szakvizsga - "C" rész (alk, közig, TB, EU...)


Missosa # 2011.04.22. 13:05

Sziasztok!

Utsó vizsgámra készülök, nagyon kevés idővel, május közepén megyek (bár mindegyikre ez volt igaz, hiszen januárban mentem az elsőre, márciusban a másodikra), de most ahogy átnéztem az alkotmány + Eu tételsort rájöttem, hogy itt nem fogok pusztán törvényekből átmenni, viszont könyvek már nem kaphatók a boltokban, mert a régi elfogyott, az új kiadás még nem jött ki. Ergo kérdés: van-e valakinek eladó (elsősorban) Dialóg-os könyve alk-közig, és Eu (bár abból nem tudom létezik-e olyan, ami legalább nagyjából lefedi a jelenlegi tételsort). Kidolgozott tételek is érdekelnének, ha hatályosak.

Akinek van lécci jelentkezzen itt, vagy emailben.

Köszönöm!

dr. Katus # 2011.04.22. 14:07

Missosa!

Az Alkotmányjog-Közigazgatási jog szakvizsga segédkönyv I-II. legújabb kötetei már rendelhetők a Dialóg Campus Kiadónál!

http://www.dialogcampus.hu/

Üdv: Kata

Missosa # 2011.04.24. 10:57

Szia, Katus!

Igen, közben én is rájöttem (már meg is rendeltem), csak épp előző nap voltam bent a Károlyi utcai üzletükben és vagy félreértettük egymást az eladóval vagy nem tudom mi történt, de akkor azt mondták, még kb. 2 hét múlva jön ki... És EU jogból valaki tud valamit ajánlani? Várnék tippeket, hogy aki mostanság vizsgázott, vagy most fog, honnan, miből tanultok?

Köszi

igamed # 2011.04.25. 14:28

Sziasztok!

EU-ból a 30. tételnél akadtam el, jogforrásai hierarchia.. tud vki segíteni?
Előre is köszönöm.

Missosa # 2011.04.25. 20:37

Szia, Igamed!

Sajnos segíteni nem tudok, de te tudnál nekem :-) , hadd kérdezem meg, hogy te miből tanulod az EU jogot? Nem találok hozzá anyagot, könyvet sem stb és nagyon szorít az idő. Egyébként te mikor mész vizsgázni? Lécci írd meg, honnan szereztél anyagot! Kösz, előre is!

fdori # 2011.04.26. 07:20

Eu-hoz szerintem nagyon jó a 70 oldalas kidolgozott tétel, bár nem minden van meg benne sajnos:(; de ami egyezik a mostani tételsorral az jó.
Illetve a www.nemzetkozijog.hu-n nagyon sok előadás anyag található (ELTE-s előadók anyagai); érthető, tömör, a kettő együtt jól használható.

Dorka0629 # 2011.04.26. 08:44

Sziasztok!Én júniusra jelentkeztem a vegyesből vizsgára. Nekem sokan ajánlották Eu-ból a Blutman-féle könyvet, ebben elég sok minden benne van, én tervezem megvenni, csak elég húzós. Esetleg tud valaki valamit írni róla, tényleg érdemes megvenni? Köszi előre is!

kondidori # 2011.04.26. 08:59

A Blutman könyv a leghatályosabb, jó is, csak rohadt részletes és nagyon hosszú. Szerintem kicsit el lehet vele veszni a részletekben, de nekem mondjuk a Novissimás Jeney-féle eu könyvvel is ez volt a gondom.

Dorka0629 # 2011.04.26. 09:30

köszi kondidori, akkor mondjuk egy rövidített jegyzet mellé, ha valami esetleg nem világos, akkor érdemes elővenni, ha jól gondolom. Nekem is rohadt hosszúnak-részletesnek tűnt (könyvesboltban belenéztem), már csak amiatt is, hogy 720 oldalas. Na majd még meglátom, hogy megveszem-e..

Rafina67 # 2011.04.26. 13:41

Üdvözlet!

Most szeretnék bejelentkezni ebből a részből novemberi vizsgára.
De senkit sem érek el telefonon a titkárságon és levélre sem válaszolnak.
Nem tudtok valami infót?

Rafina67 # 2011.04.27. 11:25

Kérem, ha valakinek már felesleges bocsássa rendelkezésemre az alábbi könyvet:

Szalayné Sándor Erzsébet, Mohay Ágoston, Karoliny Eszter, Komanovics Adrienne, Pánovics Attila
Az Európai Unió joga

Természetesen nem ajándékba kérem.

Rafina67 # 2011.04.27. 11:25

Kérem, ha valakinek már felesleges bocsássa rendelkezésemre az alábbi könyvet:

Szalayné Sándor Erzsébet, Mohay Ágoston, Karoliny Eszter, Komanovics Adrienne, Pánovics Attila
Az Európai Unió joga

Természetesen nem ajándékba kérem.

Impossible # 2011.04.27. 15:41

on-line is lehet jelentkezni, ha jól tudom

az európai unió joga megvan, de nem a legújabb kiadás

drandi # 2011.04.27. 19:11

Kedves Igamed!
Az EU 30. tételhez a Várnay-könyv szerint:

1. Elsődleges jogforrás:

  • alapszerződések (jegyzőkönyvekkel és csatlakozási szerződésekkel)
  • uniós jog alapelvei

2. Másodlagos jogforrás:

  • rendelet
  • irányelv
  • határozat
  • ajánlás
  • vélemény

Másodlagos nem lehet ellentétes az elsődlegessel.
A nemzetközi szerződéseket is jogforrásnak tekinti, az az elsődlegessel nem lehet ellentétes, de a másodlagossal szemben elsőbbséget élvez.
Jó tanulást!

Castor3 # 2011.04.28. 12:33

Sziasztok!
Kaptam ma egy állásajánlatot, holnap vagy jövő hét elején beszélnem kell a főnökömmel a felmondásról és hogy mikortól tudok eljönni a cégtől. Annyi a problémám, hogy jövő hétre szabit vettem ki és még május 9-12 közt is arra lenne szükségem, mert vizsgára készülök. Ez most elég fura helyzet, hogy intézzem szerintetek a felmondást, hogy ne szívjam meg? Jövő héten az új helyen meg várják a válaszom, h mikortól tudok menni, június 1-vel jó lenne kezdeni ott.

Valaki segítsen, mert a szabadnapok is kellenek a tanulás miatt. Mi a megoldás?

dr. Juci # 2011.04.28. 12:49

Szia Castor!

Szerintem próbálj elérni a főnöködnél egy közös megegyezéses munkaviszony-megszüntetést. Az időarányos szabid jár, azt vedd ki, és ha ez nem fedi le a tanulással töltött időt is, akkor a "tanulós napok" előtt szűnjön meg a mostani munkaviszonyod, és utána kezdődjön az új.

Castor3 # 2011.04.28. 13:09

Köszi dr.Juci!
Én is arra gondoltam, hogy holnap beszélek a főnökömmel, mert ugye jövő héttől szabin lennék...az új meló mindenképp a vizsga után kezdődik. 24 nap szabim van, amiből 14 maradt...ha a jövő hetit nem vonom le belőle. Nem tudom hogy mennyire lesz rugalmas a főnököm, elég hangulatember.

Castor3 # 2011.04.28. 13:39

Még egy kérdés: ha rendes felmondással szüntetem meg a munkaviszonyomat és 30 nap felmondási idővel engednek el, akkor is él a felmentési idő? azaz hogy a felmondási idő felére a munkavégzés alól fel kell menteni a dolgozót? Vagy ez csak akkor él, ha a munkáltató mond fel?

drvica # 2011.04.28. 13:54

Sziasztok!

EU-ból, a Blutman könyvet nem ajánlom a felkészüléshez, ahogy már az korábban is szerepel, átfoghatatlan, 20-30 oldalakról oldalanként 1-2 mondatot kell kihalászni, megtanulni, nehezen áll össze a tételekhez szükséges anyag. Én abból tanultam, de nem jött be, meglett a vizsga, de a rászánt energia nem állt arányban a jeggyel. Tanuljatok kidolgozottból, de sok minden változott és a kidolgozottak többségében még a régi szabályozás van!

Amiben a könyv viszont jó, hogy nagyon sok eset benne van részletesen (de csak lényegi részekkel). Én a jogiszaki.hu-ról a "zanza" verzióból tanultam az eseteket, ez sokat segített, volt azonban, ahol nem volt a kidolgozottban a tényállás és kérdezték.

Sok sikert mindenkinek! :o)

drvica # 2011.04.28. 13:59

Alkományból a Novissimás könyv teljesen jó, ebben ugyan nincs már benne a közig rész, de azt lehet és haladósabb is törvényből tanulni.

dr. Juci # 2011.04.28. 15:46

Castor, felmentési idő csak munkáltatói rendes felmondásnál van. Drukkolok, hogy jó hangulatban érd a főnököt és sikerüljön a közös megegyezés :)

bojtarlany # 2011.04.28. 16:45

Sziasztok!

Ma voltam OIT-ban a vegyesből és hát, szóval...EU-ból visszatapsoltak:( a másik két hölgy korrekt volt

Na lássuk a kérdéseket:

Munka: tanulmányi szerződés, pihenőidő, árvaellátás
Alk: új JAT-ból jszmódosítás, Alkotmány-Önkormányzat kapcsolata, Polgármesteri Hivatal

Eu: semmi tételes, bonyolult jogeset amit nem értettem

bojtarlany # 2011.04.28. 16:45

ja az eus pasi 5/4 kidobott

dr.beata.beres # 2011.04.29. 08:39

Jajaj kb 4-5 hét múlva megyek én is a vegyesből, még értesítőt nem kaptam

utolsó vizsga lesz, de az előbbi hozzászólást olvasva egy kicsit nem inkább nagyon megrettentem ettől az EU-tól , amúgy sem a szívügyem,

nyugtassatok meg,hogy azért ezt a részt nem miden vizsgabiztos veszi ennyire véresen komolyan.

már ha van valakinek jobb tapasztalata

esetleg mi az a rész amire nagyon rámennek belőle?

dehát ha jogesetet kapok, basszus

Üdv
Beáta

Dorka0629 # 2011.04.29. 09:23

Sziasztok! Többen írtátok, hogy eu-ból túl részletes a Blutman könyv, így arra jutottam, hogy nem érdemes rászánnom az árát, így viszont tanácstalan vagyok, hogy miből készüljek..A Várnay-könyvet már egyetemen is rühelltem, sztem abból képtelenség tanulni (tudom, hogy 2010-ben kijött az újabb változata, bár nem tudom mennyiben változott szerkezete). A szükséges jogesetek - ha jól értem a hozzászólásokból - a zanza-verzióban nincsenek mind benne...
Bár van több kidolgozott eu-anyag is a jogiszakin (52 oldalas, 70 oldalas, ezeknél több oldalas), ti melyikből tanultok (tanultatok)? Jó lenne átmenni ezen a vizsgán, de már teljesen tanácstalan vagyok a felkészülést tekintve.....