szakvizsga - "B" rész (büntető)


Boribon # 2011.01.10. 08:48

Jó reggelt! Büntetésvégrehajtási jogból ki mit tanult? Van valami jó jegyzet a bytehost oldalon?
Előre is köszi a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.10. 09:16

A Bv.-t törvényt és a szabálysértési törvényt, a tétellista szerinti döntvényeket
Kötelezőként fel van tüntetve még két rendelet, azt hiszem a pártfogó felügyeletről meg a bíróságok és más szervek feladatairól a bv-ben, de ezeknek nem éreztem a hiányát.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.10. 09:16

A Bv.-t törvényt és a szabálysértési törvényt, a tétellista szerinti döntvényeket
Kötelezőként fel van tüntetve még két rendelet, azt hiszem a pártfogó felügyeletről meg a bíróságok és más szervek feladatairól a bv-ben, de ezeknek nem éreztem a hiányát.

kondidori # 2011.01.10. 09:39

Én a Bvtrt, meg a szabsért törvényt alaposan, a bvszabályzatot meg egyszer átfutottam és részletesen csak a félbeszakadás szabályait tanultam meg. A bvszerveztéről szóló, meg a pártfogókról sz. rendeletet is megnéztem azért, de ha nagyon időhiányban vagy, szerintem a Bvtvr és a szabs. tv bőven elég. (legalábbis nálunk csak ezekből kérdeztek a vizsgán)

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.10. 10:36

Valóban, + a bv-szabályzat, abból tényleg kérdeztek is. Tőlem konkrétan az intézetparancsnok jogköreit.

dr.beata.beres # 2011.01.10. 13:09

Köszi a gyors válaszokat az előző kérdésemre.

Lenne még:
szintén vizsgakérdés volt
mi van akkor ha az elkövető az elkövetéskor elmebeteg, de az elbíráláskor már nem , illetve fordítva mikor büntethető,mikor nem ?
súlyosbító k.-e szokványos részegség?- sztem igen

tudom, h a kóros elmeállapot b. kizáró ok, és akkor nem büntethető ill a büntetés korlátlanul enyhíthető.

a gyengeelméjűség 3 fajtája ,
sajnos csak régi könyvem van, és ez azóta ha jól tudom változott

hát meg kell hogy állapítsam, mesze áll tőlem ez a büntető.

Ma egész délelőtt hívogattam a szakvizsga bizottságot, de hol foglalt, hol meg fel sem veszik.pedig jó lenne már legalább körülbelül tudni azt az időpontot a szabi miatt.

Addig meg marad munka után az esti,éjszakai tanulás.

Üdv
Beáta

Dr.Attika # 2011.01.10. 14:45

Kedves Beáta!
Ha az elkövetéskor "elmebeteg"- ahogy írod, akkor nem büntethető, mert "nem tudta mit csinál", ha az elbíráláskor már nem "elmebeteg", akkor meg azért nem, mert nem tudja, hogy miért büntetnék. Sem a generális, sem a speciális prevenció nem működik. Ezek nélkül pedig a büntetőjog alkalmazása szükségtelen. Lsd. a Btk. 37.§

guba # 2011.01.10. 14:50

Szerintem egyik esetben sem büntethető, csak egyszer büntethetőséget kizáró, másodszor, pedig megszüntető ok lesz.

Dr.Attika # 2011.01.10. 15:20

Kedves Beáta!
Ketten mondtuk ugyanazt Gubával "rövid időközönként", tehát nagy valószínűséggel igaz, mint az üzletszerűség.

dr.beata.beres # 2011.01.10. 18:14

Nagyon szépen köszönöm, én is így gondoltam, de jól jön a megerősítés.

szerintem, nézegetve a gyakori kéréssort lesz majd még néhány kérdésem.

De egyenlőre most megpróbálok elmélyedni a tanulásban.

köszi még egyszer

Beáta

mike0815 # 2011.01.11. 11:01

Üdv mindenkinek!
Én csak egy kis mezei szürke ember vagyok,de sajnos már sikerült bepillantást nyernem néhány jogi kérdésbe.
Tegnap tárgyalásom volt és egy következő ügyemben már szinte döntött is a bíró,de nem is ez a probléma.Felfüggő alatt követtem el egy rongálást,ami nem volt szándékos,de az ügyészség már annak állítja és így is emelt vádat.Ugye a törvények szerint aki 3 évig terjedőnél megtéríti a kárt valamilyen módon az nem büntethető,5-nél pedig korlátlan enyhítő.Tegnap megtudtam,hogy mivel büntetett vagyok,automatik kizártak ebből a lehetőségből.Kérdem én!Ez nem diszkrimináció????Mert ez épp olyan,mintha cigány lennék,vagy arab,vagy kínai,akkor már 2 évvel kezdek,mert MAGYARORSZÁGON vagyok,vagy éppen dögöljek is meg.Hogy működik ez az úgynevezett "ország"?

miaszösz # 2011.01.11. 17:07

Kedves mike0815!

Egy kicsit eltévedtél, mert ez a fórum joghallgatóknak van fenntartva, de mondandómnak nem is ez a lényege.

A bíróság egyszer már elnéző volt veled, ezért kaptál felfüggesztettet, hány esélyt szeretnél még?
A szemétség pedig az, amíg te a börtönben fogsz ücsörögni én minden nap megyek dolgozni, hogy etethessenek az adómból.

Boribon # 2011.01.12. 10:18

Köszönöm az infókat a bvjoggal kapcsolatban! Már csak az érdekelne, hogy a webatus oldalon nincs-e valamilyen összefoglaló jegyzet. Szép napot Mindenkinek!

Dorka0629 # 2011.01.12. 10:48

Sziasztok! Új vagyok itt a fórumon, és szeretnék egy kérdést feltenni nektek. Márciusban kezdem a szakvizsgámat büntetőből, bv-t választottam írásbelinek. Lehet, hogy hülyeséget kérdezek, de ha bv-t választottam írásbelinek, akkor esetleg számíthatok szabálysértésből is feladatra? Gondolom igen,de azért erősítsetek vagy cáfoljatok meg kérlek.
Illetve kérdezném, hogy ki mennyit tanul/t büntetőre? Köszönöm és remélem szívesen fogadjátok az újakat is :)

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.12. 11:11

Igen, a Bv. mint vizsgatárgy, a szabálysértési jogot is magában foglalja.

dr.beata.beres # 2011.01.12. 11:26

Sikerült telefonon megtudni az időpontot, el se hiszem .és még kedvesek is voltak!!!

február 2 szerda Jön valaki még azon a héten?
Bár még értesítőt én sem kaptam, most fogják kiküldeni.

na most már beindult a para rendesen!!!

A polgáritól nem féltem ennyire...

Aki már volt vizsgázni ebből a részből, leírhatná nekem, h mi az amit nagyon kell tudni, amit nagyon kérdezhetnek tantárgyanként

persze tudom én , mindent illene tudni...

Beáta

Dorka0629 # 2011.01.12. 11:30

Kovács_Béla_Sándor!

Köszönöm a megerősítést!

Dóri

Babe84 # 2011.01.12. 16:59

Sziasztok!

Jövő héten jön valaki vizsgázni? Pontosabban 17-én írásbelizni... :)

riffy # 2011.01.13. 15:43

Tapasztalt Kollégák:)!

Bv-t mennyire kérdezik, mennyi idő alatt lehet megtanulni?

Köszi

vizsgazo12 # 2011.01.14. 08:54

Bv szerintem 2 nap alatt átnézhető, + fél nap szabálysértésre, persze mindez ismétlés nélkül. A másik két tárgyhoz képest sokkal értehőbb, "olvasmányosabb" téma.

Nem tudom sikerült-e vkinek telefonon elérni a bizottságot az elmúlt hetekben, de nekem 100. próbálkozás után sem. Ezért ma reggel elmentem személyesen, tapasztalataim: érdemes, mert segítőkészek voltak, pontos időpontot nem mondtak csak azt h melyik hétre vagyok beosztva.

Ami durva, h október végén voltam büntiből, és anyagi jogból pótvizsgáznom kell. Másnap beadtam a kérelmemet decemberre, bízva abban, h egy tantárgyas pótvizsgásként hátha bejutok még, főleg h már eltrölték a 2 hónapos "várakozási időt". Azóta nem kaptam értesítést, és ma reggel derült ki h február végére vagyok beosztva. Szerintem inkorrekt h 4 hónapot kell várni egy pótvizsgára. Nem tudom, h más is így járt vagy csak engem szivatnak....?

dr. Juci # 2011.01.14. 09:36

Időtartamban én is azt tudom tanácsolni, amit vizsgázó12, azt a nézetét kevésbé osztom, hogy olvasmányos a tantárgy, de nem egy horror, eltúlzott jelentőséget nem kell neki tulajdonítani. Tőlem teljesen alap dolgokat kérdeztek.
A bizottsággal most beszéltem telefonon, márciusi időpontokat jövő hét végétől tudnak mondani, és a március eleje alatt ők a márc.7-i hetet értik.

Vizsgázó12, még annyit, hogy szeptember végi első vizsga után sokan visítva fértünk be decemberre második vizsgára mindenféle kibővített időpontok árán állítólag, de a te februárodat azért én is túlzásnak tartom...

dr.beata.beres # 2011.01.14. 22:48

Sziasztok!

A gyakran ismételt kérdésekben van még mindig néhány dolog ami nem tiszta v amit nem tudok
pl

  • önhiba a tartás elmulasztásánál
  • büntethetőséget kizáró egyéb okok ( itt pl arra gondoljak h. pl nem büntethető hamis tanúzásért aki..241(1) bek vagy a bűnpártolás 244(4) ?

Előre is köszi a segítséget

Beáta

Sherlock # 2011.01.15. 09:29

Kedves Beáta,

büntethetőséget kizáró egyéb okok: elöljáró parancsa(123. §), a sértett beleegyezése - ide értve a sporttevékenységet, fegyelmezési jog gyakorlása, megengedett kockázatvállalás, jogszabály engedélye(pl. az általad említett, vagy az aki kémkedésre ajánlkozik, de a kapcsolatait felfedi a hivatalos szerv előtt, vagy 269/B. § (2)), valóság bizonyítása rágalmazás, becsületsértés, kegyeletsértés esetén.

Különös részt még nem tanultam XD

dr.beata.beres # 2011.01.15. 14:40

Köszi szépen a gyors választ
hát igen ezeket össze kell szedegetni a Btk-ból innen-onnan.
De szeretem az ilyet...

guba # 2011.01.15. 16:26

Beáta, ha kezedbe veszel egy büntetőjog könyvet, akkor az általános résznél ezt megtalálod már "összeszedegetve".