GYED, GYES, munkaviszony?


Asher # 2013.04.26. 13:02

Tisztelt Szakértő!

Párom GYES-es van, 2014 januárjáig. Munkaviszonyban van, most fizetetlen szabadságon gyes miatt, de szeretne dolgozni 6 órában, hogy a gyes maradjon. Másik munkaadónál el tudna helyezkedni, viszont nem szeretne felmondani az eddigi munkahelyén. Ez hogyan oldható meg, a bent tartott szabadságokat ilyenkor hogy számolják el?

Köszönöm.

wers # 2013.04.26. 13:04

egy munkavállslónak lehet több munkaviszonya is

pazs # 2013.04.26. 13:21

Nem is kell hozzányúlni a szabadságokhoz, az eredeti munkahelyén marad fizetés nélküli szabadságon és az eredeti munkáltatója engedélyével elvállalhatja a másik munkát, tényleg lehet több munkaviszonya. Az engedély nagyon fontos, hiszen ő gyermekgondozás céljából kapta a fizetés nélküli szabadságot, nem azért, hogy máshol dolgozzon.

Valetudo # 2013.04.26. 14:12

Tisztelt Szakértő!
2013. máj 28.-án ( lesz 2 éves a fiam) akkor jár le a GYED-em. Most GYES mellett 6 órában szeretnék vissza menni dolgozni a munkahelyemre ahol már 10 éve állományba vagyok (8 órában dolgoztam GYED előtt). Azért szeretnék 6 órában dolgozni, mert itt a bölcsőde bezár 16*30-kor . 70 km re lakom a munkahelyemtől. Nem érnék oda zárásig. A munkahelyemen bár csak telefonon érdeklődtem, közölték, hogy "nincs 6 órás műszak". Közben ezt a törvényt találtam:(amelyre még a munkahelyemen nem hivatkoztam) "2012. évi I. törvény
a munka törvénykönyvéről 61. § (3) A munkáltató a munkavállaló ajánlatára a gyermek hároméves koráig köteles a munkaszerződést a napi munkaidő felének megfelelő tartamú részmunkaidőre módosítani."
Mit tehetek?

Tisztelettel: Valetudo

Editmama70 # 2013.04.27. 19:49

Tisztelt Szakértő!
GYES után megyek vissza dolgozni, a munkáltatóm által számított szabim kevesebb, mint ami szerintem jár.
2010.05.06-án szültem, 2010.10.12-óta vagyok fizetés nélküli szabin. 2010-ről 13 napom maradt.
A munkáltatóm szerint a fizetés nélküli szabadság 1. évében csak az első 6 hónapra jár a szabadság, szerintem meg 12 hónapra, hiszen 2011.08.01 előtt kezdtem a fizetés nélküli szabit.
Szerintem 2011.01.01-10.11-ig 23 nap szabadság jár (pótszabival) szerintük 15 nap.
Szeretném kérdezni, melyik számítás a helyes.

Köszönettel

edith76 # 2013.04.28. 13:10

Jelenleg gyes-en vagyok 2013.06.06-ig.A kisfiam akkor lesz 3 éves.Szeptemberben kezdük az óvodát.A volt munkahelyemre nem tudok visszamenni és nem is bejelentve dolgoztam,hanem magam után fizettem.A kérdésem az lenne,ha lejár a gyes,akkor utána milyen támogatást tudok igénybe venni.A munkakeresést csak szeptemberben tudom elkezdeni,amikor az óvoda is indul.Köszönöm

bestia29 # 2013.04.30. 08:06

Tisztelt Szakértö!
2009 ota vagyok itthon babázni. Ez idö alatt 2 gyermekem született.Anyagi okok miatt ugy döntöttem hogy a kicsi 1 éves kora után vissza megyek dolgozni. 130 ezer forintos alapbérrel dolgoztam müszakpotlékkal állandó éjszakásként.Akkor 100 ezer forint volt a fizetésem.
Az éjszakás müszak már megszünt és a dolgozokat kompenzálták,ha jol tudom mindenkinek 160 ezer forint lett az alapbére.Müszakpótlék nincs.
Most szabadságon vagyok. 7 nap szabadságra kaptam majdnem 30ezer forintot. Ha jol számolom a 130 ezer fontos alapbérböl számoltak családi adókedvezmény nélkül.
Családi adókedvezmény nélkül igy havonta kb. 85 ezer forint lesz a fizetésem.
Jol van ez igy? Én azt hittem nem csökkenhet a fizetésem és a bérfejlesztést nekem is jár majd? Vagy ez csak az elsö ledolgozott munkanap után jár?
Munkaszerzödés modositást nem kaptam,de nem is mondták hogy majd kapok.
Nagyon elgondolkodtam rajta hogy mégis gyeden maradok inkább,mert nekem igy nem éri meg!
Válaszát elöre is köszönöm!

Hortenzia # 2013.05.04. 11:07

Tisztelt Szakértő!

2013. január 29-ig gyesen voltam (ekkor töltötte gyermekem a 3. életévét). 10 éve dolgozom a munkahelyemen, a gyes lejárta után ismét munkába álltam. Azonban ismét babát várok, december vége felé fog megszületni.
Kérdésem a következő:
Jogosult vagyok-e a gyedre, vagyis a gyes beleszámít-e az 1 év biztosítotti időbe?
Előre is köszönöm válaszát!

Adel77 # 2013.05.06. 10:55

Tisztelt Szakértők!
Gyesről mennék dolgozni és kérdezném,hogy milyen kedvezményt vagy bértámogatást kap az a munkáltató aki gyeses anyukát alkalmaz?
Köszönöm a választ!

Barbi1982 # 2013.05.09. 08:05

Tisztelt Szakértő!

2011 május 20-án szültem kislányomat, munkaviszony alatt. 2011 június 30-án határozott idejű munkaszerződésem lejárt, így passzív GYED-et kapok. Kaptam egy értesítést a kincstártól, hogy a passzív jogon folyósított GYED-em 2013 május 20-án lejár, és ezt követően 2013 május 21-től passzív jogon GYES-re leszek jogosult. Jelenleg várandós vagyok, és előre láthatólag decemberben fogok szülni.
Az lenne a kérdésem, hogy ez a passzív GYES különbözik valamiben az alanyi jogon járó GYES-től? Tehát, ha decemberben, amikor szülök, ha ezen a passzív GYES-en leszek, akkor szülést követően csak GYES-re leszek jogosult, vagy biztosítási jogviszonynak számít és TGYÁS-ra és GYED-re?

Egy másik megközelítés: Ha őstermelői igazolványom van, és nem főállású őstermelő, a 600 000 Ft-ot nem haladja meg a bevételem, akkor kell-e GYES mellett egészségbiztosítási hozzájárulást fizetnem, és ha igen, akkor ez tekinthető-e a szüléskor biztosítási jogviszonynak, hogy jogosult legyek a TGYÁS-ra és a GYED-re?
Válaszát előre is köszönöm!

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2013.05.13. 17:00

Asher

Kell az eredeti munkáltató hozzájárulása. Egyébként a munkavállalónak lehet több munkaviszonya egyidőben.

_____________________________________________________
Budapesti ügyvéd
www.bodnarugyvediiroda.hu

moxi79 # 2013.05.14. 11:01

Tisztelt Szakértő!

Ez év július 30-án lejár a gyed-em, kislányom 2 éves lesz.
Megteheti-e a munkáltatóm, hogy július 31-től nem vesz vissza dolgozni, hanem felmond nekem és megszűnteti a munkaviszonyomat?
köszönöm

pazs # 2013.05.14. 12:52

Amíg fizetés nélküli szabadságon vagy, nem tud megszűnni a munkaviszonyod, de igen, a felmondást megkaphatod.

moxi79 # 2013.05.14. 14:06

köszönöm a választ

zsomanc # 2013.05.14. 14:10

Tisztelt Szakértő!

Szeretném segítségét kérni Gyes/GYed ügyben, 2005 óta dolgozom egy cégnél 2006ban született meg első kisfiam 2008ban mentem vissza dolgozni, azóta dolgoztam tavaly októberig , október óta vagyok táppénzen,mert terhes lettem, Június elejére vagyok kiírva!
A kérdésem az lenne,ha anyasági alatt(még augusztusban) megszüntetnénk közös megegyezéssel a munkaviszonyomat akkor jogosult vagyok a gyes illetve a gyed.-re? Munkaviszonyom megszűnésekor még anyaságin vagyok, meg kell várnom, hogy leteljen a 168 nap, s majd ezt követően hol kell ezt igényelnem?(jelenlegi munkáltatóm tb kifizető) Bent voltam az OEP irodában és nem tudtak pontos , megbízható információt adni erre vonatkozóan , ezért nagyon megköszönném a válaszát!
Tisztelettel,

xandra91 # 2013.05.14. 14:18

Jó Napot!

Engem olyan dolog érdekelne, hogy március 31-el leszámoltam Németországba, jelenleg itthon vagyok munkanélkülibe még nem adtam be a papírjaim.
Közbe kiderült hogy 7 hetes kismama vagyok.Július augusztusra van másik munkaszerződésem Ausztriába.
Ha onnan hazajövök csinálhatok olyat hogy csak novemberbe adom be a munkanélkülibe a papírjaim, hogy jogosult legyek tgyásra és gyedre is?
Előre is köszönöm a válaszokat.

aquarius75 # 2013.05.14. 19:23

Tisztelt Szakértők!
GYED utáni visszatéréskor, ha a munkaadónak tértivevényes levélben jeleztem, hogy mikortól szeretnék újra dolgozni (bőven a 60 napos határidő előtt), akkor a munkaadónak meddig kell visszajelezni, hogy foglalkoztatna-e ugyanabban a munkakörben, esetleg más munkakörben, időben stb? Van-e erre valamilyen kötelező határidő? Köszönöm.

Zengőbérci # 2013.05.15. 15:02

xandra91 2013.05.14. 16:18 Jó Napot!

Engem olyan dolog érdekelne, hogy március 31-el leszámoltam Németországba, jelenleg itthon vagyok munkanélkülibe még nem adtam be a papírjaim.
Közbe kiderült hogy 7 hetes kismama vagyok.Július augusztusra van másik munkaszerződésem Ausztriába.
Ha onnan hazajövök csinálhatok olyat hogy csak novemberbe adom be a munkanélkülibe a papírjaim, hogy jogosult legyek tgyásra és gyedre is?
Előre is köszönöm a válaszokat.

Igen, de ne felejtse el, hogy a tgys és GYED ellátásnak nem csak az a feltétele, hogy biztosított legyen, hanem az is, hogy a SZÜLÉST megelőző 2 éven belül legyen 365 biztosításban töltött napja.

Az osztrák és német biztosítási jogviszonyt az ezen államok munkaügyi központjai által kiadott E301, illetve U1-es nyomtatványaival tudja igazolni Magyarországon.

Zengőbérci # 2013.05.15. 15:07

zsomanc 2013.05.14. 16:10 Tisztelt Szakértő!

Szeretném segítségét kérni Gyes/GYed ügyben, 2005 óta dolgozom egy cégnél 2006ban született meg első kisfiam 2008ban mentem vissza dolgozni, azóta dolgoztam tavaly októberig , október óta vagyok táppénzen,mert terhes lettem, Június elejére vagyok kiírva!
A kérdésem az lenne,ha anyasági (terhességi-gyermekágyi segély) alatt(még augusztusban) megszüntetnénk közös megegyezéssel a munkaviszonyomat akkor jogosult vagyok a gyes illetve a gyed.-re?

Válasz: Igen!

Munkaviszonyom megszűnésekor még anyaságin vagyok, meg kell várnom, hogy leteljen a 168 nap, s majd ezt követően hol kell ezt igényelnem?(jelenlegi munkáltatóm tb kifizető) Bent voltam az OEP irodában és nem tudtak pontos , megbízható információt adni erre vonatkozóan , ezért nagyon megköszönném a válaszát!
Tisztelettel,

Válasz a 2. kérdésre: Un. passzív jogon a volt munkáltató, mint TB kifizetőhely fogja fizetni a GYED ellátást is, azaz azt is a volt munkáltatónál kell igényelnie.

Megjegyzés: Az baj, ha erre a MEP ügyfélszolgálatán nem tudtak válaszolni...

Bubko # 2013.05.16. 14:07

Tisztelt Szakértők!

Következő kérdésem lenne. 2010-ben szültem lányomat jelenleg GYES-en vagyok a hónap végéig. Kisbabát várok és a nőgyógyász nem írt ki táppénzre mit tehetek, hogy jogilag a munkaviszonyom is meglegyen ill. anyagilag se járjak rosszul?

Köszönöm segítségüket!

Dádadó # 2013.05.17. 17:35

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg Gyed-en vagyok, ami lejár 2013.06.25-én. Szerettem volna munkába állni, de a Munkáltatóm ahol eladói munkakörben vagyok alkalmazot forgalom csökkenés miatt jelenleg nem tart igényt a munkámra. Továbbra is a Munkáltatómnál maradnék alkalmazásba, de azt javasolta, hogy máshol másik munkáltatónál alkalmi munkavállalóként dolgozhatom. Szeretném megtudni, hogy megteheti-e, hogy nem vesz vissza, tényleg lehetséges-e a javaslata,és valójában , milyen lehetőségem van a Gyes melletti munkavállalásra.
Köszönettel várom válaszát.

Lorevi # 2013.05.18. 07:57

Tisztelt Hölgye, Uram!

Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy 2008 szeptembere óta volt munkaviszonyom, majd idén januárban elbocsájtottak. Volt 3 hónap munkanélküli ellátásom, majd ezután újra van munkám, de csak 4 órába vagyok bejelentve. Az lenne a kérdésem, hogy ha jövő augusztusban szülök, akkor hogyan alakul az anyagi ellátás? Mit kaphatok?

Köszönöm válaszát!

Csumpicur # 2013.05.20. 11:16

Tisztelt Szakértő!
2010 áprilisában szültem az első babánkat, 2011.szeptemberében a másodikat. Tervezzük a harmadik babát és a kérdésem az lenne, ha 2010 óta nem dolgoztam,és gyes alatt szülök,akkor a tgyás és gyed összegét a dupla minimálbér után számolják? (a munkabérem magasabb, mint a minimálbér kétszerese)
Köszönöm a segítségüket!

RRR813 # 2013.05.21. 12:51

Tisztelt Szakértő!

Az ügyben kérném a segítségét, hogy 16 hetes kismama vagyok, és a főnököm július 15-vel megszünteti a 8 órás munkaviszonyomat. Azonban úgy néz ki, hogy augusztus 21-től lesz egy 8 órás új munkahelyem, és onnan fogok elmenni szülni. Az lenne a kérdésem, hogy ebben az esetben mi alapján fogják számolni a gyedemet, illetve a Tgyást? Az előző évi kapott járandóságokból, vagy a legutolsó munkahelyemen bejelentett összeg alapján? A 365 nap biztosítási jogviszonyom megvan. Azonban július 15-től augusztus 21-ig lesz megszakításom.

Segítségét és válaszát előre is köszönöm!

RRR813

manka5 # 2013.05.23. 07:51

Tisztelt Szakértő!

Érdeklődni szeretnék, hogy ha otthon maradok a gyermekemmel Gyesen, akkor lehetek-e mellette részmunkaidős Katás? Mivel így részmunkaidős lennék egy megalapítandó Bt-ben.

A kérdésem, hogy a kettő együtt lehetséges-e? Valamint köteles vagyok-e bejelenteni a munkáltatóm (oktatási intézmény) felé, ha esetleg Gyesen maradok otthon, de alapítok egy Katás Bt-t?

Válaszát előre is köszönöm!