szakvizsga - "B" rész (büntető)


AgotaM # 2011.10.20. 13:41

Ja és még egy fontos dolog: készüljetek "mindentől mentes, tiszta jogszabályszöveggel", mert mást tényleg nem engednek használni, nézik, hogy mi van nálad!

hekate # 2011.10.20. 18:17

Textilhal!

Azt már a c-s fórumon is tapasztaltam, hogy jófej vagy :), de hogy ennyire... :D
Köszönöm szépen, már el is küldtem a számomat priviben!
Amúgy te beszerezted már az anyagokat? Mit miből tanulsz?
Mit érdemes tanulni és mi az amit nem érdemes?

Habi2005 # 2011.10.20. 19:29

Sziasztok!
Egy kis helpet szeretnék kérni, ha Valaki aki képben van a Be 15. tétele kapcsán.
Kérdésem, hogy az AB. 42/2005. határozata valóban azt jelenti, hogy állami vagyont érintő bcs. esetében nincs helye pótmagánvádnak, amennyiben az ügyész nem képviseli (megszünteti az eljárást, ejti a vádat, stb.)a vádat? Azzal, hogy kimondta a 3/2004. BJE alkotmányellenességét, ezt látom, de nem világos egészen.

Kösz!

Habi2005 # 2011.10.20. 19:30

"aki" nélkül.. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.20. 20:14

Igen. Az állam büntetőjogi igényét az ügyész képviseli, ezt pótmagánvádlóként sem veheti át tőle más állami szerv.

Habi2005 # 2011.10.21. 06:55

Köszönöm!

Tinl # 2011.10.22. 17:32

Sziasztok!

Sikeres C vizsga után úgy döntöttem megválnék a felkészüléshez használt anyagoktól. Rengeteg munkám van benne így nem dobnám ki. Az összes tételhez összegyűjtöttem minden törvényt, AB-t és ami kell. Sorba van rendezve. Nem kevés anyag. Csak a nyomtatási költség több, mint 14.000 Ft volt. Ha valakit érdekel, akkor 5.000 Ft-ért szívesen továbbadom. Könyvek nincsenek.

Üdv, Tinl

fdori # 2011.10.24. 14:59

Textilhal!

Amíg előjelentkezés az "állapotod", addig tudsz ingyen időpontot módosítani, így akár dec-re is át tudsz jelentkezni.
Szerencsére ezt is elég lassan vezetik fel, így egy hét átutalás után, még tudtam időpontot változtatni.

Írásbeliseknek!
Egy ismerősöm ma volt "C"-ből írni, egyesével, név szerint szólítottak mindenkit, ők ültettek, természetesen nem került egymás mellé ugyanazon tárgyból író, és átnézték mindnekinek a cuccát, eltették azt a jsz-t, amiben bh, kommentár, indokolás... volt.

hekate # 2011.10.25. 13:33

Sziasztok!

Ma kértem információt telefonon és azt a tájékoztatást kaptam, hogy AZ ELEKTRONIKUS RENDSZERBEN TALÁLHATÓ MAXIMÁLIS LÉTSZÁM NEM TEKINTHETŐ AZ AZNAPI VIZSGA MAX LÉTSZÁMÁNAK!!!! Tehát vannak még helyek december 15-ig, bátran lehet jelentkezni papír alapon!
Megkérdeztem azt is, hogy ha esetleg januárba jelentkezek a következő vizsgára akkor honnan tudják, hogy én az új rendszerbe akarok vizsgázni vagy a régibe? Azt mondták, hogy most még mindenki a régibe tud bejelentkezni, feltehetően január 1-től (de lehet, hogy később) tud csak az új rendszerben való vizsgára jelentkezni!
Hogy a jegyeimet miért nem vezették még fel, arra csak azt a választ kaptam, hogy most akkor felvezetik :)
Szóval Textilhal, jelentkezhettél volna te is decemberre, de még nem késő ha nagyon szeretnéd le tudni idén, add be papíralapon decemberre! Befizetted már a díjat?

john36 # 2011.10.25. 13:47

Sziasztok,
tudom, hogy még nincs elfogadva és kihirdetve a jogi szakvizsgáról szóló új rendelet, de a tervezet alapján felmerült bennem pár kérdés.
Én már túlvagyok a C-vizsgán (szóbeli+írásbeli), tavasszal voltam a büntetőjogon, ami sajnos nem sikerült, viszont az idén már nem tudok újra menni, csak jövő február/március körül, és utánna még ott van a polgárjogi rész is. Ilyenkor én a régi rendszer szerint még végigvihetem az egészet (mivel elkezdtem és van már befejezett vizsgám), vagy majd a rendelet alapján az új szerint kell (csak írásbelik, mivel az egy szóbelim már megvan) befejeznem jövőre?
Mi a véleményetek erről, gondolom, más is jár hasonló cipőben...

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.25. 14:57

Aki mér elkezdte, az eldöntheti, hogy a jelenleg hatályos szabályok szerint vagy az új szabályok szerint akarja befejezni.

Impossible # 2011.10.25. 16:15

Nekem az új verzió jobban tetszik, mert - ahogyan a tervezetből számomra kitűnik - az anyag nagy részét nem kell megtanulni rá.

Textilhal # 2011.10.26. 13:51

Fdori és Hekate, köszönöm az infókat, de már marad a január.:-)

hekate # 2011.10.26. 16:30

john36!

Aki idén elkezdte a szakvizsgát, az még 2012.12.31.-ig a régi rendszerbe befejezheti, ha ez nem sikerül, akkor 2013-ban már csak az új rendszerbe teheti le a jogi szakvizsgát. Az addig letett szóbeli vizsgák megfelelnek az új rendszerbeli írásbeli vizsgáknak, azonban az új rendszerbeli szóbeli vizsgát mindenképpen meg kell csinálni, mert a régi rendszerű írásbeli nem felel meg az új rendszerű szóbelinek, ergo 1-el több vizsgád lesz! Én így értelmeztem a tervezetet.

londonier # 2011.10.27. 13:04

Sziasztok! És azt nem tudjátok, hogy az új rendszerben a szóbeli miből lesz? Mert olvastam a tervezetet, de csak azt láttam, hogy a bizottságot választhatod, de most akkor az összes tantárgy kell a szóbelire? Csak mert nekem is necces, hogy jövőre be tudom-e fejezni az egészet, és nagyon nem mindegy, hogy mondjuk megvan a régi rsz szerinti 1 írásbelid + 2 szóbelid, akkor a 3. vizsga szóbeli lesz az összes tantárgyból, mert az szívás lenne a legjavából...

Impossible # 2011.10.27. 15:22

megválaszthatod ab izottság összetételét, én közjegyzőket választanék, ők csak ahhoz értenek, amit csinálnak (vagy ahhoz se), így az anyag nagy részéből képtelenek kérdezni (vagy ha kérdeznek is, 100x jobban tudod náluk a választ) ezért is lol az új tervezett rendszer

londonier # 2011.10.27. 16:05

Kedves Impossible!Köszönöm a választ! bár annak amit írtál, lehet olyan buktatója, hogy mivel ők a vizsgáztatók, és lehet, hogy vmit jobban tudok, mint ők (bár ebben sem vagyok biztos), akkor is ragaszkodnak az általuk helyesnek vélt, esetleg rossz válaszhoz. Akkor gyakorlatilag ez úgy fog kinézni, hogy előttük lesz az összes polgári, büntető, alk., stb. tételsor és mindegyikből kérdeznek? Kissé furi az egész...

Impossible # 2011.10.27. 16:23

Az a furi, hogy szar a rendszer, eddig is szar volt, ezután is az lesz, de a tervezetnek vannak előnyei, pl. a szóbelin az általad választott bizottság nem fog érteni a többi területhez... ragaszkodjanak csak az igazukhoz, de ha én jobban tudom, akkor nem ők fognak nyerni, egyébként meg hülyék lesznek olyat kérdezni, maihez kövésük sincsen.

Impossible # 2011.10.27. 16:24
  • lövésük sincsen

egyébként a közjegyzők a leghülyébbek a saját tapasztalatom szerint, nem mintha a többiek értenének ahhoz, amivel foglalkoznak

hunfrakk # 2011.10.27. 16:50

szerintem biztos, hogy nem közjegyzők fognak Be.-ből vizsgáztatni...

erre nem lesz lehetőség
mégha ez így nem is olvasható ki tervezetből

Impossible # 2011.10.27. 17:34

a tervezetből az olvasható ki, hogy a jelölt meválaszthatja, hogy milyen hivatásrendű bizottság előtt akar vizsgázni, és mivel 1 szóbeli van, valószínűleg ha közjegyzőket választok, ők nem fognak Be-ből kérdezni...

hekate # 2011.10.31. 19:50

Valaki tudna nekem segíteni, hogy melyik könyvből tanuljak és melyik részből mit! A dialógus könyveket vagy a novissimásokat érdemes ennél a résznél tanulni? Van ahol elég a törvény?

Netti7 # 2011.11.01. 17:38

Sziasztok!

Aki volt már büntetőből, mi a tapasztalata, mennyire kérdeznek bele a kollégiumi véleményekbe, jogegységi határozatokba? Vagy elég a normaszöveg?

Előre is köszönöm.

Habi2005 # 2011.11.01. 21:42

Kedves Hekate!

Csak a saját tapasztalatomat tudom mondani, de mivel még nem vagyok túl rajta, ezért csak "talán" jó.

Én az anyagi joghoz megvettem a Dr. Diós-Dr. Vaskuti féle I-II-t. Ez nekem sokat segít, mert az anyagi jogban rengeteg BH van, a könyv meg tétel szerint végigmegy rajta (különösen az ált rész hasznos). Tehát rengeteg időspórolás és tömören fogalmaz, nem lesz rétestészta a "tudnivaló".

Be, Bv jog, szabs jogot viszont csak törvényszövegből tanulom. A Be 1. tételhez kellett anyagot szerezni, mert ez így sehol nem volt összefoglalva.

Azt ma nem tudom megmondani, hogy ez a taktika beválik-e :)

fdori # 2011.11.03. 07:47

Kedves Hekate!

Én is csak a "talán jó" módszerről tudnék beszámolni.
Én bv-t és szabsot a 14o oldalas kidolgozottból tanulom, nagyon jónak tűnik, össze van gyűjtve mindenjsz., ami a tételsorban egy tétel alatt szerepel.

Én be-hez megvettem a novissimas 2kötetetst, sztem jó. Magyarázza a törvényt. Az első könyv felét olvastam csak idáig;de ha nem szerzed be, sztem az sem gáz. Tőlem a be nagyon messze áll, ezért gondoltam h beruházok rá.

anyagi jogból én csak tv-t tanulok, illetve a különös részhez olvasom majd az egyetmi hvg-s könyvet, mert ott nagyon jók a példák, az elhatárolások!!!