szakvizsga - "C" rész (alk, közig, TB, EU...)


bg13 # 2014.11.28. 14:43

Sziasztok!

Ezen a héten vizsgáztam sikeresen C részből. Szerencsém volt a vizsgabizottsággal, mint lent láthatjátok könnyű kérdéseim voltak.

I. Írásbeli. Munkajog

X.Y. munkavállaló üzemi balesetet szenved. Ezt követően egy évig baleseti táppénzben részesül. Majd a betegsége kiújul, emiatt közös megegyezéssel megszüntetik a munkaviszonyt. Ezt követően – éppen három évvel az üzemei baleset bekövetkezése után – rokkantsági ellátást állapítanak meg neki, ami kevesebb, mint korábbi jövedelme. X.Y. levélben kéri korábbi munkáltatóját, hogy kártérítésként fizesse meg neki a korábbi jövedelme és a rokkantsági ellátás közötti különbözetet, havi járadék formájában.

Munkáltató nem tesz eleget a kérésnek, mert szerinte az igény elévült, hisz az üzemi baleset óta 3 év már eltelt.

X.Y. bírósághoz fordul.

Bíróként hogyan döntene? Indokolja döntését!

II. Szóbeli

Munka, TB

  1. A munkaszerződés kötelező tartalmi elemei, és a munkáltató tájékoztatási kötelezettsége, írásbeliség követelménye
  2. A munkáltató tájékoztatási kötelezettsége külföldi kiküldetés esetén
  3. „Központi utasítás helye” – ismerős-e?
  4. Melyek a hozzátartozói nyugellátások?
  5. Ki kaphat baleseti hozzátartozói nyugellátást?
  6. Ki köti az üzemi megállapodást? Mit tartalmaz az ÜM?
  7. Melyek a térítésmentes egészségügyi szolgáltatások?

EU-jog

  1. Rendelet (minden, pl. ki lehet-e hirdetni belső jogszabályban?)
  2. Irányelv (minden)
  3. EU-jogforrások közvetlen és közvetett, ill. vertikális és horizontális közvetlen hatálya (nemcsak fenti kettőé)
  4. Áruk szabad áramlása

Alkotmány és közig.

  1. Állampolgárság (esetek, feltételek)
  2. Mire nem terjed ki a gyülekezési törvény hatálya?
  3. Hogyan szabályozza az Alaptörvény a tulajdonhoz való jogot?
  4. Ket: kérelem érdemi vizsgálat nélküli elutasítása (mikor, milyen határidővel)

Sok sikert Mindenkinek!

Magdi34 # 2014.11.27. 13:54

http://bookshop.europa.eu/…pbNA7012013/
Anyag linkje az EU versenyjoghoz. Most találtam.

Magdi34 # 2014.11.27. 13:25

Jelszó a közös emailhez vegyes 2015
Egyébként nagyon szépen köszi az új anyagokat a közös emailre, ha valakinek van még hasonló tegye fel.

dandyke # 2014.11.27. 08:27

Sziasztok!
Aki megváltoztatta a jelszót legyen szives tegye már közzé.
Köszi előre is.

ecznok # 2014.11.26. 20:57

Sziasztok!

Nincsenek meg valakinek esetleg alkotmányjog 4-8. tételekhez a szükséges AB határozatok elektronikusan? nagyon jól jönne! Illetve valamennyi AB határozat kell a tételekhez? Mondjátok, hogy nem :D
Ha valaki tudna segíteni: konczeva86@gmail.com
Köszönöm!

És ha már írok: esetleg erre a jogesetre valakinek egy jó kis megoldása, ötlete:

X.Y. munkavállaló és egy Kft. között munkaviszony áll fenn. Ennek keretében X.Y. akadálymentesítő környezet

kialakításáról szóló kiadványokat készít. Egy ebéd közben említi a főnökének és kollégáinak, hogy ajánlatot

kapott egy kiadótól valamilyen munkára. Később megbízási szerződést köt az adott céggel kiadványok

szerkesztésére, méghozzá akadálymentesítő környezet kialakítására vonatkozó kiadványok készítésére. A

szerződés olyan kikötést tartalmaz, hogy X.Y. csak a kiadó előzetes tájékoztatásával végezhet olyan

tevékenységet, amely hasonló témájú kiadványok szerkesztésére irányul. A munkáltató X.Y. egyik kollégájától

megtudja, hogy X.Y. megbízási szerződést kötött a kiadóval. Felmond neki, X.Y. bírósághoz fordul. Hozzon

döntést bíróként!

RB22 # 2014.11.26. 18:30

Sziasztok!
Amiből tanultam:

  • munka, tb: tv szöveg
  • EU: könyv (Blutman-féle)
  • Alk. Ket: Alaptörvény, szakvizsga felkészítő könyv alkotmányból (Novissimás nekem jó volt), Ket-et csak törvényből.
Magdi34 # 2014.11.22. 15:26

Köszi Éva, h a munkajog írásbeli anyagot feltöltötted a közös emailre. Én tavaszal megyek, de az 1 éves kisfiam mellett nehéz tanulni, így elkezdtem. Neked viszont jó tanulást

Magdi34 # 2014.11.22. 14:49

Gratulálok RB 22! Megosztanád miből tanultál, és mennyit?

RB22 # 2014.11.22. 07:53

Sziasztok!

Tegnap vizsgáztam C részből sikeresen, megosztom tapasztalataimat:
Az adott bizottságnál öten vizsgáztunk, kettőt meghúztak, a többinek sikerült. A mi bizottságunk nem volt valami segítőkész, kivéve a hölgyet, aki a munkát és tb-t kérdezte. Az EU-vizsgáztató egyáltalán nem segített ha elakadt valaki, sőt olyan dolgokat kérdezett mástól mint pl. az EU Parlament frakcióinak felsorolása. Az Alk, Ket vizsgáztató kérdéseit pedig sokszor nem értettem, de ez nem csak nekem volt problémám, többi sorstársamnak is ugyanez volt a baja vele, egyébként ő nem kérdezett bele olyan részletesen.
Kérdéseim:
Munka, tb:

  • leltárfelelősségről mindent kérdezett, de csak azt ami a törvényben van
  • tanulmányi szerződés
  • munkáltató jogellenes felmondása esetén mit követelhet a mvó
  • bíróság mikor állítja vissza a munkaviszonyt: itt a tv-i felsorolásra volt kiváncsi, de ha elakadtál segített

Alk, Ket:

  • hivatalbóli döntés felülvizsgálat
  • jogforrási rendszer
  • alapjogok felsorolása, halálbünti eltörlése
  • voltak még kisebbek de nem emlékszem rá

EU:

  • Európa klauzula, itt szó szerint a tv szöveget kérdezte
  • Defrenne ügy
  • EU Parlament feladatai stb

Tapasztalat: tényleg minden bizottság, illetve vizsgáztató függő!

Sok sikert mindenkinek :)

Magdi34 # 2014.11.21. 15:30

Sziasztok! Ha van valakinek munkajog írásbeli anyaga, kérem, h töltse fel a közös e-mailre vagy írja meg ide h honnan tudnám megnézni.

Magdi34 # 2014.11.20. 21:17

Sziasztok! Elkezdtem a tanulast, es nehany anyagom hianyos. Tudna nekem valaki küldeni közszféra munkajoga, és tb jog kidolgozott részletesebbet az ates jegyzetnél?
Hiányzik még néhany eu jogesetem:Nold, Rutili, Demirel, Orkem, Wachauf, Kempf, Laurie-Blum, Vlassopoulou, Ebert.

Tudja valaki honnan tudnám ezek lényegét leszedni, vagy valaki el tudná küldeni nekem? E-mail címem: drcsikos.magdolna@gmail.com

Rory # 2014.11.18. 16:58

Sziasztok!

Október 30-án vizsgáztam a Legfőbb Ügyészségen, sikeresen. A kérdéseim a következők voltak.

Alkotmány-közig:

  • nemzetiségek jogai, fogalma (szó szerint mindent az Alaptörvényből és a törvényből)
  • nemzetiségi önkormányzatok (választási eljárás elejétől a végéig, intézményt létesíthetnek-e)
  • nemzetiségek anyanyelv használati joga (Ket. szabályai és jogeset is)
  • országgyűlés bizottságai, feladataik
  • mentelmi jog
  • országgyűlési képviselők szabad véleménynyilvánításhoz való joga, felelősségre vonható-e, a mandátum megszűnése után felelősségre vonható-e, ennek kapcsán rágalmazás és becsületsértés
  • hogyan, milyen szavazati aránnyal választja az országgyűlés a miniszterelnököt, a köztársasági elnököt, alkotmánybíróság tagjait, ÁSZ elnökét, legfőbb ügyészt, alapvető jogok biztosát
  • helyi önkormányzatok alapjogai, feladatai
  • helyi önkormányzatok vagyona és gazdálkodása
  • Ket. hatálya
  • a szervi hatály kapcsán a közigazgatási hatóság fogalma, a tárgyi hatály kapcsán a közigazgatási hatósági ügy fogalma
  • a fellebbezés benyújtásától a bírósági felülvizsgálatig az egész eljárás elejétől a végéig (ott kezdtük, hogy először is mit tehet az elsőfokú hatóság, ha megérkezik a fellebbezés, mit vizsgál először? Érdemi vizsgálat nélküli elutasítás, milyen döntéssel – végzéssel, van-e helye ez ellen fellebbezésnek, saját hatáskörben mit tehet az elsőfokú hatóság, a másodfokú hatóság milyen döntéseket hozhat, mindent pontosan és részletesen, igazolási kérelemről mindent)

Munkajog-TB

  • munkaszerződés módosítása, mikor kötelező, jogesetekkel is
  • ha nem foglalták írásba ki mit tehet, mi a jogkövetkezménye
  • azonnali hatályú felmondás (a tudomásszerzés nagyon részletesen, jogesetekkel is)
  • a végkielégítésről minden (kormányzati szolgálati jogviszony, közszolgálati és közalkalmazotti jogviszonyban is)
  • munkaviszony jogellenes megszüntetése
  • határozott idejű munkaviszony
  • közszolgálati jogviszonyról a létesítésétől a megszűnéséig minden
  • nyugdíjról mindent (saját jogú, özvegyi, árvaellátás)
  • nyugellátás iránti igényérvényesítésről mindent (ide tartozik az is, ha nem kéri a nyugdíj folyósítását, csak a szolgálati idő, vagy a nyugellátás összegének megállapítását, e jogszabályi rendelkezés jelentősége)
  • az egyik jogeset a következő volt: a munkáltató megszünteti a munkaviszonyt rendes felmondással. Élhet-e a felmondási idő alatt azonnali hatályú felmondással? (Igen!) Ennek kapcsán a munkavállaló keresetindítási jogosultsága, határidők, tudomásszerzés időpontjának jelentősége, jogellenesség. Ha keresetet indít a munkavállaló, mi lehet a kereseti kérelem? Ha a bíróság megállapítja az azonnali hatályú felmondás jogellenességét, mi lesz a jogkövetkezmény? Mi lesz a jogi sorsa a rendes felmondásnak?

EU

  • szubszidiaritás elve
  • nemzeti parlamentek szerepe a jogalkotásban
  • előzetes döntéshozatali eljárásról mindent, ennek kapcsán a Cartesio-ügy
  • EU intézményei és székhelyeik
  • EU Bizottság eddig volt magyar biztosai és területeik

A jogesetek kapcsán még számos kisebb kérdés volt.
A bizottság alapvetően korrekt és jóindulatú volt, ha nem ment valami, további kérdésekkel, jogesetekkel segítettek, rávezettek, de nem volt könnyű a vizsga, mert átkérdezték a teljes anyagot, jogesetekkel, kivételekkel, mindent. Pontosan kellett tudni mindent, összefüggéseiben látni a teljes anyagot.

Amiből készültem:
Alkotmányjog: ATES hatályosítva és jogszabályok (főleg jogszabályok)
Közig: Ket.
Munkajog és TB: jogszabályok
EU: ATES, a 78. oldalas segédanyag és a jogesetek vonatkozásában szakvizsga felkészítő könyv.

Sok sikert és kitartást mindenkinek!

ecznok # 2014.11.15. 13:51

Sziasztok! Szeretnék segítséget kérni munkajog írásbeli vizsgához. Tudnátok tippet adni, hogy hol találok írásbeli feladatokhoz mintát (iratmintára és jogesetpéldákra gondoltam - megoldás is érdekelne :)). Előre is köszönöm. E-mail címem: konczeva86@gmail.com

sylver24 # 2014.11.14. 12:41

Ez marha jó, kedden még jó volt a vegyes2014 jelszó. Miért változtatgatja valaki? Most találomra beírtam a vegyes2015-öt, és működik!
Úgyhogy új jelszó: vegyes2015

levi15 # 2014.11.13. 13:03

Sziasztok!

Ismételten nem jó a vegyes2014, mint jelszó. Aki megváltoztatta, vagy tudja az új jelszót, az legyen kedves megosztani a többiekkel is.

Köszönöm!

Üdv,
Levente

soska # 2014.11.11. 19:31

Hello,
jön valaki nov. 13- án (csütörtökön) vizsgázni? Megtámadott az "Izgulás ezerrel kezében az Ajaj van baj érzés"...
Sok sikert, kitartást!!!

sylver24 # 2014.11.11. 13:27

Sziasztok!

Az új e-mail cím, amin fenn vannak az anyagok: jogiszakvizsga.c@gmail.com jelszó: vegyes2014

malacka09 # 2014.11.09. 17:59

Sziasztok!

Nagyon megköszönném ha valaki elküldené nekem a híres Ates féle jegyzetet a petrassygy@freemail.hu email címre.

ecznok # 2014.11.08. 08:48

Sziasztok!
A vegyes résszel kezdem a szakvizsgát! Örömmel vennék bármilyen hasznos kidolgozott anyagot vagy segítséget. Láttam többeknél az "Atis" jegyzetet, ha valaki el tudná küldeni nekem, megkoszonném. Az írásbelihez is nagy segítség lenne egy kérdéssor munkáért tb jogból. Köszönöm előre is a segítséget! E-mail címem: konczeva86@gmail.com! Üdv, Évi!

Cinci17 # 2014.11.03. 11:00

Sziasztok!

Valaki tud erről a közös email címről, ami a jogi szakvizsgával kapcsolatban tartalmaz anyagokat?
Meg tudná valaki írni a pontos belépési nevet, és az érvényes jelszót? Köszönöm előre is.

ZuzuPetals # 2014.11.02. 15:14

Sziasztok!

Eladóak az alábbi Dialóg Campusos szakvizsga segédkönyvek (mind a legutolsó kiadás):

Chronowski Nóra - Alkotmányjog (lezárva 2013. június 1.)
Rózsás Eszter - Közigazgatási jog (lezárva 2013. március 30.)
Ember-Hajdú-Kun-Lajkó-Rúzs Molnár - Waldmann - Munkajog és társadalombiztosítási jog (lezárva 2013. szeptember 1.)

Érdeklődni a failkinga@gmail.com címen lehet.

Meszka84 # 2014.11.01. 10:19

Sziasztok!

Én is megosztom veletek a tapasztalataimat.

Munkajog és tb. jogból írásbeliztem, az alábbi jogesetet kaptam:

838.
X.Y.általános iskolai matematika tanár, gyermekgondozás címén fizetés nélküli szabadságon van. Gyermeke kétéves kora előtt egy hónappal bejelenti a munkáltatónak, hogy a gyermek három éves koráig heti 30 órás részmunkaidőben, egyenlőtlen munkaidőben akar tovább dolgozni.
Tekintettel arra, hogy tanév közben nyújtotta be a kérelmet, a munkáltató elutasította, arra hivatkozva, hogy év közben lehetetlen a tanárok órabeosztásán módosítani.
X.Y. úgy tudja, hogy a Kjt. alapján a gyermek 3 éves koráig a munkáltató köteles őt részmunkaidőben foglalkoztatni.
Feladat: Tájékoztassa X.Y.-t a Kjt. szerinti lehetőségeiről.
A Kjt. 23/B.§-a alapján kellett megoldani.

Szóbelizni az Igazságügyi Minisztériumban voltam, a bizottság nagyon rendes és segítőkész volt.
Munkajogi kérdések: megtámadás, próbaidő, vezető állású munkáltató, felmondás
Alkotmányjog: abortusz, Országgyűlés feladatköre
Közig.jog: kérelem érdemi vizsgálat nélküli elutasítása, önkormányzatok típusai, alapjogai
EU jog: Bizottság megválasztása, feladatai, előzetes döntéshozatal, Cartesio úgy

Sok sikert mindenkinek!

lizi85 # 2014.10.31. 16:59

Sziasztok!
Sokat segített nekem ez a fórum az első lépés megtételében a jogi szakvizsga irányába, ezért megosztanám a tapasztalataimat, hátha valakinek jól jön.

Írásbeli:
Aki nem tudná, nem csak abból a részből írnak, amelyiket te választod, hanem egyszerre van mindenből az írásbeli. Egyenként ültetnek le mindenkit annak érdekében, hogy akik ugyanabban a témában írnak, ne egymás mellé kerüljenek. Ültetés után feladathúzás és utána lehet kidolgozni.
Az én feladatom az alábbi volt: XY Község Jegyzője telekadót állapít meg YZ részére, aki a határozattal szemben - határidőben - fellebbezéssel él, amit a jegyző felterjeszt a megyei kormányhivatalhoz. A megyei kormányhivatal a fellebbezést 10 napon belül elutasítja. A másodfokú döntés kézhezvételét követő napon Yz újrafelvételi eljárás iránti kérelmet nyújt be a kormányhivatalhoz, ahol a kérelmet elutasítják arra hivatkozva, hogy az adózás rendjéről szóló törvény alapján újrafelvételi eljárásnak nincs helye adóügyekben.
A feladat: Értékelje a kormányhivatal eljárását, követett-e el törvénysértést.

No, először is beugratós lehetett, hogy a telekadó önkormányzati vagy államigazgatási hatósági ügy, mivel ha valaki csak a Ket.-ből indul ki, akkor ezt kell alapvetően eldönteni. Viszont, ha valaki tudja, hogy az adózás rendjéről szóló törvény alapján a kormányhivatal önkormányzati adóhatósági ügyek esetén másodfokú adóhatóságként működik, akkor a feladat egyszerű.
Viszont az újrafelvételi eljárást nem volt jogosult elbírálni, mivel azt az elsőfokú hatóság bírálja el a Ket. alapján.

Szóbeli: A Kossuth téren voltam az Igazságügyi Minisztériumban. A vizsgáztatók rendkívül kedvesek és segítők voltak. Ha valaki nem tudott valamit, akkor rávezették az embert, akár körülírással, de néha az is elég volt, ha be tudtad fejezni a mondatot.
Jómagam alkotmányos kérdést nem is kaptam (másnak volt) és tudtommal tb-s kérdés sem hangzott el egyébként senkinél.
A közig: főleg a kormányhivatal kialakulásának mozzanatai, szervezeti felépítése, feladatai , vezetőség, hatósági ellenőrzés és újrafelvételi eljárás.
Eu.: intézmények és székhelyeik, ne bis in idem, semmisségi eljárás, példa Európai Bizottság magyar biztosára, Számvevőszék, áruk szabad mozgása
Munka: munkaviszony keletkezése, munkaszerződés tartalma, versenytilalmi megállapodás, munkaviszony jogellenes megszüntetése, felmondás, igényérvényesítés munkaviszonnyal összefüggésben.

A vizsgáztatók valóban csak a lényeget kérdezik. Ha valaki darálni kezdi a témát, akkor leállítják és konkrétan rákérdeznek arra, amire egyébként kiváncsiak lettek volna. Sok kis kérdéssel vezetik az embert, főleg ha elakad valaki.

Mindenkinek hajrá, aki a c) rész előtt áll.

Magdi34 # 2014.10.30. 21:38

Sziasztok!
Most szánom rá magam, h tanulni kezdek a szakvizsgára, most 1 eves a kisfiam. Tudna nekem valaki küldeni komplett kidolgozott C rész tételeket e-mailben a drcsikos.magdolna@gmail.com cimre. Köszönöm, ha segítetek.

drWolfy # 2014.10.25. 17:57

Sziasztok,
Akinek esetleg a bünti lenne a következő eladóak a következő könyvek:
Büntetőjog I (általános rész - 2013) és II (különös rész - 2014) Dialóg Campus
Bv és szabálysértés 2014 Novissima
A különös részi könyv teljesen érintetlen, a másik 2-ben minimális 1-2 oldalon van kihúzás, de mindegyik jó állapotban van, nincs szétesve, stb. A könyvek csak együtt, csomagban eladóak az ár 11.000 Ft. (igény szerint ingyen oda adom a könyvekhez a kinyomtatott jogszabályokat is)
Érdeklődni: 0630/869-00-16