the big cat írta - 2003.07.9 9:09
„Semmi különös. A végrendeletben csak az szállhat át, ami a néni tulajdonában van a halálakor. Ha a lakás már nincs a tulajdonában, akkor az nem fog átszállni.
A végrendelkezés önmagában nem keletkezet jogviszonyt, így igényt sem a végrendelettel érintett vagyonra, azt a halál beállta keletkezteti, és csak az akkor meglévő vagyon tekintetében. (Hogy más példát mondjak, ha a néni eladta volna és a pénzt elkölti, vagy mondjuk elárverezték volna a feje fölül, akkor kin keresné a reménybeli örökös a házat?)
Viszont az ajándék, ha tényleg ajándékozás volt, akkor a köteles rész alapjába bele fog számítani. Kötelesrész a néni gyermekeit illeti meg. De ha a szerződés visszterhes volt, tehát például a tartás fejében kaptad a lakást, akkor nem képezi köteles rész alapját. A végrendeletben azonban az örökhagyó még az iylen ajándékról is rendelkezhet úgy, hogy azt nem kell a kötelesrész alapjába beszámítani.
Javaslom, hogy nézd át az ajándékozási okiratot, és konzultálj ez ügyben az ügyvéddel aki készítetette. lehet módosítást hozzáfűzni, hogy az kikerüljön a köteles rész alapjából is.”
Nagyon köszönöm a választ. Megnyugtatóan hangzik. Egyébként a néninek nincs gyermeke, csak a testvérének vannak gyemekei. Mégegyszer köszi.
Juhász Erzsébet