Rokkantsági nyugdíj kontra rehabilitációs járadék


Dánesz # 2014.02.01. 08:28

Szép napot!

Egy kérdésem lenne hozzátok,14éve vagyok rokkant ny ebböl az utóbbi 3év rehab járadék mert még fiatal vagyok 39év .Most megyek felülvizsgálatra kiderült egy új betegségem a sok közül agyhártyadaganataim vannak 2db 2x2cm-ek a balesetem óta14éve fály a felyem folyamatosan erre az orvosaim azt mondták,mivel súlyos felysérülést szereztem a balesetkor koponya csonttörések koponyaüri vérzések,kóma 2hónap.Biztos ezektöl a próblémák miatt fály a felyem.koponya ct nem volt már 8éve mert nagyon drága,most is csak azért küldtek el mert elestem a jeges uton és bevertem a felyem.Igy derültek ki az agydaganatok.mit várhatok a felülvizsgálattol dolgozni nem igazán tudok 8 órában,max4 de nincs munkahely.Valaki esetleg hasonló betegségekkel volt felülvizsgálaton az új rendszer szerint az irjon kérem.köszi csaba

n.adrienn # 2014.01.30. 19:58

Üdv!
Édesanyám megkapta a megváltozott munkaképességet elbíráló határozatot, amely pozitív elbírálásban részesült, de nyilatkozni kell neki, hogy mikortól kéri az ellátást. Amikor beadta a kérelmet táppénzen volt, deecembertől pedig kénytelen volt 4 órában visszamenni dolgozni. Ez hogyan befolyásolja ez ellátás mértéket? A döntés pedig csak most született meg. Előre is köszönöm a választ.

WWallace # 2014.01.29. 20:01

Kerika54,

azért lényeges, mert a bíróságok rendszerint csak az egészségkárosodás mértékét mondják ki igazságügyi orvosszakértő szakvéleménye alapján. Azonban foglalkozási és szociális szakértő nem vizsgál. A rehabilitálhatóságról nekik kell nyilatkozniuk, és emiatt kérte fel a nyugdíjbiztosító a rehabilitációs szakigazgatási szervet, hogy ezt tegye meg.

A bíróság tehát csak azt mondta ki, hogy az ÖEK-d alapján továbbra is JÁRNA (tehát nem, hogy mindenképpen jár is) a rokkantsági nyugdíj 2011-től (amit aztán 2012.01.01-jétől rehabilitációs vagy rokkantsági ellátásként folyósítanának tovább). Hogy az ténylegesen jár-e, az attól függ, hogy rehabilitálható vagy-e vagy sem. Ha ugyanis rehabilitálható vagy, akkor nem lehet visszaállítani a rokkantsági nyugdíjat, mert akkor rehabilitációs járadékra lettél volna jogosult (ami meg ugye már nem állapítható meg).

Egyébként nem igen szoktak évekre visszamenőleg rehabilitálhatóságot kimondani. Úgyhogy valószínűsítem, hogy vissza fogják állítani a rokkantsági nyugdíjadat. Addig is légy türelemmel, mert helyesen jár el a nyugdíjbiztosító.

A bíróságok kötve vannak a kereseti kérelemhez. Nyilván a megszüntetés oka anno az volt, hogy az ÖEK-d már nem éri el az 50%-ot. Így a bíróság is csak ebben a kérdésben nyilatkozhat. Viszont ez nem egyenlő azzal, hogy a rokkantsági nyugdíjat vissza kellene állítani, mert ahhoz a rehabilitálhatóságot is vizsgálni kell.

Kerika54 # 2014.01.29. 11:13

Tisztelt Tanácsadók!
2011.áprili4-től megszüntették rokkantsági nyugdíjam,melyet,meg felebeztem ,majd munkaügyi bírósághoz fordultam. A per most 2013. november 22-én zárult sikeremmel "megnyertem" . Az ítélet kimondja, hogy vissza kell állítani 2011-i állapotra és meg kell semmisíteni az elutasítást. Ez idáig rendbe is lenne ,de most azon "tipródnak", és elküldték a rehab intézetbe, hogy rehabilitálható vagyok vagy nem mert a szerint döntik el, hogy vissza állítják vagy rehab járadékot adnak. Nem értem miért kérdés ez ha egyszer 2011-ben rokkantnyugdíjas voltam. Én most 59 éves vagyok újabb gerincműtétét előtt állok felháborít az egész. Válaszát köszönöm.

exrokki? # 2014.01.27. 20:23

Köszi,úgy tűnik nem is foglalkoztak vele.


Sziasztok!

Martes # 2014.01.27. 19:51

Úgy tűnik a MEOSZ úgyben semmi nem történt. Itt olvashatók az eddigi ítéletek:

http://igazsagugyiinformaciok.kormany.hu/…nak-iteletei

exrokki? # 2014.01.27. 19:00

Sziasztok!
Tud valaki valamit a MEOSZ által Strasbourgba beadott indítványról a rokkant nyugdíj ügyben hol tart????????????Vagy valami fejleményt egyéni ügyekkel kapcsolatban????

Sziasztok!


Sziasztok!

fagyongy55 # 2014.01.26. 15:40
WWallace # 2014.01.25. 23:09

A rokkantsági és a rehabilitációs ellátás esetében nincs lehetőség méltányossági emelésre. Az csak a nyugdíjakra vonatkozik.

salve68 # 2014.01.25. 12:00

Kedves terika23 !

Utólag is köszönöm szépen az eddigi válaszát az ügyemben és szeretném kérni a segítségéét és szaktudását a imént feltett " beiratkoztam a tanfolyamra" kérdéskörben.

Még egyszer hálásan köszönőm segítségét!

salve68 # 2014.01.25. 11:49

Tisztelt Szakértők és fórumozók !

Pénteken beiratkoztam az általam választott tanfolyamra heti 15 óra és nekem nagyon megfelelő lenne érdekel,ez az ápolóképzés házi gondozás -sokat tanulnék belőle el is tudnám végezni.
Befizettem a regisztrációs díjat stb.
Ezután jött a "házi feladat":I. fokú üzemorvosi szakmai alkalmassági vizsgálatra kell menni: a szakma elsajátításának megkezdését megelőző, illetőleg a képzés és az átképzés időszakában az alkalmasság véleményezése érdekében végzett orvosi vizsgálatra.
Legutóbbi I.fok üzemorvosin nem alkalmas (munkavégzés)kaptam.
Most mit tegyek?
Mondjam vissza az az iskolát? Hová nem kell a tanuláshoz I. fokú alkalmassági vizsgálat?
Nyilván adnának valahol alkalmast is talán , de ha ez bekerül-e ez egy központi adatbázisba, akkor, nem csak a rehabilitációs ellátásomat, de a hozzátartozóit is (özvegyi) elveszíthetem.

Tanácstalan vagyok , kérem segítsetek!
Nagyon szépen köszönöm!

nico56 # 2014.01.25. 09:08

sopika!
itt vannak a feltételei:
https://www.facebook.com/photo.php?…

sopika # 2014.01.25. 08:31

Rokkant ellátásom van,igényelhetek méltányossági nyugdíjemelést?Köszönöm a választ.

fatima # 2014.01.24. 16:28

Szia Ircsi!

Ellátást az kapsz? Mert Én rehab. járadékos voltam ami
3 évig adható. Ez lejárt 2013.07.31-én és azóta semmi jövedelmem nincs.
Ha végleges vagy és 2011.dec.31.-én betöltötted az 57. évet akkor Téged be sem fognak hívni. Ha gondolod beszélhetünk skype-n: mariann554
Üdv.

terika23 # 2014.01.24. 07:24

salve68

A tanfolyamért kapna valamilyen juttatást, heti 20 óránál több lenne?

A megváltozott munkaképesség címén megállapított özvegyi nyugdíjra jogosultság akkor szűnik meg, ha az özvegy már nem megváltozott munkaképességű.

A rehabilitációs pénzbeli ellátás folyósítását szüneteltetni kell arra az időtartamra, amikor az ellátott

  1. 10 keresőtevékenységet végez vagy közfoglalkoztatásban vesz részt, ha a heti munkaideje a 20 órát meghaladja, vagy
  2. keresőképtelen.

Tehát, ha Ön tanfolyamra megy akkor a törvények alapján egyik megszűnési ok sem áll fenn, tehát szerintem mehet a tanfolyamra.

tiszavirág69 # 2014.01.24. 04:22

"A 30 500-as létszámban van a Soltész által említett, rehabilitációs kártyával rendelkező 19 ezer ember is. Kisebb részük valóban új foglalkoztatott, többségük azonban régen is dolgozott, és csak azért lett "kártyabirtokos", mert a cégeknek megéri kiváltatni velük azt. Ezeket az embereket most plusz foglalkoztatottként tartja nyilván a kormány, vagyis kétszer számolja őket össze. Ez alapján jön ki, hogy többen dolgoznak, mint az előző kormány idején, pedig a valós foglalkoztatás létszámban és óraszámban is csökkent - magyarázta lapunknak Schiller-Kertész Tamás"
http://nepszava.hu/…antakkal-is/

balumaci1@gmail.com # 2014.01.23. 13:32

Sziasztok lányom pszichés okbol kifolyólag 2 csoportu rokkant soha nem dolgozott 18 éves kora óta sajnos munkaképtelen 2010 ben 4 évre kaptuk meg elméletileg véglegesitve az akkor még rokkantnyugdijat (nem értem az egész uj törvényt sajnos) most 2014 február 6 án viszem felülvizsgálatra mire számithatunk? elméletileg 2 csoportu 80 százalékos nemtudom elvehetik e esettleg levonni nem nagyon tudnak mert igyis 33 ezerforint s járadék összege a mák fogyatékosságiával együtt 50 ezer forintot kap igazábol csak érdeklödöm mire lehet számitani az ö esetébe nem titok rettegünk a felülvizsgálattol...(((

ircsi57 # 2014.01.23. 12:48

Szia Fatima!

Én végleges vagyok, de bármikor jöhet nekem is a behívóm. Én Debrecenhez 8 km-re lakom, még itt a községben nem hívtak felülvizsgálatra senkit. A barátnőmnek 2012 augusztusra volt időpontja de még nem kapott behívót.
A jogi fórumon olvastam hogy aki volt Hajdu-Biharból felülvizsgálaton, rosszul bántak velük.
Üdvözlettel.

ircsi57 # 2014.01.23. 12:47

Szia Fatima!

Én végleges vagyok, de bármikor jöhet nekem is a behívóm. Én Debrecenhez 8 km-re lakom, még itt a községben nem hívtak felülvizsgálatra senkit. A barátnőmnek 2012 augusztusra volt időpontja de még nem kapott behívót.
A jogi fórumon olvastam hogy aki volt Hajdu-Biharból felülvizsgálaton, rosszul bántak velük.
Üdvözlettel.

fatima # 2014.01.23. 11:31

Kedves Ircsi57!

Debreceni vagy? Te is most fogsz menni felülvizsgálatra?

Igen én is így hallottam. De mint írtam, nagyon kedves volt MINDENKI!! 10 órára szólt az idézés, kb 13:30-kor hívott a dr.nő. Előtte bekérték az összes leleteim, zárójelentéseket (2010-től). Mikor bementem, kérdezte a betegségeim, majd a gyógyszereket. Utána egy általános vizsgálat következet.
Átküldött egy ügyintézőhöz, aki az életkörülményeimről kérdezett. Majd egy másik irodában munkával kapcsolatos kérdésekre kellet válaszolnom. Pl. tudnék-e dolgozni, ha igen, hány órában, milyen végzettségem van?

fatima # 2014.01.23. 11:31

Kedves Ircsi57!

Debreceni vagy? Te is most fogsz menni felülvizsgálatra?

Igen én is így hallottam. De mint írtam, nagyon kedves volt MINDENKI!! 10 órára szólt az idézés, kb 13:30-kor hívott a dr.nő. Előtte bekérték az összes leleteim, zárójelentéseket (2010-től). Mikor bementem, kérdezte a betegségeim, majd a gyógyszereket. Utána egy általános vizsgálat következet.
Átküldött egy ügyintézőhöz, aki az életkörülményeimről kérdezett. Majd egy másik irodában munkával kapcsolatos kérdésekre kellet válaszolnom. Pl. tudnék-e dolgozni, ha igen, hány órában, milyen végzettségem van?

salve68 # 2014.01.23. 10:51

Tisztelt Szakértők és Fórumozók !
Az előbbi kérdésemhez kapcsolódva miszerint elveszthetem- e a özvegyi nyugdíjat és rehabilitációs ellátásomat, ha ingyenes felnőttképzésre (OKJ.-S)beiratkozom azért szeretnék mielőbbi választ, mert akkor a héten még csatlakozni tudnék a csoporthoz.
Csak a félelem megöli a lelkemet, mert dolgozni (kórházi orvosi leleteim üzemorvosi ) nem tudok.
Félek a jövőtől ,egy egyetemista tartósan beteg fiamat is kell támogatnom!
Kérem mielőbbi szakszerű segítségeteket!
Ezer köszönettel!

salve68 # 2014.01.23. 10:27

MÉG EGYETLEN FÓRUMBAN SEM KAPTAM VÁLASZT ERRE!!!
ELVEHETIK- E A REHABILITÁCIÓS ELLÁTÁSOMAT ÖZVEGYI NYUGDÍJAMAT HA BEIRATKOZOM EGY INGYENES FELNŐTTKÉPZŐ TANFOLYAMRA?

DIÁK IGAZOLVÁNY IS JÁR ,DE A TAJ SZÁMOT IS MEG KELL ADNI A JELENTKEZÉSHEZ. MINT KÜLSŐ KÖRÜLMÉNY JELENKEZET (TAJ- SZÁM ALAPJÁN) ELLÁTÓNÁL HOGY BETEG DE TANUL??AKKOR DOLGOZNI IS TUD! FELTÉTELEZHET EZ ÁLLAPOTJAVULÁST BEHÍVHATNAK ÉS MINDKÉT ELLÁTÁSOMNAK ÉS A TANULÁSNAK IS VÉGE LESHET???
1958. ÉVBEN SZÜLETTEM ÉS NEM DOLGOZOM-NEM DOLGOZHATOK 2006 ÓTA ,SOKAT KELL BEJÁRNOM A KÓRHÁZBA BETEGSÉGEM MIATT.
SÜRGŐS VÁLASZT SZERETNÉK! SOK-SOK KÖSZÖNET ÉRTE!

ircsi57 # 2014.01.23. 08:01

Kedves Fatima!
Nem tudnál egy kicsit bővebben írni,mert állítólag Debrecenben a legkegyetlenebbek az orvosok.
Üdv.

fatima # 2014.01.22. 13:48

Sziasztok!

Kedden voltam felülvizsgálaton( Debrecen). Ellentétben a sok negatív mende-mondával. Itt nagyon kedves volt a Dr.nő és a Rehabilitációs ügyintézők is.