szakvizsga - "B" rész (büntető)


Dr.Attika # 2011.01.16. 08:46

Kedves Beáta!
Vannak még ún. büntetőjogon kívüli büntethetőséget megszüntető okok. Pl. a házi fegyelmi jog ( apai pofon, tanár fegyelmező pofona stb.)

Sherlock # 2011.01.16. 09:06

Kedves Attika,

írtam is azokat, bár a tanárban tévedsz, ő már nem adhat pofont - legfeljebb kiküldheti az óráról a gyereket.

Naina # 2011.01.16. 09:29

Én a másodlagos büntethetőséget kizáró okokra gondolnék egy ilyen kérdés kapcsán. A magánindítvány hiányára és az egyéb aktusok hiányára, mint az ügyész döntésének hiányára, kívánat hiányára, feljelentés hiányára.

Naina # 2011.01.16. 09:30

Sher, a sértett beleegyezése a jogellenességet kizáró okok közé tartozik.

Sherlock # 2011.01.16. 09:54

Naina, igen; de mivel a büntethetőséget kizáró okoknak 3 csoportja van(beszámítást kizáró okok, bűnösséget kizáró okok és társadalomra veszélyességet kizáró okok) így ezzel nem mondtál ellent. És én a magánindítvány hiányát nem ide sorolnám, mivel az egyrészt eljárási jellegű akadály, másrészt a törvény nevesíti is(h pont), így nem "egyéb".

Naina # 2011.01.16. 19:14

Sher, igazad van.

Babe84 # 2011.01.17. 15:16

Sziasztok!

Mi voltam írásbelizni anyagi jogból, a feladatom a következő volt:

1.
A vádlott a községben a délutáni órákban lovas kocsijával haladt az utcán. A kocsiba két ló és egy csikó volt befogva. Amikor a vádlott a sértettet meglátta közlekedni az út menetirány szerinti jobb oldalán, a lovakat úgy irányította, hogy azok áttértek az úttestnek a vádlott menetiránya szerinti bal oldalára. A balesetet a sértett csak úgy tudta elkerülni, hogy kerékpárjával az árokba hajtott. Ezt követően a vádlott az ostorral egy esetben a sértett felé csapott. Az ütés a sértett kezét találta és azon 8 napon belül gyógyuló sérülést okozott.

Az ügyész garázdaság és kts. miatt emelt vádat, írjak elsőfokú ítéletet.

Megoldás: 1984.435 számú BH
Nem garázdaság vétségét, hanem közúti veszélyeztetés büntettet valósítja meg az, aki lovas kocsijával szándékosan a menetirány szerinti jobb oldalról az úttest másik oldalára hajt, hogy haragosát az úttestről leszorítsa. Az irányadó tényállás szerint ugyanis a vádlott lovas kocsijával a közúton közlekedett, s az úttestnek a menetirány szerinti bal oldalára áttéréssel a KRESZ 26. §-ának (2) bekezdésében foglalt közlekedési szabályt szegte meg, amely rendelkezés a járműveknek az úttesten a jobb oldalon haladását teszi kötelezővé a kerülés és az előzés esetét kivéve. A vádlott a lovas kocsi szándékos áthajtásával veszélyhelyzetet idézett elő, és ezáltal a sértettet szándékosan hozta közvetlen veszélyhelyzetbe. Cselekményével a garázdaság vétségénél súlyosabb bűncselekményt, a közúti veszélyeztetés büntettet valósította meg.

A Fővárosi Ítélőtáblára megyek szóbelizni,vélemények??? :)

dr.beata.beres # 2011.01.18. 11:43

Be-ből lenne néhány kérdésem:
pl:
Milyen lehetőségei vannak az ügyésznek arra, hogy egy ügyben elkerülje a vádemelést?

itt ilyenekre kell gondolni Pl: vádemelés elhalasztása, részbeni mellőzése, közvetítői eljárásra utalás ..stb?
vagy rosszul értelmezem a kérdést?

Mikor van halasztó hatálya a a nyomozási bíró végzése elleni fellebbezésnek?

a személyi szabadságot korlátozó kényszerintézkedés iratok alapján történő megszüntetése ellen az ügyész halasztó hatályú fellebbezést nyújthat be- ez a jó válasz?

köszi

Beáta

Babe84 # 2011.01.19. 20:26

Sziasztok!

Ma voltam a Fővárosi Ítélőtáblán, HIHETETLENÜL KORREKT BIZOTTSÁGNÁL!! És sikeres voltam! :)

Kérdéseim a következőek, már amire emlékszem:

Anyagi jog:

  • mivel ebből írásbeliztem és közlekedési bcs. volt, eléggé körbejártuk a közlekedési bcs-ket
  • segítségnyújtás elmulasztása
  • életkor jelentősége a nemi erkölcs elleni bcs-knél
  • ittas járművez. , érdekes jogesettel
  • halmazat
  • kóros elmeállapot

Eljárás:

  • bíróság illetékessége
  • bíróság elé állítás
  • FK elleni eljárás sajátosságai

Többre nem nagyon emlékszem...

Bv: ezzel voltak gondjaim, bár nem kérdeztek semmi gázosat, csak már elfáradtam... :)

  • bv. bíró feladatai
  • jutalmak
  • járművezetéstől eltiltás
  • vh-i fokozatok közötti különbségek

Mindenki egységesen fél órát volt benn és mindenkinek minden sikerült!
Kitartás aki még előtte áll!

Boribon # 2011.01.20. 08:45

Babe84, nagyon gratulálok!! Annyira jó ilyen sikersztorikat olvasni! : ) BH-kat, jogegységiket nem is kérdeztek? Jó pihenést!

dr. Juci # 2011.01.20. 08:50

Szia Beáta!

  1. Jól gondolod, itt ezeket kell elmondani
  2. ld. Be. 215.§(5) 2. mondat: " A személyi szabadságot elvonó vagy korlátozó kényszerintézkedés megszüntetése miatt bejelentett ügyészi fellebbezés - feltéve, hogy a megszüntetést nem az ügyész indítványozta - halasztó hatályú." - és nem csak akkor, ha iratok alapján dönt a nyom.bíró, hanem akkor is, ha ülésen, ahol az ügyész jelen van.

Babe84, nagy-nagy gratula, a közlekedés nem a kedvencem, abból jól muzsikálni szerintem respect, meg különben is... :)

dr. Juci # 2011.01.20. 09:00

Ja, és mindenkinek, aki büntetőből vizsgázik, ajánlom figyelmébe az alábbiakat:

  • 2010. évi CLXI. törvény az egyes büntető tárgyú törvények módosításáról - érinti a Btk-t, Be-t, Bvtvr-t, Btké-t, Nbj-t, Bnytv-t, jan.1,2, ápr.1. és júl.1. az egyes rendelkezések hatályba lépésének időpontja
dr. Juci # 2011.01.20. 09:03

valamint

  • 2010. évi CLXXXIII. törvény, ami a Be-t is módosítja többek között, egy része már hatályos, de febr.1., márc.1. és jún.1-én hatályba lépő részeket is tartalmaz.
dr.beata.beres # 2011.01.20. 09:27

dr.Juci

köszönöm szépen a megerősítést.

Két hét múlva vizsgázom( minimális büntis tapasztalattal),eléggé félek is tőle
Remélem sikerül jó bizottságot kifognom

Lehet hogy még addig lesz néhány kérdésem, most nézem át a gyakran ismételt kérdéseket, és azért van ami még nem teljesen tiszta

köszi még egyszer

üdv
Beáta

mamhaaa # 2011.01.21. 12:57

Ha valakinek kellenek kidolgozott tételek, szívesen küldök! Csak Be -ből nem teljesen hatályos...hozzá kell nézni a változásokat!

kondidori # 2011.01.21. 16:11

Mammhaaa!

Tedd fel inkább a jogiszaki.hu-ra, úgy mindenki eléri.

Babe84 # 2011.01.21. 17:54

drJuci!Köszönöm a gratulációt! :)

Boribon!

Nem kérdeztek ilyesmit...de szerették a kivételeket... :) Egyébként a Dialóg Campus-os könyvekből tanultam, és mindenhová, ahová kapcsolódik jogegységi,BH, bKV. stb, röviden a lényege (pár mondatban)be van hivatkozva!Így megmondom őszintén nem nagyon olvasgattam külön ezeket a "gyönyörűségeket". :)

Boribon # 2011.01.21. 18:13

mamhaaa,
ez nagyon jól hangzik! BV-ből is vannak tételeid? Majd jeleznéd, amikor felteszed őket a jogiszakira? Egyre közeledik a vizsga a napja, meg a para....
Előre is köszi!!!

Babe84, köszi az infót!

L.Vera # 2011.01.24. 07:14

Sziasztok!

Pár oldalt visszaolvastam, de sajna nem találtam telefonszámot, amin esetleg meg lehetne kérdezni, hogy mikorra osztottak be szakvizsgázni.
Két kicsi lánykám van, mellettük nem könnyű tanulni, így nagyon nem mindegy, hogy mikor állok neki tanulni.
Van esetleg valaki, akinek meg van ez a telefonszám?
Előre is köszönöm a segítséget!!!

Vera

dr. Juci # 2011.01.24. 08:10

Kedves L.Vera!

Én a 06-1-795-5152, -5155 és -5156 számokon szoktam próbálkozni, kitartóan csörgesd. H-sz-p 9-11 óra között van félfogadási idő, de nekem vették már fel a telefont ezen időszakon kívül is. Egész február és a március eleje is be van már osztva, ha akkorra kaptál időpontot, megmondják.

Boribon # 2011.01.24. 17:31

Sziasztok! Praktikus kérdés: általában hányig tart egy szóbeli vizsga? 15h felé vajon már vége van? Köszi a válaszokat..

kondidori # 2011.01.24. 17:36

Hát ez eléggé bizottság függő, én amikor bünti voltam 3 kor végeztem, utolsó előttiként.
A C vizsgám 3-kor még el se kezdődött. Szintén utolsó előtti voltam, az A (ebből irtam) másodikként fél háromig tartott (1 órát voltam benn a bizottságnál és az előttem lévő csak 1 tárgyból uv-zott).

kondidori # 2011.01.24. 17:39

Anyám miket gépelek össze! Na akkor helyesen:

Hát ez eléggé bizottságfüggő, én amikor büntiből voltam 3-kor végeztem, utolsó előttiként.
A C vizsgám 3-kor még el se kezdődött. Itt szintén utolsó előtti voltam. Az A részből (ebből írtam) másodikként bementve a vizsga fél háromig tartott (1 órát voltam benn a bizottságnál és az előttem lévő csak 1 tárgyból vizsgázott).

gajuma # 2011.01.24. 17:41

Szerintem bizottság függő. Én 1/4 3-kor végeztem, 5 főből az utolsó előtti voltam.

Boribon # 2011.01.24. 19:17

Köszi a gyors választ!! Ha már így együtt van mindenki: ) stressz elleni praktikák? Nekem még van kb 15 napom, de már most teljesen kész vagyok.. Ki mivel tartotta magában a lelket?