Jogi oktatás itthon és külföldön (gyakorlat vagy elmélet?)


Law1 # 2005.09.13. 07:41

Érdekes, hogy egyesek úgy gondolják, hogy az 5 év arra van, hogy felesleges dolgokat bemagoltatunk a diákokkal, amit legkésőbb a vizsgát követő 1-2 hónapban nagyrészt úgy is elfelejtenek. Érdekes az is, hogy egyesek a 3 éves szakmai gyakorlatot kvázi az egyetem gyakorlatias meghosszabbításának tekintik. Elég szomorú, hogy egyesek azt hiszik, hogy a 3 éves ügyvédjelölti időszak arra van, hogy azt pótoljuk, amit az egyetem elmulasztott megtanítani. Az meg sem fordul a fejetekben, hogy itt nem csak egy dolgozat, vizsga a tét, hanem itt kőkemény pénzekről van szó. Úgy gondolom, hogy az ügyfél jogosan várhatja el, hogy ha már kifizet horribilis óradíjakat egy ügyvédi irodának, akkor ne azzal menjen el egy csomó idő, hogy az ügyvédnek alapvető dolgokat kell a jelölt szájába rágni. Itt olyan alapvető gyakorlati dolgokról beszélek, melyeket nyugati egyetemeken megtanítatnak a joghallgatókkal. Sokan panaszkodnak, hogy kijönnek az egyetemről és minimálbérért találnak állást, miközben más országban jóval többet keresnek a jelöltek. Mire fel kapna mondjuk egy nettó százezres fizetést? Minimum az első egy-másfél év azzal telik, hogy az ügyvéd tanítja a jelöltet, addig sok pénzt nem hoz a konyhára.

Tehát én úgy gondolom, hogy sokkal inkább törekedni kellene a gyakorlatiasabb oktatásra, mert így sokkal hamarabb lehet hatékony munkát végezni. A hatékony munka pedig mindenki érdeke: az ügyfélé, az ügyvéddé és a jelölté egyaránt.

HE0222 # 2005.09.13. 20:02

Law, Te hogy tennéd gyakorlatiasabbá az 5 éves oktatást? Hogy oldanád meg, hogy 5 év alatt teszem azt polgári jogból a 6 félévnyi elmélet mellett megtanítsd úgy a gyakorlatot, hogy mire kikerül a jogász az egyetemről, rögtön annyit tudjon, mint egy ügyvéd? Írd le légyszi konkrétan, mert eddig csak elvekről volt szó.

Law1 # 2005.09.14. 07:35

Mivel 1-2 egyetemi évemet német és osztrák egyetemeken töltöttem saját tapasztalatból tudom, hogy lehet gyakorlatiasabbá tenni az oktatást. Egyrészt azzal, hogy nem kellene az előadóknak szóról szóra felolvasni a tankönyvet (mint ahogy ez elég sűrűn előfordul Magyarországon), hanem a tankönyvben és a jogszabályban megfogalmazottakat jogesetmegoldással kellene a diákoknak levezetni, hogy lássák, hogy milyen helyzetekben hogyan kell alkalmazni az elméletet. Németországban és Ausztriában a vizsgák – legyen az polgári jog, bünti vagy bármi – nem arról szólnak, hogy egyrészt bemagolt elméletet kérdeznek vissza, másrészt porig alázzák a fél évfolyamot, hanem jogeseteket kell megoldani. Ráadásul még Ptk-t, Btk-t is be lehet vinni vizsgára, hisz aki tanult, aki érti az összefüggéseket az tudja, hogy mit hol kell keresni. Ezzel a módszerrel azt érik el, hogy a joghallgatók megtanulják rendszerben látni az anyagot, megtanulják logikusan és szisztematikusan levezetni az eseteket, ez Magyarországon a végzősök 99%-ánál sajnos nem adott. Nyilván a kinti végzősöknek, pályakezdőknek is sok újat lehet mutatni, de sokkal könnyebb ügyvédként velük együttdolgozni, hisz nagyon erős alapokkal rendelkeznek. Képesek úgy megközelíteni egy problémát, amire itt Magyarországon egy ügyvédjelölt jobbik esetben másfél-két év múlva képes, mert csak addigra alakul ki benne az, hogy szisztematikusan lássa át a dolgokat. Véleményem szerint ezzel az oktatási módszerrel a kinti pályakezdők legalább két év előnnyel startolnak. Ezzel a véleménnyel nem vagyok egyedül. Nagyon sokat dolgozunk együtt külföldi, zömében német és osztrák irodákkal együtt. Más ügyvédkollegám is megállapította, hogy félelmetes, hogy a kinti frissen végzett jogászok mennyire professzionálisabbak, mint az itthoni pályakezdők. Sokkal komplexebb a gondolkodásuk, gyorsabban felismerik a problémákat. Végezetül ez mind ahhoz vezet, hogy sokkal hatékonyabban együtt lehet velük dolgozni, mint egy magyar ügyvédjelölttel, aki néhány hónapos vagy akár több mint egy éves szakmai tapasztalattal rendelkezik. Ez megint csak jobb az elvégzendő munka szempontjából, jobb az ügyvédnek és jobb az ügyfélnek.

rite csillaggal (törölt felhasználó) # 2005.09.14. 08:13

jól összefoglaltad LAW 1
egyébként a rendszerbeli gondolkodás adottság ami eleve jellemzi a németeket

andzsinszan # 2005.09.15. 08:48

Law1, ez kb. 50 év múlva jön el, ha eljön...no comment.

praetor01 # 2005.09.15. 08:48

Abszolut igazad van Law1!!!!

praetor01 # 2005.09.15. 08:49

Mért kell erre 50 évet várni? Ej ráérünk arra még????

andzsinszan # 2005.09.18. 18:59

Mert az egész oktatási systema egy nagy mammut. Mire megmozdítod eltelik 10 év:((((

Blizini # 2005.09.18. 19:11

De vesz ígénybe 10 évet megmozdítani a mammutot?
Polgárjog szemináriumvezető az első gyakorlaton azt mondta, hogy nem fogja elismételni az előadáson hangzottakat, mert felesleges... Hanem csak jogesetek lesznek, a csoport egyik fele az alperes, másik rész a felperes és ő lesz a bíró. (egyébként gyakorló ügyvéd)
Nekem nagyon tetszik ez, a többi szemináriumi tanár az elméletet ismétli majd gyakokon, de arra nem szívesen járnék be...


Hey-Hey! :)