GYED, GYES, munkaviszony?


nandy # 2014.03.19. 23:17

Ezt nem értem, hogy egyébként is járna szabadság...

a TGYÁS előtti időre jár, aztán a TGYÁS idejére, és a GYED első félévére. Ezeknél nem lehet átfedés!

Szabadságkalkulátor sok van már a neten, érdemes azt használni.

ihigabi # 2014.03.16. 13:34

Tisztelt jogi fórum!

Ikergyermekeim születése utáni szabadság-mizéria miatt fordulok Önökhöz.
2011. május 19-én ikreim születtek.
A TGYÁS-t 2011.05.19-2011.11.02 között folyósították.

GYED-en 2011.11.03-2013.05.19-ig voltam, az ikrek 2 éves koráig.

Szabadság a GYED első fél évére jár. Mi van akkor, ha ennek a fél évnek egy része ( kb 2 hónap)még arra az éve esik, amelyre eleve járt nekem az alapszabadság, illetve a TGYÁS alatti szabadság?
Esetemben tehát 2011-re GYED címén nem is jár szabadság?
Arra is szeretnék választ kapni, hogy gyermekeim után összesen mennyi pótszabadság jár, ha 2014. májusában ismét munkába állok.

Én magam 1978-ban születtem.
Köszönettel!

nandy # 2014.03.13. 10:36

Anikó, próbaidő alatt nincs felmondási védelem.

anne01 # 2014.03.12. 21:10

tigike

"Zaklatni" kell a munkáltatót mindenféle módon: telefon, e-mail, levél. A munkáltatóit valóban nekik kell kiállítani, de pl. azt is megteheti, hogy a kitöltött nyomtatványt a kezedbe nyomja, te pedig leadod OEP-nél. Egyébként is jogszabály írja elő, hogy a leadott igénylést a munkáltatónak mennyi időn belül kell továbbítania. A hivatalos megkeresés folyamatban van ugyan, de hosszadalmas és kötik az eljárási szabályok. Neked kell elsősorban intézkedned.

aniko.n # 2014.03.12. 17:26

Tisztelt Fórum!
A segítségét szeretném kérni egy eléggé összetett dologgal kapcsolatban. Elég régóta munkakereső vagyok, bár van munkahelyem, de váltanék. Viszont idő közben úgy gondoltuk a férjemmel, hogy megpróbálkozunk egy babával. Szerencsére össze is jött, csak éppen egyszerre mindkettő. Már voltam egy fordulón, amin sikeresen átmentem, most következik a második. A félelmem csupán csak annyi, hogy most valamivel több mint egy hónapos terhes vagyok, ha esetleg sikerülne felvételt nyernem a céghez ahova jelentkeztem, (jóval hamarabb, mint ahogy a gyerek vállalásba kezdtünk volna)akkor már minimum két hónapos terhes leszek. Nem tudom mennyi próba időt fognak megszabni, de ha legjobb esetben is 3 hónap, akkor addigra már látszani fog a pocakom. Ebben az esetben nem kötelesek megtartani engem, ugye? Attól félek, hogy elveszítem a szerződésemet, ha megtudják, hogy várandós vagyok. Megtehetik ezt?
Segítségét előre is köszönöm:
Anikó

tigike # 2014.03.12. 13:26

Tisztelt fórum!

Segítségüket szeretném kérni. A problémám a következő. Idén február elején lejárt a TGYÁS folyósítása. Most lenne esedékes a GYED. A problémám a munkáltatóval van. A kérdésem az egyik, hogy ki lehet-e rúgni ezalatt engem és ezáltal eleshetek-e a GYED folyósításától?
Annak idején azt mondták az OEP-nél ( mert akkor is döcögösen igazolták le a jogviszonyomat), hogy a GYED megillet engem, mert megvannak a biztosított napjaim.
Jelenleg a probléma abban merül ki, hogy bő két hónapja leadtam a GYED igénylésemet, amire a munkáltatóm ismételten nem reagált. Az OEP tanácsára újra leadtam a GYED igénylő kérelmemet közvetlenül és csatoltam mellé egy kérelmet, hogy az OEP hivatalos úton szerezze be az igazolást. Az OEP ügyintézője, aki nagyon készséges jelezte felém, hogy a hivatalos megkeresésre sem reagál a munkáltató, de jogviszonyban állok náluk. Mivel a munkáltató székhelye vidéken van elég messze ezért sem kerestem fel őket személyesen illetve közölték annak idején, hogy személyesen nem adnak ki munkáltatói igazolást csak is ők intézik. Tehát ez esetben, ha a munkáltató ezt csinálja mit tudok tenni? Hova lehet ilyenkor fordulni? Amennyiben jogviszonyom van a cégnél de nem igazolják le, hogy a GYED-et elindíthassák mi történik ilyenkor? Marad a családi pótlék és a GYES? Segítségüket és válaszukat előre is köszönöm.

nandy # 2014.03.12. 11:48

A szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.
(Ez lemaradt)

nandy # 2014.03.12. 11:47

hogy ha kiderül a terhesség,elküldhetnek-e

Pont akkor nem küldhetnek el, ha kiderül a terhesség. Jelentsd be mielőbb a munkáltatónak a terhesség tényét, attól kezdve él a felmondási védelem.

Mivel az elmúlt két évben egyetlen bérezett napod sem volt, így TGYÁS alapja a szerződés szerinti béred lesz, GYED alapja szintén.

budapest11 # 2014.03.12. 11:16

Kedves Szakértők!
a tanácsotokat, válaszotokat kérném a következőkkel kapcsolatban:
11.5 év munkaviszony után, 11 itthon töltött hónap (TGYÁS, GYED) után jeleztem visszatérési szándékomat a céghez lehetőleg kb két hónap múlva. Nem vesznek vissza - kicsi az iroda, nekem túl jó a kompenzációs csomagom egy kvázi ügyintézői pozícióra, többet viszont (rendszeres túlórák, külföldi utak stb) nem néznek ki belőlem immár két kisgyerekkel. Hiába erőlködnék a törvényre hivatkozva, így inkább elfogadom a helyzetet és próbálom kihozni belőle a legtöbbet.
Ha jól tudom, a szabadságaim és a felmondási idő (2 hónap - nincs kollektív szerződés) mellett alapból 3havi végkielégítés járna. Ez sima havi bér vagy átlagbér? Az átlagbérbe beleszámít a TGYÁS/GYED időszaka? Cafeteria? Vagy mindez nincs törvényileg szabályozva? Ezen felül kellene megegyeznem, amiért kismamaként kitesznek (és valószínűleg iszonyatosan megnehezítik az életem a munkakereséssel, de ez van). Van hüvelykujjszabály, hogy hány havi keresetet próbálhatok kialkudni? Ti biztos sok ilyet láttatok már, én szerencsére közelről egyet sem...
Mire kell még figyelnem? Próbálok utánanézni mindennek, pánikolás helyett koncentrálni, de nehéz egyedül tárgyalni egy minden szaktudással és egyéb háttérrel felszerelt multival, szóval jól jön a segítség.
Mégegy konkrét kérdés: a magyar leányvállalat alkalmaz, nem is ismerem az aláírót, az én főnököm német, a HR-es akivel tárgyalok szintén. Elég az, hogy velük e-mailezek németül/angolul (pl visszatérési szándék bejelentése, ennek tudomásulvétele)? Kellene pl egy nyilatkozat arról, hogy nem vesznek vissza és tárgyalunk? Nem tudom, a tárgyalás pár nap lesz, esetleg hónapokig húzzák (hátha találok valamit és sürgős lesz lezárni, így jobb pozícióban lesznek) Mi az, amit feltétlenül érdemes leíratni anélkül, hogy paranoiásnak, mindenre "elszántnak" tartanának?
Várom válaszotokat (nagyon...)!

kevinmira # 2014.03.11. 12:01

Tisztelt jogi fórum!
Abban szeretném a segítségüket kérni,hogy 3.terhességem alatt mire lennék jogosult.
29 éves vagyok,első gyermekem 2006-ban született,a munkahelyemen 2009-től állok alkalmazásban.2011.januárjában terhes lettem,és egy előző vetélés miatt végig táppénzen voltam veszélyeztetett terhesség miatt.2011 szeptemberében megszületett a kislányom,ettől kezdve tgyást és GYED-et is kaptam.Két éves korától,azaz 2013 szeptemberétől pedig GYES-t.A munkahelyem várt volna vissza dolgozni,de terhes lettem,most 9hetes vagyok,és újra sajnos veszélyeztetett terhes.Szeretném tudni hogy ha kiderül a terhesség,elküldhetnek-e,illetve,hogy milyen juttatásra lennék jogosult a munkahelyemtől a terhesség alatt úgy,hogy jelenleg GYES-en vagyok.
Köszönöm előre is!Tímea

Dödölle1 # 2014.03.07. 09:42

laciede # e-mail 2014.03.05. 17:11

Tisztelt Szakerto!
Iden majusban felesegem szulni fog. Jelenleg o dolgozik es en vagyok gyesen a nagyobbik gyermekunkkel
2014.07.13-ig, amikor majd betolti a 3. eletevet.

Az lenne a kerdesem, hogy lehetek-e tovabbra is gyesen az ujabb gyermekunk szuletese utan? Ez kb. 2 honapot jelentene meg.
Valaszat elore is koszonom!
V. Laszlo

Közös háztartásban élő szülők közül csak egy kaphat tb ellátást!

Ön kaphatja az előső gyermekre a 28.500 Ft.- GYES-t 2014.07.13-ig és májustól kaphatja a másik gyermekre is a további 28.500 Ft.- GYES-t.

Olyat nem csinálhatnak, hogy Ön kapja az 1. gyermekre a GYES-t és az anya kapja az újra a tgys-t, vagy a GYES-t.

Dödölle1 # 2014.03.07. 09:36

jokepu

1997. évi LXXXI. törvény a társadalombiztosítási nyugellátásról

38. § (1) Szolgálati időként kell továbbá figyelembe

a gyermeknevelési támogatás, az ápolási díj, valamint a gyermekgondozási segély folyósításának időtartamát, amennyiben az előírt nyugdíjjárulékot megfizették,

a terhességi-gyermekágyi segély folyósításának időtartamát, valamint a gyermekgondozási díj 2000. január 1-jét megelőző folyósításának időtartamát, illetőleg az 1999. december 31-ét követő gyermekgondozási díj, továbbá a rehabilitációs ellátás folyósításának azt az időtartamát, amelyre az előírt nyugdíjjárulékot megfizették,...

laciede # 2014.03.05. 16:11

Tisztelt Szakerto!
Iden majusban felesegem szulni fog. Jelenleg o dolgozik es en vagyok gyesen a nagyobbik gyermekunkkel 2014.07.13-ig, amikor majd betolti a 3. eletevet. Az lenne a kerdesem, hogy lehetek-e tovabbra is gyesen az ujabb gyermekunk szuletese utan? Ez kb. 2 honapot jelentene meg.
Valaszat elore is koszonom!
V. Laszlo

jokepu # 2014.02.21. 11:31

Tisztelt Fórumozók!

Az alábbiakban kérek szíves segítséget.
1989.12.25.-1990.06.10. GYÁS-on
1990.06.11.-1991.08.31. GYED-en voltam, ezen idő alatt (1991.08.31-én) a munkáltató megszűntette határozatlan idejű munkaviszonyomat, mivel a bölcsöde, ahol dolgoztam megszűnt.
A további időszakban "ún"
passzív jogviszonyom volt.
1991.09.01.-1992.02.15.GYED-en
1992.02.06.-1992.07.26.GYES-en
1992.07.27.-1994.07.27.GYED-en
1994.07.28.-1995.07.27.GYESe-en
1996.06.17.-1998-07.31. a helyi kórházban dolgoztam, de a szerződéses jogviszonyomat megszűntették, mivel a fiam ALL-leaukemia-s lett. A folytatásban ápolási díjat kaptam a helyi önkormányzattól. Kérdésem, a fenti időszakot hogyan számítják be a nyugdíjhoz, vagy az esetleges 40 éves munkaviszony kapcsán

Némber # 2014.02.20. 13:09

Tisztelt szakértő!

2005 óta dolgozom egy multinacionális cégnél irodavezetőként. 2011-ben iker gyermekeket szültem, Gyed-en, majd Gyes-en (jelenleg is) voltam. A Gyes-t (iker gyermekeim miatt) a gyerekek iskolakezdési kötelezettsége évének végéig kapom, tehát még 3 évig. Emellett szeretnék visszamenni dolgozni. A munkáltató felé jeleztem is (ezidáig csak szóban), hogy 2015 januárjában szeretnék visszatérni részmunkaidőben. A munkaköröm azóta sajnos megszűnt, a régi főnököm nyugdíjba ment. Az új főnök rövid indoklás után (szintén egyenlőre csak szóban) közölte, a munkaköröm már nem létezik, vevőszolgálati munkatársi vagy pénztárosi állást tud felajánlani. A jogszabály ugye úgy szól, hogy képzettségemnek és végzettségemnek megfelelő munkakört vagyok köteles elfogadni. Véleményem szerint (bár nem vagyok ebben biztos, ezért is fordulok a Főrumhoz) ezek egyike sem felel meg képzettségemnek. Felsőfokú banki szakügyintézői, személyügyi ügyintézői és igazgatás-ügyviteli ügyintézői képesítésekkel rendelkezem, valamint adminisztratív területen 13 év szakmai gyakorlattal. A kérdésem az lenne, hogy köteles lennék-e elfogadni ezt a felajánlást (bár ez csupán elméleti kérdés, mivel az új vezetővel már nem kívánnék együtt dolgozni), vagy mondhatok nemet esetleg. A Gyes-t továbbra is kapom, és emellett keressek egy másik munkahelyet? Mit tegyek?

capisca # 2014.01.29. 16:20

Kedves Prüntyi!

TGYÁS, GYED, GYES munkaviszonynak nem számít csak biztosítási jogviszonynak. (mondjuk, ha a GYES végéig lenne munkád, akkor igen, mert a cégnél vagy)

GYES lejárta után kell menned és igényelni az ellátást, ha a feltételeknek megfelelsz.

Fizetnem kell-e magam után valamit, ha kell, mikortól?
GYES lejárta után legalább egészségbiztosítási járulékot a biztosítási jogviszony folytonossága érdekébe.

capisca # 2014.01.29. 16:14

Kedves linastux!

Te nem tudsz elmenni GYED-re, hsizen nincsenek meg a feltételeid hozzá. A férjed esetleg elmehet, de ez a biztosítási időtöl, keresettől is függ. Persze a GYEs-t le kell mondanod akkor is.

Prüntyike # 2014.01.29. 12:37

Tisztelt Szakértők!

A TGYÁS-t 2013.03.27.-vel indítottam el. 2013. Április 17.-én szültem. Viszont a határozott idejű munkaszerződésem 2013. 04.30.-val lejárt.
A TGYÁS-t a volt munkaadóm, míg a GYED-et az Államkincstár folyósítja a mai napig.
Kérdésem: így a TGYÁS, GYED, GYES közül melyik számít nekem ebben az esetben munkaviszonynak? Tulajdonképpen nekem már nincs állásom, munkaadóm, 2013. 04.30. óta. Mikor kell jelentkeznem így a Munkanélküli Hivatalban, hogy folyamatos legyen a munkaviszonyom?
Fizetnem kell-e magam után valamit, ha kell, mikortól?
Köszönöm, tisztelettel.

Fee2 # 2013.12.27. 09:18

Köszönöm anne01 !

zsolti 65 # 2013.12.26. 10:46

Tisztelt Szakértő!

2014.01.03-án lesz gyermekem 2 éves eddig kapom a GYED-et(ha jól tudom). Visszamegyek dolgozni.
Mit igényelhetek? (gyes gyed extra?)ill. ha a nyugd.
nagymama igényelné a gyest jobban járnék?

többévi munkaviszonyom van, előzőleg az2009. 05.11-én született első gyemekemmel "így voltam":
2 év gyed - táppénz-tgyás-majd a a második gyerekkel ujra gyed.

köszönettel: Zsolti65

linastux # 2013.12.24. 14:19

Tisztelt Szakértők!

11 hónapos a kislányunk, gyest kapok jelenleg, gyedre nem vagyok jogosult. Kérdésünk az, hogy ha felmondással vagy közös megegyezéssel megszűnik az élettársam munkaviszonya, elmehet-e azonnal (másnaptól) gyedre (én persze akkor lemondok a gyesről).

Köszönettel,

Melinda

anne01 # 2013.12.23. 19:00

Fee2

  1. Igen.
  2. Igen.
  3. Nem.
Fee2 # 2013.12.21. 18:12

Tisztelt Szakértők!
Kaphatnék egy választ a korábban feltett kérdésemre?
Köszönöm

Fee2 # 2013.12.12. 11:20

Tisztelt Szakértők!

Kislányom februárban lesz 2 éves és én ezután vissza szeretnék menni dolgozni.Ha lemondok a Gyesről,valóban nem leszek már védett és felmondhat nekem a munkáltatóm?
Lehet-e Gyes mellett 6 órában dolgozni?Ha lehet akkor megmarad a védelem gyermekem 3 éves koráig?
Köszönöm válaszukat!
Fee2

Csillag206 # 2013.12.01. 18:53

Tisztelt Jogi szakértők!
Jelenleg 14 hetes terhes vagyok. 2014.máj.30 körül születne a baba.Terhesgondozáson táppénzre javasoltak, mivel a magzatra veszélyes vegyszerekkel dolgozom 6 éve. Fel is vett a háziorvosom 8-as kóddal. 2004.aug.óta dolgozom a cégnél, határozatlan szerződésem van. Jelenleg úgy néz ki hogy december végén bezár a munkahelyem. Mire számíthatok? Jogosult leszek Gyedre,Gyesre? Ha megszűnik a munkahelyem a táppénz is megszűnik? Kapok majd valahonnan valami pénzt vagy terhesen munkahelyet kell majd keresnem?

Válaszukat előre is köszönöm!