Azért nem olyan széles a jogtanácsosok mozgástere, a jogtanácsos jogi tevékenység ellátására magánszemélytől megbízást nem fogadhat el, továbbá büntető eljárásban védőként nem járhat el.
Két jogszabályi kiskapu van, azonban mind a kettőhöz szükséges a munkáltató(k) hozzájárulása, akik azért alapesetben ebbe nem nagyon szoktak beleegyezni.
(Természetesen olyanról is hallani városi legendákban, hogy a jogtanácsos "felesben" elkészíti az adás-vételi szerződést, az ügyvéd meg csak "pecsétel", de ez nem jogszerű egyik fél részéről sem, így hagyjuk...)
Egyrészről elvileg a jogtanácsos annyi munkaszerződést köt amennyit akar, láttam már olyan kollégát, akinek 13 cég volt beírva a jt. igazolványába, amelyeket munkaviszony alapján képviselt.
A Vhr. megengedi azt is, hogy gazdálkodó szervezet, az állami költségvetési szerv, a társadalmi szervezet és az egyesület a különleges szakismeretet igénylő ügyben eseti megbízást adhat más szerv jogtanácsosának, továbbá a jogtanácsos a szakszervezet és a szövetkezeti jogsegélyszolgálat megbízása alapján közreműködhet a jogsegélyszolgálat ellátásában.
És hogy a kérdésedre válaszoljak: a jogtanácsosoknak nincs felelősségbiztosítása, tevékenységéért harmadik személyek felé a munkáltató(megbízó) felel, munkáltatója felé pedig a jogtanácsosnak az Mt. szerinti munkajogi és kárfelelőssége áll fenn.