Rokkantsági nyugdíj kontra rehabilitációs járadék


kimérai # 2010.05.21. 03:44

Intézményesen rehabilitálható ez volt a papíron a szervezeti károsodás 50%. 1990 óta volt rokkantnyugdíjas. Az számít hogy egy mozgáskorlátozott cégnél dolgozik? Vagy egyáltalán nem is dolgozhat?

hokiss # 2010.05.21. 08:01

klimérai.!
Valószínüleg beleesett a keresetkorlátozásba! Amennyiben 6 hónapot meghaladó a rokkantnyugdíj melletti minimálbér keresete ,a rokkantnyugdíjat szüneteltetik. pontosan ki kell számolni túllépte-e ezt a keretet. Erre van az ORSZI honlapján egy törvény,elég bonyolult,mert tulajdonképpen a megrokkanásnál elért kereset 2 szeresét lehet keresni,de bruttóba! Megkeresem a törvényt és bemásolom.


hokiss

hokiss # 2010.05.21. 08:12

TÁJÉKOZTATÓ
az irányadó nyugdíjkorhatárt még be nem töltött – egészségkárosodáson alapuló – saját jogú nyugellátásban részesülık
keresetkorlátozásának 2010. évi szabályairól
[(1997. évi LXXXI. törvény, 2007. évi LXXXIV. törvény]
Ellátás típusa
A folyósított ellátás összegének
50 %-os mértékő
csökkentésének feltétele
Megszüntetés feltétele Megjegyzés
Rokkantsági nyugdíj
Baleseti rokkantsági nyugdíj
(egészségkárosodás mértéke: 50-79 %,
azaz III. csoportos rokkant vagy baleseti
rokkant)

    Hat egymást követı hónap bruttó
keresetének a havi átlaga meghaladja a folyósított rokkantsági nyugdíj összegének a kétszeresét és a minimálbér összegét (2010- ben 73.500 Ft). Az EGT tagállamban, illetıleg szociálpolitikai vagy szociális biztonsági egyezménnyel érintett tagállamban végzett keresıtevékenységbıl származó keresetet, jövedelmet is figyelembe kell venni. Rehabilitációs járadék Három egymást követı hónap nettó keresetének a havi átlaga meghaladja a rokkantsági nyugdíj alapját képezı havi átlagkereset 90 %-át (ill. ennek a nyugdíjemelések mértékével növelt összegét), de legalább a minimálbér összegét (2010-ben 73.500 Ft). Hat egymást követı hónap nettó keresetének a havi átlaga meghaladja a rokkantsági nyugdíj alapját képezı havi átlagkereset 90 %-át (ill. ennek a nyugdíjemelések mértékével növelt összegét), de legalább a minimálbér összegét (2010-ben 73.500 Ft). Az EGT tagállamban, illetıleg szociálpolitikai vagy szociális biztonsági egyezménnyel érintett tagállamban végzett keresıtevékenységbıl származó keresetet, jövedelmet is figyelembe k

hokiss

hokiss # 2010.05.21. 08:19

kliméria!
Ezt a törvényt megtalálod az ONYF honlapján. De szerintem mindenképpen érdeklődj a nyugdíjfolyósítónál!


hokiss

Veci # 2010.05.21. 09:07

kimérai
Ha valakinek a keresettúllépés miatt szűnik meg a rokkantsági nyugdíj folyósítása (nem szüneteltetik, hanem megszüntetik), akkor ismételten egy újabb ORSZI eredményétől függően folyósítják vagy NEM. Hát ez elég rosszul hallatszik.
Ha alacsony volt a rokkantnyugdíja, akkor a 6 havi átlaga nem lehet több, mint a bruttó minimálbér (73.500 Ft), hokiss erre idézett.
Tényleg járj utána sürgősen, hogy miért szűnt meg a rokkantnyugdíj, mert az is lehet, hogy a két határozat kerülte egymást (a megszüntetés és a rehabilitációs járadékról). Ha mégis érvényes az utóbbi határozat, akkor sürgösen meg kell keresni a Munkaügyi Központot.
DE azért nagyon ne ijedj meg, ha nem volt keresettúllépés, akkor ahhoz, hogy rehab. járadékot folyósítsák, előbb meg kell szüntetni a rokkant nyugdíjat. Lehet, hogy ez utóbbi a tényállás.


Üdvözlettel Veci

ujpesti # 2010.05.21. 09:25

durcika!
A fellebbezést oda kell küldeni,ahonnan a határozatot kaptad.Szerintem a területileg illetékes NYUFIG-tól.
Az én olvasatomban nem kaphatsz rehab.járadékot,mert
50-79% közötti össz-szeszervezeti egészségkárosodottaknak jár.
Üdv :ujpesti

jácintka # 2010.05.21. 14:38

Veci

Az orvos jogás fórumon írták , hogy forduljak hozzád.
Ha viszaolvasol itt a 2 oldalon olvashatod az én történetemet az ORSZI vel kapcsolatbn.
Sokn vagyunk akiknek fogalma sincs hogy mit számitanak bele és mit nem százalékok kiszámításába.
Sajnos aki első és másodfokot megjárta az utolsó lehetősége a Munkaügyi biróság.
Ezzel az a baj , hogy ott is az ORSZI birál.
Tehát bezárul a kör .
Sokan nagyon sokan vannak visszaminősitve.
Ezek az emberek ellátás nélkül vagy 27.000 - ft éhenhaláshoz pont elég lmizsnát kapnk.
Mit tehetnek amikor látják , hogy kevesebb betegséggel mások 80 % fölötti rokanságot kapnak.
Mit tegyen az ki nemtud elmenni dolgozni ,de mivel eltudja magát látni így az ORSZI szerint nem rokkant.
Nincs a Munkaügyi biróság után semmi ami felülvizsgálná az ORSZI tényleg valós állapotot állapította vajon meg.
Válaszodat előre is köszönöm

ujpesti # 2010.05.21. 19:18

Jácintka!
Bocsi,hogy közbeszólok,de a munkaügyi bíróságnál nem az OOSZI ad véleményt,hanem az igazságügyi orvosszakértő.Ha régebbi hozzászólásokat olvasol,láthatod,hogy sok esetben ellentmondó véleményeket adtak,mint az OOSZI.

durcika # 2010.05.21. 20:33

ujpesti!Köszönöm a reagálásod.

További kérdéseim
Beadtam a fellebezést a onyf-hez ügyfélkapun keresztül
ott csak pár soros indoklást lehet írni.
Hogyan tovább? Orvosi papirok kellenek majd?
Más, a rendszeres szociális járadék fizetésének időtartama szolgálati időnek számít,vagy sem.
Kösz.

hokiss # 2010.05.22. 02:24

Tisztelt fórumozók! Tisztelt Veci!
A párom megkapta a munkaügyi bíróságtól a tárgyalásra az idézést júliusra! Március 1.én volt az orvosszakértői vizsgálaton.Azonban semmit nem tudunk mit,? százalékot állapított meg a szakértő. Nem lehet ezt valahol lekérdezni,megérdeklődni? Így továbbra is bizonytalanságban vagyunk,mire számíthatunk,jó lenne tudni. Köszönettel: hokiss


hokiss

Veci # 2010.05.22. 07:49

jácintka és hokiss
Ennyire nem vagyok járatos a témában, de gattaga és tyukanyo fórumozók végigjárták a lépcsőfokokat, a férjem ORSZI vizsgálata után mi nem fellebbeztünk. Ő 44 %-ot kapott, de életkora alapján átmeneti járadékra jogosult (már néhány hónapja kapja). Egyébként mi úgy gondoltuk, hogy a II. fokon nem fognak neki legalább 6 %-ot adni a rokkant nyugdíjhoz. Gondolom, ha e-mail-t írsz nekik, akkor le lehetne rövidíteni az időt a tanácsadásban, a tapasztalat átadásban.
Üdvözöllek


Üdvözlettel Veci

jácintka # 2010.05.22. 07:55

Újpesti
Sajnos nekünk más tapasztalatunk akik megjárták a MÜ bíróságot.
Nem akrom reklámozni az iwiwen az ORSZI szerint munkakerülők fórumot.
Sokan vannak akik ott leírják a tapasztalatikat a MŰ biróságon tapsztaltakat.
Én 2003 -ba voltam ,de helyzet változatlan.
Nem fogják egymás szakvéleményét megcáfolni !
Ez tény !

jácintka # 2010.05.22. 07:56

Veci.
Létszives írd le , hogy mikép juttathatnék el számukra emilt.
Köszönöm szépen

tyukanyó55 # 2010.05.22. 08:30

Kedves Fórumozók!
Olvasom a hozzászólásokat folyamatosan, és közbe kell szólnom ismét.

  • A munkaügyi bíróság által kirendelt igazságügyi orvosszakértő igen is felülbírálhatja, és esetenként felül is bírálja az ORSZI. I. - II. fokú felülvizsgálati eredményeit.

Példa vagyok rá én konkrétan, mert az én esetemben teljesen felülbírálta a két felülvizsgálatot, és a bíróság a javamra döntött jogerősen.
Tehát hatályon kívülre helyezte a vizsgálatokat, és visszamenőlegesen visszaállították a rokkant nyugdíjamat. Erről megkaptam a jogerős bírósági végzést, de a nyugdíjbiztosítótól még nem kaptam azóta sem semmi iratot! Erre várom jelenleg is!

  • Az igazságügyi orvosszakértői véleményt nem lehet megsürgetni, - szerintem nem is ajánlott -, azt levélben meg fogod kapni a bíróságtól a második tárgyalási nap előtt legalább 2-3 héttel.

Azért, hogy legyen idő véleményezni - egyet értesz-e az orvosszakértő döntésével, vagy sem!
Ott még lehet ellentmondást bejelenteni 15 napon belül , ha számodra nem elfogadható, de akkor már nem hiszem, hogy a bíróság kedvező eredményt hozna számodra.
Nekem teljesen jó véleményezést adott a szakértő, és a bíróság ezért döntött a javamra !
-

Továbbra is bárkinek állok rendelkezésére a tapasztalatokkal, amiket én szereztem az eljárások folyamán.
Nyugodtan írhattok !!

Mindenkinek sikeres ügyintézést kívánok, és jó egészséget !

Amint megjön a nyugdíjbiztosító értesítése, beszámolok róla !!

Üdvözlök minden fórumozót !

jácintka # 2010.05.22. 14:33

Tukanyó55 .
Akkor te ritka kivételek egyike vagy.
Sajnos jó párunknak nem ez tapasztalata ami neked!

morildiko # 2010.05.22. 16:10

Sziasztok!

Április 12.-én voltam orvosszakértői vizsgálaton, amit a nyugdíjfolyósító kért. Azóta semmilyen választ nem kaptam. Egy hete felhívtam a NYUFIG-ot, ahol a hölgy azt mondta, még nem kapták meg az anyagomat a bizottságtól. Sürgősre kérik, de valószínűsítik, hogy oka van annak, hogy nem küldték még át. Mit tegyek? Hívjam újra őket?
Az ellátást folyamatosan kapom, de ha visszaminősítenek, vissza kell-e utalnom, és ha igen, mikortól nem vagyok jogosult az ellátásra?

Terike # 2010.05.22. 20:07

Sziasztok, ismét itt vagyok!

Tegnap, azaz pénteken megvolt az első tárgyalásom.
Akit érdekel leírom, kb. 3o -4o percig tartott.
Bekérték az állapot leírást, és az orvosi papírok fénymásolatait tőlem.
Egy nagyon kedves, udvarias bírónő volt, és egy fiatal hölgy vagy a TB-től vagy az ORSZI-tól nem tudom, mert egész idő alatt csendben hallgatott.
A bírónő megkérdezte hogy fenntartom-e a keresetemet miszerint kérem hogy állítsák vissza a rokkant nyugdíjamat. Mondtam hogy igen , és szeretném megindokolni azt is hogy miért.
Elmondtam amit írásban is vittem. Azt kérdezte hogy a rokkant nyugdíj alatt dolgoztam-e valahol. Mondtam hogy nem , nem tudtam. Azt kérdezte van -e hobbym, mivel kötöm le magam otthon. Mondtam, hogy szeretek varrni, hímezni, zsinórozni. Azt kérdezte és azt nem tudná értékesíteni? Mondtam hogy nem, mert nem olyan minőségüek hogy eladhatók legyenek,továbbá nem tudnám határidőre készíteni mivel nagyon fájnak a kezeim, újjaim és az egész testem.
Nem tudta kitűzni a második tárgyalást mert nem tudja hogy az orvosszakértő mikor fogja elvégezni a vizsgálatot. Tehát még pár hónapba bele tellik.
Én kértem hogy sürgessék meg, mert már lassan egy éve nincs ellátásom, továbbá június 17-én ismét megyek a kórházba 3 hétre, de nem tudott ígéretet tenni hogy mikor lesz ennek vége.
Azon a napon amikor nekem volt a tárgyalás, 6 db volt ugyan ilyen rokkantsági per.
Előttem aki volt, ügyvéddel érkezett. Én egyedül ügyvéd nélkül magamat vittem.
Utánnam egy ügyvédnő jött, aki valakit képviselt.
De hiába is vittem volna ügyvédet, mert a bírónő engem kérdezett, tőlem várta a választ. Tehát az ügyvéd csak annyi, hogy jelen volt. Ezért döntöttem úgy, hogy nem kell nekem az ügyvéd erős leszek, és egyedül is megvédem magamat, hisz nem bűnt követtem el, csak az igazamért mentem.
De képzeljétek el, maga a tárgyalási helyiség az első emeleten volt, ahol nincs lift. Én mire felértem a halál vize is kivert. Ekkora hülyeséget,hogy a rokkantakat az emeletre viszik ahol nincs lift.
De arra van pénz, hogy a bejárati ajtón ahogy bemegy az ember azonnal át kell menni egy motozó gépen, különben nem mehetsz be.
Amennyire féltem ettől az egésztől annyira jó, barátságos, illedelmes fogadásban volt részem, és végre valaki emberszámba is vett!
Nem tudom mi lesz a per vége, csak bízakodni tudok, hogy ha van igazság a földön, akkor a szerencse most az egyszer mellém áll.

Terike # 2010.05.22. 20:22

Még egy utolsó pár mondat az előbbiekhez:
Amit tyúkanyó leírt a bíróságon történtekről az mind igaz.
Annyi talán a változás, hogy van olyan bíró aki bekéri az orvosi papírokat is mint pld. nálam az állapotrosszabbodásit, de az állapotleírást, a betegségek felsorolását, azt hogy melyek azok a bajok amelyek akadályoznak a mindennapi életvitelben független attól, hogy szóban is elmondod, jó ha írásban is benyújtod a bírónak.
A százalék megállapítást én is szeretném tudni hogy hogyan megy, ha valaki tudja kérem írja le itt a fórumon.
Egy a biztos. Egyre több elkeseredett ember fog a bírósághoz fordulni, és egyre kevesebb a remény arra, hogy visszakapjuk a nyugdíjat.

Veci # 2010.05.23. 09:38

jácintka
Akinek e-mail cím meg van adva, annál rákattintasz e-mail jelre és ott írhatsz.


Üdvözlettel Veci

jácintka # 2010.05.23. 12:28

Köszönöm !

jácintka # 2010.05.23. 12:35

Terike!
jancsika56 -nak erről szóló írását elolvashatod 2 oldalon.
Igaz én nemt udok belöle kihámozni semmit.
Ehhez olyan valaki kell aki tudja , hogy hogyan is kell és mit néz.
Én mint laikus nem tudom kiszámolni.
Hátha neked sikerül.

vivien77 # 2010.05.24. 09:55

szia Tyúkanyó!

olvastam ahozzászólásod. Sajnos hasonló helyzetben vagyok mint te, és lenne egy-két gyakorlati kérdésem hozzád.
Elsőzör is a Munkaügyi Bíróságon az igazságügyi orvosszakértő kirendelését külön kell indítványozni, vagy azt a bíróság rendeli ki autómatikusan?
Amennyiben az igazságügyi orvosszakértő döntése kedvezőtlen, a szakértői díjat meg kell e fizetnie a felperesnek?
Ha valakinek a rokkantnyugdíj folyósításhoz szükséges egészségkárosodáshoz "csak " 6 % szükséges, annak vajon nagyobb-e az esélye a kedvező döntésre, mint akit az első és másodfok jelentősebb mértékben minősített vissza?
előre is köszönösm válaszod...nagyon sokat segítenél vele

tyukanyó55 # 2010.05.24. 10:28

Vivien77 - nek válasz !

  • A munkaügyi bíróságon hivatalból rendelik ki az igazságügyi orvosszakértői vizsgálatot, ha a keresetet továbbra is fenntartod.
  • Az ottani szakértői véleményezésért nem kell fizetni egy fillért sem, akkor sem, ha netalán nem kapod meg a szükséges %.ot.
  • Hát erre a %-os számításokra nem tudok neked mit mondani, mert nekem az I. fokon 40-et, a II. fokon 45-ö5 adtak, a bíróságon mégis nyertem, mert az orvosszakértő hatályon helyezte mindkét vizsgálati eredményt, azzal indokolva, hogy a bizottságok nem vették figyelembe az orvosi eredményeimet, leleteimet, és az addigi állapotrosszabbodásomat.
  • Nem hiszem, hogy van két orvos, aki egyöntetű - egybehangzó véleményezést írna a betegek állapotáról !

Véleményem szerint itt csak az a cél, hogy minél több embert kitúrjanak a rokkant nyugdíjazottak köréből, hogy minél kevesebb embernek kelljen fizetni.
Itt abszolút nem számít a tényleges orvosi- fizikai állapot, ezek a történeket az orvosoknak csak a pénzt jelentik!
Meg merem kockáztatni a magánvéleményemet, hogy "prémiumot" kapnak a bizottságokon az orvosok, hogy minél több embert minősítsenek vissza!
Mert ha ez nem így lenne, akkor emberségesebben foglalkoznának a betegekkel, nem ilyen felületes, semmitmondó vizsgálatokat csinálnának, és ennyire eltérő orvosi véleményeket adnának ki a bizottsági orvosok !!
Tehát a szükséges százalékokat sem tudják egyértelműen alkalmazni, vagy talán nem is akarják, annyira bonyolulttá tették a számítási lehetőséget !
Hát merem remélni azonban, hogy sokan szembeszállnak a bizottságok döntésével, és egyre többen érnek el kedvezőbb döntést, úgy mint én is !

Persze ehhez őrült nagy kitartás kell és főleg bírni kell idegekkel ezt a harcot, és a nélkülözést, amit az elhúzódó per miatt végig kell szenvedni.
/Én már majd egy éve csinálom, és még nem értem a végére !/
Kívánok erőt egészséget- kitartást mindenkinek.

durcika # 2010.05.24. 11:33

Üdv.mindenkinek!

Kérdésem: a redszeres szociális járadék fizetésének
időtartama szolgálati időnek számít-e vagy sem.
Köszönöm

hokiss # 2010.05.25. 03:11

Úgy hallottam az ORSZI megszünik,legalábbis a rehabilitáció kikerül ebböl a méltánytalan rendszerből! A mostani orvosok pedig le lesznek cserélve! Fidesz honlap:Rokkantnyugdíj helyet munkanélküliség?


hokiss