglalkoztatására, és így ők nagy kedvezményeket kapnának, és engem 10 hónapig (7+3) biztosan tudnának foglalkoztatni. Sajnos bővebbet egyenlőre nem tudok, ezért is kérdezem Önt, hogy ilyen esetben szüntessem-e meg a GYES-t, vagy az mellett is elvállalhatom a munkát? Vagy egyáltalán milyen más lehetőség van számomra? A még "járó" álláskeresési ellátással mi lesz? Valóban van ilyen pályázat? Bocsánat a sok kérdésért, de nem igazán vagyok tisztában a jelenlegi lehetőségekkel!

Válaszát előre is köszönöm!

hmoncsi

tesi # 2013.08.07. 13:41

Tisztelt Szakértő!
A feleségemmel gyermek vállaláson gondolkozunk. A páromnak 2013.03.-tól van bejelentett munkaviszonya. Előtte sajnos majdnem egy évig munkanélküli volt.
Azt szeretném Öntől megérdeklődni, hogy milyen járadékok járnak nekünk és milyen arányba?
Válaszát előre is nagyon köszönöm.
Tisztelettel: Tesi.

Amanie # 2013.08.07. 14:28

Tisztelt Szakértők!
Szeretném megkérdezni, hogy amennyiben nem jelentettem be 60 nappal a gyes-em lejárta előtt, hogy szeretnék munkába állni akkor ennek lehet-e valamilyen következménye rám nézve? Tavaly ősszel levélben közölte velem a munkahelyem, hogy a munkaköröm megszűnik és csoportos létszámleépítéssel utcára kerülök. A gyesem idén szeptemberben jár le, tehát visszamenni nincs hová. Sajnos elmulasztottam a 60 napos határidőt arra vonatkozóan, hogy közöljem, a gyesem lejár a munkáltatóval (most néztem utána, nem tudtam hogy létezik ilyen határidő). Mi ilyenkor a teendő?
Köszönettel
Amanie

foldicsaba79 # 2013.08.08. 10:50

Tisztelt szakertok.

Szeretnek valaszt kapni a problemamra. A felesegem lengyel allampolgar.Magyarorszagon elunk, de nekem Angliaban van munkaviszonyom. Nehany napot toltok kulfoldon, tobbsegben en is magyarorszagon tartozkodok. A felesegem kisbabat var. Neki nincs munkaviszonya magyarorszagon, se kulfoldon.Tarsadalom biztositasa folyamatban van. szeretnem kerdezni, hogy jar e neki valamilyen ellatas a terhesseg ideje alatt, vagy szulest kovetoen Magyarorszagon?Amennyiben nem, van e mod arra, hogy en kapjak valamilyen jarulekot magyarorszagrol? Tehat: mindkettem magyarorszagon elunk, csak nekem van jelenleg munkaviszonyom Angliaban. Koszonom a segitseget.

vaczkor... # 2013.08.08. 11:48

foldicsaba 2013.08.08. 12:50 Tisztelt szakertok.

Szeretnek valaszt kapni a problemamra. A felesegem lengyel allampolgar.Magyarorszagon elunk, de nekem Angliaban van munkaviszonyom. Nehany napot toltok kulfoldon, tobbsegben en is magyarorszagon tartozkodok. A felesegem kisbabat var. Neki nincs munkaviszonya magyarorszagon, se kulfoldon.Tarsadalom biztositasa folyamatban van. szeretnem kerdezni, hogy jar e neki valamilyen ellatas a terhesseg ideje alatt, vagy szulest kovetoen Magyarorszagon?Amennyiben nem, van e mod arra, hogy en kapjak valamilyen jarulekot magyarorszagrol? Tehat: mindkettem magyarorszagon elunk, csak nekem van jelenleg munkaviszonyom Angliaban. Koszonom a segitseget.

A válasz röviden:

  • A feleségének Magyarországon a terhesség ideje alatt -biztosítás (munkaviszony) hiányában nem jár.
  • Ön szintén nem jogosult a terhesség ideje alatt ellátásra. (terhesség miatti táppénz)
  • Szülés után vagy Ön, vagy a felesége alanyi jogon kaphatna Magyarországról ellátást (egyszeri anyasági támogatást, GYES-t és családi pótlékot), azonban mivel Ön az Egyesült Királyságban biztosított a magyar jogszabályokat felülírja az EU Koordinációs Rendelet.

Ennek értelmében:

Azt, hogy az ügyfél mely tagállamból részesül családi ellátásban nem az ügyfél döntése, hanem a vonatkozó EU-s jogszabályok, határozzák meg.

A koordinációs rendelet alapelvként mondja ki az ellátások halmozódásának a tilalmát.

Ugyancsak alapelv az egy állam joghatósága alá tartozás elve ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy személy egyszerre csak egy országban, főszabályként abban az országban, ahol a munkát végzi fizessen járulékot, ezt hívják lex loci laboris elvnek...

Azt, hogy mely tagállamból részesül egy család ellátásban, jogszabály rendezi - közigazgatási eljárás keretében kerül meghatározásra az, hogy az adott tagállam rendelkezik-e elsődlegesen joghatósággal a családi ellátások folyósítására -, tehát sohasem az ügyfél döntése határozza meg azt, hogy mely tagállam folyósít ellátást a részére.

Mindezek alapján a kereső tevékenység folytatásának a helye, illetve a család életvitelszerű tartózkodásának a helye határozzák meg azt, hogy mely tagállam hatósága köteles (joghatóság) elsősorban a családi ellátások megfizetésére.

A családi ellátások megállapításánál azonban ezen belül elsősorban a biztosítási elv érvényesül, azaz a biztosítási elv és a területi elv ütközése esetében elsődlegesen a biztosítási elv alkalmazandó.

Amennyiben erre nincs lehetőség - illetve nem alkalmazható -, a területi elv szerint (tehát lakó- vagy tartózkodási hely alapján) kell az illetékes hatóságról, valamint a családi ellátások megállapításáról rendelkezni.

Ha pl. az igénylő Svédországban tartózkodik életvitelszerűen a gyermekével, illetve Svédországban dolgozik, úgy a svéd munkaviszony, illetve életvitelszerű tartózkodás alapján a Svéd Királyság illetékes hatósága állapítja és fizeti meg a svéd jogszabályok szerinti családi ellátást.

A 1408/71/EGK rendelet családi ellátásokat koordináló VII. fejezetében foglaltak alapján amennyiben olyan helyzet áll fenn, hogy a szülők keresőtevékenységükből fakadóan az EGT (Európai Gazdasági Térség) két különböző tagállamából jogosultak ellátásra, akkor a családi ellátás kifizetésére a joghatósággal bíró tagállamot (azt az államot, amelyik a családi ellátásokat fizetni köteles) a gyermek lakóhelye jelöli ki.

  • Példa: Ha az anya Magyarországon rendelkezik munkaviszonnyal és GYED-re jogosult, de élettársa Németországban folytat keresőtevékenységet és a család életvitelszerűen Németországban tartózkodik, akkor Németország rendelkezik joghatósággal.

Amennyiben az anya már kapja Magyarországon a GYED-et és a fentiek később, de a GYED folyósítása alatt kiderülnek a GYED folyósítását határozattal fel kell függeszteni. (Lásd: OEP Állásfoglalás, 2007. január)

  • Másik példa: Amennyiben az ügyfél/igénylő (férje, vagy felesége, vagy élettársa) az EU valamelyik Magyarországon kívüli tagállamában munkaválaló, vagy egyéni vállalkozó, az ügyfél/igénylő viszont a Magyarország területén rendelkezik biztosítási jogviszonnyal (munkaviszony, közalkalmazotti, köztisztviselői jogviszony, főállású egyéni, vagy társas vállalkozási jogviszony stb.) ÉS a család Magyarország területén tartózkodik életvitelszerűen Magyarország az elsődleges joghatósággal rendelkező tagállam a családi ellátások folyósítására. Ekkor minden olyan családi ellátás (Csp, GYED, GYES, GYET) megállapítható a részére, amelyek vonatkozásában a hazai jogszabályok szerint a jogosultsági feltételek fennállnak. Amennyiben az ügyfél Magyarországról még nem részesült családi ellátásban Magyarországról igényét benyújthatja.
  • Amennyiben az ügyfél/igénylő férje, vagy felesége, vagy élettársa az EU valamelyik Magyarországon kívüli olyan tagállamában munkavállaló, ahol a családi ellátások összege több, mint a magyar ellátás összege jogosult lehet az igénylő a különbözetre. A különbözetet a másik EGT tagállamban az ott dolgozó mások szülőnek kell évente kérelmeznie. Ekkor ez a másik EGT tagállam hatósága E 411-es nyomtatványon kér adatot a Magyar Államkincstártól.

Az egyik fizet, a másik kipótol. Az alábbi példa egy szlovák lapban jelent meg:

Ha szlovák állampolgárnak külföldön születik gyermeke, a gyermekgondozási segélyre és a családi pótlékra elsősorban abban az államban jogosult, ahol a gyermekkel együtt él.

A másik állam abban az esetben fizet évente egyszer kiegyenlítő ellátást, ha az illetékes államban a szóban forgó ellátások összege alacsonyabb.
Vagyis ha a szülő szlovák állampolgár, de a kisgyermekkel Csehországban élnek, akkor a gyermekgondozási segélyt és a családi pótlékot is a cseh államtól kapják.

Ha az ottani ellátások összege kisebb, mint Szlovákiában volna, akkor a különbözetet évente egy összegben megkapják a szlovák államtól.

 Ha az ügyfél valamelyik Magyarországon kívüli EGT tagállam területén munkavállaló, vagy egyéni vállalkozó és a gyermekét egyedül neveli a munkavállalás helye szerinti tagállam rendelkezik elsődleges joghatósággal a családi ellátások kifizetésére függetlenül attól, hogy a gyermekkel együtt melyik ország területén tartózkodik életvitelszerűen.

 Ha a magyar állampolgárságú családnak nincs Mo-on biztosítása és életvitelszerűen nem Magyarországon laknak, hanem egy másik EGT tagállamban, akkor ezen másik EGT tagállam rendelkezik elsődleges joghatósággal a családi ellátások kifizetésére.

Ha az ügyfél (igénylő) férje, felesége, élettársa (azaz a másik szülő) az EU valamelyik másik országában munkavállaló, de az ügyfél (jelen esetben az anya) nem rendelkezik biztosítási jogviszonnyal, de a család életvitelszerűen Magyarországon tartózkodik magyarországi biztosítás hiányában a teherviselő (folyósító) a másik (jelen esetben az apa munkahelye szerinti) állam lesz, Magyarország maximum kiegészítést fizet.

Ez, mivel Mo. a déli országok fölött teljesít főleg Spanyolország, Olaszország, Görögország, Románia és Bulgária esetében fordul elő. Itt is a MÁK NKO rendezi a külföldi állammal a jogosultságot.

A családi ellátások koordinálását végző szerv Magyarországon a Magyar Államkincstár.

Akinek tehát EU-s jogszabályt érintő családtámogatási ügye (családi pótlék, GYED, GYES) van annak célszerű a Magyar Államkincstár Nemzetközi kapcsolatok Osztályát személyesen fel, vagy írásban megkeresni, mivel ezzel országosan, központosítva Ők foglalkoznak, így egy konkrét esetben teljeskörű tájékoztatást is ők tudnak adni.

(Magyar Államkincstár Budapesti- és Pest Megyei Igazgatóság Nemzetközi Kapcsolatok Osztálya 1139. Budapest Váci út 71. Tel: 06-1-452-2910)

Az EU szociális biztonsági rendszerek koordinációjával foglalkozó jogszabályai a családot és a családi ellátásokat egységként kezeli.
A hazai ellátások közül családi ellátásnak kell tekinteni a családi pótlékot (Csp., a gyermekgondozási díjat (GYED), a gyermekgondozási segélyt (GYES) és a gyermeknevelési támogatást (GYET) is.

Összegezve -álláspontom szerint- a fenti példák közül Önökre ez vonatkozik:

Ha az ügyfél (igénylő) férje, felesége, élettársa (azaz a másik szülő) az EU valamelyik másik országában munkavállaló, (jelen esetben az apa Angliában biztosított) de az ügyfél (jelen esetben az anya) nem rendelkezik biztosítási jogviszonnyal, de a család életvitelszerűen Magyarországon tartózkodik magyarországi biztosítás hiányában a teherviselő (folyósító) a másik (jelen esetben az apa munkahelye szerinti) állam lesz, Magyarország maximum kiegészítést fizet, azaz az anyasági ellátásokat az Ön biztosítása szerinti országban (Egyesült Királyság) kell igényelni.

Igénylés előtt azonban feltétlenül keressék meg a Magyar Államkincstár Budapesti- és Pest Megyei Igazgatóságának Nemzetközi Kapcsolatok Osztályát 1139. Budapest Váci út 71. Tel: 06-1-452-2910)és ott kérjenek tájékoztatást.

vaczkor... # 2013.08.08. 13:11

tesi 2013.08.07. 15:41 Tisztelt Szakértő!
A feleségemmel gyermek vállaláson gondolkozunk. A páromnak 2013.03.-tól van bejelentett munkaviszonya. Előtte sajnos majdnem egy évig munkanélküli volt.
Azt szeretném Öntől megérdeklődni, hogy milyen járadékok járnak nekünk és milyen arányba?
Válaszát előre is nagyon köszönöm.
Tisztelettel: Tesi.

A felesége -ha ez orvosilag indokolt és a jogviszonya nem szűnik meg- kaphat táppénz ellátást a terhesség idejére. (feltéve, hogy van elég biztosításban töltött napja)

Amennyiben feleségének a szüléskor is fennáll a munkaviszonya és két éven belül lesz 365 nap biztosításban töltött ideje a felesége kaphat terhességi-gyermekágyi segély ellátást. (Ez 168 napig jár.)

Amennyiben feleségének a szüléskor is fennáll a munkaviszonya és két éven belül lesz 365 nap biztosításban töltött ideje a felesége a szülést követő 169. naptól a gyermek két éves koráig kaphat GYED (gyermekgondozási díj) ellátást.

Ha ez lejár a gyermek 3 éves koráig pedig GYES-t.

Fentiek hiányában választásuk szerint, a szülés napjától a gyermek 3 éves koráig az egyikük jogosult GYES-re. (gyermekgondozási segély)

Továbbá kaphatnak a szülést követően családi pótlékot és egyszeri anyasági támogatást.

További információkért keressék az OEP és a MÁK honlapját.

DaviB # 2013.08.12. 19:11

Kedves Hozzáértő Fórumozók!

Gyes-ről munkába visszatéréskor a munkáltató megteheti-e, hogy egy korábbi pozíciót ajánl fel, amiből a munkavállalót kinevezték? Állítólag a pozíció megszünt. A bérfejlesztés szülés óta kétszer volt, ennek ellenére a fizetés legalább a felére csökkenne.

Mivel jár, ha nem fogadom el az állást? Betölthetem egy későbbi időpontban, vagy kérhetek türelmet a visszatérést illetően?
Ha megszünik így a munkaviszony, hogyan lehet úgymond kárpótlást kapni (pl. végkielégítés az évek után)
Én szeretnék a cégnél maradni, de nem ilyen feltételekkel.

Köszönettel várom válaszukat!

Üdvözlettel,

D.

Moncsi4 # 2013.08.29. 18:38

Tisztelt Szakértő!

Kormánytisztviselőként fizetés nélküli szabadságon vagyok 2014. december 31-ig, ezidáig kapom a dupla gyest a 6 éves ikreim után.
Az lenne a kérdésem, hogyha 6 órában visszamennék dolgozni a gyes lejártáig (ugye továbbra is kapnám a dupla gyest), akkor a védettség meddig áll fenn és hogy ez az idő - gyes melletti 30 óra munka - a munkaviszonyba hogyan számít bele?

Előre is köszönöm!

Üdvözlettel:
Moncsi4

bubukácska # 2013.08.30. 12:54

Kisfiammal gyesen vagyok itthon. Pedagógusként dolgozok a helyi tamkerületben. A városunkban egy másik intézményben ami másik tankerülethez tartozik felkértek óraadónak. Ennek nagyon örültem mivel a gyes mellé jól jön egy kis plussz. De jönnek sorba a problémák:

  • Kisfiam tartósan beteg így max hány órát lehet vállalni?
  • Azt mondják a az iskolában hogy másik tamkerületbe nem taníthatok át mert gyesen vagyok a jelenlegi törvény szerint csak a saját intézményembe/tankerületemben vállalhatnék óraadói állást. Ez az értelmezés szerint : gyesen vagyok fizetés nélküli szabin és a saját intézményemben adhatok órát ott vállalhatok másodállást?. Valaki szerint meg csak a kötelező óraszám felett nem lehet más iskolába órát adni.

Vagyis én az ország egyik iskolájában sem vállalhatok másodállást? Ez nem fér a fejembe…

  • jelenleg az a megoldás született, hogy az iskolám visszavesz részmunkaidőbe és a másik tankerület um kikölcsönöz tőllük engem heti x órában. De mit jelent az hogy visszavesz részmunkaidőbe amikor én gyesen vagyok, fizetés nélkülin és teljes állású szerződésem van. Most akkor ezt módósítani fogják részmunkaidőre?Vagy hogy fér meg az egymás mellett hogy én egy munkahelyen dolgozok részmunkaidőban is meg fizetés nélkülin vagyok gyesen? És mit lesz ha én márciustól elkezdem letölteni a szabadságaimat (az teljes munkaidőnek számít és hozzá a részmunkaidő az már több lesz a kötelező óraszámnál amit a törvény szintén nem enged) ez hogy fog változni? Szóval ez számomra átláthatatlan.
iromot # 2013.09.02. 11:48

Tisztel Szakértők!

Segítséget kérnék,annyi helyen annyi mindent olvastam,hogy már azt se tudom mi a helyzet.2011,02,13.-á születtet meg az első lányom vele már 2010,06,01 óta vagyok otthon(veszélyeztetett terhesség miatt)második lányom 2012,05,15,-én született meg vagyis GYED-en vagyok.2013,08,05.-én személyesen is és írásban is jeleztem a munkáltatóm felé a visszatérési szándékomat.Ők akkor erre úgy reagáltak,hogy most nincs semmi szabad állás, de térjünk vissza rá szeptemberben.Megkeresett a főnököm azzal,hogy állás lehetőség még mindíg nincs és előreláthatólag nem is lesz.Így 2 lehetőséget ajánlottak fel:Ez első és ők ezt szorgalmazzák:Maradjak még otthon GYED-en ameddig lehet és utána majd meglátjuk.(ezzel az a bajom,hogy akkor a gyerekeknek bukom a bölcsit és ki tudja májusba be veszik e mind a 2-őt) valamint szeretnék dolgozni anyagi okok miatt is.A második,hogy vegyem ki a bennlévő szabikat ami KÖTELEZŐ ezt külön kiemelték,és utána majd meglátjuk ha akkor se lesz hely akkor maly kifizetik a végkielégítést és ennyi, viszlát.
Ez tényleg így működik?Nem én rendelkezem a szabadságom felével?Nem kötelesek visszavenni?Miért húzzák az időt?Ha tudják,hogy nem adnak munkát miért nem fizetnek ki?Miért lehetetlenítenek el?Más munkát se tudok addig keresn,mert ha felvennének akkor nekem kell felmondanom, és bukok nagyon sok pénzt.Megcsinálhatják ezt velem?Én mit tehetek?
Válaszodat előre is köszönöm Tomori ViktóriaSegítséget kérnék tőled,annyi helyen annyi mindent olvastam,hogy már azt se tudom mi a helyzet.2011,02,13.-á születtet meg az első lányom vele már 2010,06,01 óta vagyok otthon(veszélyeztetett terhesség miatt)második lányom 2012,05,15,-én született meg vagyis GYED-en vagyok.2013,08,05.-én személyesen is és írásban is jeleztem a munkáltatóm felé a visszatérési szándékomat.Ők akkor erre úgy reagáltak,hogy most nincs semmi szabad állás, de térjünk vissza rá szeptemberben.Megkeresett a főnököm azzal,hogy állás lehetőség még mindíg nincs és előreláthatólag nem is lesz.Így 2 lehetőséget ajánlottak fel:Ez első és ők ezt szorgalmazzák:Maradjak még otthon GYED-en ameddig lehet és utána majd meglátjuk.(ezzel az a bajom,hogy akkor a gyerekeknek bukom a bölcsit és ki tudja májusba be veszik e mind a 2-őt) valamint szeretnék dolgozni anyagi okok miatt is.A második,hogy vegyem ki a bennlévő szabikat ami KÖTELEZŐ ezt külön kiemelték,és utána majd meglátjuk ha akkor se lesz hely akkor maly kifizetik a végkielégítést és ennyi, viszlát.
Ez tényleg így működik?Nem én rendelkezem a szabadságom felével?Nem kötelesek visszavenni?Miért húzzák az időt?Ha tudják,hogy nem adnak munkát miért nem fizetnek ki?Miért lehetetlenítenek el?Más munkát se tudok addig keresn,mert ha felvennének akkor nekem kell felmondanom, és bukok nagyon sok pénzt.Megcsinálhatják ezt velem?Én mit tehetek?

zsuzsó85 # 2013.09.24. 11:15

Sziasztok!Én csak annyit szeretnék kérdezni hogy április 15től mentem vissza gyesről dolgozni a szabimat kiszámolva június 18tól vettem fel a munkát s szeretnénk majd még egy gyereket hogy mennyi napot kell ledolgoznom h kaphassam a tgyást s a gyest és hogy beleveszik e a betegállományt is?köszönöm a választ

olivia2011 # 2013.10.30. 07:47

Tisztelt Jogi Fórum!
Segítségüket szeretném kérni az alábbi ügyben.
2011. június végén megszűnt a munkaviszonyom, 2011. augusztusában megszületett a lányom. Passzív jogon kaptam a tgyást, illetve a gyedet (munkaviszonyom lejárta után 30 nap passzív táppénzen voltam, utána pedig bejelentkeztem a munkaügyi hivatalba). 2013. augusztus 16. (ekkor járt le a gyedem) óta újra munkaviszonyt létesítettem, viszont derült égből a villámcsapásként ért a hír, hogy babát várok (2014. júniusára várjuk). Kérdésem az lenne, hogy én csak a gyesre leszek jogosult? Esetleg van valamilyen módja annak, hogy a 2. gyermekem után is kapjak tgyást, illetve gyedet?
Nagyon szépen köszönöm a válaszát!

frieberta # 2013.10.31. 09:47

Tisztelt Jogi Fórum!

GYED után térnék vissza korábbi cégemhez dolgozni, de a régi pozícióm megszűnt. Az új pozíció nem igazán felel meg (alacsonyabb bér, munkavégzés helye 25 km-rel távolabb van). Az a kérdésem, hogy ha nem fogadom el az új pozíciót, jár-e nekem végkielégítés, felmondási időre járó bér?

Válaszukat előre is köszönöm!

Üdvözlettel:
frieberta