szakvizsga - "C" rész (alk, közig, TB, EU...)


GHajni12 # 2015.01.26. 09:44

Sziasztok!
Én múlt hét hétfőn voltam alkotmány-közigből írásbelizni.
Feladat: jegyző birtokvédelmi ügyben tanút hallgat ki, jkv-t vesz fel, melyet a tanú aláír. Egy hét múlva tanú visszatér és kéri, had nézzen bele a vallomását tartalmazó jkv-be, mert már nem emlékszik, hogy mit adott elő és az ügyfél kérelmét is áttekintené. Jegyző a kéréseket elutasította, mert a tanú nem ügyfél és nem rendelkezik iratbetekintési joggal. Értékelni kellett a jegyző eljárását.
Nyilván részben járt el jogszerűen, hisz a Ket. alapján a tanú a saját irataiba bármikor betekinthet. Erről részletesen rendelkezik a Ket. Azaz a tanú vallomásáról felvett jegyzőkönyvet a tanúnak meg kellett volna mutatnia.
Szóbelizni szerdán délután voltam a Legfőbb Ügyészségen. Csatlakozom az előttem szólók többségéhez, nagyon szimpatikus, segítőkész volt a bizottság.
Alk-közig: munkaköröm kapcsán önkormányzat szervei, polg hiv irányítás, vezetés, Ket szakhatóság
Munkajog: munkaviszony alanyai, vezető állású munkavállaló sajátos jogi helyzete,
Eu: főtanácsnok kapcsán mi jut eszembe, a bíróság eljárásai, semmisségi eljárás
Eü, tb nem volt.
30 perc volt
Csak tőmondatokban kellett válaszolni, rávezettek a válaszra, segítettek ahol kellett.

mbc8px # 2015.01.25. 19:19

Sziasztok !

Volt valaki januárban? Osszatok meg tapasztalatot, élményt...köszi

Erika777 # 2015.01.24. 21:47

Sziasztok!

Legfrissebb ATES jegyzetet tudna nekem valaki küldeniC részből? Nagyon megköszönném. E-mail címem: erika77703@freemail.hu

Sok sikert mindenkinek!

Erika

Obó # 2015.01.24. 08:46

Sziasztok!

A héten voltam C-ből írni és szóbelizni (2015.01.23., Kúria) is.

Az írásbelin nagyon sokan voltunk, alig fértünk el a teremben.

Alkotmányjog-Közigazgatási jogból írtam.

Feladatom:
A Kormány az alábbi országos népszavazásra vonatkozó kérdést nyújtotta be az NVB-hez: "Egyetért-e Ön azzal, hogy a magyar zászló tartalmazza a címert is?" Hitelesíti-e az NVB a kérdést? Indokolja meg és milyen szempontokat vizsgál a kérdés hitelesítésekor?

Válasz röviden:
Nem hitelesíti, mert a magyar zászlót az Alaptörvény szabályozza, így ha az országos népszavazás érvényes és eredményes lenne, ebből következően az Országgyűlésnek jogalkotási kötelezettsége keletkezne, amely jelen esetben az Alaptörvény módosítását jelentené. Az Alaptörvény pedig rögzíti, hogy az Alaptörvény módosítására vonatkozó kérdést tiltott tárgykör. A mérlegelési szempontokat a népszavazási törvény és az Alaptőrvény tartalmazza.

A szóbeli bizottsága (dr. Kovács András György elnök, dr. Hunyadi-Buzás Ágnes és dr. Schanda Balázs) nagyon rendesek voltak, a vizsga szerintem inkább egy komolyabb szakmai beszélgetés volt egyes témákban. Abszolút jó benyomásokat szereztem.

Kérdéseim:

  • az országos népszavazás szabályai, a köztársasági elnök közvetlen választása tárgyában benyújtott kérdésre adott OVB és AB határozatok
  • az NVB döntései elleni jogorvoslati lehetőségek
  • a vélemény-, a sajtó-, és a vallásszabadság egymáshoz való viszonya, meddig terjed a sajtószabadság, hol húzódnak az alkotmányosság határai, mikor merülhet fel a büntetőjogi szankcionálás
  • a hatósági ügy fogalma
  • a köztestületek meghatározása, fajtái, eljárásai, tevékenysége
  • a belföldi jogsegély fogalma, esetei, határideje, kivételek a kötelező teljesítés alól
  • elsődleges és másodlagos jogforrások elhatárolása, jellemzése, felsorolása
  • az Alapjogi Charta jelenlegi helyzete
  • a közvetlen hatály
  • az EJEE és az EU kapcsolata, problémái
  • a munkaszerződés megkötése, tartalma
  • a szabadság típusai, mértéke
  • a betegszabadság és a táppénz közötti különbség
  • a táppénz jogosultság feltételei, mértéke, időtartama.

Kalappal mindenkinek! Jó felkészülést kìvánok!

sylver24 # 2015.01.20. 12:47

Piroska2: Igen, a 2013. februáriból tanultam.

Piroska2 # 2015.01.20. 12:22

sylver24

A 2013. februári kidolgozásra utaltál, amelyik 112 oldalas?
Átnéztem, az a jelenlegi EU tételsor szerint kidolgozott.

sylver24 # 2015.01.20. 09:55

Akik egy hatályos Ates jegyzetre várnak, felesleges, én ősszel abból tanultam, csak pár szervezet létszám adatát kellett megnézni a neten, h most épp mennyi, a többi teljesen jó. Ezen az oldalon néztem: europa.eu

dfrm1983 # 2015.01.19. 13:22

Kedves Ates!

Gondoltam néked is címzek egy üzit, hiszen Te vagy az "illetékes"
Esetleg volna hatályosított jegyzeted?
Ezer köszönet és hála volna érte!!!!!

dfrm1983 # 2015.01.19. 08:55

Sziasztok!
Április 10-én megyek C-ből.
Természetesen én is az ATES jegyzetből szeretnék készülni, mert ódákat zengenek róla.
Az a nagy problémám, hogy a közös e-mailről csak olyattudtam letölteni, amely 2013-mas.
A kérdésem az volna létezik-e ennél frisebb, hatályosabb verzió?

GHajni12 # 2015.01.15. 17:53

Sziasztok!
Kerdesem hogy az alkotm-kozig irasbeli vizsgara szerintetek milyen jogszabalyokat erdemes vinni.
Koszonom

M. K. Andrea # 2015.01.12. 09:29

Sziasztok!

15-én, azaz holnap után (áááá) jön valaki szóbelizni ebből a "csodából" ?

Ildikódr # 2015.01.11. 12:58

Sziasztok! Egy kis megerősítést kérnék, aki már túljutott ezen a vizsgán, írásbelizett és szóbelizett. Szerintetek mennyi idő szükséges kb. felkészülni a szakvizsgára, jelen esetben erre a "vegyesre"?
Köszönöm a segítségeteket, és nagyon várom a válaszokat!

ewfuns # 2015.01.09. 17:09

Sziasztok!

Most készülök a vegyes szakvizsgára. Láttam, hogy itt van közös e-mail cím, amin vannak fent segédanyagok. Tudnátok segíteni, hogy hogyan tudom én ezt használni vagy belépni? Köszi és bocsánat, ha buta volt a kérdésem! :)

Magdi34 # 2015.01.07. 12:37

GHajni12!
En is most nézem az alkotmányt: alaptv, ates jegyzet, plusz AB határozatos kiegészítő jegyzet a közös emailről. Egy ismerősöm ma mondta, h csak a lényeg, ne vesszek el az AB-kban és a jogszabályokban, mert felesleges. Szerinte ez bőven elég lesz, és nézzem meg a gyakori kérdéseket. Jó tanulást!

GHajni12 # 2015.01.06. 10:50

Sziasztok!
Segítséget kérek tőletek. Ma álltam neki igazán az alkotmányjognak de belefulladtam a jogszabályokba és AB határozatokba. Szerintetek miből érdemes készülni?
Másik fontos: alkotmány-közigből írok. Tud valaki korábbi írásbeli feladatokról?
Köszönöm

Magdi34 # 2015.01.05. 12:23

Sziasztok! Elküldtem a közös emailre, amik fenn voltak, mert én sem találtam most. A beérkezett üzenetekben van csikos magdolna, szakvizsga anyagok alatt, plusz munkajog írásbelihez jogesetek.

Magdi34 # 2015.01.04. 22:31

Sziasztok!
A közös email címen vannak fenn anyagok.
Cím: jogiszakvizsga.c@gmail.com
Jelszó: vegyes 2015

Ha valakinek kell még valami ezeken kívül, és tudok segíteni, szóljatok.

Ildikódr # 2015.01.03. 16:03

Sziasztok! Segítene valaki nekem is abban, hogy az Ates-féle jegyzetek hol érhetőek el, honnan tölthetőek le? FONTOS LENNE!!!!!!

KÖSZÖNÖM!

Ildikódr # 2015.01.03. 09:20

Ates féle kidolgozásra nekem is szükségem lenne, kérlek, osszátok meg velem is. papildiko@vipmail.hu. Nagyon szépen köszönöm! B.U.É.K mindenkinek!

Oggi # 2014.12.18. 13:09

Sziasztok!
Az Ates-féle jegyzetre lenne szükségem a C részvizsgához, kérlek, ha tudjátok küldjétek el! Köszönöm!!

kicsimich # 2014.12.15. 13:16

Sziasztok!

Még egyszer kirakom a hirdetésem, remélem senkit nem zavar.

Sikeres vizsga után eladnám cerúzával néhány helyen aláhúzott, de kitűnő állapotban lévő szakvizsga felkészítő könyveimet:

Munkajog és társadalombiztosítási jog (2013)Dialóg-Campus, Ára: 2.500,- Ft

Büntető eljárásjog (Herke Cs.) Dialóg Campus, Ára:2.000,- Ft

Érdeklődni emailben: mkancsal@gmail.com

sylver24 # 2014.12.14. 18:03

Sziasztok!

A héten vizsgáztam a Legfőbb Ügyészségen, sikerült, megosztom a kérdéseimet.

Alk-közig:

  • ha szerveznék egy demonstrációt, mit kell tennem, gyülekezési jog korlátai
  • önálló szabályozószervek felsorolása, milyen jogszabályt alkothatnak
  • Ket: bizonyítékok felsorolása, hogyan rendelkezik a Ket. a bizonyítékokról (példálózó jelleggel), fellebbezési eljárás részletesen, mit tehet az 1.fokú hatóság az iratok felterjesztése előtt, mit tehet a 2.fok, méltányosság, mérlegelés

önkormányzatokból nem volt kérdés

Munka-TB:

  • munkaszerződés létesítése, megkezdése, mit tehetnek a felek, ha a kettő közt pl. 3 hónap telik el, mit nem tehetnek, mi van ha ha a 3 hónap után a munkába álláskor közli a munkavállaló, hogy mégsem akar ott dolgozni, hogyan alakul a kártérítés, ha a munkáltatónak kára keletkezik emiatt,h nem lépett munkába, mikor keletkezik egyáltalán kára ilyen esetben
  • munkaszerződés tartalmi elemei, mi az oka h a tvhozó pont a munkakört és a munkabért írja elő kötelező elemnek (mert megállapodás nélkül nincs rá általános szabály)
  • azonnali hatályú felmondás, mi a különbség az Mt. 78. § (1) bek. a) és b) pontja közt, mondjak példát a b) pontra, mikor lehet indokolás nélkül felmondani azonnali hatállyal

TB-jogból nem volt kérdés

Eujog:

  • Európai Unió Bírósága, a 3 szerv hatáskörei, miért hozták létre a Törvényszék
  • bűnügyi igazságügyi együttműködés
  • integráció szintjei (gazdasági, poltikia unió), mondjak példát egységes unióra (USA)

Rendes volt a bizottság, választhattam h milyen sorrendben menjünk, segítettek, egyedül a munkajogos vizsgáztató nem annyira, és a kérdései is érdekesek voltak, igaz h a munkajog legfontosabb, alapterületeiről kérdezett, csak hát mindenáron a gyakorlatra volt kíváncsi, nekem pedig ahhoz nem sok közöm van, örültem, hogy meg tudtam tanulni a tv-t és a tb jogszabályokat. Mondta is h a tv-t bárki meg tudja tanulni, csak hát nem tudom milyen elvárás az, hogy a vizsgázó minden egyes részvizsgán tudja az adott jogág gyakorlatát, mikor általában egy területen dolgozunk,és nem biztos, h a vizsgadrukk közben eszünkbe jut a logikus válasz a gyakorlati kérdésre, örülünk, ha a szakvizsgatanulás során végigérünk a számunkra ismeretlenebb jogág anyagán..

Euro Eugen # 2014.12.14. 14:28

ecznok!

Én már nem tudtam ott kivel megosztani a hírt, ezért nem jó utolsónak lenni. :-)


Ajró Özsén

ecznok # 2014.12.14. 07:45

Euro Eugen!

Igen, csütörtökön voltam! En voltam az első! ;)
Örülök a sárga lapodnak! Gratulálok!!! :):):)

steini # 2014.12.13. 20:48

Sziasztok!
Én is csütörtökön voltam, szintén a Kúrián, csak megerősíteni tudom az előttem szólót, nagyon rendes bizottságunk volt. :)
Kérdéseim:
Alk-közig: köztársasági elnök jogkörei. OBH, Ket alapelvei
Munkajog-tb: munkavállaló kártérítési felelőssége, megőrzési felelősség, leltárfelelősség, csoportos létszámleépítés, munkáltató fizetési felszólítása, öregségi nyugdíj feltételei
eu:semmisségi eljárás, mulasztási eljárás
Volt még mindegyiknél sok apró kérdés, kapcsolódva a témához.
Nagyon segítőkészek voltak, arra voltak kiváncsiak,mit tudsz, és nem arra, hogy mit nem. Inkább arra voltak kiváncsiak, látom-e az összefüggéseket.
Amiből tanultam:
alk: Novissimás szakvizssga felkészítő, alaptv.
közig: törvények
munka-tb: törvények
eu: Ates-féle kidolgozott, hatályosítva
Ates! Nagyon köszi!!! :)
Nekem is utolsó vizsgám volt, kitartást mindenkinek! És gratulálok a végzetteknek! :)