szakvizsga - "C" rész (alk, közig, TB, EU...)


Ildikódr # 2015.03.02. 18:06

Sziasztok! Ma írtam közig-alkotmányból. A kérdésem a következő volt:

Megalkothatja-e a kormánymegbízott a helyi önkormányzat költségvetési rendeletét, ha annak megalkotását a törvényben meghatározott határidőig elhalasztja az önkormányzat, ezt indokolva.

Milyen következményekkel jár a Mo. helyi önkormányzati törvény alapján a költségvetési rendelet alkotás elmulasztása?

A válaszom az volt - természetesen részletesen kifejtve - hogy igen, a kormányhivatal vezetője miután törvényességi felügyeleti eljárás keretében felszólította a hiánypótlásra az önkormányzatot, és ezután a Kúriához fordult, és a Kúriai döntés alapján sem alkotta meg a helyi önkormányzat a rendeletet, azután, igen, megalkothatja a kormányhivatal vezetője, és kötelezettsége is egyben, melyet ő ír alá, a Magyar Közlönyben kihirdet, és a jegyző is kihirdeti a helyben szokásos módon.
Következmények: eljárási bírsággal súlyható az önkormányzat, illetve az államháztartási támogatások kiutalását addig felfüggesztik, valamint bírósági eljárás, mely szintén költségekkel jár. Valamint a rendelet módosítását is csak a kormányhivatal vezetője teheti meg.

Megköszönném, ha megerősítenétek, és esetleg ha eszetekbe jut valami ezzel kapcsolatban, kérlek, írjátok meg.

Lizzy31 # 2015.02.28. 16:23

Sylver 24 koszonom szepen en is ezt irtam es jonak bizonyult :) Csutortokon vizsgaztam a kerdesek: alapjogok korlatozasa bizonyitasi eljaras a ketben
Kik a biztositottak.munkaszerzodes tartalma koztisztviseloi kinevezesi okmany tartalma.eu bizottsag;rendelet.

Petra_ # 2015.02.26. 07:33

Én csak a törvényből tanultam (Alaptv, Ket, munka+tb), illetve EU-ból Ates jegyzete, a változásokat hozzánézve. Nem akarok senkit lebeszélni a könyvről, de szerintem felesleges.

CsakEgyKérdés # 2015.02.25. 09:40

Sziasztok!

Én is pont ezt szerettem volna kérdezni, ugyanis nagy dilemmában vagyok a választást illetően :)

ewfuns # 2015.02.25. 08:36

Sziasztok! Milyen könyvből éri meg legjobban felkészülni erre a vizsgarészre? Novissima vagy Dialóg Campus, esetleg más? :) Köszi a segítséget! :)

SilvaBruna # 2015.02.24. 20:36

Sziasztok!

Pénteken vizsgáztam C részből egy nagyon jóindulatú bizottság előtt.

Az alábbi kérdésekre emlékszem:
munkajog, társadalombiztosítási jog: azonnali hatályú felmondás fajtái, feltételei, indokolása, MK 95, betegszabadság, táppénz, gyermekápolási táppénz
(a törvényi rendelkezések szó szerinti tudását kérte vizsgáztató)
európai unió joga: Európai Parlamentről minden (összetétele, képviselők száma, megválasztásuk stb.), kötelezettségszegési eljárásről minden (kik indíthatják, szakaszai stb.)
alkotmányjog, közigazgatósági jog: alapjogok korlátozása, bírák kinevezése, belső jogsegély, szakhatóság közreműködése közigazgatási hatósági eljárásban, hatósági bizonyítvány (inkább a közigazgatási jog részen volt a hangsúly)

Egyúttal szeretném eladni az alábbi könyveket (egyikben sincs aláhúzás):

  1. részvizsgához:

Közigazgatási jog
Negyedik, jelentősen átdolgozott kiadás
Dialóg Campus Kiadó, 2013
Lezárva: 2013. március 30.

Társadalombiztosítási jog
Negyedik kiadás
Novissima Kiadó, 2013
Lezárva: 2013.május 8.

Alkotmányjog
Második kiadás
Novissima Kiadó, 2014
Lezárva: 2014. augusztus 31.

Alkotmányjog
Negyedik jelentősen átdolgozott kiadás
Dialóg Campus Kiadó, 2013
Lezárva: 2013. június 1.

Munkajog és társadalom-biztosítási jog
Dialóg Campus Kiadó, 2013
Lezárva: 2013. szeptember 1.

Akit érdekel valamelyik az eladojogiszakvizsgakonyvek@gmail.com címre írhat, az árban biztosan megegyezünk. Átvétel személyesen Budapest belvárosában. Szükség esetén postázom.

Jó felkészülést és kitartást mindenkinek!

sylver24 # 2015.02.24. 18:01

Lizzy31: Nem biztos, de nekem az alkotmányjogi panasz jutott eszembe, hogy a magánlakást, magánéletet sértették meg. De ennek az a feltétele, hogy az illető az ítélet elleni jogorvoslatokat kimerítse.
Te mit írtál?

Lizzy31 # 2015.02.24. 07:03

Sziasztok!

Tegnap írtam közig-alkotmányból.
A segítségeteket szeretném kérni. A jogeset a következő volt:

A rendőrség egy bűnöző üldözése közben tévedésből bemegy egy magánlakásba, ahol a tulajdonost és a barátnőjét kébyítószerfogyasztás közben találják. Letartóztatják őket és a bíróság elitéli őket.
Értékelje a jogesetet alkotmányjogi szempontból, milyen bírói úton kívüli jogorvoslati lehetőség áll rendelkezésére a jogerős bírói ítélettel szemben?

Várom a megoldási javaslatokat.

Köszönöm :)

Luca2015 # 2015.02.19. 09:49

Sziasztok!
Az Ates-féle jegyzetet nem találom. Átküldené valaki?pirnyak@freemail.hu a címem. Előre is köszönöm.

peponen # 2015.02.18. 12:56

Sziasztok!

Én is az ATES-féle jegyzetet szeretném elkérni, mert a közös emailben nem találom.

Nagyon hálás lennék, ha valaki átküldené erre az email-címre: gyarfas.daniel@drsziklai.hu

Előre is köszönöm.

Csibe1986 # 2015.02.15. 19:20

Sziasztok!

Sikeres vizsga után eladóvá vált Alkotmányjog (Második kiadás) című jogi szakvizsga könyvem. A kézirat 2014. augusztus 31-én lett lezárva, nagyon hasznosnak bizonyult a felkészülés során, mivel igen terjedelmes jogszabály tömeg van megadva a tételsorban az egyes alkotmányjogi tételekhez, ez a könyv pedig teljesen a tételsor szerint halad. Érdeklődni e-mailben lehet.

Sok sikert a vizsgákhoz!

csbetti84 # 2015.02.15. 10:59

Sziasztok!

Eladnám a következő Novissimás könyveimet. Szerintem érthető, könnyen tanulható belőle az Alkotmányjog és az Európai Unió joga (különösen a jogesetek).

Dr. Jeney P.-Dr. Kende T.-Dr. Lövenberg V.: Európai közösségi jog 2500 Ft

Dr. Csink Lóránt: Alkotmányjog (Alaptörvény és Alkotmány összehasonlítása)2500 Ft

Érdeklődni lehet a csbetti84@gmail.com e-mail címen.

Petra_ # 2015.02.09. 12:13

Sziasztok!

Én ma írtam alkotmány-közigből, és ez volt a kérdésem:
A családok védelméről szóló tv. egyes paragrafusa keletkeztethet-e olyan szabályozást, amely a gyermekek utáni családi támogatást fennálló házassághoz köti?

A kiszínezett jogszabályokért nem szóltak semmit itt sem.

Nem megy valaki most csütörtökön szóbelizni?

Kelvin (törölt felhasználó) # 2015.02.03. 17:29

a színes kihúzásokért most hétfőn biztos, hogy nem szóltak :)

Kelvin (törölt felhasználó) # 2015.02.03. 11:15

ha nincs beleírva semmi sem, és nincs benne kommentár, bh., akkor be lehet vinni.

dfrm1983 # 2015.02.03. 08:43

sziasztok!
Kb egy hónappal ezelőtt írtam itt a fórumon, kérdezve,h.létezik-e hatályos ATES. Ezt sokan úgy értelmeztétek, h. létezik, van hatályos ATES jegyzet. És sokan írtok, h. küldjem meg.
Nem én vagyok ATES, és nincs hatályos ATES jegyzet, legalább is nálam biztosan.

gittus22 # 2015.02.03. 08:27

Sziasztok!
Én is szeretném a C kidolgozott tételsort. Elsősorban az EU rész kéne!!! Nagyon köszönöm előre is. :)
Brigi

besaj # 2015.02.02. 13:14

Kedves Fórumozók!
SOS Segítséget szeretnék kérni, ma voltam munkajog-tb-ből és a jogesetemmel kapcsolatban szeretnék megerősítést vagy kiegészítést kérni, mielőtt szerdán megyek szóbelire.
MV-t üzemi baleset éri, súlyos sérülést szenvedett, a balesetet követő naptól 1 évig baleseti táppénzen van, majd eredeti munkakörében dolgozik tovább. Ezalatt belső sérülése kiújul, így úgy dönt, közös megegyezéssel megszünteti munkaviszonyát pont 3 évvel a baleset után. Ezután rokkantsági ellátást kap, de mivel ez alacsonyabb összegű mint a korábbi jövedelme, levélben kéri a MT kártérítése keretében az ellátás és a korábbi jövedelem különbözetét havi szinten megtéríteni. MT a kérést arra tekintettel utasítja el, hogy az elévülési idő 3 éve eltelt, nem érvényesítheti az igényét.
Feladat: bírósági döntés
Mt. 175.§ (1)(3) alapján szakaszos elévülésre hivatkozva sztem nem elkésett az igényérvényesítés,a 3 év a rokkantsági folyósításától számít, így a MT objektív felelőssége miatt az elmaradt jövedelemnek a rokkantsági ellátással csökkentett összegét megítéltem. Jó így? Volt más releváns tényező (pl. korábbi táppénz vagy, hogy közös megegyezéssel szűnt meg?) Előre is köszönöm.

dalida23 # 2015.02.02. 10:53

Sziasztok!
Nekem is átküldené valaki az Ates legfrissebb (2015) verzióját?
Email címem: dalida23@freemail.hu
Előre is köszönöm és sok sikert mindenkinek!
üdv, Dalida

pajerattika # 2015.02.01. 21:09

Sziasztok!

Én február 25-én megyek a C részből. Hálás lennék, ha valaki nekem is átlőné a legfrissebb Ates jegyzetet. Szuper lenne, ha valóban létezne a 2015-ös verzió:) Az email címem: dr.pajer@gmail.com.

Köszi és üdv!

kitlánka # 2015.02.01. 15:01

Sziasztok!

Valaki lenne olyan kedves és átküldené nekem is a hatályos Ates-féle jegyzeteket (2015)?

E-mail címem:

bszaboeniko@hotmail.com

Nagyon köszönöm!

Enikő

Alexisszil # 2015.01.30. 18:26

Sziasztok!
Legyen szíves valaki nekem is elküldeni az Ates féle 2015 vegyes kidolgozott tételeket. Köszi.

Flóra84 # 2015.01.29. 11:29

Sziasztok!

Nekem is átlökné valaki az atest?
köszi szépen
címem: fogastimi@gmail.com

dfrm1983 # 2015.01.28. 20:10

sziasztok
végre sikerült beszereznem a szükséges könyveket, ha vkinek vmilyen anyag kell vmely tételhez, nyugodtan szoljon....dialog és novissimás könyvből tudok szkennelni....
természetesen ingyen én bérmentve
sikeres felkészülést mindenkinek

van esetleg aki 04.10.én megy???

kisvami # 2015.01.27. 13:34

Sziasztok, nagyon megköszönném, ha részemre is elküldené valaki a vegyes2015 ates kidolgozott tételeket. Címem: vamos.adrienn@chello.hu
Jó tanulást Mindenkinek!