szakvizsga - "B" rész (büntető)


evao # 2011.10.14. 21:28

Sziasztok!

Szeretném megkérdezni, hogy akik már voltak büntetőből, a jogszabályokat mennyire kérdezik pontosan? Pl. a büntetési tételeket mennyire kell pontosan tudni?

köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.14. 22:27

Azt épp egyáltalán nem kell tudni. De amit kérdeznek a jogszabályokból - például a bűncselekmények tényállását - azt viszont eléggé pontosan kérik. A büntetőjog már csak ilyen.

Netti7 # 2011.10.15. 11:28

Sziasztok!

Aki volt már büntetőből, mi a tapasztalata, mennyire kérdeznek bele a kollégiumi véleményekbe, jogegységi határozatokba? Vagy elég a normaszöveg?

Előre is köszönöm.

evao # 2011.10.15. 11:47

Köszönöm szépen a választ, remélem menni fog, jó lenne, ez lenne az utolsó :-)

Habi2005 # 2011.10.15. 20:41

Sziasztok!

Bünti írásbelihez kérnék tippeket, módszereket. Ítélet inkább a jellemző, vagy jogeset elemzés? Esetleg jogeset elemzés alapján ítélet, stb? Elsőfok, másodfok, ügyészi, bármi jöhet?

Megköszönöm ha segítetek a fentiekben. :)

kondidori # 2011.10.16. 16:41

szia Habi!

Általában itéletet kell írni. Ez a jellemző. Elvileg mindent be tudsz vinni, bár az utóbbi 2-3 hétben ellenőrizték, hogy mi van nálad, és csak a tiszta törvényszöveget engedték meg nálad.

Az eddigi feladatokat megtalálod a www.jogiszaki.hu honlapon. Évek óta nem változtattak a példasoron. Max. a megoldás változik a törvényváltozások miatt...

Habi2005 # 2011.10.17. 07:56

Kedves Kondidori!

Nagyon köszönöm az infókat, sokat segítettél!
Bár november elején megyek, már most izgulok, meg kavarog minden, de még van idő, hogy tisztuljon.
Nagyon jó ez a fórum, és különösen Ti, akik visszatérően segítitek a felkészülőket!

Köszönöm, Üdv. Habi

Ogre11 # 2011.10.17. 13:32

Kedves Mindenki!

Bv írásbelin a feladat 4 soros volt.

A kérdés lényege, hogy akinek egyszer már fegyházról börtönre enyhítették a végrehajtási fokozatot, ugyanerre a szabadságvesztésre nézve kaphat-e még egyszer enyhítést fogházra (tehát nem EVSZ, hanem újabb fokozat-enyhítés, Btk. 46.§).

Szerintem nem, úh. erre írtam érvelést.

BH-t ehhez tud vki?

Habi2005 # 2011.10.17. 20:14

Kedves Ogre!

Szerintem sem, legalábbis ilyennel nem találkoztam az anyagban (eddig).

Egy helyen találkoztam kétszeres enyhítéssel, de az egyáltalán nem itt, hanem a kísérlet és bűnsegély szembeni büntetéskiszabás mértékénél volt [Btk.87.§. (3)].

A Btk. 46.§. csak eggyel enyhébb fokozatról szól, annak ismételhetőségéről az anyagban nem találtam semmit-szerintem sincs ilyen lehetőség.

Bár a "szerintem" ez esetben sajnos nem jogforrás :)

fdori # 2011.10.18. 07:01

Textilhal!

Én dec 14-ről lejelentkeztem az elektr.rendszerben, nézd meg, hátha meg van még a hely!!!

Textilhal # 2011.10.18. 08:02

Fdori: köszönöm, aranyos vagy, hogy szóltál.

Valóban láttam még múlt héten, hogy néhány óra erejéig volt egy szabad hely december 14-én, de elég hamar lecsapott rá valaki, aki szemfüles volt...és már be volt vezetve a rendszerbe a teljesített vizsgája, ugyanis amíg ez nem történik meg, addig nem lehet a következőre jelentkezni.

Nálam ez csak tegnap történt meg, s meghoztam a döntést: január. Mégpedig január 27. napja, mert ha már nem jött össze a december, akkor azért a karácsonyt és a szilvesztert nem szeretném tanulással tölteni, úgyhogy inkább hónap végére jelentkeztem.

Itt ragadnám meg az alkalmat, hogy egy helyesbítést eszközöljek: a jelek szerint én tudtam rosszul a dolgot, tehát NEM az elektronikus rendszerben jelzett létszám a maximum egy-egy vizsganapra, hanem azon felül még lehet papíron is jelentkezni, legalábbis itt néhány hozzászólásból ez derült ki. Pontos és hivatalos infót erről nem tudok, érdemes utána kérdezni az Oktatási Osztályon, hogy akkor hogyan is van ez pontosan. Csak azért írtam ezt le, hogy ha valakinek hasonló gondja van, akkor inkább kérdezzen rá a hölgyektől, az a biztos!

Fdóri, még egyszer köszi, de egyrészt már tárgytalan, másrészt meg tényleg pár óra leforgása alatt betöltődött a megüresedett helyed.:-)

Zuzzancs # 2011.10.18. 08:21

Kedves fórumozók!
Egy olyan valószínűleg példa nélküli kérdéssel fordulok hozzátok, hogy én még augusztusban bejelentkeztem a jövő héten sorra kerülő szóbeli és írásbeli vizsgámra. Az írásbeli október 24-én, a szóbeli 28-án lesz.
A joggyakorlatomat 2008. október 27-én kezdtem meg, a tanúsítványomban az áll, hogy november 1-től vagyok vizsgára bocsátható.
Szerintetek elengednek vizsgázni? Van értelme bemenni és méltányossági kérelmet benyújtani?Rengeteget tanultam, szabadságot vettem ki, a legközelebbi szabad időpont pedig talán karácsony előtt van valamikor....Ez az egy hét ennyit számít?Egyébként a szóbeli idejére a 3 év is letelik.....
Ötlet valaki?

Textilhal # 2011.10.18. 09:06

Kedves Zuzzancs!

Először is a szakvizsga-tájékoztatóból:

"Megjegyzendő, hogy ügyvédjelölt esetében a joggyakorlat kizárólag az ügyvédjelölti bejegyzést követően veheti kezdetét. A bejegyzést megelőzően az ügyvéd mellett bármilyen minőségben eltöltött idő joggyakorlatként nem vehető figyelembe. Ezt az álláspontot képviseli mind a Magyar, mind a Budapesti Ügyvédi Kamara.

Első ízben való jelentkezéskor a kérelem a kért időpont előtt legalább 30 nappal és legfeljebb 4 hónappal terjeszthető elő. Abban az esetben, ha ezen időpontban a joggyakorlat ideje még nem érte el a rendeletben meghatározott három évet, a tanúsítványban ki kell térni arra, hogy a foglalkoztató szerv a jelöltet legalább a joggyakorlati idő elteltéig foglalkoztatni kívánja, s ezzel teljesül a R.-ben előírt legalább három év. Az első vizsga időpontjában a három éves joggyakorlati időnek el kell telnie."

Ennek alapján nem valószínű, hogy menni fog a dolog, viszont nem értek pár dolgot. Most akkor bejelentkeztél és vissza is igazoltak? Kaptál értesítést a vizsgák időpontjairól? Véleményem szerint ugyanis ha nem stimmel a joggyakorlati időd, akkor ez már a jelentkezéskor/jelentkezés után kibukott volna.

Én úgy tudom, hogy eléggé komolyan veszik (napra pontosan) a 3 év minimumot...de a legjobb, amit tehetsz, hogy még ma telefonálsz (kedd van, úgyhogy 13.00 - 16.00 óra között teheted), vagy még jobb, ha beballagsz, ha technikailag megoldható (ma nem, de holnap 9.00 - 12.00 óra között lehet menni) és megkérdezed a dolgot az Oktatási Osztályon.

Ennyit tudtam, járj a végére és szerintem ne itt a fórumon, hanem feltétlenül az illetékeseknél, mert biztosat ők tudnak neked mondani.

Sok sikert!

Textilhal # 2011.10.18. 09:08

Kérdéseikkel a Minisztérium Igazságügyi Oktatási Osztályához (1055 Budapest, Szalay utca 16. fszt.) fordulhatnak.

Felhívjuk figyelmüket, hogy a személyes megkeresés 2011. március 1-jétől az alábbi időpontokban lehetséges:

Hétfőnként 13-16 óráig
Szerdánként 9-12 óráig

Telefonon érkező megkeresések 2011. március 1-jétől az alábbi időpontokban lehetségesek, a következő telefonszámon: 06-1-795-2100

Keddenként 13-16 óráig
Csütörtökönként 10-12 óráig

E-mailben az oktatas@kim.gov.hu levelezési címre írhatnak.

Zuzzancs # 2011.10.18. 09:11

Sajnos szerintem is ez lesz a vége, holnap mindenesetre bemegyek személyesen hátha....:-)

Köszönöm a segítséget!

Ogre11 # 2011.10.18. 11:38

Kedves Habi2005 és akit még érdekel!

Némi guglizás után találtam ezt a linket.

http://www.bvop.hu/…z_2009_4.pdf

Ezen tanulmány 10 oldalán a lábjegyzet szerint a Vokó György féle Bv. magyarázat is azt tartalmazza, hogy a Btk. 46. § szerinti fokozat enyhítéssel többször nem lehet élni.

Ezek szerint sem árt néha könyvet is olvasni. :)

Egyébként azzal érveltem, hogy a fegyházból börtönre enyhítettek az EVSZ-ből is ki vannak zárva, márpedig a fokozat enyhítés nagyobb kedvezmény az EVSZ-nél.

Sherlock # 2011.10.18. 11:45

A fegyházról börtönre enyhítettek nincsenek kizárva az EVSZ-ből, mivel az evsz-nél csak a börtönben tanúsított magatartást lehet értékelni, az azelőttit(másik fokozat, az elítélés) nem. Erről van BH.

Sherlock # 2011.10.18. 11:49

BH1996. 181. I. Az elítélt javára az enyhébb végrehajtási szabályok engedélyezésének nem akadálya az, hogy a bíróság a jogerős ítéletében fegyházfokozatot állapított meg, de a büntetés-végrehajtási bíró őt börtönfokozatba átsorolta; ez utóbbi fokozatban azonban az elítéltnek legalább 6 hónapot ténylegesen le kell töltenie ahhoz, hogy az enyhébb végrehajtási szabályok alkalmazhatók legyenek [Btk. 46. § (1) bek., 1979. évi 11. tvr. 7/A. § (1) bek., 28/A. § (1) bek.].

Ogre11 # 2011.10.18. 13:08

átmásolok ide egy korábbi fórumos bejegyzést amit én is csak most találtam meg.

"bözsi82 # e-mail 2009.12.17. 14:55 Jaku!
Nem lehet EVSZ, mert a BH régi, 96-os, és a bv.tvr. 2000-ben történt módosítása nem enged evsz-t, ha eredeti fegyházas volt valaki. Én leírtam piszkozatban a jó megoldást, amikor elutasítottam a 28/A (2) bek. f) pontja alapján, és ez volt a jó. Végül is 3 lett az írásbelim, de a jó megoldás, hogy nincs evsz. Vannak olyan ügyészek is, akik szerint mehet evsz a BH miatt, de a cenzorom szrint sem lehet. Remélem még nem késő a segítség."

Persze ez is csak egy vélemény.

fdori # 2011.10.19. 06:40

Szerintem, ha szóbelin elmondjátok, mert ugye ott az írásbelivel kezdesz, lehet javítani...., hogy van ilyen bh, meg olyan bh, ilyennállásfoglalás,meg olyan....az teljesen jó. Írásbelin nem tud senki megbukni.
Én közig-alk.-ból írtam, a szóbelire utánanéztem a dolgoknak;elmondtam, hogy a megoldásom egy részét teljesen jónak tartom, egy része elbizonytalanodott, mert a gyakorlatban különböző hivatalokban különböző képpen értelmezik a jsz-t (ennek utánajártam).... Érdekelte, hogy ki hogyan csinálja a gyakorlatban;aztán azt mondta h teljesen jó amit írtam, 5.

Szerintem, ha látják, h utánajártál, utánaolvastál....az már jó!!!!!

hekate # 2011.10.20. 10:22

Sziasztok!

Nekem jó lett volna a december 14. időpont jeleztem is, de mondjuk én sem tudtam volna feljelentkezni, mert nem vezették még mindig fel a jegyeimet és október 6-án voltam vizsgázni!!!!
Nem tudom mit tegyek, mert ha tényleg az elektronikus rendszerben nem a maximum létszámot jelzik, akkor elvileg papír alapon beadhatom a jelentkezésemet, hogy én mondjuk december 15-én szeretnék menni. Ha nem tudnak arra a napra időpontot adni, akkor meg utána jelölnek ki egy másik időpontot, önhatalmúlag (gondolom január elejét) és akkor nekem is lőttek a karácsonyomnak.
Textilhal, te beadtad már a jelentkezésedet papír alapon január 27-re?
A biztonság kedvéért én felhívom őket jövő héten és rákérdezek mindenre!
Az is felmerül, hogy ha januárban jelentkezel akkor melyik rendszerbe raknak, a régibe vagy az újba? Mert elvileg aki a régi rendszerbe kezdte az folytathatja úgy még 2012.12.31.-ig, de választhatja az új rendszert is.
Nekem azért lenne sürgős, mert még 2 vizsgám van és azokat meg kéne csinálnom 2012-ben, mert állítólag ha nem sikerül, akkor 2013-ba már átraknak az új rendszerbe és akkor a meglévő szóbelijeimet beszámítják írásbelinek, viszon akkor egy vizsgámmal több lesz, mert lesz plusz egy szóbeli az új rendszerben, ami a gyakorlati tudást nézi! Legalábbis az új jogi szakvizsga rendelet tervezetéből ez derült ki számomra!

Textilhal # 2011.10.20. 11:17

Hekate!

Nem, én nem papíralapon jelentkeztem, hanem elektronikusan. Én október 7-én vizsgáztam és most hétfőn, azaz 17-én lett fent a rendszerben az eredményem. Ekkor azonnal bejelentkeztem január 27-re, a státuszom még csak előjelentkezés, de még 17-én átutaltam a pénzt is, szóval elvileg ha visszaigazolnak, akkor ez már tuti időpont.

Mindenképpen menj be személyesen és kérdezz rá mindenre, ott tudnak adekvát választ adni gondolom, beleértve az új vizsgarendszerhez való kapcsolódásokat is.

Amit még javasolnék, ahogy amikor csak tudsz (ha lehet, óránként...) menj fel az elektronikus rendszerre, mert tegnap vagy tegnapelőtt asszem volt megint egy darab hely december 15-re, igaz, csak fél órán át, de volt. Aztán betöltötték. Szóval érdemes figyelni, amilyen gyakran csak tudod.

Egyébként ugyanúgy vagyok a papír alapú jelentkezéssel, mint te. Megvan az a hátránya, hogy nem biztos, hogy az általad választott nap menni fog, s ha nem, akkor ők határozzák meg a napot. Ezt nem szerettem volna, inkább biztosra mentem az elektronikussal.

Az eredmények bevitele a rendszerbe úgy látom elég rapszodikus. Nekem az elsőt májusban 3 és fél hét alatt vitték be, most amikor voltam vizsgázni C-ből rákérdeztem és azt mondta az illetékes hölgy, hogy 1 hét alatt beviszik a vizsgához képest. Ez most nekem 10 nap lett. Figyeld ezt is, de ha be fogsz menni személyesen, akkor esetleg ott lehet velük alkudozni, ha addig még nem viszik be, hogy neked nagyon sürgős és szépen megkérni őket, hogy soron kívül intézkedjenek.

Sok sikert és majd tájékoztass, hogy mire jutottál!

hekate # 2011.10.20. 12:34

Én okt. 6-án voltam és még mindig nincsenek fennt a jegyeim!
Arra gondoltam, hogy lehet azért késik, mert én a legelső vizsgára papíralapon jelentkeztem, de ennek ellenére regisztráltam az elektronikus rendszerbe és úgy hallottam ez nem akadálya annak, hogy felvezessék a jegyeket a rendszerbe, függetlenül attól, hogy papíron jelentkeztem, de a regisztrációm megvan!
Amúgy nem pesti vagyok, csak telefonon vagy e-mail-ben tudok tájékoztatást kérni!
Amúgy mennyiségre tényleg ez a legkevesebb rész?
Mennyi idő szükségeltetik a megtanulásához??? (ha nem az ötösre hajtok? :)

Textilhal # 2011.10.20. 13:21

Én is ugyanezt tettem anno: papíron jelentkeztem, de utóbb regisztráltam. Mondjuk lehet, hogy akkor épp ezért vett igénybe csaknem 4 hetet az eredmény bevitele, most pedig azért volt gyorsabb, mert a jelentkezés is elektronikusan ment...fene tudja, tényleg az a tuti, ha rákérdezel telefonon vagy e-mailben.

Nem tudom, sokan mondják, hogy ez a legkönnyebb rész (a többihez képest), mondjuk az már biztos, hogy tanulhatóbb, mint mondjuk a C, meg azért érdekesebb is szerintem. Nekem azért nem lesz könnyű vele, mert sosem dolgoztam benne, elég idegen. De fő a pozitív hozzáállás.

Egyébként ha ennyire nagyon-nagyon fontos neked, azt megtehetjük, hogy privátban elküldöd a számodat és mivel én elég sűrűn tudok belépni a rendszerbe, ha látom, hogy van üres hely decemberben, akkor rádcsörgök, hogy MOST! Ahogy gondolod, ha úgy érzed, akkor írj privátban, nem erőltetem, csak egy ötlet.

AgotaM # 2011.10.20. 13:34

sziasztok!
én okt 17-én írtam bv-ből, tegnap szóbeliztem és gondoltam, megosztom a kérdéseimet, mert nekem is nagyon jól jött, hogy innen informálódhattam (egyébként nekem már tegnap este fent voltak a jegyeim, tudtam is (elő)jelentkezni!)
bv írásbeli: fegyházas feltételes szabadságon + pártfogó felügyelet alatt, még ezek hatálya alatt a rendőrök elfogják, őrizetbe veszik, ügyészségre előállítják. ügyész a szabveszt. ideiglenes foganatba vétele iránt intézkedett- meg kellett tenni a köv. ügyészi intézkedést, ami a feltételes megszüntetésének indítványozása.
szóbelin anyagi jog: családi állás megváltoztatása, jogos védelem, vagyonelkobzás Be:előzetes feltételei, helyettesítő intézkedések, TM eljárás, ideiglenes kényszergyk. és a bírósági eljáráshoz való jog. Bv-ből vh fokozatának utólagos meghatározása, szabveszt. ideiglenes foganatbavétel tartama, a szabsra nem emlékszem. kitartást mindenkinek!