GYED, GYES, munkaviszony?


holdi # 2009.03.10. 07:40

Kedves nandy!
Nagyon köszönöm a gyors válaszát és a segitőkészségét!
Nem szeretnék vele visszaélni, de tudni szeretném a gyakorlatban hogy néz ki a dolog...

Még másfél évig gyed-en, gyes-en vagyok, tehát addig nem lesz tartozása a cégnek felém... ?
Ha azt kérik, hogy irjam alá a közös megegyezést, azt nem vagyok köteles, tehát továbbra is van munkaviszonyom. Ha felmondanak, akkor jár a végkielégités és ha azt nem kapom meg 60 napig, akkor kell biróságra mennem? Vagy addig a felmondást se irjam alá, mig nem kapok végkielégitést?
Mi van abban az esetben, ha egyszercsak eltűnik a cégjegyzékből a cég, kihez fordulhatok?

Ha mégiscsak minden simán menne, akkor ha aláirjuk a felmondást, megszűnik a munkaviszonyunk. Ahhoz, hogy egy-másfél év múlva a második kisbabánk után is kapjak gyedet elég az, ha a szülés pillanatában van munkaviszonyom? Ehhez mit tudok tenni (munkanélküli segélyre vagy valamilyen munkaügyi központ által financszirozott tanfolyamra gondolok)??

Nagyon köszönöm az eddigi segitségét és várom válaszát!
holdi

agi81 # 2009.03.10. 08:58

Tisztelt Szakértők,

A kérdésem a következő lenne,
Még nincs 6 hónapja, hogy fizetés nélküli szabadságon vagyok, mivel a férjem külföldön kapott munkát. Kisbabát szeretnénk. Ebben az esetben jár GYES, GYED nekem? Olvastunk sokat róla, OEP-nél is érdeklődtünk, de nem tudnak információval szolgálni ??!!A fizetés nélküli előtt 5 évig dolgoztam ugyanannál a cégnél, és most is fizetjük utánam a 4350 Ft-os eü.- i hozzájárulást havonta. A kisbaba még külföldön születne, de utána szeretnénk hazamenni. Lehetséges, hogy valóban nem jár nekem GYED, és megszűnik a fizetés nélküli lejártával a munkaviszonyom?
Várom mihamarabbi válaszukat,
köszönettel

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.10. 09:02

Egy igen, egy nem.

  • A fizetés nélküli szabadság idején a munkaviszony szünetel, ez az idő a GYED szempontjából nem biztosítási jogviszony.
  • A fizetés nélküli szabadság lejártával- megállapodás híján - nem szűnik meg a munkaviszony.
agi81 # 2009.03.10. 09:06

Kedves kbs,

köszönöm a gyors választ.
Azt már értem akkor, hogy nem biztosítási jogviszony, de olyat olvastunk, hogy a GYED-hez 6 hónap biztosítási jogviszony kell 2 éven belül. Ez nekem meg lenne - mivel nem vagyok , és szülés idején sem leszek, ha minden jól sikerül, 2 éven kívül.
Ez sem számít?
köszönettel, agi81

Csinko # 2009.03.10. 09:36

Tisztelt Szakertok,

Nagy orommel fedeztem fel ezt a forumot, mely rendkivul hasznos informaciokkal szolgal a (leendo) kismamak szamara.
Az en esetem a kovetkezo:
2007 decembere ota foallasban, heti 8 oraban dolgozok brutto 220E Ft-os berert. Ferjemmel babat tervezunk, idokozben viszont szeretnek nappali tagozatos, osztondijas PhD-kepzesben reszt venni 2009 szeptemberetol. Osztondijat nem kaphatok foallas mellett, tehat vagy felmondok, vagy ha esetleg sikerul, 4 orara modosittatom a szerzodesemet. A 4 oras szerzodesre nem latok sok eselyt, talan a tappenz kiut lehetne? Tappenz mellett kaphatom a doktori kepzes osztondijat? Melyik utat ajanlja? Akkor valoszinuleg mar terhes leszek, mire a PhD elkezdodne, azt halasztani nem szeretnem. Meg arra is van eselyem, hogy ebben az evben szuljek, ha minden jol alakul, de jelenleg meg nem vagyok kismama.
Milyen lehetosegeim vannak, hogy optimalis anyagi juttatasokat (TGYS, GYED) tudjak kesobb igenybe venni nappali tagozatos hallgatokent majd? Az egyes lehetosegek milyen osszegu juttatasokat biztositananak, ha szeptemberben felmondanek?

Befolyasol barmit is a mostani dontesunk azon, hogy a kesobbiekben a masodik babaval milyen tamogatasokban reszesulunk majd?

Valaszat es segitseget elore is koszonom!

Tisztelettel:
Szilvia

Törpe2 # 2009.03.10. 09:53

Tisztelt szakértők!

Remélem tudnak tanácsot adni!

Kisfiammal 2010 januárjáig vagyok gyed-en.Szeretnénk mégegy kisbabát.Kérdésem az lenne hogy a gyed lejártakor visszamennék úgy a munkahelyemre hogy egyből kivenném a felgyűlt szabadságaimat(33 nap)és utána táppénzre mennék,ezt megtehetem? Ha igen akkor mi után fogok táppénzt kapni?A gyed után vagy a fizetésem után illetve a továbbiakban mi lesz a TGYÁS és a következő GYED alapja.

Segítségét köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.10. 10:57

Agi81, nem akarlak megtéveszteni, de nekem úgy rémlik, a 2 éven belüli 180 nap mellett van egy további feltétel: a biztosítási jogviszonynak az igény megnyíltakor fent kell állni, de legalábbis nem szabad, hogy meghatározott számú napnál (42?) korábban szűnjön meg.

Dödölle1 # 2009.03.10. 14:06

Kedves Ági!

  1. Először THGY jár 168 napig és csak aztán a GYED.
  2. Igaza van a kollégának a GYED-nek és a THGY-nak 2 feltétele van. 1.Az igénylő legyen biztosított. 2. A szülést megelőző 2 éven belül legyen 180 biztosításban töltött napja.
  3. Aki fiznélkülin van az ez idő alatt nem biztosított. (szünetel a biztosítása TBJ.8.§.)

4.Ha fiznélkülit külföldi tartózkodás céljából határozott időre kérted és ha ez idő lejár, majd munkába állsz ismét biztosított leszel.

5.Ha a baba külföldön születik -EU-s tagállam esetén, fő szabály szerint- te is jogosult vagy mindazokra a gyermekre járó ellátásokra amire az ottani állampolgárok. (Azaz nyugodtan igényeld meg a szülés után)

6. Az OEP főhatóság, nem feladata az ügyfelek tájékoztatása. A biztosítottak az 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. alapján a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási Osztályától kaphatnak részletes tájékoztatást jogaikról, kötelezettségeikről, lehetőségeikről, illetve itt nyújtanak segítséget az igény érvényesítéséhez.

Üdv. :)

benevar # 2009.03.10. 14:33

GYED, GYES alatt igénybe vett fizetésnélküli szabadság ideje alatt a BIZTOSÍTÁS NEM SZÜNETEL!

Lsd.:

1997. évi LXXX. törvény

8. § Szünetel a biztosítás:

  1. a fizetés nélküli szabadság, a munkavégzési (szolgálatteljesítési) kötelezettség alóli mentesítés, valamint az igazolatlan távollét időtartama alatt,

    KIVÉVE

1. ha a fizetés nélküli szabadságot háromévesnél fiatalabb gyermek gondozása vagy nyolc évesnél fiatalabb gyermek után járó gyermeknevelési támogatásra való jogosultság vagy tizennégy évesnél fiatalabb gyermek után járó gyermekgondozási segélyre való jogosultság, illetőleg tizenkét évesnél fiatalabb beteg gyermek otthoni ápolása címén vették igénybe,

Dödölle1 # 2009.03.10. 15:16

Kedves Kolléga!

Amit írtál - Tbj. hivatkozás- az igaz,de a kérdező- ha jól értettük- a férje külföldi munkavégzése miatt van fizetésnélküli szabadságon nem a gyermeke ápolása céljából, azaz ez idő alatt nem biztosított.

Lásd az alábbi kérdést:

Tisztelt Szakértők,

A kérdésem a következő lenne,
Még nincs 6 hónapja, hogy fizetés nélküli szabadságon vagyok, mivel a férjem külföldön kapott munkát. Kisbabát szeretnénk. Ebben az esetben jár GYES, GYED nekem? Olvastunk sokat róla, OEP-nél is érdeklődtünk, de nem tudnak információval szolgálni ??!!A fizetés nélküli előtt 5 évig dolgoztam ugyanannál a cégnél, és most is fizetjük utánam a 4350 Ft-os eü.- i hozzájárulást havonta. A kisbaba még külföldön születne, de utána szeretnénk hazamenni. Lehetséges, hogy valóban nem jár nekem GYED, és megszűnik a fizetés nélküli lejártával a munkaviszonyom?
Várom mihamarabbi válaszukat,
köszönettel

Üdv. :)

benevar # 2009.03.10. 15:42

Kedves Dödölle1!

Köszönöm a figyelmeztetést, valóban figyelmetlen voltam. Több kérdést, választ átolvastam, a lényeg felett elsiklottam.

Üdv

twerdy # 2009.03.10. 16:44

Kedves Szakértők !

Régebben kérdeztem az alábbiakat és mivel már bármikor szülhetek, így addigra szeretnék pontos információkkal rendelkezni. Kérném aki tud segítsen a kérdéseimmel kapcsolatban:

Az alábbi TGYÁS, GYED kérdésben szeretném a segítségét kérni:

1995. júniusától 2008.12.31-ig tartott a munkaviszonyom. 2009. január 5-től jelentkeztem munkanélkülinek. Jelenleg álláskeresési járadékot kapok. Kisbabát várok, a szűlés várható ideje 2009.03.30.

Mikor célszerű elmennem TGYÁS-rs(előbb kell-e az álláskeresési szüneteltetését kérném és utána aTGYÁS igénylés vagy fordítva??) illetve a későbbiekben kaphatok-e GYED-et?? Úgy tudom van egy OEP körlevél ami szerint ha szüneteltetem az álláskeresési járadék folyósítását akkor nincs biztosítási jogviszonyom, de ha nincs biztosítási jogviszonyom szúléskor akkor ha jól értelmeztem GYED-re sem vagyok jogosult. Ön mit javasol mikortól kérjem akkor a TGYÁST, úgy hogy esetleg a jövőben a GYED-et is igénybe tudjam venni ??? (lehet, hogy rosszúl értelmzetem valamit)

Illetve esetemben mi a TGYÁS illetve a GYED alapja??

Nagyon köszönöm a segítséget: Szilvi

agi81 # 2009.03.11. 09:48

köszönöm hozzászólásaitokat!
Üdv,

newsy # 2009.03.11. 10:04

Kedves Szakértők!

Sok hasonló kérdés volt már, mégsem tudom a választ a saját problémámra.
2005. október elsejétől 2007. november 30-dikáig volt közalkalmazotti munkaviszonyom. Azóta nappali tagozatos Phd-hallgató vagyok, ami teljesen hasonló, mint a normál felsőoktatásban tanuló nappali tagozatos hallgatói jogviszony, (csak az ösztöndíjam magasabb), tehát van Eü biztosításom, illetve havi megbízási szerződéssel oktatok is az egyetemen, amelyből szintén vonják a járulékokat.
Azt szeretném megtudni jogosult vagyok-e GYEDre?

Előre is köszönöm.

zsuica # 2009.03.11. 12:13

köszönöm a válaszokat!

kissbottyán # 2009.03.11. 12:36

Sokat keresgélek a neten de iylet még nem találtam.Kérdésem. Lehet -e rendőr egy olyan ember akinek egyik szeme hiányzik ( gyermekkori balaset miatt) és az ujjai is hiányosak. Köszönöm a választ.

caroline # 2009.03.11. 15:07

Tisztelt Forumozok!

Gyermekem hamarosan betolti 3. évét és lejar a GYES. Kicsit tobb, mint 10 éves munkaviszonyom van u.azon cégnél, amibol 1 ev folyamatos betegallomany volt (utana munkaképességemet 50%-osan csokkentnek allapitottak meg, de ugyanugy dolgoztam tovabb, mint elotte), ill. az utolso 3 ev szulesi szabadsag, GYED és GYES. Kérdéseim a kovetkezoek:

  1. Amennyiben munkaltatom nem kivan tovabb foglalkoztatni, mi az, ami jar nekem (hany havi végkielegités, felmondasi ido, felhalmozott szabadsag stb.)?
  2. A felhalmozodott szabadsagot milyen bér( mar korrigalt?) utan kell kifizetniuk?
  3. Milyen feltételeket vagyok koteles elfogadni, ha a volt munkakorom helyett mast ajanlanak fel?

Valaszukat elore is koszonom,

Udvozlettel:

Caroline

nandy # 2009.03.11. 19:52

twerdy:

Dödölle hozzászólása alapján (úgy emlékszem, épp neked válaszolt):

A szülés napján mondd le az álláskeresésit, és következő naptól kérd a TGYÁS-t.
Ha a TGYÁS lejár, akkor menj vissza munkanélkülire néhány napra, aztán ez alapján kérd a GYED-et.

nandy # 2009.03.11. 19:54

newsy:

A biztosításban töltött időbe beleszámít az egy évnél tovább tartó nappali iskolai rendszerű képzés ideje.

Ha ez megvan, és a szülés napján is biztosításod van, akkor jár a TGYÁS. Ha a GYEd igénylésekor nincs bizt. jogviszonyod (mert nem tanulsz), akkor el kell menni áláskeresésire, így lesz biztosÍtásod, és aztán kérni a GYED-et.

holdi # 2009.03.11. 21:17

Kedves nandy!

Tudna válaszolni a tegnap (10-én) feltett kérdéseimre?

Azóta sikerült kideritenem, hogy csak közös megegyezésről lehet szó... ezt jól tudom?
Mi van abban az esetben, ha nem irom alá, akkor meddig lehet munkaviszonyom?
Nagyon köszönöm a segitségét!
holdi

szivcsi # 2009.03.11. 21:34

Kedves szakértő hálás lennék ha választ kapnék kérdésemre.Decembertől vagyok tgyás-on és azt szeretném tudni hogy számolják ki?Ha az előző év alapján akkor Januárban átszámoljak?Lehet ilyesmiről szó?Kőszőnőm

nandy # 2009.03.11. 21:54

holdi:

Nem kell aláírnod a közös megegyezést, hisz annak lényege a közös megegyezés. Ha számodra nem megfelelő, akkor ne írd alá.

Onnantól csak rendes (vagy rendkívüli - de ez nálad nem jöhet szóba) felmondással küldhetnek el. Abba neked nem kell beleegyezned. De a munkáltatónak igaozlnia kell a felmondás indokás. És jár a végkielégítés, felmondási idő és betegszabadsát is. Tehát ha legalább ennyit nem ajálnanak fel a közös megegyezésben, akkor azt ne fogadd el. Mondjanak fel, és fizessék ki, amennnyi jár.

Plusz ha nem jogszerű a felmondás (nincs rá megfelelő indok), akkor bíróságon meg is támadhatod a felmondást. Ezért is akarhatnak közös megegyezéssel "megszabadulni" tőled...Mert azt már nagyon nehezen lehet utólag perelni. Tehát ha hajlandóak többet adni, mint amennyi rendes felmondás esetén járna, akkor talán érdemes megegyezni velük. Egyébként nem.

classic69 # 2009.03.11. 22:26

Tisztelt fórumozók!
Új vagyok még a fórumon,nem tudom,hogy ide illik-e a kérdésem,ami a következő:A munkáltatómtól kértem egy jövedelemigazolást,de ő nem akarja aláírni,arra hivatkozva,hogy korábban én sem írtam alá egy általa készített,elég homályosan megfogalmazott titoktartási nyilatkozatot.Szerintem a kettőnek nincs köze egymáshoz és nem tudom van-e joga visszautasítani az igazolás kiadását.Mellékesen senki nem írta alá a titoktartási nyilatkozatot,mert nem volt egyértelmű mire is vonatkozik.Két munkatársamnak viszont ugyanolyan jövedelemigazolásokat aláírt,mint amilyen nekem kellett volna.Kérem,ha valaki tud tanácsot adni,hogy mitévő legyek,írjon.vagy estleg hová lehet fordulni jogorvoslatért. Köszönöm.

newsy # 2009.03.12. 06:36

köszönöm, a gyors választ!

twerdy # 2009.03.12. 07:00

Nandy!

Nem nekem még nem írt konkrét választ Dödölle.
Köszönöm amit írtál, de szeretnélek megkérdezni, hogy az a verzió nem jó, hogy a szűlés napjától megigénylem a TGYÁS-t és csak másnaptól kérem az álláskeresési szüneteltetését?? A TGYÁS-nak esetemben mi az alapja??

Köszönöm Szilvi