szakvizsga - "B" rész (büntető)


kondidori # 2013.01.05. 17:29

Ezek a módosítások feb.1-től hatályosak, nem január 1-től. Legalábbis a 36§-ról azt írja a salátatörvény, szóval szerintem ez nem hatályos még.

macyca # 2013.01.05. 17:06

Sziasztok!

A legelső vizsganap, 16-án igyekszem eladni a lovat.

Köszönöm, hogy írtátok, hogy vannak módosult jogszabályok, még jóval karácsony előtt szedtem össze a tanulnivalót, így ez most "kellemesen" meglepett. (Megjegyzem, egy éve a "C"-re mentem, akkor ott még kaotikusabb volt a helyzet. Alkotmányjogból pl. az egyik vizsgázó szinte sírva jött ki, hogy kijavították az általa helyesen tudott, hatályos jogszabályszöveg alapján adott választ a korábbi jogszabályokban lévőre - de ennek ellenére természetesen sikerült a vizsgája.)

Megnéztem a Közlönyt, hogy mi lépett hatályba január 1-jén vagy 2-án, és azokat összeszedtem, de február 1-jétől a salátatörvény több rendelkezése hatályba fog még lépni. A nagyja azonban csak az új BTK hatálybalépésével együtt lép hatályba.

Ha minden igaz, akkor a következő módosításokra került sor január 1-jén és 2-án:
2. A Büntetõ Törvénykönyvrõl szóló 1978. évi IV. törvény módosítása
36. § (1) Az 1978. évi IV. törvény 277. § (1) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
„(1) Aki egy vagy több olyan közokiratot, amely nem vagy nem kizárólag a sajátja, mástól, annak beleegyezése nélkül,
jogtalanul megszerez, megsemmisít, megrongál vagy mástól jogtalanul elvesz, vagy a jogosult elõl jogtalanul eltitkol,
vétséget követ el, és két évig terjedõ szabadságvesztéssel büntetnedõ.”
(2) Az 1978. évi IV. törvény 313/C. § (7) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
„(7) Aki

  1. egy vagy több olyan készpénz-helyettesítõ fizetési eszközt, amely nem vagy nem kizárólag a sajátja, mástól, ennek

beleegyezése nélkül, jogtalanul elvesz vagy megszerez,

  1. hamis vagy meghamisított, illetve az a) pontban meghatározott módon elvett vagy megszerzett

készpénz-helyettesítõ fizetési eszközt átad, megszerez, az országba behoz, onnan kivisz, az ország területén átvisz,
vétséget követ el, és egy évig terjedõ szabadságvesztéssel büntetendõ.”
(3) Az 1978. évi IV. törvény 313/E. § (3) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
„(3) A 313/B–313/D. § alkalmazásában készpénz-helyettesítõ fizetési eszközön a hitelintézetekrõl szóló törvényben
meghatározott készpénz-helyettesítõ fizetési eszközt, illetve a kincstári kártyát, az utazási csekket, a személyi
jövedelemadóról szóló törvény felhatalmazása alapján kiadott utalványt és a váltót kell érteni, feltéve, hogy
kivitelezése, kódolása vagy a rajta lévõ aláírás folytán a másolás, a meghamisítás vagy a jogosulatlan felhasználás ellen
védett. A külföldön kibocsátott készpénz-helyettesítõ fizetési eszköz a belföldön kibocsátott készpénz-helyettesítõ
fizetési eszközzel azonos védelemben részesül.”
(4) Az 1978. évi IV. törvény 316. § (2) bekezdése a következõ e) ponttal egészül ki:
(A büntetés vétség miatt két évig terjedõ szabadságvesztés, ha a lopást kisebb értékre, vagy a szabálysértési értékre
elkövetett lopást)
„e) egy vagy több közokirat, magánokirat vagy készpénz-helyettesítõ fizetési eszköz egyidejû elvételével”
(követik el.)
(5) Az 1978. évi IV. törvény 316. § (4) bekezdés b) pont 1. alpontja helyébe a következõ rendelkezés lép:
[A büntetés bûntett miatt három évig terjedõ szabadságvesztés, ha

  1. a kisebb értékre elkövetett lopást]

„1. a (2) bekezdés a)–e) pontjában meghatározott módon,”
(követik el.)
(6) Az 1978. évi IV. törvény 316. § (5) bekezdés b) pontja helyébe a következõ rendelkezés lép:
(A büntetés egy évtõl öt évig terjedõ szabadságvesztés, ha)
„b) a nagyobb értékre elkövetett lopást a (2) bekezdés a)–e) pontjában meghatározott módon”
(követik el.)
(7) Az 1978. évi IV. törvény 316. § (6) bekezdés b) pontja helyébe a következõ rendelkezés lép:
(A büntetés két évtõl nyolc évig terjedõ szabadságvesztés, ha)
„b) a jelentõs értékre elkövetett lopást a (2) bekezdés a)–e) pontjában meghatározott módon”
(követik el.)
(8) Az 1978. évi IV. törvény 316. § (7) bekezdés b) pontja helyébe a következõ rendelkezés lép:
(A büntetés öt évtõl tíz évig terjedõ szabadságvesztés, ha a)
„b) a különösen nagy értékre elkövetett lopást a (2) bekezdés a)–e) pontjában meghatározott módon”
(követik el.)
(9) Hatályát veszti az 1978. évi IV. törvény 213. §-a, 214. §-a, 215. §-a, 220. §-a, 257. §-a, 272. §-a, 278. §-a, 293. §-a,
297/A. §-a, 298/A. §-a, 301–302. §-a, 328. §-a, 336/A. §-a, 336/B. §-a és 337. §-a.

152. § A Be. az 538. §-t megelõzõen a következõ alcímmel egészül ki:
„Az ügyész eljárása”

(1) A Be. 604. § (1) bekezdése a következõ d) ponttal egészül ki:
(Felhatalmazást kap a Kormány, hogy rendeletben meghatározza)
„d) az Információs Hivatal tekintetében a nyomozásra illetékes parancsnokokat, valamint hatáskörüket és
a parancsnoki nyomozás részletes szabályait.”
(2) A Be. 604. § (4) bekezdés b)–c) pontja helyébe a következõ rendelkezések lépnek, és egyúttal a (4) bekezdés
a következõ d) ponttal egészül ki:
(Felhatalmazást kap)
„b) az (1) bekezdés d) pontja kivételével a rendvédelmi szervek tekintetében a rendvédelmi szervet irányító miniszter,
a Magyar Honvédség tekintetében a honvédelemért felelõs miniszter, hogy az igazságügyért felelõs miniszter
egyetértésével a nyomozásra illetékes parancsnokokat, valamint hatáskörüket és a parancsnoki nyomozás részletes
szabályait,

  1. a rendészetért felelõs miniszter, hogy az igazságügyért felelõs miniszter egyetértésével és az Országgyûlés elnöke

véleményének kikérésével az Országgyûlési Õrségnél a nyomozásra illetékes parancsnokot, valamint hatáskörét és
a parancsnoki nyomozás részletes szabályait,

  1. a rendészetért felelõs miniszter, hogy az egységes nyomozó hatósági és ügyészségi bûnügyi statisztikai rendszer

szabályait, valamint az adatgyûjtés és feldolgozás részletes szabályait”
(rendeletben megállapítsa
180. § (1) A Be.

  1. 29. § e) pontjában a „Nemzeti Adó- és Vámhivatal,” szövegrész helyébe a „Nemzeti Adó- és Vámhivatal, a hivatásos

katasztrófavédelmi szerv”,

197. § (3) A Bnytv. 11. § (1) bekezdése a következõ m) ponttal egészül ki:
(A bûntettesek nyilvántartása tartalmazza)
„m) a szakrendszeri azonosító kódot.”

209.§ Bnytv. 61. § (2) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
„(2) A büntetõeljárás alá vont személy DNS-profilját a szakértõi nyilvántartó szerv határozza meg, amelynek során
a Kormány által kijelölt szerv közremûködését veheti igénybe.”
210. § A Bnytv. 65. § (3) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
„(3) Az elítélt személy DNS-profilját a szakértõi nyilvántartó szerv határozza meg, amelynek során a Kormány által
kijelölt szerv közremûködését veheti igénybe.”
211. § A Bnytv. 68. § (1) bekezdése a következõ f) ponttal egészül ki:
[Elektronikus úton, egyedi informatikai alkalmazás igénybevételével közvetlen adathozzáféréssel (a továbbiakban:
közvetlen hozzáférés) a bûnügyi nyilvántartási rendszerben kezelt adatok teljes körét jogosult átvenni]
„f) a Nemzetközi Bûnügyi Együttmûködési Központ a 84. § b) pontjában meghatározott feladatai ellátása céljából.”
213. § A Bnytv. 96. § (1) bekezdés b) pontja helyébe a következõ rendelkezés lép:
(Felhatalmazást kap a Kormány, hogy rendeletben jelölje ki)
„b) a szakértõi nyilvántartó szervet, valamint a büntetõeljárás alá vont és az elítélt személy DNS-profiljának
meghatározásában közremûködõ szervet.”

10. Az Európai Unió tagállamaival folytatott bûnügyi együttmûködésrõl szóló
2012. évi CLXXX. törvény módosítása
234. § (1) Az Európai Unió tagállamaival folytatott bûnügyi együttmûködésrõl szóló 2012. évi CLXXX. törvény (a továbbiakban:
EUtv.) 10. § (2) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
„(2) Az (1) bekezdést kell alkalmazni akkor is, ha a Magyarország területén elfogott személyre vonatkozóan
a Schengeni Információs Rendszer második generációja keretében történõ információcserérõl, továbbá egyes
rendészeti tárgyú törvények ezzel, valamint a Magyary Egyszerûsítési Programmal összefüggõ módosításáról szóló
2012. évi CLXXXI. törvény 6. § (1) bekezdése szerinti figyelmeztetõ jelzést helyeztek el, és ez a figyelmeztetõ jelzés
a (3) bekezdés szerint az európai elfogatóparanccsal egyenértékû.”
(2) Az EUtv. 10. § (3) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
„(3) A Schengeni Információs Rendszerben elhelyezett figyelmeztetõ jelzés az európai elfogatóparanccsal
egyenértékû, ha a figyelmeztetõ jelzés és az ahhoz kapcsolódó kiegészítõ információ tartalmazza a következõ
adatokat:

  1. családi név és utónév (utónevek), születési családi név és utónév (utónevek), adott esetben álnév (álnevek),
  2. különös, objektív és nem változó testi ismertetõjegyek,
  3. születési hely és idõ,
  4. nem,
  5. állampolgárság,
  6. az elfogatóparancsot kibocsátó bíróság megnevezése,
  7. az elfogatóparancs kibocsátásának ideje, száma,
  8. a bûncselekmény jogi minõsítése,
  9. a bûncselekmény elkövetési helye és ideje, a keresett személy részvételének módja a bûncselekményben,
  10. a jogerõsen kiszabott szabadságvesztés tartama, illetve a bûncselekmény miatt kiszabható szabadságvesztés

tartamának felsõ határa.”

261. § (1) A büntetés-végrehajtási szervezetrõl szóló 1995. évi CVII. törvény (a továbbiakban: Bvszt.) 9/A. §-a a következõ
(4) bekezdéssel egészül ki:
„(4) Az autonóm államigazgatási szervek tekintetében a büntetés-végrehajtási szervezetet a (2) bekezdésben
meghatározott ellátási kötelezettség kizárólag ez irányú igénybejelentés esetén terheli.”

(6) A Bvszt.

  1. 9/A. § (2) bekezdésében a „szerv, az” szövegrész helyébe a „szerv, az autonóm államigazgatási szerv, az”,
kondidori # 2013.01.05. 15:39

Szia Danina!

Na igen a Nemzeti Jogtárral is az a gond, hogy pl. az Rtv.-nél nem a hatályos szöveget közli. Úgy tűnik, de mégse, ugyanis a decemberi utolsó ülésnapon még elfogadott jan. 1-gyel hatályba lépő törvénymódosításokat az Ogy. pl. a Panasztestülethez az új szerint 20 nap alatt lehet kérelmet előterjeszteni az eddigi 8 nap helyett. De a Nemzeti Jogtár, a Magyarorszag.hu nem tartalmazza ezt a módosítást.

Szóval van négy elvileg tök jó jogtár, amiből nem lehet eldönteni, hogy akkor most mi is a hatályos szöveg.

Tudom-tudom, a Közlönyt kéne megnézni, de mivel salátákkal módosítanak, számomra is átláthatatlan, hogy akkor most mi a jó szöveg.

Én már mondtam az ismerősömnek, hogy hagyja a fenébe, mert ha mi nem bírjuk kinyomozni, akkor nagy valószínűséggel a vizsgabiztos se fogja tudni.Legalábbis remélem...

Danina # 2013.01.05. 15:02

Sziasztok!

Tudom, h ez most nem sok segítség, de akit érdekel és/vagy türelme van hozzá, akkor ajánlom figyelmébe ezt a 2012. december 28-án kihirdetett törvényt: http://www.mkogy.hu/…om.irom_adat?…

Egy saláta, nagyon sok mindent módosít 2013. január 1-től, február 1-től és július 1-től, többek között a nki. és eus bűnügyi jogsegéllyel kapcsolatos joganyagot is.
Számomra ilyen formában követhetetlen és visszakereshetetlen, h mit és mikortól módosít.
Ahogy végigfutottam, a bvtvr.-t szinte teljes egészében átírja, mintha a régi btk bv tárgyú szabályai ide kerülnének át az új btk hatálybalépésével.

Február 1-től a btk-ból sok (apróbb) tényállás kikerül, olyanok is, amik egyelőre szerepelnek a tételsorban (pl. beutazási és tartózkodási tilalom megsértése, hitelezési csalás...), továbbá az okirattal, kp helyettesítő fiz eszközzel visszaélés szabályai módosulnak lényegesebben, valamint a lopás is! A szabs. értékre elkövetett lopás súlyosabban, tehát bcs-ként fog minősülni, ha egyúttal okiratot is elvesznek...

Szerintem az online ingyenesen elérhető jogtárak közül a Nemzeti Jogszabálytár egész jól követi a változásokat, praktikus, mert pirossal kiemeli a változott bekezdéseket és az időállapotot is le lehet kérni.

Kitartást a most vizsgára készülőknek és vigyázzatok a "vizsga napján hatályos tananyaggal"!

kondidori # 2013.01.05. 09:25

Sziasztok!

Az egyik ismerősöm 23-án megy. Neki gyűjtögettem a jogszabályokat az elmúlt négy napban és arra a "remek kis dologra" jöttem rá, hogy a magyarország.hu, a netcomplex és az opten tök más jogszabály szövegeket közöl jan. 1-től hatályosként. Az Nbjt-t én se tudom, hogy mi van vele, de jó lenne megtudni, mert a Netcoplex szerint nincs, a magyarorszag.hu szerint van, de módosult rengeteg helyen, az opten szerint van és nem változott.

Olyan területen dolgozom, ahol napi szinten kell az Rtv. és tegnap fedeztük fel a kollegáimmal, hogy a hatályos szöveget csak a NetComplex tartalmazza, a magyarorszag.hu-n hiányzik a módosítások fele.

Úgyhogy mindenki eldöntheti a jelen helyzet szerint, hogy szerinte melyik jogtár-féle a hatályos...

Richárd82 # 2013.01.05. 08:38

Sziasztok!

Én február 6-án próbálkozok lovat eladni. Ez lesz az első! :) Van itt valaki, aki felkészítőre járt esetleg? Volt annak értelme? Ki mennyi időt szán erre és mennyire mélyen merül el az anyagban?
Jó lenne, példát venni Borsopannáék által kialakított kis társaságról. Biztos mindenkinek jól esik a biztatás, meg a tanács. Nekik bejött, sokat segítettek egymásnak.
Érdekel kinek mi a módszere stb. Na megyek is próbálok haladni a Be.-vel, mert még két hét munka is vár rám a vizsgáig.
Mindenkinek jó felkészülést.

cimó # 2013.01.05. 06:48

Sziasztok,
én jan. 31-én adom el a lovat :) Valaki még velem tart?

miami # 2013.01.04. 12:30

Hahóóó! Ki megy a közeljövőben B részből??? Várjuk a beszámolókat!!!!
Mindenkinek nagyon sok kitartást a tanuláshoz, sikeres vizsgát és Boldog Újévet kívánok!

Danina # 2013.01.04. 11:37

Szia Berényi Miki!

Én annyit tudok, h az Európai Unió tagállamaival folytatott bűnügyi együttműködésről szóló 2012. évi CLXXX. számú törvényt novemberben fogadta el az ogy és hirdették ki. Teljes egészében január 1-jével lépett hatályba, de tudtommal csak a 2003-as tv-t helyezte hatályon kívül.

Én úgy tudom, h a Nbjt. továbbra is hatályos!

Tőlem nem kérdeztek ebből a részből.

Berényi Miki # 2013.01.04. 10:58

Sziasztok!

A friss (?) tételsorban szereplő jogszabályok közül kettő nincs hatályban a Complex netjogtár szerint, ezek:

Mi a helyzet ezekkel, mi lépett a helyükre? Illetve engem az is megnyugtatna, ha megerősítenétek, hogy nem volt még példa arra, hogy ezekből kérdezzenek vizsgán. Köszönöm!

Borsopanna # 2013.01.04. 07:40

Sziasztok, jó reggelt mindenkinek! :)

Wittekind: én nem anyagiból írtam, nem tudom, milyen típusfeladatok vannak. Viszont az iratmintát, mint olyat mindenképpen hasznosnak tartom, hogy lásd miből áll egy ítélet/végzés/határozat/beadvány, mit tartalmazzanak az egyes részei, mi után mi következzék... Az alakiság és a nyelvezet, amit érdemes használni nagyon meg tud ragadni, már csak azzal is, hogy nézegeted az iratmintákat!
Minderre nincs szükség, ha évek óta büntetőzől és mindez a kisujjadban van. :)

Lerboy: sajnos nekem olyan nincs, de ha valakitől kapsz, akkor légy óvatos a változások miatt! (Egyébként ha megengeded: én inkább a törvényt+többi jogszabályt javasolnám, Btk. ált. és kül. részhez meg még a régi egyetemi könyveket.)

Mindenkinek hasznos napot kívánok! :)

kicsimazsola12 # 2013.01.03. 19:43

Sziasztok!

Eljött a nap, hogy én is csatlakozzak a fórumhoz... első szakvizsgám a bünti lesz és jómagam bv-ből írok.

Tudatosult bennem, hogy a jogiszaki.hu oldal megszűnt, így Sorstársaim segítségét kérem és bízom abban, hogy nem tűnök szemtelennek...

Jelenleg elég kaotikusnak tűnik minden és azt sem tudom, hogy-hogyan kezdjek neki a tanulásnak.

Szeretnék csatlakozni lerboy55 kéréséhez, amennyiben tényleg nem okozna gondot senkinek sem, kérlek , hogy nekem is küldjétek el a tételeket a kicsimazsola12@gmail.com címemre.

lerboy55, Neked van már anyagod?

Esetleg tudnátok tanácsot adni a bv írásbelire vonatkozóan?

Előre is köszönöm a segítségeteket!

kicsimazsola

vikesz # 2013.01.03. 14:48

Kedves lerboy55 és mások!

Kezd feltöltődni a szakvizsga.bunteto@gmail.com. Nyugodtan használjátok. Szemezgessetek...
Jelszó: bunteto2013

Mindenkinek köszönöm, aki megosztotta az anyagait! :)
Kitartást mindenkinek!

Vikesz

lerboy55 # 2013.01.03. 14:07

Üdvözletem valamennyi sorstársnak aki nekivág a szakvizsgának.

Ha valakinek megvannak esetleg elektronikus formában a B rész kidolgozott tételei és nem nagy fáradtság számára, akkor elküldené a lerboy55@gmail.com email címre őket?

Volt nekem egy használható, de ellopták a laptopom én meg máshova nem mentettem le...

Köszönettel,

lb55

kondidori # 2013.01.03. 13:47

Köszi, csak mert 12.30-án azt olvastam a neten a jogszabályi változásokról, hogy 1-én hatályba lépett az új Btk., aztán meg néztem a Complexet és a régi 78-ast hozta ki hatályosként. Ez kicsit elbizonytalanított.

Dr.Attika # 2013.01.03. 12:47

A 2012. évi C. tv. érvényes, de nem hatályos.

capisca # 2013.01.03. 11:09

Kedves kondidori!

1978. évi IV. törvény, a 2012. évi C. 2013. július 01. napján lép hatályba.

Üdv

Capisca

agneska16 # 2013.01.03. 10:13

Sziasztok!

Köszönöm a válaszokat, én is kitartást kívánok mindenkinek a felkészüléshez!

kondidori # 2013.01.03. 08:51

Sziasztok!

Akkor most melyik Btk. a hatályos? A 1978.IV. törvény vagy az 2012. évi C. ?

Wittekind # 2013.01.02. 22:36

Pracli, Borsopanna!

Először is köszönöm a tanácsokat! (Muszáj valahogyan szelektálni ás a tapasztalataitok ebben sokat segítenek)

Az írásbelivel kapcsolatban kérdeznék:
Jómagam büntető anyagiból írok. Ez nagy eséllyel elsőfokú ítélet írását jelenti?

Hogyan érdemes(lehet-e)készülni rá? Iratmintatár vásárlása-forgatása ajánlott?

Wit

Pracli # 2013.01.02. 13:19

Sziasztok!
Sikeres vizsgákban és színes lapokban gazdag boldog új évet mindenkinek! :)

Wittekind, nagyon szívesen az e-mailt! És köszi a gratulációt! Remélem hasznát veszitek a táblázatoknak, nekem sokat segített! :)

Borsopanna! :) Nem tudom te hogy vagy vele, de én még mindig szívesebben garázdálkodom itt, mint az A fórumon :DD

Jó felkészülést mindenkinek!! :)

Borsopanna # 2013.01.02. 08:43

Sziasztok! :)

Itt is BÚÉK mindenkinek! :)

És itt is szia Vica! :))))))

Vikesz, Wittekind, írtam nektek!

Ági: Vicával mindenben egyetértek.

Btk: szerintem is jól jön a könyv az általános részhez a képbe kerüléshez, különösnél pedig az elhatárolások miatt. Én a régi egyetemi könyveimet haszbáltam.

Be, Szabs, BV: csak jogszabály, főleg utóbbiakhoz. Nekem volt Be. szakvizsga könyvem, jó volt, hogy minden egy helyen van, mert nem kellett keresgélnem a plusz dolgokat, de anélkül is tökéletesen fel lehet készülni.

Összességében véve elég sajátságos, de nagyon szép, érdekes anyag a büntető! Sok szerencsét kívánok majd hozzá! :)

vicaszabo # 2013.01.02. 08:29

Sziasztok!

Nem kell majrézni a vizsgabeszámolóktól, azt kell levonni hogy sokat tanultunk, sokat nyűglődtünk de mindenkinek sikerült a végén :) Jót pihent és ünnepelt mindenki, majd megy tovább az élet és jön a következő vizsga:) Nektek a büntető, ami azért tényleg büntet :)

Vikesznek írtam már, nekem sajnos nincs elektronikus anyagom (illetve ami van azt szerintem Borsopanna már prezentálta)de szerintem ez a tárgy az, amiből érdemes a könyvet tanulni (már büntetőjogból, az általánost is és a különöst is. A másik kettőből elég a törvény. Azt látom még, hogy aki nem bv ből írt attól azért nem kérdezték annyira szigorúan, ez a saját tapasztalatom is.

Lebron: neked az ünnepi készülődés közeben elmaradt a gratuláció!! Most akkor pótolom: gratulálok!!!

Sok sikert a felkészüléshez a többieknek:)

Vica

Wittekind # 2012.12.28. 23:04

Köszönet Anettnak, a Vikesz által létrehozott gmail-es postafiókba való feltöltésért!!! ;)
Különösen az összefoglaló táblákért!

Gratulálok a vizsgádhoz Anett!

Bármilyen további felajánlást szívesen fogadunk...

agneska16 # 2012.12.27. 16:50

Sziasztok!

Áprilisban kezdem a B résszel a szakvizsgát. Tudnátok nekem abban segíteni, hogy miből érdemes tanulni? Szakvizsga könyvek, törvények, kommentárok?

Előre is köszönöm!