szakvizsga - "B" rész (büntető)


Aranyvakond # 2014.06.19. 09:03

Sziasztok!

Túl vagyok bv-ből a pótvizsgán, sikerült és annyit tudok mondani, hogy nagyon rendesek voltak, semmi olyat nem kérdeztek, ami nagyon extra vagy rosszindulatú lett volna. Nem gyakorlati kérdések voltak, hanem csak a jogszabály (bv-ből elsősorban a bv.tvr. és a bv. szabályzat).
Egyébként teljesen egyetértek Zozinho-val, a három hét nem elég; nekem a bv. bánta, és még szerencse, hogy nem az egészből kellett újráznom.

Zozinho # 2014.06.19. 07:02

Szevasztok,
Nemrég vizsgáztam és gondoltam megosztok néhány tapasztalatot. Nekem sajna újra kell mennem, de ez az én hülyeségem volt.
A Kúrián voltam, szerintem nagyon korrekt és rendes bizottság volt és sikerült is volna, ha ...
Az írásbelimet is elfogadták, (jogeset megoldás) a szóbelin kijavíthatod, ha úgy gondolod és ebből nem csinálnak problémát.
Jó tanácsok:
A szóbelin oda kell tenni magad, mindenre kell tudni meggyőzően válaszolni, nem hebegni-habogni, határozottan mondani kell a dolgokat.
Az én hülyeségem az ott volt, hogy kevés időt hagytam a tanulásra.
Kivettem három hét szabadságot, de higgyétek el, ha nem csinálod a büntetőt napi szinten, az NEM ELÉG. Kb annyi, hogy egyszer átveszed.
Megkérdezik, hol dolgozol és attól függően kérdeznek. Ha olyannal ülnek szemben aki nem foglalkozik az adott jogággal, ott a jogszabályokat és a megjelölt kötelezőt kell tudni, alaposan.
Szóval, nem egyszerű, de majd ősszel újrázok, így a nyáron is folyamatosan karbantartó tanulást kell csinálnom.
Munka és család mellett több hónap kell rá, erre tényleg figyeljetek.
Sok szerencsét mindenkinek !

Rory # 2014.06.16. 07:58

Sziasztok!

Én 23-án megyek írásbelizni anyagi jogból, 26-án szóbelizni.
Vannak esetleg valakinek iratmintái az írásbelihez?

Kitartást mindenkinek!

Corpus delicti # 2014.06.13. 16:54

Én 27-én megyek :-)

Elfaba # 2014.06.12. 19:22

Sziasztok!

Sorstársakat keresek, akik 06. 26 vagy 27-én jönnek szóbelizni, egymás vállán sírás céljából, illetve, h egyeztessük ki hol tart stb..

Aranyvakond # 2014.06.12. 09:58

Sziasztok!

Ha valakinek van bv-s jegyzete (hatályos), kérem, hogy küldje el nekem email-ben!

Köszönöm szépen előre is!

Euro Eugen # 2014.06.11. 14:53

Vannak világos részek, de az ismétlés során gyakran kiderül, hogy pár dolog nem is annyira világos, mint amilyennek hittem. :-(


Ajró Özsén

marmi # 2014.06.09. 10:03

Szia Eugen!

Én 25-én megyek..., nem sok reménnyel de próbálkozom. Ez az utolsó de nagyon gyatrán haladok. Talán ma vagy holnap sikerül befejeznem a Btk részt és kb 1 hét be. meg 4 nap bv+szab. Majd ismétlés de mint mindig ez csak terv, eddig sosem jött össze :-((((.
Te hogy haladsz? Miből tanulsz? Ha már csak sötét foltok vannak akkor az jót jelent :-))) mert vannak már világos részek :-)))))))

Euro Eugen # 2014.06.08. 22:02

Helló Evri Bódi Guszti!

27-én megyek, és még vannak sötét foltok. Szerintetek van még remény? Tudtok valami bíztatót azon kívül, hogy "hajrá Kovács néni"?


Ajró Özsén

drWolfy # 2014.06.03. 17:32

A könyves kérdésre válaszolva. A be szerintem jogszabályból kiválóan tanulható, még sok is :). BV részhez van 1 új novissima könyv, a jelenlegi tételsor szerint megy, nem kicsi, de a jogszabály se kevesebb és amit láttam kidolgozottat, az sem (nem is sejtettem, hogy ez a BV ennyire masszív). Az anyagi joghoz meg szerintem elengedhetetlen a könyv (általános részhez), a különöshöz meg akkor, ha valaki nem ezzel foglalkozik. Mert lássuk be az emberölés tényállását nem egy nagy kaland megtanulni, de aligha ennyi kell belőle a vizsgán. Én dialóg campusos könyveket vettem. Általános része 2013-as, különös része 2014-es zárású és nem a 78-as btk.-t elemezgeti, ami lássuk be nem hátrány :)

cmcm # 2014.06.03. 08:00

Sziasztok!

A felkészüléshez tudtok ajánlani valamilyen könyvet? A Nemzeti Közszolgálati és Tankönyv Kiadó Zrt. Btk. Kommentárt van értelme megrendelni, vagy van jobb, esetleg elég a kidolgozott?

Köszi előre is.

Pöszke # 2014.05.30. 16:15

Szia Zsuzsa, én is veled vizsgáztam a Kúrián, én voltam az utolsó :) Gratulálok itt is!
Még annyit írnék, hogy mindenki tanuljon könyvet az általános részhez, mert voltak csak tankönyv alapján megválaszolható kérdések pl kísérletnél, előkészületnél, tévedés, büntethetőséget kizáró okok rendszere. Ha ment a válasz, akkor pörgették, viszont a felsorolásokat számolták és a tényállást tudni kellett, nem szó szerint, de amíg nem mondtam el minden tényállási elemet, addig nem mentünk tovább (de segítettek).

Bünti: magánindítványról minden, érintve a közvád-magánvád, pártfogó felügyelet szabályai, segítségnyújtás elmulasztása, cserbenhagyás, fk javítóintézeti nevelés.

Be: rendbírság szabályai, példákkal, van-e jogorvoslat ellene, összege, stb., ügydöntő határozatok, ítélet rendelkező része mit tartalmaz, itt visszakanyarodtunk a Btk-ra is a szabadságvesztésre és a feltételesre, indokolás mit tartalmaz. Ítélet kihirdetése, kézbesítése. Még volt valami, de apróbb kérdés, nem is emlékszem.

Bv: magánelzárás fenyítés elleni fellebb, ki bírálja el, mi alapján, hány nap alatt, stb., elítéltek jogai oda-vissza.
Szabs: szabs. elzárásról szinte minden, bíróság eljárása (nem hagyta végig mondani), kivel szemben nem lehet kiszabni.

Sok sikert mindenkinek!

Zsuzsa1013 # 2014.05.30. 15:38

Sziasztok!
Csütörtökön vizsgáztam a Kúrián, sikerrel. Segítőkészek voltak, nem kérdeztek bonyolult dolgokat, inkább alapokat, viszont azt kellett tudni.
Az én kérdéseim (amire emlékszem):

Btk:
kísérlet, előkészület, tevékeny megbánás -FK-nál is, mentesítés (tv-i, bírói /előzetes, utólagos), hűtlen kezelés, hanyag kezelés, ennek kapcsán a vagyon fogalma, szab.sértési értékhatárok.

Be:
terhelt vallomása, terhelt jogai, helyzete a vallomástétel megtagadása után hogyan alakul,mit tehet; elj.cselekmények határidő, határnap, időköz szabályai, példák.; FK.ra vonatkozó eljárás specialitásai; igazolási kérelem szabályai,tartalma

Bv:
elítélt kötelezettségei, jogorvoslati lehetőségek; befogadáskor az elkülönítés szempontjai, bv.bíró eljárása,
szab.s: szab.sértési elzárás és rendes elzárás szabályai, tettenérés; szab.s. kapcsán a bírósági eljárás szabályai

Sok kis kérdés volt, pörgették, nem ragadtak le ha vmi nem ment, segítettek.
Kitartás mindenkinek, menni fog!

enili # 2014.05.30. 15:22

Kedves Szakvizsgázók!

A héten szóbeliztem a Fővárosi Törvényszéken egy nagyon jóindulatú bizottságnál. Sajnos "túl izgultam magam" és ezért nem voltam elég összeszedett, ezért haragszom is magamra... De a lényeg, hogy sikerült! :)

A kérdések:

Anyagi jog - időbeli hatály és a keretdiszpozíció szabályai, a pénzbüntetés napi tételek számával és összegével, foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés és a minősített esetei (példákkal segítettek), valóság bizonyításáról mindent.

Eljárásjog - feljelentés (kinek kötelező, mi lesz vele, hová kerül, ügyész szerepe), nyomozó hatóságok és közös EU-s nyomozó csoport létrehozás (LÜ engedélye kell hozzá), viszontvádról minden.

BV - pénzbüntetés végrehajtása, gyorsított eljárás jellemzői, e-adat végrehajtása, szabálysértési őrizet.

Sok apró kérdés volt az egyes témakörökkel kapcsolatban. Nálunk nem kérdezték, hogy ki milyen területről jött, a tudásra voltak kíváncsiak.

A következő...? :)

Mindenkinek jó tanulást és sikeres vizsgát kívánok!

mol82 # 2014.05.30. 14:06

Sziasztok!

Hétfői Bv feladatom
630-as
2011. decemberében B.Gy-t jogerősen 1 év 6 hó szabadságvesztésre (börtön fokozatban) ítélik. 2012 februárban kellene bevonulnia Bv csoport megküldi neki a felhívást a bevonulásra (átveszi) de nem vonul be, ezért elfogató parancsot bocsátanak ki vele szemben elfogatóval behozzák és a meghallgatáson elmondja, hogy azért nem vonul be mert a családjának anyagi problémái vannak és ő a családfenntartó.
Bv bíró kizárja a feltételes szabadságból, mert önhibájából nem vonult be.
elítélt fellebbezésben elmondja, hogy a családfenntartó és hogy neki senki nem mondta ha nem vonul be akkor kizárják a kedvezményből
feladat: készítsen másodfokú határozatot
írásbeli 5ös lett !!!!bár elvileg nem a vizsgáztatónál lévő megoldókulcs szerint csináltam!!!

szóval elvileg itt az a megoldás, hogy nem lehet kizárni mert ha a felhívás nem tartalmazta a figyelmeztetés és ezért meg kell változtatni a végzést

én úgy oldottam meg

helyben hagytam a végzéssel törvényszék másodfokú tanácsaként tanács ülésen (79. évi bv tvr. 6.§. (6)) a fellebbezést elutasítottam , hogy nem alapos. indokolásban leírtam, hogy beszereztem az iratokat és megvizsgáltam a felhívást amely tartalmazta a figyelmeztetést és hogy a elítélt azt a kifogását csak a fellebbezésben adta elő, hogy senki nem szólt neki arról, hogy kizárják a kedvezményből ha önhibájából nem vonul be. (79. évi bv tvr 7/D § és 9/2002 im rendelet 23. § (3) )

a vizsgáztató mondta, hogy a megoldásban az van hogy a figyelmeztetés nem volt a felhívásban (de ez elvileg nem egyértelmű a példából) szóval így jó hogy megvizsgáltam és meggyőződtem arról, hogy tartalmazta és ezért helyes a megoldás egy egyébként a 82. BK vélemény szól erről
kb ennyi

mol82 # 2014.05.30. 14:06

Sziasztok!

Hétfői Bv feladatom
630-as
2011. decemberében B.Gy-t jogerősen 1 év 6 hó szabadságvesztésre (börtön fokozatban) ítélik. 2012 februárban kellene bevonulnia Bv csoport megküldi neki a felhívást a bevonulásra (átveszi) de nem vonul be, ezért elfogató parancsot bocsátanak ki vele szemben elfogatóval behozzák és a meghallgatáson elmondja, hogy azért nem vonul be mert a családjának anyagi problémái vannak és ő a családfenntartó.
Bv bíró kizárja a feltételes szabadságból, mert önhibájából nem vonult be.
elítélt fellebbezésben elmondja, hogy a családfenntartó és hogy neki senki nem mondta ha nem vonul be akkor kizárják a kedvezményből
feladat: készítsen másodfokú határozatot
írásbeli 5ös lett !!!!bár elvileg nem a vizsgáztatónál lévő megoldókulcs szerint csináltam!!!

szóval elvileg itt az a megoldás, hogy nem lehet kizárni mert ha a felhívás nem tartalmazta a figyelmeztetés és ezért meg kell változtatni a végzést

én úgy oldottam meg

helyben hagytam a végzéssel törvényszék másodfokú tanácsaként tanács ülésen (79. évi bv tvr. 6.§. (6)) a fellebbezést elutasítottam , hogy nem alapos. indokolásban leírtam, hogy beszereztem az iratokat és megvizsgáltam a felhívást amely tartalmazta a figyelmeztetést és hogy a elítélt azt a kifogását csak a fellebbezésben adta elő, hogy senki nem szólt neki arról, hogy kizárják a kedvezményből ha önhibájából nem vonul be. (79. évi bv tvr 7/D § és 9/2002 im rendelet 23. § (3) )

a vizsgáztató mondta, hogy a megoldásban az van hogy a figyelmeztetés nem volt a felhívásban (de ez elvileg nem egyértelmű a példából) szóval így jó hogy megvizsgáltam és meggyőződtem arról, hogy tartalmazta és ezért helyes a megoldás egy egyébként a 82. BK vélemény szól erről
kb ennyi

enili # 2014.05.27. 10:50

Kedves Szakvizsgázók!

Sok hasznos információt olvastam itt, így most igyekszem viszonozni:

Tegnap voltam büntető anyagi jogból írásbelizni, a jogesetem a 2383/2011. számú büntető elvi határozat volt.

Sok sikert Mindenkinek!

drHuncutka # 2014.05.27. 09:47

Sziasztok!

nem tudok belépni a gmail fiókba, mert kéri, hogy telefonszám alapján azonosítsam magam. :( Van valakinek ötlete, hogy ezt hogy lehetne kiküszöbölni? (lehet én bénázok el valamit :) )

Előre is köszönöm, és Mindenkinek jó tanulást kívánok!

Zsuzsa1013 # 2014.05.26. 06:46

Gratulálok a sikeres vizsgázóknak! Bár csak már én is itt tartanék....
Csütörtökön jön innen vki vizsgázni? Hogy vagytok, hol tartotok? Bírjátok még? Kitartás mindenkinek!

drWolfy # 2014.05.25. 20:32

dfrm gratulálok és nagyon köszönjük a beszámolót. Jó pihenést, megérdemelten :)

dfrm1983 # 2014.05.25. 17:22

Sziasztok
Sikerült,Markó u. 16.-ban a Kurián vizsgáztam, a vizsgabizottság nagyon-nagyon pozitív hozzáállásáról tudok beszámolni. Külön megnyugtató volt a jegyzőkönyvvezető,aki a vizsga előtt kijött és mindenkit megnyugtatott,hogy nem kell izgulni.
Nem voltam a legjobb idegállapotban, ezért sajnos nem minden kérdésre emlékszem.
Kérdéseim:
Anyagi jog: Kísérletről minden(alkalmatlan kísérlet, befejezett, befejezetlen,maradék bcs miatti felelősség)mulasztás esetén, folytatólagos bcs esetén stb.,volt egy jogeset, ha valakit szíven szurok, de aztán mentőt hívok, hogy minősítem: szándékos emberöléstől való önkéntes elállás, maradék bcs miatti felelősség miatt életveszélyt okozó testi sértés, jóvátételi munka, próbára bocsátás, büntethetőség elévülése, különös rész:rablás tényállása, rágalmazás,becsületsértés, valóság bizonyítása.
Eljárási jog:törvényes vád, vádirat, jogerő
Bv jog: Bv bíró feladatai a feltételes szabra bocsátás esetén, átmeneti csoport, Szabstv-ben szabályozott kényszerintézkedések, csak fel kellett sorolni.
Az anyagi jogból kérdeztek a legtöbbet, azt jobbnak gondoltam mint a másik két részt,mivel a be nagyon gyatrán ment, bv meg ugy ahogy. Jegyek:2-3-3. Azt kell, hogy mondjam, hogy tényleg jo bizottság volt, segítőkészek voltak.

dandyke # 2014.05.23. 08:49

sziasztok!
Csatlakozom drWolfyhoz! Várjuk a beszámolót, azoktól akik tegnap voltak szóbelizni.

drWolfy # 2014.05.22. 13:39

Nagyon várjuk azok beszámolóját akik túl vannak már rajta. A szabadság persze magával ragadja az embert, de szánjatok ránk, akik még küzdünk 10 percet.

soska # 2014.05.21. 06:28

Köszi, neked is ès holnapra egy óriási nagy kalappal!

dfrm1983 # 2014.05.21. 06:00

Nagyjából tartom magam. De nálam bmikor bekövetkezhet az összeomlás:-) Ma délelőtt még egy két kimaradt fontosabb részt átnézek,du pedig mindhárom rész átlapozom...,tényleg csak átlapozom,mert sem energiám sem időm rá,h.ujra átnézzem. Én ugy vagyok vele minden tőlem telhetőt megtettem,ha elég lesz a tudomány akkor okés,ha meg nem,akkor ez van. De mindenképpen pozitívan álljunk hozzá!! Kitartást!