szakvizsga - "C" rész (alk, közig, TB, EU...)


sann # 2013.08.13. 13:16

Én úgy láttam, h főként a bérpótlék és a távolléti díj számítása változott (ez érinti a szabadság alatti bér számítását) az Mt.-ben.

Anzsus # 2013.08.12. 07:45

Azt tudom, hogy januári, de valami a munkajogban is változott most augusztustól nem? Megint kevertek valamit a szabadsággal és még valamivel, megint meg kell nézni.

hardanger # 2013.08.09. 10:21

Sziasztok!

Kedvezményes áron megvenném az alábbi két könyvet:

Trócsányi László - Schanda Balázs: Bevezetés az Alkotmányjogba 2010

Halmai Gábor - Tóth Gábor Attila: Emberi jogok

Ha valakinek meglenne, nem nagyon összefirkálva, aláhúzogatva, az kérem jelentkezzen!

dini4 # 2013.08.08. 13:35

Az Ates jegyzet 2013. januári.

Anzsus # 2013.08.08. 13:33

Sziasztok,
én is érdeklődnék, hogy van-e valami változás az Ates jegyzet óta, mert én nem foglalkozom ezekkel a részekkel és jó lenne,ha csak azt kellene megtanulni!

rockmachine # 2013.08.08. 07:33

Sziasztok!
Munkajogból tud valaki könyvet ajánlani, amiből érdemes lenne tanulni? Másik kérdésem: ATES jegyzet mennyire hatályos?

zoolee80 # 2013.07.30. 14:26

sziasztok!

Az alábbi könyveim eladók!

Dr. Csink Lóránt - Alkotmányjog

Dr. Jeney Petra - Európai közösségi jog

A könyvek jó állapotúak,egyes részei alá vannak húzva.
Ár megegyezés szerint.

Leevi # 2013.07.24. 10:03

Ha feltétlenül ötöst szeretnél, és még ráadásul azt is, hogy hátbaveregessenek akkor tanuld meg. Egyébként meg egyáltalán nem kell tudni.

vikesz # 2013.07.15. 11:30

közérdekű információ:

szakvizsga.vegyes@gmail.com
vegyes2013

jogiszaki@freemail.hu
vizsga3

:)

Giovanni200 # 2013.07.11. 16:49

Sziasztok!

El tudnátok nekem is küldeni az Ates-féle jegyzetet a jani687@citromail.hu címre?

Előre is köszönöm!

vinzsu # 2013.07.09. 13:04

Tudom, hogy ismeretlenül nem illik ilyet kérni, de esetleg valaki nekem is átküldené az Ates jegyzetet?
A címem:zsuk@digitalcustom.com
Előre is köszönöm a segítségeteket.

HLivi # 2013.07.08. 11:05

Sziasztok kedves fórumozók!

Én is szeretném a segítségeteket kérni, az Ates-féle jegyzetre lenne szükségem.
El tudná esetleg küldeni valaki erre az email-címre?

hegykozilivia@gmail.com

Előre is köszönöm!

Lívi

Beki09 # 2013.07.07. 17:55

Sziasztok!

Új vagyok a fórumon, ősszel megyek a C részből szakvizsgázni.
Elküldené nekem is valaki az Ates féle jegyzetet?

A címem: chipy01@freemail.hu

Előre is köszönöm!

Andi

szakvizsgázó1217 # 2013.07.06. 08:40

Sziasztok!

Eladók a következő könyvek:

Dr. Csink Lóránt: Alkotmányjog

Mohay-Szalayné: Az Európai Unió joga

Mindegyik érintetlen, nem azért, mert nem hasznosak, hanem mert kijegyzeteltem őket, ezért nincsen benne aláhúzás.

Ár megegyezés szerint e-mailben.

zsordi # 2013.07.05. 13:44

Tisztelt fórumozók!

A híres-neves Ates féle jegyzetet szeretném kérni tőletek, a következő e-mail címre:

zsordi@freemail.hu

Ezer köszönet!

Kisskalmanka # 2013.07.05. 10:01

Sziasztok!
Szeretnék segítséget kérni olyan szakvizsgázótól,aki munka-, tb-ből szeretne írásbelizni. Tudna esetleg iratmintákat küldeni számomra, vagy valami infót, hogy hol szerezhetőek be?Köszi

Izabella123 # 2013.07.03. 13:18

Sziasztok!

Múlt héten vizsgáztam, íme a kérdek:
Az írásbelin egy jogeset volt:
Rt. vezérigazgatójának 1 hónap felmondási idővel a munkáltató felmond, mivel a vezérig. a munkáltató tevékenységi körébe tartozó jogügyletet kötött, és ezzel több milliós kárt okozott. A mtató kérte, hogy engedje át az ügyletet.
A vezér elismerte, hogy megkötötte az ügyletet, de azt nem, hogy ezzel kárt okozott volna. Vitatta a felmondás jogszerűségét, mert éppen betegszabadságon volt, amikor közölték vele a felmondást + a kollektív szerződés szerint 6 hónap felmondási idő járt volna.
Nekem, mint munkaügyi előadónak felvilágosítást kellett adnom az Igazgatótanácsnak.

Mivel nem volt időpont a jogesetben, én friss dátumot írtam, hogy az új Mt-re lehessen hivatkozni.
Jogszerű volt a felmondás, mert a vezető állású mv-nál a betegszabadság alatt is lehet közölni a felmondást; nem vonatkozik rá a koll. szerz. Az új Mt. szerint nem kérhetik, hogy engedje át az ügyletet, hanem kártérítést kérhet a mtató.

Szóbelizni a Kúrián voltam, nagyon kedvesek voltak a cenzorok, csak jót mondhatok róluk.
Munkajog: kollektív szerződés, távolléti díj kiszámítása, mikor jár végkielégítés
TB: táppénz alóli kivételek (amikor minden feltétel fennáll, de mégsem jár); milyen esetei vannak, amikor nem keresőképtelenség miatt van táppénzen a biztosított
Alkotmányjogból nem volt kérdés.
Közig: ha a képviselő-testület önk-i hatósági ügyben dönt, milyen jogorvoslat van; ha a képviselő-testület határozatot hoz, ill. rendeletet alkot, jogsértés esetén mit tehet a Kormányhivatal?
EU jog: Régiók Biz., Gazdasági és Szoc. Biz.; kötelezettségszegési eljárás informális eljárás része; jogforrások; Parlament ellenőrzési jogköre (Bizottságot hogyan ellenőrzi, végső soron bizalmatlansági indítvány).

Aki túl van rajta, nagyon kellemes nyarat kívánok, aki ősszel megy vizsgázni, annak kitartást és jó felkészülést!

Hermelin2 # 2013.07.02. 12:19

sziasztok

Leírom én is tapasztalataiamat az utókornak, szerencsére pénteken meglett a vizsgám :).

Munkajog írásbeli feladat:

X a Delírium Italboltban dolgozik eladóként, 90 000 FT a munkabére (így, nem részletezve, hogy nettó vagy bruttó vagy milyen munkaidőben), a munkaszerződése szerint a munkabért a hónap 10-ig fizeti meg a munkáltató.
Május 6-án kéri a munkáltatót, hogy a következő nap kezdődő szabadsága előtt fizesse ki a munkabérét. Munkáltató nem akarja, de végül ad 60 000 FT kp-t és azt mondja, hogy a maradék 30 000 Ft értékben vigyen el a boltból piát meg cigit. Végül a pénzt elfogadja, a piát/cigit nem, írásos elszámolást nem kap.
Május 25-én jön vissza a szabiról, akkor kéri a maradék munkabér kifizetését, amit munkáltató elutasít, arra hivatkozva, hogy azt már természetben megfizette.
X bírósághoz fordul, nem írja a jogeset, hogy mit kér, írjon ítéletet!

Megoldás: Mt. 158 (1) és 154 (2) alapján nem lehet természetben munkabért fizetni, 159. (4) alapján a szabadság megkezdése előtti munkanap ki kell fizetni a szabadság idejére eső bérfizetési napon esedékes bért, ezért a 30. 000 Ft+kamatot és a szabadság idejére esedékes bért+kamatot ítéltem meg neki, meg köteleztem a munkáltatót, hogy adjon elszámolást az áprilisi bérről.
Értékelés: 4-est kaptam, tartalmi megjegyzése nem volt a vizsgáztatónak, csak az, hogy láttam-e már ítélet, mert az szerintem nem így néz ki (szerintem meg nem kézzel van írva :)) - szerinte hiányzott róla az ügyszám, a tanulság az lehet, hogy a formai kellékelet is meg kell próbálni reprodukálni, pl. nagyobb betűkkel írni, hogy ítélet. E mellett még azt jegyezte meg, hogy rondán írok és hogy ez egy egyszerű jogeset (valóban az, bár nekem a 90.000 Ft kicsit bekavart, mert kevesebb, mint a minimálbér, így kitaláltam, hogy X részmunkaidőben dolgozik, de erre szóban nem kellett kitérni).

koga71 # 2013.06.28. 11:35

Valaki ismeri ATES elérhetőségét? Szeretném neki is meg a kiegészítőnek is megköszönni a segítségét, hiszen a "C"-t erre alapoztam

Gyheni # 2013.06.28. 10:47

Ami eszembe jut, érintőlegesen:

munkajog: munkaszerződés keletkezése, elemei, munkáltatói jogkör gyakorlója, mit jelent a munkáltatói jogkör maga, utasítási jog, kettő közti különbség, Tb-ből volt több kis kérdés, kormánytisztviselői jogviszony hogy keletkezik, milyen egyéb munkavégzési formák vannak amit nem az Mt. szabályoz, mi határolja el.elvülés, alap, kivételek, szakaszos.

Alkjog: eutanázia (mi van ha cselekvőképtelen, korlátozottan csel.képes és cselekvőképes), parlamenti szavazás folyamata, Ab utólagos normakontroll- alkotmányjogi panasz jogeseten keresztül, közig: közig eljárás részei, aztán bele-bele kérdezgetett az egész Ket-be, eljárás megszüntetése, végrehajtás, önkormányzati közös hivatal, mi különbözteti meg a volt körjegyzőségtől, járási hivatal-jegyő feladatai, különbségek.

Eu: hát ez elég furcsa volt, mindent elmondtam szó szerint, de mindig még várt vmi pluszt, EU bíróság feladatai, nemcsak az eljárástípusokra volt kíváncsi, hanem hogy jogegységesítő szerepet is betölt (én ezt nem olvastam sehol), nemzetközi jog- EU jog különbség, nem annyi kell mint ami a jegyzetbe és a könyvben van, hanem a kikényszeríthetőségre volt kíváncsi, nemzetközi bíróságokat soroljam fel meg ilyenek, közvetlen hatály, szintén várt volna még pluszt azon kívül hogy mit jelent, és elmondtam a vertikális-horizontális+ közvetett hatályt és a jogeseteket, de vmit még hiányolt, nem tudom mit. de amúgy nagyon rendes volt a bizottság, kellett tudni az anyagot, de a jegyekkel kompenzálták a rengeteg kérdést, és nem a buktatás volt a cél.

Sok sikert a többieknek! én a jegyzeteimet kolléganőmre ruházom, de Ates jegyzetet akinek kell tudom küldeni, mondjuk én rengeteg mindent hozzáolvastam és jól is jött a vizsgán.

szakvizsgázó1217 # 2013.06.27. 17:43

Sziasztok!

Eladók a következő könyvek:

Dr. Csink Lóránt: Alkotmányjog

Mohay-Szalayné: Az Európai Unió joga

Dr. Dudás-Dr. Horváth: A régi és az új Munka örvénykönyve összehasonlítása

Mindegyik érintetlen, nem azért, mert nem hasznosak, hanem mert kijegyzeteltem őket, ezért nincsen benne aláhúzás.

Ár megegyezés szerint e-mailben.

Gyheni # 2013.06.27. 15:58

elég nyomasztó volt, de tényleg. a felkészülés a leggázabb meg a vizsga előtti várakozás. neked is óriási gratula!!! :)

megírom majd a kérdéseim a többieknek, aki tudja élvezze a nyarat, aki tanulni kezd, kitartás, nincs lehetetlen!!

szakvizsgázó1217 # 2013.06.27. 15:37

Gratulálok Heni! Nagyon ügyes vagy! Végre nem kell ilyen nyomasztó teherrel élni! :)

Gyheni # 2013.06.27. 14:00

Sziasztok, végeztem!!!! 3 db 5össel, el sem hiszem.
Kiszely Katalinos bizottságban voltam, nagyon rendesek voltak, szavam nem lehet. én nem adtam volna magamnak ilyen jó jegyeket.

puszi nektek, akinek kell jegyzet mailben tudok küldeni, most már jobban ráérek

Elfaba # 2013.06.27. 13:47

Sziasztok!

Ma vizsgáztam.:) 5, 5, 5, és az írásbelim is 5 lett. Köszi mindenkitől a sok segítséget. Nagyon boldog vagyok!
Puszi