szakvizsga - "C" rész (alk, közig, TB, EU...)


mamhaaa # 2011.04.10. 20:13

Megjelent az új könyv és 2 hét múlva jön a 2. is! Rövidebb, mint jogszabályokat tanulni...és most jön ki az Eu és a Munkajog is!

dr.beata.beres # 2011.04.14. 10:46

Sziasztok!

Egy kis segítséget szeretnék kérni

Kb másfél hónapom van még a vizsgáig. Most kezdem az Európai Uniós részt, ami hát elég mumus nekem.

Csak webatus jegyzeteim vannak ,meg egyéb netről összeszedett dolgok , olvastam itt a fórumon korábban valami 52 oldalas jegyzetről ,az esetleg megvan valakinek?

Melyek a nagyon fontos részek vagy amit magyon kérdezhetnek?

Köszi

Beáta

miaszösz # 2011.04.14. 14:19

Bea, nekem a korábbi hozzászólásokból az derült ki, hogy az az 52 oldalas kidolgozott, az a jogiszakin van fent (amúgy 51 oldalas), én is letöltöttem, de végül nem abból tanultam, hanem vettem egy 2010-es Várnay-féle EU jog könyvet. Sajnos az a kidolgozott csak tűzoltásra jó pár tételhez, nagyon nem hatályos. De valaki írta, hogy pl. most fog megjelenni szakvizsgás könyv is. Amit érdemes még Eu-hoz a jogiszakiról letölteni, az a jogesetek zanzásítva, mert valamelyik még a könyvben sincs benne.
Mást nem érdemes letöltögetni, a könyvben még a curia.eu oldalról behivatkozott tételek is benne vannak.

miaszösz # 2011.04.14. 14:23

Sziasztok!

Valaki tud abban segíteni, h mely jogszabályok kellenek a véleménynyilvánítás szabadsága című tételhez alkotmányból?

Illetve Eu-ból a nemzeti parlamentek, meg a Régiók Bizottságának szerepénél a jogalkotásban, ott mire gondol a tételsor?

kondidori # 2011.04.14. 18:53

A jogiszaki-n van egy 2010-es kidolgozás is, az 70 oldal.

drada # 2011.04.16. 10:23

Bea!
Nekem azt mondták, hogy euból kérdeznek egy intézményt, egy eljárást, és egy konkrét jogesetet. És nálam tényleg így volt. Az Eu szerintem nem túl nagy anyag(a többihez képest) és szinte mindegyiket fontos. Miaszösznek igaza van, a jegyzetekkel kapcsolatban! Én a Blutmann féle 2010-es könyvet vettem alapul. És csak ha valami nagyon nem volt tiszta akkor nyúltam jegyzethez + a jogesetek tényleg jók!

Nemzeti parlamentek szerep az euban:

  • Kormány és az ogy kapcsolata ezen a téren(jogszabálytervezetek megküldése stb.)
  • Ogy álláspontja a magyar áp vonatkozásában az uniós jogi aktusok vonatkozásában,(különösen a tvhozási tárgykör-minősített többség)
  • ogy meghallgatási joga mielőtt a tagállam javasolná a személyt adott intézményhez
  • a legfontosabb szerintem a szubszidiaritás elvével kapcsolatban közvetlenül a Kormány nélkül állásfoglalást küldhet, hogy adott jsztervezet álláspontja szerint miért ütközik a szubszidiaritás elvébe. (lisszaboni sz)

Régiók bizottsága szintén a Lisszaboni szerződéssel kapott két jogosítványt:

  1. szubszidiaritás elvének védelmében
  2. semmisségi per
Dr.Borsika # 2011.04.18. 07:37

Sziasztok! Valaki tudna esetleg abban segíteni, hogy C/1-ből a 77. (legutolsó) tételhez mi kell? (Az Európai Unióhoz való csatlakozás következményei az egészségbiztosítás tekintetében az Európai Közösség Alapító Szerződése (Róma, 1957.) alapján. (lásd a 65. pontot is) Előre is köszönöm! Május 4-én megyek és nagyon be vagyok tojva...

burnie # 2011.04.18. 11:16

mi van a szakvizsga titkársággal, már napok óta próbálom elérni őket, de nem veszik fel a telefont?

miaszösz # 2011.04.18. 18:51

Én egyszer voltam bent személyesen, és akkor láttam, hogy félre vannak rakva a telefonok, na ezért nem veszik fel, még a megadott időpontokban sem.
Nagyon kevesen vannak, ők dolgozzák fel a kérelmeket, ők járnak jegyzőkönyvezni a vizsgákra, és ha egész nap a telefonálókat tájékoztatnák, nagyobb lenne a csúszás.
Vagy menj be személyesen, vagy írj emilt, arra mindig válaszolnak!

mamhaaa # 2011.04.19. 07:32

C/1-ből 77 tétel???? Valamit nagyon elnéztél!!!!
Ez a tételsor!!

  1. Az Európai Gazdasági Közösség létrehozása, fejlődésének főbb szakaszai
  2. Az Európai Unió létrehozása, fejődésének főbb szakaszai
  3. Az Európai Unióról szóló szerződés hatályos változatának felépítése, főbb tartalmi rendelkezései
  4. Az Európai Unió működéséről szóló szerződés hatályos változatának felépítése
  5. Az Európai Bizottság összetétele, működése és hatáskörei
  6. Az Európai Unió Tanácsának összetétele, működése, hatáskörei
  7. Az Európai Tanács feladatai, összetétele, működése. Az Európai Tanács elnökének feladatai, hatásköre
  8. Az Európai Parlament összetétele, választása, működése és hatáskörei
  9. Jogalkotási eljárás az Európai Unióban. A rendes jogalkotási és a különleges jogalkotási eljárások.
  10. Az Európai Unió tanácsadó szerveinek (Európai Gazdasági és Szociális Bizottság, Régiók Bizottsága) szerepe a jogalkotási eljárásban
  11. A nemzeti parlamentek szerepe a jogalkotási eljárásban
  12. Az Európai Ombudsman. A petíciós jog
  13. Az Európai Unió Bíróságának felépítése és működése. A Bíróság, a Törvényszék és a Közszolgálati Törvényszék hatáskörei
  14. Az Európai Unió Bírósága előtti eljárások gyakorlati vonatkozásai a képviselők szempontjából

Gyakorlati útmutató a közvetlen keresetekről és fellebbezésekről (www.curia.europa.eu), Útmutató az Európai Közösségek Bírósága előtti eljárások szóbeli és írásbeli szakaszáról meghatalmazottak és ügyvédek részére (www.curia.europa.eu)
15. A kötelezettségszegési eljárások. Az eljárás bírósági szakaszt megelőző része. Panasz benyújtása az Európai Bizottsághoz, a panaszeljárás
16. A kötelezettségszegési eljárás bírósági szakasza. A kötelezettségszegési eljárásban hozott ítélet jogkövetkezményei
17. A megsemmisítés iránti eljárás. Az eljárás megindítására jogosultak köre, keresetindítási határidő, a megtámadható aktusok, megtámadási okok
18. A mulasztási eljárás. Az eljárás megindítására jogosultak köre, keresetindítási határidő, az eljárás megindításának okai
19. Az Európai Unió intézményei vagy azok alkalmazottai által okozott kár megtérítése iránti eljárás
20. Az előzetes döntéshozatal. Az előzetes döntéshozatali eljárás kezdeményezésére jogosultak. Az előzetes döntéshozatal tárgya
21. Az előzetes döntéshozatali eljárásban feltehető kérdések köre, megfogalmazása, az utalás formája
Tájékoztató a nemzeti bíróságok által kezdeményezett előzetes döntéshozatali eljárásról (Az Európai Unió Hivatalos Lapja 2009/C 297/01, www.curia.europa.eu)
22. Az előzetes döntéshozatal kötelező esetei, illetve az ez alóli kivételek
283/81. sz. CILFIT ügy, C-99/00. sz. Lyckeskog ügy, C-210/06. sz. Cartesio ügy, 314/85. sz. Foto Frost ügy
23. A sürgősségi előzetes döntéshozatali eljárás
Tájékoztató a nemzeti bíróságok által kezdeményezett előzetes döntéshozatali eljárásról (2009/C 297/01), a Bíróság Eljárási Szabályzatának egységes szerkezetbe foglalt változata, 104b. cikk (2010/C 177/01), C-195/08. PPU sz. Rinau ügy
24. Az előzetes döntéshozatali eljárás és a magyar bírósági jogalkalmazás összefüggései
Pp. 155/A. §, Be. 266.§, 3/2005 (XI. 14.) LB PK-KK közös vélemény a tárgyalás felfüggesztésének egyes kérdéseiről, 1/2009. (VI. 24.) LB PK-KK közös vélemény az előzetes döntéshozatali eljárás kezdeményezése körében hozott végzések elleni fellebbezések elbírálásáról és a kezdeményezési kötelezettségről, Legf. Bír. Kfv. I. 35.055/2007. (EBH 2008/1/1815)
25. Hatáskörmegosztás az Unió és a tagállamok között. Kizárólagos hatáskörök, megosztott hatáskörök, támogató hatáskörök
26. A hatáskör-átruházás elve. A Magyar Köztársaság Alkotmányának 2/A.§-a
27. A Magyar Alkotmánybíróság határozatai az uniós jog magyarországi érvényesülésével kapcsolatban
30/1998. (VI. 25.) AB határozat, 143/2010. (VII. 14.) AB határozat, 32/2008. (III. 12.) AB határozat
28. A szubszidiaritás elve az uniós hatáskörgyakorlás során. A szubszidiaritás érvényesülésének ellenőrzése
29. Az Európai Unió elsődleges joga és másodlagos joga
30. Jogi aktusok, jogforrási hierarchia az Európai Unióban. A jogalkotási aktusok és a nem jogalkotási aktusok elhatárolása
31. A rendelet joghatásai, jellemzői, viszonya a nemzeti joghoz
32. Az irányelv joghatásai, jellemzői, viszonya a nemzeti joghoz. Az átültetési kötelezettség elmulasztásának jogkövetkezményei
33. A határozat joghatásai, jellemzői
34. Az Európai Unió, mint a nemzetközi jog alanya, az Európai Unió által kötött nemzetközi szerződések
35. Az uniós jog autonómiája és elsőbbsége
26/62. sz. Van Gend en Loos ügy, 6/64. sz. Costa kontra E.N.E.L. ügy, 106/77. sz. Simmenthal ügy
36. A közvetlen hatály. Az alapszerződések, a rendeletek, az irányelvek vertikális és horizontális közvetlen hatálya
26/62. sz. Van Gend en Loos ügy, 41/74. sz. Van Duyn ügy, 14/83. sz. Von Colson ügy, 152/84. sz. Marshall ügy, C-91/92. sz. Faccini Dori ügy
37. A közvetett hatály
14/83. sz. Von Colson ügy, C-106/89. sz. Marleasing ügy

38. Az állam kárfelelőssége az uniós jog megsértéséért
C-6/90. sz. és 9/90. sz. Frankovich és Bonifaci egyesített ügyek, C-46/93 és 48/93. sz. Brasserie du Pecheur és Factortame egyesített ügyek, C-224/01. sz. Köbler ügy
39. Alapjogvédelem az Európai Unióban. Az Európai Unió Alapjogi Chartája. Az Emberi Jogok Európai Egyezményének és az Európai Unió alapjogvédelmének kapcsolódási pontjai
40. Az Európai Bíróság joggyakorlata az alapjogok területén. Az uniós hatáskörök és az alapjogok védelmének kapcsolata
29/69. sz. Stauder ügy, 11/70. sz. Internationale Handelsgesellschaft ügy, 44/79. sz. Hauer ügy, C-112/00. sz. Schmidberger ügy, C-328/04. sz. Vajnai ügy
41. Az uniós polgárság intézménye, az uniós polgársághoz fűződő jogok terjedelme
C-85/96. sz. Martinez Sala ügy, C-184/99. sz. Grzelczyk ügy, C-200/02. sz. Chen ügy, C-135/08. sz. Rottmann ügy
42. A diszkrimináció tilalma és az egyenlő bánásmód elve az uniós jogban
C-221/89. sz. Factortame ügy, 43/75. sz. Defrenne ügy, 222/84. sz. Johnston ügy, C-415/93. sz. Bosman ügy, C-141/04. sz. Mangold ügy
43. A szabadság, a biztonság és a jog érvényesülésén alapuló térség
44. A polgári ügyekben való igazságügyi együttműködés területei
45. A büntető ügyekben való igazságügyi együttműködés, a kölcsönös elismerés elve a büntető jogban
46. A ne bis in idem elve az Európai Bíróság joggyakorlatában
C-187/01. sz. Gözütok és Brügge ügy, C-469/03. sz. Miraglia ügy, C-150/05. sz. Van Straaten ügy
47. A belső piac fogalma, kialakulása. Jogalkotás – dereguláció a belső piacon
48. Személyek szabad mozgása. A személyek kategóriái. Idegenrendészeti jogosultságok
Az Európai Parlament és a Tanács 2004/38/EK irányelve (2004. április 29.) az Unió polgárainak és családtagjaiknak a tagállamok területén történő szabad mozgáshoz és tartózkodáshoz való jogáról; 48/75. sz. Royer ügy, 118/75. sz. Watson & Belmann ügy, C-413/99. sz. Baumbast ügy, C-33/07 Jipa ügy
49. A munkavállalók szabad mozgása
A Tanács 1612/68/EGK rendelete (1968. október 15.) a munkavállalók Közösségen belüli szabad mozgásáról (az abban foglalt jogok felsorolása), 53/81. sz. Levin ügy, 344/87. sz. Bettray ügy, C-379/87. sz. Groener ügy
50. Kivételek a személyek szabad mozgásának biztosítása alól
Az Európai Parlament és a Tanács 2004/38/EK irányelve (2004. április 29.) az Unió polgárainak és családtagjaiknak a tagállamok területén történő szabad mozgáshoz és tartózkodáshoz való jogáról (az irányelv kivételi rendszere), 41/74. sz. Van Duyn ügy, C-115-116/96. sz. Adoui és Cornuaille ügy, C-149/79. sz. Bizottság kontra Belgium ügy, C–473/93. sz. Bizottság kontra Luxemburg ügy
51. A szociális biztonsági koordináció alapvető szabályai
Az Európai Parlament és a Tanács 883/2004/EK rendelete (2004. április 29.) a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról (a rendelet főbb elemei)
52. A diplomák, szakképesítések kölcsönös elismerése
Az Európai Parlament és a Tanács 2005/36/EK irányelve (2005. szeptember 7.) a szakmai képesítések elismeréséről
53. Az ügyvédi hivatás gyakorlása az Európai Unió más tagállamában
A Tanács 1977. március 22-i irányelve az ügyvédi szolgáltatásnyújtás szabadsága tényleges gyakorlásának elősegítéséről, az Európai Parlament és a Tanács 1998. február 16-i, 98/5/EK irányelve az ügyvédi hivatásnak a képesítés megszerzése országától eltérő tagállamokban történő folyamatos gyakorlásának elősegítéséről, C-55/94. sz. Gebhardt ügy, C-309/99. sz. Wouters ügy, C-506/04. sz. Wilson ügy
54. A letelepedés szabadsága önálló vállalkozók esetében
Az Európai Parlament és a Tanács 2004/38/EK irányelve (2004. április 29.) az Unió polgárainak és családtagjaiknak a tagállamok területén történő szabad mozgáshoz és tartózkodáshoz való jogáról (tartózkodási feltételek önálló vállalkozók tekintetében)
55. A letelepedés szabadsága vállalkozások esetében
81/87. sz. Daily Mail ügy, C-212/97. sz. Centros ügy, C-208/00. sz. Überseering ügy, C-167/01. sz. Inspire Art, C-210/06. sz. Cartesio ügy
56. Vámunió. Vámok és azzal egyenértékű díjak tilalma
2/69. sz. Diamantarbeiders ügy, 7/68. sz. Bizottság kontra Olaszország ügy

57. Az áruk szabad mozgása. A mennyiségi korlátozások és az azokkal azonos hatású intézkedések tilalma
8/74. sz. Dassonville eset, C-276/91. sz. és C-268/91. sz. Keck & Mithouard eset, 120/78. sz. Cassis de Dijon eset
58. Az áruk szabad mozgásának jogszerű és arányos korlátozásai
120/78. sz. Cassis de Dijon eset, C-368/95 Familiapress ügy, 34/79. sz. Henn and Darby ügy, C-2/90. sz. Bizottság kontra Belgium ügy, C-110/05. sz. Bizottság kontra Olaszország
59. A diszkriminatív adóztatás tilalma
57/65. sz. Lütticke ügy, 112/84. sz. Humblot ügy, 170/78. sz. Bizottság kontra Egyesült Királyság ügy, C-290/05. sz. Nádasdi ügy
60. A szolgáltatások szabad mozgása
Az Európai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelve (2006. december 12.) a belső piaci szolgáltatásokról (az irányelv főbb rendelkezései) 33/74. sz. van Binsbergen ügy, C-55/94. sz. Gebhard ügy, C-384/93. sz. Alpine Investments ügy
61. A tőke szabad mozgása
C-484/93. sz. Svensson és Gustavsson ügy, 286/82 és 26/83. sz. Luisi és Carbone egyesített ügyek, C-358/93. és C-416/93. sz. Bordessa és mások egyesített ügyek, C-503/99. sz. Bizottság kontra Belgium

mamhaaa # 2011.04.19. 07:36

Munkajog írásbelire van valakinek jól összeszedett feladatsora? Én elég sokat találtam, de hátha talált valaki még mást is!!!

Dr.Borsika # 2011.04.19. 07:56

Kedves mamhaaa! Aranyos vagy, hogy segíteni próbálsz, de én a C/1-es tételsorról beszéltem, te meg bemásoltad ide a C/3-as sort, ez EU-t, de amit én kérdeztem, az a munkajogos végén van, az utoldó tétel, szóval nem néztem el...

mamhaaa # 2011.04.19. 08:29

Bocsi akkor..én néztem el!!!!!

mamhaaa # 2011.04.19. 08:36
mamhaaa # 2011.04.19. 08:38

De ehhez a tételhez nagyon jó, ha a munkavállalás szabadságához kapcsolódó szabályokat is megnézed, mert ott leírják az eb ellátásokra vonatkozó szabályokat is... ez Eu jogból szabályozott...ezért is néztem el...bocsi..

mamhaaa # 2011.04.19. 08:40
Dr.Borsika # 2011.04.19. 09:22

Semmi baj!!! Köszi!

fdori # 2011.04.20. 11:57

Eu-s részből a 70 oldalas változat szerintetek elég? Hatályos, a lisszboni szerz. benne van?

Melyik könyvet ajánljátok: Várnay féle vagy a Blutman féle?

londonier # 2011.04.20. 14:14

Sziasztok! Szerintetek mennyire fognak belemenni az új alkotmány "részleteibe"?

miaszösz # 2011.04.20. 19:27

Sziasztok!

Ma voltam vizsgázni az OIT-ban, szerencsére sikerrel vettem az akadályt.

A kérdésekről (már amire emlékszem):
Munka: köztisztviselőket kötelező-e pályáztatni, közt. felmentés, mi változott ezzel kapcsolatban (nincs már indoklás nélküli), ehhez kapcsolódó ABH, Mt-ből alapelvek, érvénytelenség.
Alkotmány: Országgyűlés létszáma, AB önkormányzatokkal kapcsolatos hatáskörei, Ket-ből kérelem érdemi vizsgálat nélküli elutasítása.
Eu-ból: előzetes döntéshozatal részletesen, a többi nem jut eszembe.

miaszösz # 2011.04.20. 19:39

És a bizottságról:

Mivel uccsó vizsgám volt le merem írni mélységes felháborodásomat a bizottság alkotmány-köziges tagjáról.
Az illető törte a magyar nyelvet, nem lehetett érteni a kérdést, volt, hogy visszakérdeztem és még akkor se értettem mit mond, harmadszorra már nem mertem...
Ez még csak hagyján, nem tudta a hatályos szabályozást.
Szerinte az Ogy létszáma 200 fő, és ez benne van az Alkotmányban, mit képzelek, hogy nem tudom a hatályos szöveget. Továbbá amikor a Ket-ből a kérelem elutasítását kérdezte, szerinte nincs olyan, hogy a kérelem idő előtti, és ne mondjak már ilyet, egyáltalán mit jelent az... hja kérem...

Ez a probléma nem egyedüli, más vizsgázók is számoltak be hasonló élményről, konkrétan a vizsgáztató felkészületlenségéről. A szakvizsgáztatás egy szolgáltatás, nem kevés pénzért és áldozatért, elvárható lenne, hogy valamiféle szűrő legyen a másik oldalon is.

Bobi22 # 2011.04.20. 21:28

Sziasztok!

Szintén zenész, már ami a mai vizsgaidőpontot, és az oit-ot illeti. Én rendkívűl korrekt, és normális bizottságnál voltam. Csak dícséret illeti őket. Nem szívattak, ha valamit nem tudtam rávezettek, és a végén gratuláltak. (Utolsó vizsga.)

Kérdések, melyekre emlékszem:

  • munkaviszony megszűnése, megszüntetése.
  • tb járulékok, mi az ellátások fedezete.
  • mi a különbség a korengedményes és korkedvezményes nyugdíj között?

Alkotmányból:

  • mi az újdonság az új jat-ban a jogszabály módosításával kapcsolatosan? (Kormány, mint felsőbb szintű szerv is módosíthatja az alább tartozó szervek által kibocsátott jogszabályokat, nem csak mindenki a magáét)
  • az Alkotmány rendelkezései a diszkriminációról,
  • ketből a képviselet
  • hatósági közvetítő (egy mondat erejéig, hogy tudom-e a különbséget a képviselő és a közvetítő között)

EU:

  • Európai Tanács
  • Rendelet
  • előzetes döntéshozatali eljárásban az utalás formája, feltehető és fel nem tehető kérdések köre,
  • Ha tagállami bíróság vagyok, hipotetikus kérdést lehet-e feltenni, és hogy jelentkezik a "precedensjog".

Jogesetet egy szálat se kérdeztek, a többiektől is inkább alapvetést, jogelveket, stb-t, ahogy hallottam.

Nem mellékesen köszönöm a sok segítséget, amit itt az oldalon is olvastam, és a jogiszakin is, tényleg nagy hasznát vettem. Csak így tovább, és tényleg csak azt tudom mondani: fel a fejjel, menni fog! :))

burnie # 2011.04.22. 06:15

sziasztok,
ha vki tud e-mail elérhetőséget a titkársághoz, ossza meg velem kérem, sürgősen kapcsolatba kell lépjek velük, telefonon pedig lehetetlen....

miaszösz # 2011.04.22. 08:02

judit.balint@kim.gov.hu

A hölgy nagyon aranyos és segítőkész!

burnie # 2011.04.22. 09:01

miaszösz, köszönöm!