Munkaviszony megszűntetése


hasco # 2009.12.16. 08:05

Fityfene,nandy!

Köszönöm a segítséget! Már nagyon gyanakvó vagyok a cégemmel szemben, mert a szabadságaim száma is napról-napra változik:) A 4. levelet küldtem nekik, hogy nem értek vele egyet. Számítottam rá, hogy felmondanak a gyes letelte + 30 nap múlva, ami be is jött. "Kedvenc" cégemről még annyit, hogy munkaszerződés módosítás, munkaköri leírás sehol nincs, nem találják a cuccaimat. A vicc kategóriába tartozik, hogy ilyen hanyagság előfordul multinál.
Mégegyszer köszönöm a segítséget és hogy a felháborodásomat a cégem miatt nem sértegetésnek vettétek.

Aqua # 2009.12.16. 04:09

Köszönöm nandy!
Dec. 21-től vagyok felmentve, akkor kell elszámolnom (nincs mivel, nem adtak semmit, még munkaruhát sem). Csak azt nem közölték, hogy ott, ahol dolgozom vagy az irodájukban. Nem mindegy a távolság és az utazási költségek miatt.

Mikor kell megkapnom a papírjaimat, a fizetésem és a cafateriát?

Ezeket másnak is többszöri érdeklődés után csak késve adták ki. Persze a papíron az van, hogy az utolsó munkában töltött napon, de ez náluk nincs betartva. Ráadásul vasárnapra esik, mivel a műszakom most hétvégén is dolgozik.

Egyáltalán be kell mennem hétvégére dolgozni, ha hétközben ledolgozom a 40 órám?

Milyen és milyen összegű költségekkel kell számolnom, ha bíróságra kényszerülök menni?

nandy # 2009.12.15. 22:29

Tehát nem szabálytalan az, ha a felmondásban még nem tájékoztatnak a mértékéről. De ha nem is fizetik ki a tövény (kollektív szerződés) szerint járó összeget, akkor perelhetsz.

nandy # 2009.12.15. 22:27

hasco:
A törvényben meghatározott mértékű végkielégítés mindenképpen jár. Akkor is, ha külön nem tájékoztatnak róla.

Fityfene # 2009.12.15. 21:06
Fityfene # 2009.12.15. 21:05

Indoklás van?
Itt egy kis segítség, talán okosabb leszel a szabályosságot illetőleg.

Mt. 89 §.

http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

hasco # 2009.12.15. 20:11

Mi és?
Nem szabálytalan ez így? Nincs egy kis tartalmi hiba?

nandy # 2009.12.15. 16:12

Aqua:
Nem kell menni dolgozni, ha írásban felmentettek a munkavégzés alól (fele időre kötelező).
A papírt érdemes lenne ügyvédnek megmutatni.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.12.15. 14:29

És?

hasco # 2009.12.15. 13:18

Tisztelt Fórumozók!

Munkáltatóm a mai napon kiküldte a rendes felmondását, melyben az alábbi szöveg áll:
Önt a munkáltatónál ledolgozott évek, valamint egyéni megállapodés alapján hónap végkielégítés illeti meg.(mennyi is) ezt elfelejtették odaírni.

Aqua # 2009.12.13. 16:03

Ezt találtam: 117/C.§(3)(4)
A szerződés szerint 40 óra/hét a munkaidő, de többet dolgozunk.
A felmondási idő után menjek dolgozni, mintha mi se történt volna, vagy mindenképpen javaslod a bíróságot?

Aqua # 2009.12.13. 15:31

Az indokkal szemben felléphetek a 100.§-ra hivatkozva?
Milyen költségei vannak egy ilyen pernek?

Aqua # 2009.12.13. 14:42

Köszönöm nandy!
Én úgy tudtam, ha rendes felmondással mond fel a cég, az ellen nincs mit tenni. Így aláírtam a faxolt felmondást, kiegészítve azzal, hogy elfogadom, ha kifizetésre kerül a ténylegesen ledolgozott munkaóra, túlóra bére. Az indoklás szabálytalanságáról nem tudtam. Lehet, hogy rosszat tettem?
Az eredeti példányt még nem kaptam meg. A faxolt hivatalos?

nandy # 2009.12.13. 11:47

Sz. Zsuzsa:

Először is meg kellene nézni a cégjegyzékben, hogy mi a helyzet a céggel (www.e-cegjegyzek.hu).
Ha még él a cég, nem törölték a cégjegyzékből, "csak" felszámolás/végelszámolás alatt áll, akkor a munkaviszonyod sem szűnt meg automatikusan.
Tehát - ha orvosi indoka van - jogosult vagy táppénzre, max. 1 év időtartamban.

Táppénzes időazak alatt felmondási védelem alatt állsz, ezért is akar a munkáltató közös megegyezéssel megszabadulni tőled.
De arra érdemes figyelni, hogy ha pl. felszámolás alatt áll a cég, akkor nem a cégvezető, hanem a felszámolóbiztos jogosult aláírni, intézkedni stb, tehát vele kellene felvenned a kapcsolatot.
Táppénzt a munkáltatón keresztül lehet igényelni, de a munkáltatónak kötelessége 3 napon belül továbbítani az igényedet az OEP felé.
Ha nem hajlandó rá, az OEP-nél kell kezdeményezni az ügyed kivizsgálását.

nandy # 2009.12.13. 11:42

Aqua: A munkáltató általi rendes felmondásnak az nem lehet indoka, hogy veszteséget termel a részlegetek...

A kézhezvételtől számított 30 napon belül kell bírósághoz fordulnod, ha vitatod a felmondás jogszerűségét. Ha kicsúszol a határidőből, már nem tehetsz semmit.

nandy # 2009.12.13. 11:39

Eszteriusz:

Az éveid nem fognak elveszni...
Későbbi táppénz esetén van jelentősége annak, hogy mennyi időre szakadt meg a biztosításod.
Ha a megszakítás egybefüggően meghaladja a 30 napot, akkor táppénz előzményeként nem vehető figyelembe a megszakítás előtti időszak. Nem lesz táppénzalap a megszakítás előtti időszak jövedelme, és az első évben csak 50% táppénz jár 60% helyett.

De én táppénz helyett (ha arra nem vagy jogosult) a munkanélküli ellátást javaslom...

S.Zsuzsa # 2009.12.13. 07:50

Kedves Szakértő!
2004.07.10-től munkaviszonyban állok egy kft-nél.2006.09.09.-én megszültem aminek a gyese most járt le 2009.09.09-én.A munkáltatóm állítólag csődbe ment így nem tudtam gyes után hova visszamenni dolgozni,de erre nem értesítettek a mai napig nem kaptam meg a volt munkáltatómtól azokat a papírokat,hogy új munkaviszonyt tudjak létesíteni már ügyvédhez is fordultam,de azóta sem kaptam semmi választ.A tb-hez bementem ott azt tanácsolták,hogy menjek táppénzre,mert az a pénz is több mint a semmi.Okt.05-től vagyok táppénzen amit azóta sem fizettek ki.Végre elértem a munkáltatómat ő azt mondta,hogy csak közös megegyezést ír alá,hogy ne pereljem az elmaradt pénzemért ami járna.Már nem tudom mitévő legyek,hogy lehet egy családot így ellehetetleníteni.A férjem rokkantnyugdíjából élünk és a családi pótlékból.Nem tudom érdemes-e perlekednem vele nem tudom pontosan mivel tartozik a munkáltatóm.1976 ban születtem 2 gyerekem van.És kb mikor várhatom,hogy a táppénzt megkapjam.Nagyon várom válaszát előre is köszönöm Zsuzsa

végrehajtó1 # 2009.12.12. 18:12

A munkaszerződést irásban kell kötni és felmondani.nem telefonon.:)
Inkább menj be dolgozni de a táppénz is "jár" .

rebal # 2009.12.12. 18:07

Jó napot.ma hírtelen felindulásból felmondtam a munkahelyemen. a felmondás telefonon történt az üzletvezető felé.Az a kérdésem ettől függetlenül el tudok-e menni betegállományba?
Válaszát köszönöm.

végrehajtó1 # 2009.12.12. 07:35

Azt tudom,hogy igy is közölhetik,de azt nem tudom,hogy akkortól indul-e a felmondás amikor aláirom,vagy akkor amikor csoportosan bejelentették?Mert akkor dehogy veszem át a levelet / úgyis elutazunk/ és nem megyek be ha nem muszály!

A csoportos létszám leépítés esetében a munkáltatónak kötelessége a felmondást megelőző 1 hónappal közölni a munkavállalóval.Majd ezt követően kapohatod +a felmondást.

A felmondás akkor indul amikortól a levélben leírták.Ha nem veszed át a kézbesítésről szóló 'rendelet' alapján kétszer kiviszik és azt követően 5 napon átvettnek tekintendő.

Aqua # 2009.12.12. 01:08

10.-én kellett volna fizetést kapnunk. Pénteken sem utaltak, legközelebb talán hétfőn, az pedig már 14.-e! Ez mennyit ront a cég helyzetén?

Előző ide tartozó hozzászólásaimhoz továbbra is várom a segítséget:
Aqua # 2009.12.09. 12:17
Aqua # 2009.12.10. 01:26

Újabb kérdésem:
Lehet-e tanú, akinek szintén van/lenne követelése a cégtől, ill. követelhet-e, ha tanú? vagyis lehet-e mindkettő?

kepa # 2009.12.11. 20:31

Azt tudom,hogy igy is közölhetik,de azt nem tudom,hogy akkortól indul-e a felmondás amikor aláirom,vagy akkor amikor csoportosan bejelentették?Mert akkor dehogy veszem át a levelet / úgyis elutazunk/ és nem megyek be ha nem muszály!

Köszönöm a választ!
kepa

végrehajtó1 # 2009.12.11. 19:24

Mi tegyek,abban az esetben ha én szabin vagyok,nem vagyok elérhető /elvileg külföldön leszek /,akkor is dec 12-től indul a felmondásom,vagy majd csak akkor,ha aláirom amit kell,január 4.-én az első nap?Vagy menjek be hétfőn magamtól és irjam alá?

Én nem mennék ezért be. Majd tértis levélben közlik veled a felmondást ha akarják.

És ebben az esetben létezik-e passziv tp

Passzivtáppénz van.A munkaviszony megszünése után kaphatod ha jól emlékszem 30napig.Ehhez 3 napon belül táppénzre kell menni.(De ha kihagy az emlékezőm valaki ugyis kijavít:)

kepa # 2009.12.11. 19:05

Tisztel Szakértők!
2002 októbere óta dolgozm egy gyárban.Én dec 10-től szabadságon vagyok elvileg dec31-ig. Ma munkásgyülésen jelentették be ,hogy holnaptól felmondanak mindenkinek,és a cég jogutód nélkül szűnik meg,én erről a kollegáktól értesültem.Mi tegyek,abban az esetben ha én szabin vagyok,nem vagyok elérhető /elvileg külföldön leszek /,akkor is dec 12-től indul a felmondásom,vagy majd csak akkor,ha aláirom amit kell,január 4.-én az első nap?Vagy menjek be hétfőn magamtól és irjam alá?
És ebben az esetben létezik-e passziv tp,ha elvileg mindenkit elküldtek,és lesz aki január végégig,és lesz aki március végéig van a cégnél.
Köszönöm a választ!

Kepa

Egyjogász # 2009.12.11. 17:48

Nem igazán érthető amit kérdezel, ha beteg vagy ("Dec8-tól passzív táppénzen vagyok"), honnan tudod már most, hogy pont január 8-án fogsz meggyógyulni?

(Gondolom, ha "kamutáppénzen" lennél, azt nem reklámoznád egy nyilvános fórumon, mert ezeket a fórumokat manapság már a hivatalos szervek is olvasgathatják.)