szakvizsga - "C" rész (alk, közig, TB, EU...)


kondidori # 2010.09.02. 13:43

Ott helyen kapsz egy tollal kitöltött A4-es vackot. Az ember azt hinné, hogy ha már ennyit gürizik érte, legalább valami bizonyítvány fomrája van a papírnak.

lewho # 2010.09.02. 14:05

Azért azt a "vackot" szépen be lehet keretezni, s fel lehet lógatni (Lógjon!:)) az irodában... Akkora címer vagyon rajta, mint ide Kisvárda!

kondidori # 2010.09.02. 14:36

Persze lehet optikai tuningolni a dolgot (szép keret). Csak mégis olyan kiábrándító. Minden lacafaca nélkül az utolsó vizsgán a kezedbe nyomják azt a papír lapot.

cicmic # 2010.09.03. 12:04

Sziasztok!

Én tegnap voltam az OIT-ban C-ből, s sikerült, ezennel végeztem!!!

A mi csoportunkban senki sem bukott meg, jó hangulatú, kellemes vizsga volt, s mindenki így érezte.

Kérdések, amire emlékszem:
Alk.: állampolgárság, köztársasági elnök, képviselő testület
Munka: fiatal munkavállaló, elévülés
EU: jogforrások, mulasztási eljárás, Vajnai ügy, uniós állampolgárság

Ennyire emlékszem.
Aki készül, kitartást, a tegnapi csapatnak gratulálok.

cicmic # 2010.09.03. 12:08

Ja azt elfelejtettem, hogy Alkotmányt a Dialógos könyvből tanultam, persze a hatályos jogszabályokkal együtt, Közig csak tv.; Munkajogot csak tv., tb-t pedig a webautos 2010-es rövidítettből.
EU-t Dialógos könyvből, és a végét pedig az internetes anyagból.

Üdv

Agnes_Martins # 2010.09.03. 13:55

Minden sikeresen vizsgazottnak szivbol gratulalok!A meg vizsgazoknak hajra!
Azokhoz fordulok kerdesemmel, akik mar mindenen tul vannak:idealis esetben mennyi idot vesz igenybe a szakvizsgazas "bokkenomentes" lebonyolitasa? Irsabeli napjatol az utolso szobeliig mit szamoljak?
Koszonom a segitseget.


Agnes

hunfrakk # 2010.09.03. 15:00

Akinek megvan a Dialog-Campus-os EU és/vagy az Alkotmányjog könyv, az legyen szíves jelezze.
Megvásárolnám vagy bérbe venném (ha nincs nagyon összefirkálva...)
Köszönöm!

emma # 2010.09.04. 09:38

Kedves Ágnes!

Általában azt szokták mondani, hogy egy éved rámegy a szakvizsgázásra. De ha ügyes vagy, nem kell 12 hónapot rászánnod! Attól függ, mikor kérsz, és mikorra kapsz időpontot. Tavaly ilyenkor adtam be a jelentkezést, és csak decemberre kaptam időpontot, aztán áprilisban volt következő vizsgám, és tegnapelőtt az utolsó.
De ismerek olyan kollégát is, aki tavaly szeptemberben-októberben volt az elsőn, aztán februárban a másodikon, és még júniusban kapott időpontot az utolsóra.
Ha te is minél előbb túl akarsz esni rajta, akkor a sikeres vizsga után amint tudsz, jelentkezz a következőre!
Sok sikert és kitartást kívánok neked, és persze a többi felkészülőnek is.Nehéz lesz a felkészülés, ezen nincs mit szépíteni, a vizsgák viszont akár kellemesek is lehetnek. Nekem nagyon jó véleményem van az összes bizottságról, akiknél vizsgáztam, százszor pozitívabb volt a hozzáállásuk, segítőkészségük, mint annak idején az államvizsgáztató tanáraimnak. Ezúttal tényleg arra voltak kíváncsiak, hogy tanultam-e, átlátom-e az anyagot és megpróbálták kihozni belőlem a maximumot.

üdv.Emma

cicmic # 2010.09.04. 11:53

Kedves Hunfrakk!

Az Alk. könyvet kölcsönbe kaptam én is, azonban az eu-s a sajátom. Fénymásolás erejéig kölcsön adom, ha szeretnéd, mert másnak is szüksége van rá.

Üdv, cicmic

Agnes_Martins # 2010.09.07. 13:53

Kedves Emma, nagyon szepen koszonom a biztato sorokat. Meglatom, hogy a nap vegen en is azt mondom-e majd, hogy "kellemesek" voltak a vizsgak (egyekent, vizsgaval osszefuggesben a "kellemes" jelzot csak itt a szakvizsgaval kapcsolatos forumokon latom! :) Sot, volt mar olyan is, aki "vidamsagnak" minositette a vizsgakat. Meglatjuk.
Megegyszer, koszonom szepen az informaciokat es szivbol gratulalok a sikeres vizsgadhoz.


Agnes

Dr.Attika # 2010.09.09. 14:28

Mai C-s kérdések:

  • Rendkívüli munkavégzés szabályai.
  • Munkaszerződés alakiság , érvényesség.
  • Rendkívüli felmondás.
  • Egyesület alapítható-e egypárt rendszer visszaállítására. ( Nem, mert az Alkotmány pártokról rendelkezik.)
  • EU:előzetes döntéshozatali eljárás.
  • Közig hivatal hatásköre.
Dr.Attika # 2010.09.10. 08:40

Mégegy info. Tegnap hallottam.
A vallási, nemzeti és etnikai jogokból abszolute nem kérdeznek, mert ugye jegyzőkönyvezik a vizsgát és félnek, hogy különleges adat kerül a birtokukba a válaszadás kapcsán. Tehát ezeket a témaköröket ki lehet pipálni.

Thetys # 2010.09.10. 08:54

Jegyzőkönyvezik??? Persze, kellene, de egy kanyi jegyzőkönyv nem készül. Esetleg valami utólag, hogy xy megjelent, levizsgázott, ezeket a jegyeket kapta. Másik, hogy a vallási etc jogokkal kapcsolatban senkinek semmi köze ahhoz, hogy mi a vizsgázó egyén beállítottsága, viszont ha valaki megfogadja ezt a "jótanácsot", akkor belefuthat abba, hogy az EBH-s vizsgáztató hölgyhöz kerül, aki minden vizsgázótól kérdez ebben a témakörben.

kondidori # 2010.09.10. 09:22

Hát Dr.Attika infoinak valóság tartalmával vitatkoznék, mert az ég világon semmit sem jegyzőkönyveznek. Nálunk büntetőn a jegyzőkönyvvezető benn se volt a vizsgán, mindig az eredményhirdetés előtt kapott egy sms-t, aztán akkor visszarohant és odafirkantotta, hogy xy megjelent és a kapott jegyei...

A vallási izéket meg az esélyegyenlőséget pedig igenis kérdezik. Az írásbeli feladatok között is van egy csomó zsinatos stb. feladat.

Dr.Attika # 2010.09.10. 10:59

kondidori!
Ezeket az infokat hallottam a folyosón a cca. egyórás várakozás alatt.Nyilván nem nyomoztam, hogy valós vagy sem . Közzétettem. Mindenki értékelje úgy, ahogy gondolja.
Nyilánvalóan ez topic értelme, hogy megosztjuk a szakvizsga tapasztalatokat.

Bmisa # 2010.09.13. 06:37

Az elmúlt héten nem vizsgázott senki, aki fórumozik?


BM

Dr.Attika # 2010.09.13. 06:51

Bmisa! Menjél már lejjebb 5 hozzásolással!

Bmisa # 2010.09.13. 14:48

Dr. Attika
Természetesen láttam a bejegyzésedet, de hiányosnak vélem. pl: tb nem volt?
Arra is gondoltam, hogy más is vizsgázott és megosztaná velünk tapasztalatait.
Hát ennyi...


BM

kondidori # 2010.09.13. 18:21

Kedves Mihály!

Pénteken ezek voltak az egyik csoportnál:

Európai Unió:

  • Európai Bíróság eljárása, ki fordulhat hozzá, és milyen üggyel
  • Európai ombudsman: mit vizsgálhat, ki fordulhat hozzá és mikor

Munkajog:

  • köztisztviselői felelősségrendszer
  • MT, Kjt, Ktv, és a kormánytisztviselőkről szóló törvény, melyik melyiknek a háttérjogszabálya, mikor kell és mikor nem alkalmazni
  • kik a kormánytisztviselők
  • mekkora összeg után kell Eü járulékot fizetni.

Alkotmányjog:

  • társadalmi szervezetek alapítása,

Alkotmánybíróság, és rendes bíróság összehasonlítása (azt szerette volna hallani, hogy a rendes bíróság ítélettel és végzéssel zárja az eljárását, az AB pedig határozattal)

Ket fellebbezés, felülvizsgálat: hova nyújtom be, meddig és mikre hivatkozhatok.

Bmisa # 2010.09.13. 21:05

Kedves Dóri!
Köszönöm!


BM

Dr.Attika # 2010.09.14. 09:35

Bmisa!
Akkor így kell feltenni a kérdést.
"Dr. Attikán kívül volt még valki vizsgázni a múlt héten? Nem látok tb. jogi kérést."

Egyébként nekem nem tettek fel tb. jogi kérdést.

vszilagyi # 2010.09.22. 13:33

Sziasztok,

én ma voltam c-ből, az OIT 1/c-ben, nagyon pozitív tapasztalataim vannak!
Nagyon rendes volt a bizottság, én sokkal rosszabbra értékeltem magam, de segítettek egy csomót és végül mindenből 5 lett!

A kérdéseim (amikre emlékszem):
Munka: munkavállaló kártérítési felelőssége, felmondási tilalmak, keresetindítási határidő
EU: irányelv horizontális és vertikális közvetlen hatálya, közvetett hatály, tőke szabad áramlása, uniós polgár jogai
Alk-közig: ombudsman,jegyző és polgármesteri hivatal, nyelvhasználat

Mindenkinek sok sikert kívánok, aki ezután megy!

Bmisa # 2010.09.25. 07:07

Sziasztok!
23-án, OIT 1/B-ben vizsgáztam, korrekt bizottság (birónő OIT-ból munka tb, fiatal kollegina AB titkárságról alkotmány-ket, fiatal ügyvéd eu) mindhárom részjegy négyes és eu volt az UTOLSÓ VIZSGÁM!
Kérdések:
munkajog: munkajogviszony alanyai+közszolgálat (kormánytisztviselők is)alanyai, fiatal munkavállalók, átirányítás-kirendelés-munkaerő kölcsönzés összehasonlítása, elévülésről minden,
tb: öregségi nyugdíjról minden,
alkotmány: önkormányzati választás szabályai, miniszter jogalkotási lehetőségei, miniszter döntésének felülvizsgálata, fellebbezés, AB előzetes normakontrol,
eu: parlamenti választás, parlament és bizottsáb tevékenysége.

Mindenkinek sok sikert!


BM

hajni1982 # 2010.09.26. 16:04

Sziasztok!

2010. november 3. hetére jelentkeztem szakvizsgára. Jön valaki akkortájt írásbelire? Egyenlőre pontos időpontot még nem tudok.

Szerintetek kb. 2 hét szabi előtte, meg a hétvégék elég a felkészüléshez? (Gyerek mellett.)

Munkajog részletes kommentárt szerintetek honnan lehet szerezni?
Illetve tudna nekem küldeni valaki bírósági határozat,illetve keresetlevél mintát? (Közigben dolgozom, és kb. 5 éve nem írtam ilyet.)
Köszi Mindenkinek!
Hajni

hunfrakk # 2010.09.27. 06:28

Hajni!
CompLex Jogtárból érdemes az Mt. kommentárt olvasgatni.