Munkaviszony megszűntetése


AudreyN # 2010.01.05. 13:29

Kedves Kovács Béla Sándor Úr!

Nagyon köszönöm a gyors választ!
"Talán úgy érted, hogy tekintsen el a felmondási idő egy részének a letöltésétől." - igen, így értettem.

"Az esetleges megállapodást – mint minden más egyezséget is – célszerű írásba foglalni." - igen erre gondoltam.
Akkor ezt majd-, ha megszületett időközben valami megállapodás - írásba foglajuk és így mindketten hivatkozhatunk rá.

Még egyszer nagyon köszönöm!
Sok üdv, AudreyN

Kovács_Béla_Sándor # 2010.01.05. 12:46

Nandynak is:
3. Szerintem nem egészen. A munkáltató egyoldalúan nem rövidítheti le a felmondási idő. (A munkavállaló a munkáltatói felmondás esetén igen - de ez is olyan dolog, ami nem viszonos.)

Kovács_Béla_Sándor # 2010.01.05. 12:43

1.-2.: Igen.
3. Nem egészen úgy van. Az a felmondás szigorúan véve már hatályosult, hiszen a közlés megtörtént; arra pedig nincs szükség, hogy a munkáltató is aláírja.
Hogy a munkáltató felmentsen a munkavégzés alól, az túlzott elvárás, hiszen akkor fizetnie kellene neked a semmiért. Talán úgy érted, hogy tekintsen el a felmondási idő egy részének a letöltésétől. Ebben bármikor megállapodhattok a felmondási idő alatt is. Az esetleges megállapodást - mint minden más egyezséget is - célszerű írásba foglalni.
(A munkaviszony így már valójában nem felmondással, hanem közös megegyezéssel szűnik meg; de ez csak dogmatikai finomság, gyakorlati jelentősége nemigen van.)

nandy # 2010.01.05. 12:42

1./ igen.
2./ Valóban csak kérheti, de a munkáltató nem kötelezhető a felmentésre. Ha ennek ellenére a munkavállaló nem dolgozza le a felmondási időt, akkor akár kártérítést is követelhet tőle (perben) a munkaadó.
3./ Nem kell közös megegyezés. Bármikor adhat olyan papírt, hogy a továbbiakban felment a munkavégzés alól.

Megjegyzem, hogy ha nem kell ledolgoznod a felmondási időt, akkor bér sem jár arra az időszakra, mivel te mondtál fel.

AudreyN # 2010.01.05. 12:29

Üdvözletem Mindenkinek!

Szeretném megkérdezni a következőket:

1.)a Munka TK 93. §. (2) bekezése - miszerint a „A munkavégzés alól a munkavállalót - legalább a felmentési idő felének megfelelő időtartamban - a kívánságának megfelelő időben és részletekben kell felmenteni.” ez a munkáltató általi rendes felmondásra vonatkozik, igaz?
2.) mely paragrafus mondja ki, hogy a munkavállaló által történt rendes felmondás esetén mik az irányadóak a felmondási idő letöltésére a munkavállalóra nézve?
Valóban ebben az esetben csak kérheti a dolgozó, hogy a felm. idő egészéről vagy részéről mentesítsék, de a munkáltatónak ezt nem kötelessége teljesíteni. Csak ha nagyon „jószívű”, akkor lehetőséget ad rá. Jól értettem?
3.)Miután a rendes felmondásomban kértem a mentesítést a 30 nap felétől, így nem írta alá a főnököm.
Most újat kell írnom, amiben ez nincs benne. Ha mégis születne valami megállapodás közben, pl. utolsó 1 hétre kérném mentesítésemet a 2 hét helyett a 30 napból, akkor az "új" felmondást közös megyegyezésre kell módosítani (a rendes felmondás helyett) és a megállapodásból mely elemeket kell belefoglalni?

Elnézést ha hasonlót kérdeztem, mint az előttem szólók, tegnap 3 órán keresztül böngésztem az oldalukat, de pont ilyenre nem bukkantam.

Előre is köszönöm, hogy időt szakítottak elovasni és megválaszolni kérdésemet, ahogy azt a évekkel korábban Kovács Béla Sándor Úr tette! Hálás köszönetem érte!:-)

Kovács_Béla_Sándor # 2010.01.05. 10:48

Eda, ha már aláírtad a közös megegyezést a munkaviszony megszűnéséről, akkor már nem nagyon van mit tenni. Nem kötelező aláírni.

Verbéna # 2010.01.05. 08:09

Tisztelt szakértők!
Több kérdésem is volna, nagy szükség van a hozzáértésetekre!
1)A cégnél 8.30-21.30ig szól a munkaidó, csak így kapjuk (kapnánk) meg állatólag az egyórás ebédidőt. Ha 9-21ig dolgozunk, nem írja be főnökasszony csak a 11órát- megteheti?
2)Pár napokat ad ki szabadságnak egyszerre, így kb 8részletben kapjuk meg, amit valaki ráadásul pihenőnapjára kapott mert túl "sok szabinapja volt"
3)egyik napról a másikra változtatja a munkarendet, mondván, ő kiírja a falra, figyelgessük mit változtat...
4)leltárkor 15órát voltunk bent, majdnem egy órát pihentünk is érte
5)ha a kasszában többlet van, le kell adni, ha hiány ki kell fizetni!!! (voltak akiknek 10-20000Ft, ami sok éves tapasztalatuk miatt elég érthetetlen..)

A kérdésem, hogy ezek jogszerűek-e, ha nem, akkor mi a MT szerinti 12órás munkaidőm, pihenőidő kiadásának feltétele stb.
Másik kérdés: mennyi idejű bejelentett munkaviszony után mehetek munkanélküli segélyért és mennyi időt kapnék (már orvoshoz járok, gyógyszereken élek mióta itt vagyok)

Nagyon sok kérdésem volna még, de ha ezekre választ kapok, nagyon hálás leszek!

Köszönöm a hozzám való megtisztelő türelmet!!

Verbéna

eda77 # 2010.01.05. 08:07

ohh köszi hogy szóltál de én többnyire mindenhova nagybetűkkel írok és talán ilyen helyzetben nem ezzel törődik az ember
Ja ás hogy irjak alá valamit igen és mit ilyen helyzetben már mit lehet tenni ?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.01.05. 07:51

ALÁ KELLETT IRNI VALAMIT

No, ez az!

(Megjegyzem, a tanult jogászok többsége megbírkózik a nyomtatott kisbetűkkel is, nem muszáj nagyokkal gépelned.)

eda77 # 2010.01.05. 07:15

MIT TEGYÜNK
BEMEGYÜNK A TÉLI SZABADSÁGOLÁS UTÁN A MUNKAHELYRE BEHÍVJA A CSAPATOT A FÖNÖKSÉG ÉS KIJELENTETTE H EL VAN BOCSÁTVA MINDENKI
ALÁ KELLETT IRNI VALAMIT ÉS UTÁNA KIOSZTOTTÁK A PAPIROKAT AMIN AZ ÁLLT KÖZÖS MEGEGYEZÉS ÉS DECEMBER 31 A DÁTUM
éS MÁR NEM IS KELL MENNI MELÓZNI MÉG 11 RE BEHÍVTAK H A DECEMBERI BÉRT KIADJÁK
NA EBBEN A HELYZETBEN MIT TUDOK TENNI ?

Megara # 2010.01.04. 20:01

streamgirl

Én a helyedben egyszerűen csak a munkáltató általi felmondást kényszeríteném ki.
Ha pénzt fogadsz el úgy, hogy nem dolgozol meg érte, akkor az erősen megkérdőjelezhető, amolyan lefizetés meg hallgatási pénz szaga van.
Ezt pedig akár ellened is fordíthatja.


Megara
(nem jogot végzett hozzászóló)

Megara # 2010.01.04. 19:56

Ennyire nem vagyok járatos a témában, de ha a helyedre megbízással felvett embernek nincs másabb vagy több végzettsége mint Neked, akkor mindenképpen jogtalan.
Ugyanis azzal az indokkal mentettek fel, hogy nincs a képzettségednek megfelelő állás, nem pedig azzal, hogy létszámcsökkentés miatt elvesznek 1 fő köztisztviselői státuszt.
Ha ugyanolyan végzettséggel, de megbízással felvesznek egy másik embert, akkor a felmentés indokolása helytelen.
Ugyanis van a végzettségednek megfelelő munkakör.

Én mindenképpen megnézetném munkajogásszal, ezzel már talán perre vihető.


Megara
(nem jogot végzett hozzászóló)

eddi70 # 2010.01.04. 19:27

Köszönöm, Megara, hogy válaszoltál.

Most tudtam meg, hogy a mai nappal vettek fel a helyemre megbízási szerződéssel egy embert, de azt mondják, ez nem szabálytalan, mert nem köztisztviselőnek vették fel. Én igaz, hogy tartalékállományba vagyok téve december 1-től, de ez az új létszám nem érinti a köztisztviselői kart.
Tényleg?

nandy # 2010.01.04. 17:05

streamgirl:

Pedig kénytelen leszel nagy levegőt venni, és bemenni a munkahelyedre. Máskülönben hónapokig pénz nélkül maradsz.
Semmiképpen nem tenném meg azt a szívességet a munkaadónak, hogy én mondok fel... Csak magamnak okoznék bajt.

Megara # 2010.01.02. 22:01

Én mindenképpen munkaügyi bírósághoz fordulnék.
Nem írtad, hogy mi lett a korábbi munkaköröddel? Megszüntették azt is, vagy vettek fel mást?
21 év munkaviszony után már biztosan jónéhány hónap felmentési idő jár, addig tartalékállományba kerülsz, az üresedést pedig törvény szerint innen kell pótolni.

Az illetmény eltérítést pedig igenis alá kell támasztani, úgyhogy szerintem ne késlekedj, fogadj ügyvédet és vágj bele.


Megara
(nem jogot végzett hozzászóló)

streamgirl # 2010.01.02. 22:00

Megara, köszi hogy írtál!

Hát igen, ez a szar helyzet...

Persze, mindent megtartottam amit küldött.

Amúgy is el akartam jönni mert nagyon vacak hely és folyamatosan nem akart fizetni sem, de nem úgy hogy ő akar engem kényszeríteni a felmondásra?

Képzeld, a felesége tudja mert ezt is megírta, meg azt hogy őt a felesége 3 hete elhagyta ezért nem is érdekli. Nah ez már nekem is sok volt.

Amúgy valóban ennyire hülye mert telefont nem meri felvenni, csak mail meg sms és nem esik le neki hogy ezzel ő csinálja saját maga ellen a vádakat.

Nekem nem hiányzik a bíróság , de ha ő nem hajlik másra akkor nincs más. Gondoltam megmondom neki hogy azzal jár a legjobban ha belemegy a közösbe mondjuk úgy hogy fizet valamennyit úgy hogy nem dolgozom.
Szerinted?

eddi70 # 2010.01.02. 21:51

Tisztelt Szakértők és Fórumozók!

21 év köztisztviselői munka, és 3 diploma után felmondtak dec.1-el, azzal az indokkal, hogy "sajnos az Ön végzettségének megfelelő mumkakör nincs a Hivatal területén" Ez elég érdekes, mert tavaly végeztem az Államigazgatási Főisk-át is, a főnökömnek pedig fele annyi végzettsége sem volt. Neki kellett volna nyugdíjba menni, ehelyett engem golyóztak ki.
Fél évvel ezelőtt pedig illetményeltérítéssel 10%-al lecsökkentették a béremet, amit nem indokoltak semmivel.Kérdésem az lenne, hogy nem kellett volna ezt alátámasztani egy teljesítményértékeléssel, vagy minősítéssel? A felmentésem és a végkielégítésem összegénél ez rengeteget jelent.

köszönöm

Megara # 2010.01.02. 21:28

Ez ám a szar helyzet, már bocs, hogy kiszaladt a számon.

Ha Te mondasz fel, akkor csak 3 hónap elteltével kaphatsz munkanélküli ellátást, tehát tényleg nem jó ötlet.
Ilyen légkörben dolgozni meg nem lehet.
Nem tudom, hogy az e-mailek és SMS-ek megvannak-e még, illetve a családtagjaid miről tudnának tanuskodni.
Én mindenképpen megzsarolnám, hogy rendőrségen és munkaügyi bíróságon meghurcolom illetve kitálalok a feleségnek, ha nem mond fel szabályosan.


Megara
(nem jogot végzett hozzászóló)

streamgirl # 2010.01.02. 21:05

Sziasztok!

Hasznos tanácsot kérnék, ilyen helyzetben mit lehet tenni :

3 fős cégnél dolgozom ( főnök + kereskedelmis + én mint asszisztens)

2009 dec 19-től szabadságon voltam (rendes évi) és ezalatt a főnök elkezdett zaklatni, minden nap sms, telefon, e-mail, jönni akart személyesen. Nem értette meg hogy nem érdekel, pedig első alkalmmal közöltem vele hogy hagyjon. A sokadik sms és mail után már szinte kiabálva közöltem vele hogy hagyjon békén, tönkretette saját és családom ünnepeit.

Most ott tartunk hogy engem hibáztat az egészért mert én nem vagyok házas ezért szabad vagyok bárki számára és azt írogatja hogy akkor a kereskedelmis kolegánál tudok felmondani hétfőn.

Kérdésem, mit lehet most tenni? Erre én nem számoltam, egyik napról másikra ilyen eset miatt se pénz se munka. Tudom én nem akarok ott lenni mert 3 ember között ilyen helyzet nem megoldható mert a főnök nem elég magas értelmi szintű a helyzet kezeléséhez. Ha én mondok fel, nem jelentkezhetek a munkanélkülire sem, ezzel magammal csinálok rosszat.

Rávehetem hogy menjen bele a közös megegyezésbe valahogy, ha nem akar mit mondhatok neki amivel jobb lesz a helyzetem?

Kérlek írjatok valamit mit tehetnék mert erre nem igazán számítottam.

A másik alkalmazott tud mindent de azt mondta mindent tagadni fog mert félti a helyét.

Köszönöm ha válaszoltok,
Ani

ObudaFan # 2010.01.02. 17:09

Nem szűnik meg a közalkalmazotti jogviszony a 65. életév betöltésével. Más kérdés, hogy a nyugdíjas közalkalmazott egyszerűbben menthető fel.

Aqua # 2010.01.02. 14:57

Köszönöm nandy!
Ebben az esetben csak az indokot támadhatom. BÚÉK!

Roland6 # 2010.01.02. 07:54

Továbbra is aza kérdésem, hogy megszűnik e a közalaklmazotti jogviszony a 65 év betöltésével, vagy dolgozhat demens , képzetlen vezető egészségügyben?
Ha igen, akkor fiatal képzett ápolók irány külföld!!!!
És senki se sírjon, hogy ápolóhíány van!

Lyonee # 2010.01.01. 09:47

A munkáltató és a munkavállaló közös akarata a közös megegyezés. Te hiába akarsz egyezkedni, ha a munkáltató nem akarja. Valóban marad a lemondás a közalkalmazotti jogviszonyról, aminek ideje 2 hónap, ezt le kell tölteni (köteles vagy!), de ezen időtartam egy részére, vagy annak egészére a munkáltató mentesítheti a közalkalmazottat a munkavégzés alól. Nem valószínű, hogy eltekintenek a munkavégzéstől, mert akkor a közös megegyezésbe is belementek volna.
Ne a közvetlen parancsnokoddal egyezkedj, hanem a munkáltatói jogok gyakorlójával, bár ő valószínűleg véleményt kér a közvetlen parancsnokodtól. Még egy próbát megér!
"35. § (1) Amennyiben a közalkalmazotti jogviszonyt a közalkalmazott valamely közalkalmazotti jogviszonyra vonatkozó szabály rendelkezéseinek megszegésével szünteti meg, azt úgy kell elbírálni, mintha közalkalmazotti jogviszonya elbocsátás folytán szűnt volna meg. A közalkalmazott ekkor köteles a munkáltató részére a lemondási időre járó átlagkeresetének megfelelő összeget megfizetni. Amennyiben a közalkalmazotti jogviszony megszüntetése kizárólag azért jogellenes, mert a közalkalmazott lemondási idő egy részét nem tölti le, megtérítési kötelezettsége a le nem töltött idővel arányos."
Egy havi átlagkeresetedet kell visszafizetni, ha nem dolgozod le az 1 hónapot, de ezen kívül még más károkozást is rád húzhatnak.

krisztikriszti # 2010.01.01. 09:09

Az a kérdésem, hogy közös megegyezéssel megszűnhet-e a közalkalmazotti munkaviszonyom, annak ellenére, hogy a közvetlen parancsnokom /rendőrség/ kijelentette, hogy csak felmondással mehetek el.Ki jogosult ezt eldönteni?
Köteles vagyok-e letölteni a megszabott két hónap lemondási időt, -amennyiben ez lesz a végeredmény-,ezzel a gondom az, hogy a másik munkahelyen február 01.-én kellene kezdenem a munkát, és erről december 31.-én értesítettek.

kaméleon # 2009.12.31. 15:30

Sok évvel ezelőtt, volt szerencsém megismerkedni az MNB egyik nyugdíjba vonuló jogász vezetőjével. Szuper jó ember volt. 60 éves lett, és úgy döntött, hogy tovább dolgozik, de nem marad a helyén, hogy más is érvényesülhessen, és az utódait ne feszélyezze a jelenlétével. Beállt közénk aktakukacnak az akkori PM Ell. Főigazgatóságon. A legtöbb és a mások által leginkább utált dolgot vállalta magára. Még az is megtörtént, hogy ott aludt, mert olyan későig maradt, hogy végül nem tudta, hogyan kell bezárni az irodát.
Úgy tűnik, nem az általa addig elmorzsolt 60 év tette naggyá, különben a többiek sem ragaszkodnának a pozícióikhoz körömszakadtáig (vagy az újabb pelenkáig).