szakvizsga - "C" rész (alk, közig, TB, EU...)


hmonika # 2014.12.12. 18:55

Üdv mindenkinek!

Csütörtökön vizsgáztam, de tündéri bizottságnál!! (a Kúrián)Inkább egy részletes beszélgetésnek érzékeltem, mint szigorú vizsgáztatásnak. Kérdeztek sok mindent, de nagyon segítőkészek voltak.

Európa: milyen eljárások indíthatóak egy tagállammal szemben, ezek részletes ismertetése, elejétől a végéig
+közben kisebb kérdések
hogy néz ki egy EB ítélet
antitröszt eljárás

Munka/tb:
felmondási tilalmak,
felmondási korlátok,
kjt-kttv szervi hatály,
kjt. kártérítési és fegyelmi felelősség,
kjt-ben a felmondási korlát,
nyugellátások teljeskörűen (nyugdíj, árvaellátás, házastárs, szülői, baleseti hozzátartozói, ezek ismertetése)
tb. alapelvek,
megtérítés szabályai

Alk/közig:
Semmisségi okok,
kizárás a KET-ből,
kizárás szabályai, mint lex speciális (önkormányzatokra vonatkozó rész)
Esélyegyenlőségi törvény,
Egyenlő Bánásmód Hatóság (mindent),
autonóm államigazgatási szerv,
diszkrimináció+AB határozat
Alaptörvény nagyon részletesen!!
Alapjogok korlátozása

Nagyjából ennyi jutott az eszembe, de voltak még kisebb összefüggésekre rákérdező kérdések.

Ha nem tudtad, nem vették a fejed, nagyon segítőkészen rávezettek.

Nekem ez volt az utolsó! Mindenkinek kitartást!!!!!!! +legalább ilyen jó bizottságot!

Euro Eugen # 2014.12.12. 10:03

Magdi34

Még egy tipp-topp: ha a cégnek volt jogtanácsosa, és ő igazolta volna az időt, őt is megkeresheted, hogy nyilatkozzon az ügyben, ha az első megoldás nem válna be.


Ajró Özsén

Euro Eugen # 2014.12.12. 10:00

ecznok

Ha csütörtökön voltál, akkor találkoztunk, sárga papírt kaptam, de nem kicsit, hanem A4-es méretben. :-)


Ajró Özsén

Euro Eugen # 2014.12.12. 09:58

Magdi34

Mutasd be a munkaszerződésedet a jogi munkakör igazolására, meg egy cégkivonatot annak igazolására, hogy a cég megszűnt, és hogy ezért nem tudsz kitől igazolást kérni. Szerintem elfogadják, bár lehet, hogy rákérdeznek, hogy miért nem kértél a kilépéskor igazolát az ott töltött időről.


Ajró Özsén

Magdi34 # 2014.12.11. 13:27

Sziasztok!
Gyakorlati idő igazolással kapcsolatban érdekelne- ha valaki tud segíteni v volt hasonló gondja- h hogyan igazolható az az idő ahol a munkáltatóm tavaly jogutód nélkül megszünt. Már 2 éve másik munkaltatónál vagyok, de kellene igazolás a 3 évhez a megszünt helyről is.

ecznok # 2014.12.09. 19:46

Sylver24!
Tenyleg nincs sok vissza, bár pont jól jönne plusz egy nap! :)
Kúria, I/129!
Kitartást es sok sikert, ha nem találkoznánk! ;)

sylver24 # 2014.12.09. 18:30

Nincs mit. Egy kalappal csütörtökre!
Amúgy hol szóbelizel? Lehet, hogy majd találkozunk.. :)

ecznok # 2014.12.09. 18:25

Sylver24!
Köszönöm a gyors választ es a hasznos infókat! ;)

sylver24 # 2014.12.09. 17:48

ecznok:

A szociális biztonsági rendszerek koordinálása a polgárok Unión belüli szabad mozgását hivatott elősegíteni.
Az erről szóló rendelet lehetővé tette, hogy az összes tagállam minden munkavállalója számára biztosítsák az egyenlő bánásmódot és a szociális biztonsági ellátásokra való jogosultságot, függetlenül a foglalkoztatás helyszínétől és a lakóhelytől.

Ezen a linken találsz bővebb infót róla:
http://europa.eu/…10521_hu.htm

Remélem jó lesz az írásbelid, kitartás neked is! :)

ecznok # 2014.12.09. 15:37

Sziasztok! Valaki nem tudna összefoglalni pár mondatban a szociális biztonsági rendszerek koordinálásárol es annak végrehajtásáról szoló uniós rendeletek tb-i jelentőséget?

Koszi előre is!!!!

ecznok # 2014.12.09. 15:35

Kedves sylver24!

Azóta többekkel egyeztettem.
En azt írtam h megalapozza a késes es az utasítás késedelmes teljesítése a felmondást, önmagában sz h szakértelemmel es tőle elvárható gondossággal köteles tevékenységet végezni, igy a károkozás nélkül is fennáll, állítólag a gyakorlat is ezt követi, megalapozza a felmondást.
Az értesítés nem volt kérdés. Maximum az, h volt e eltérő megállapodás a kártérítés érvényesítése miatt a kölcsönbe adó es kölcsönbe vevő között! :) en feltételeztem, igy annak a lehetőséget is hozza írtam!
Amúgy csütörtökön megyek en is!
Kitartást! Egy kalappal! (Mindenkinek) :)

adam.viktoria # 2014.12.09. 11:34

Sziasztok!

Eladóvá váltak az alábbi könyvek:

  • Alkotmányjog (Dialóg Campus, 2013)
  • Közigazgatási jog (Dialóg Campus, 2013)
  • Alkotmányjog (Novissima, 2012)
  • Közigazgatási jog (Novissima, 2013)
  • Munkajog és társadalombiztosítási jog (Dialóg Campus, 2013)

A könyvek többsége színessel ki van húzva, de teljesen jó állapotban vannak.

Érdeklődni az adam.viktoria86@gmail.com e-mail címen tudtok.

További sikeres felkészülést mindenkinek!

kicsimich # 2014.12.09. 10:55

Sziasztok!

Sikeres vizsga után eladnám cerúzával néhány helyen aláhúzott, de kitűnő állapotban lévő szakvizsga felkészítő könyveimet:

Munkajog és társadalombiztosítási jog (2013)Dialóg-Campus, Ára: 2.500,- Ft

Az Európai Unió joga (2012) Dialóg Campus, Ára: 2.500,- Ft

Büntető eljárásjog (Herke Cs.) Dialóg Campus, Ára:2.000,- Ft

Érdeklődni emailben: mkancsal@gmail.com

capisca # 2014.12.09. 08:05

dr.tm

Jár neki a táppénz, de csak addig amíg a munkaviszonya fennáll, tehát amíg a felmentési ideje lejár.

A felmondási idő a munkaviszony része, annak tartama alatt ugyanazon jogok és kötelezettségek terhelik a feleket, mint a felmondás közlése előtt.

dr.tm # 2014.12.08. 22:21

Sziasztok!
Ma voltam munka-TB jogból írásbelizni.

Segítséget kérnék ahhoz, hogy jòl oldottam-e meg a vizsgán a kérdésem? Azt hùztam hogy 3 havi felmondási idôvel felmondtam egy 11 éve nálam dolgozónak, aki most tölti a felmentési idejét (1,5 hò) és ez alatt balesetet szenved és kér táppénzt. Tudni lehet még, hogy 3 havi végkielégítést kap és az átlagkeresete meghaladja a teljes keresetét. Én elutasítom a táppénz kérelmét.
Feladat: Írjam meg neki munkáltatóként a válaszlevelet.

Köszönöm elôre is

sylver24 # 2014.12.08. 19:33

Szia ecznok!

Én büntetőben dolgozom, úh. nincs ebben gyakorlatom, csak a tv és tankönyv alapján tudok hozzászólni.

A feladatban írták, h a kölcsönvevő értesítette-e a kölcsönbeadót a munkavállaló kötelezettségszegéséről? Mert a szabályok szerint a kölcsönbeadó szüntetheti meg a munkaviszonyt, de előtte a kölcsönvevőnek értesítenie kell a kölcsönbeadót erről a kötelezettségszegésről. Ha jelen ügyben ez nem történt meg, akkor szerintem az M. Kft. nem szüntethette volna meg a munkaviszonyt.
Ha nem erről van szó, akkor szóba jöhet még, h egyáltalán jogos-e az azonnali hatályú felmondás, miszerint itt súlyos gondatlanságról van-e szó. Szerintem ez belefér a súlyos gondatlanságba, elég fontos lett volna ellenőriznie a műszak kezdését..

Te mit írtál? Mikor szóbelizel?
Én csütörtökön megyek.

ecznok # 2014.12.08. 11:19

Sziasztok! Mai kérdésem volt:
Valakinek valami jooo megoldás, ami biztosan jó!? Felek en rosszat írtam!
Koszi előre is
XY munkavállaló munkaerő-kölcsönzés céljából munkaszerződést kötött M. Kft.-vel; XY kikölcsönzés keretében E. Kft.-nél dolgozik minőségbiztosítási ellenőrként. E. Kft. előírta, hogy reggel 6kor ellenőrizni kell a gyártósort, XY egyik nap ezt fél 7kor teszi meg, addigra 500 ezer Ft értékben már hibás termékeket gyártott a gép.
M. Kft azonnali hatállyal felmondja XY munkaviszonyát, mivel az jelentős kötelezettségszegést követett el, és abból M. Kft.-nek kára származott.
XY szerint a felmondás jogellenes, mert az 500.000 Ft nem az M. Kft kára.

dr.timi # 2014.12.05. 22:45

Sziasztok!

A mai napon voltam vizsgázni, nagyon kedves bizottságnál.
Kérdéseim:

Munka: munkaszerződés elemei, munkaviszony teljesítése, munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás, végkielégítés, egyenlő munkáért egyenlő bér

Alk/Közig: jogforrások, önálló szabályózó szervek, emberi jogok nemzetközi védelme, Ket fellebbezés összehasonlítása bírósági felülvizsgálattal

EU: parlament, petíciós jog, Cartesio eset részletesen, letelepedés szabadsága

mazsu80 # 2014.12.04. 16:32

Sziasztok!

Tegnap voltam vizsgázni és kizárólag jókat tudok mondani/írni. Rendkívül kedves, segítőkész bizottságnál vizsgáztam.Az utolsó vizsgám volt, így nagyon kellemes élményekkel fejeztem be ezt az időszakot.

Kérdések:

Munkajog: munkaviszony megszűnése, megszüntetése. Minden, ami ide tartozik, részletesen, csoportos létszámcsökkentés, nyugellátásról minden, az öregségi nyugdíj részleteiben. Talán még voltak apróbb kérdések, de azokra nem emlékszem

Alk/Közig: tulajdon védelme, kormányhivatalok, önkormányzatok feletti törvényességi felügyelet. Ket - jogorvoslatok

EU: irányelvről, rendeletről minden, vertikális, horizontális hatály, ügyvédi hivatás gyakorlása másik tagállamban, és apróbb kérdések

Mindenkinek hasonló kellemes vizsgát kívánok!

sylver24 # 2014.12.04. 15:07

A jegyzetet megtalálod a közös fiókban. :)

Lakcika # 2014.12.03. 12:56

Sziasztok!
Nagyon megköszönném ha valaki elküldené nekem a híres Ates féle jegyzetet a szucslaszlo30@gmail.com email címre.

judit824 # 2014.12.01. 14:24

Sziasztok!
Múlt héten voltam vizsgázni c részből, nagyon pozitív tapasztalataim vannak. A vizsgabizottság korrekt, kedves és jóindulatú volt.
Az írásbelim röviden:
Közszolgálati tisztviselő tanulmányokba kezd, ebbe a munkáltatója beleegyezik. Eljön a vizsgaidőszak, munkáltató nem akarja elengedni a tisztviselőt tanulni és vizsgázni, mert kevesen vannak. A munka törvénykönyvére hivatkozik, miszerint csak általános iskolai tanulmányok folytatása miatt kellene elengednie.

A megoldás nyilván az, hogy nem a munka törvénykönyvét kell ilyenkor használni, hanem a Kttv-t.Ebből kerestem ki az ide vonatkozó passzusokat.

Szóbeli: (nem mindenre emlékszem, sok kicsi kérdés volt)
alkotmány-közig: képviselő testület szervei, jegyző jogállása, információs önrendelkezési jog, szakértő-szakhatóság összehasonlítása
munkajog: gyed, tanulmányi szerződés, táppénzt mikor és hogyan követelhetik vissza, közszolgálati tisztviselő-munkavállaló munkába lépésének különbségei, feltételei
eu: intézmények felsorolása, európai polgári kezdeményezés, hatáskörök felsorolása, szerződések felsorolása (itt csak az európai unióról szóló szerződés, meg az európai unió működéséről szóló szerződésre volt kíváncsi, az alapítókra nem, meg arra, hogy korábban hogy hívták az eumsz-t...)
Kb. fél órát voltam a bizottság előtt.
Sikeres felkészülést!

sylver24 # 2014.11.30. 21:56

Szia Janka15!

A közös fiók: jogiszakvizsga.c
jelszó: vegyes2015

sylver24 # 2014.11.30. 21:54

Sziasztok!

Arra lennék kíváncsi, hogy mik a tapasztalatok. Akinek nincs joggyakorlata a C rész kapcsán, pl. egy büntetőben dolgozó vizsgázónak, attól mennyire részletesen szoktak kérdezni?

Janka15 # 2014.11.30. 21:21

Valaki legyen kedves megadni a közös postafiók elérhetőségét. Köszi!