szakvizsga - "B" rész (büntető)


Naina # 2010.11.29. 21:02

gregsmith, a kérdés nálam ott fogalmazódik meg, hogy az olyan hogy tudott lediplomázni, nem a szakvizsgára való felkészültség vagy rátermettség

Dr.Attika # 2010.11.30. 13:39

Elgondolkodtató. A szakvizsga mégis csak a gyakorlat vizsgája. A gyakorlatban ilyen sok lenne a közérdekű üzem megzavarása és az áru hamis megjelölése? Lehet.

Babszis # 2010.11.30. 15:10

Sziasztok!

A Fővárosi Ítélőtáblára osztottak be szóbelire.
Ha bárki a tapasztalatait meg tudná velem osztani azt szívesen venném!

joglaw82 # 2010.12.01. 16:43

Sziasztok,

ma voltam az FB-n.
Kérdések:
Anyagi: büntetési rendszer, egy büntetési nemet elemezni, fiatalkorúaknál próbára bocsátás, jogeset-sikkasztás, társas elkövetési alakzatok
Be: bíróság elé állítás, szaktanácsadó, megrovás elleni jogorvoslat
Bv: szabs-ban kényszerintézkedések-felsorolni, pénzbüntetés végrehajtása.

joglaw82 # 2010.12.01. 16:43

Sziasztok,

ma voltam az FB-n.
Kérdések:
Anyagi: büntetési rendszer, egy büntetési nemet elemezni, fiatalkorúaknál próbára bocsátás, jogeset-sikkasztás, társas elkövetési alakzatok
Be: bíróság elé állítás, szaktanácsadó, megrovás elleni jogorvoslat
Bv: szabs-ban kényszerintézkedések-felsorolni, pénzbüntetés végrehajtása.

joglaw82 # 2010.12.01. 16:43

Sziasztok,

ma voltam az FB-n.
Kérdések:
Anyagi: büntetési rendszer, egy büntetési nemet elemezni, fiatalkorúaknál próbára bocsátás, jogeset-sikkasztás, társas elkövetési alakzatok
Be: bíróság elé állítás, szaktanácsadó, megrovás elleni jogorvoslat
Bv: szabs-ban kényszerintézkedések-felsorolni, pénzbüntetés végrehajtása.

joglaw82 # 2010.12.01. 16:43

Sziasztok,

ma voltam az FB-n.
Kérdések:
Anyagi: büntetési rendszer, egy büntetési nemet elemezni, fiatalkorúaknál próbára bocsátás, jogeset-sikkasztás, társas elkövetési alakzatok
Be: bíróság elé állítás, szaktanácsadó, megrovás elleni jogorvoslat
Bv: szabs-ban kényszerintézkedések-felsorolni, pénzbüntetés végrehajtása.

adventure # 2010.12.13. 21:37

Valaki kapott már értesítést januárra? Én nem érem el a titkárságot telefonon...félfogadási időben SEM veszik fel:(

dr.csilla # 2010.12.14. 12:43

Sziasztok
Gratulálok Joglaw82! Azt nem írtad milyen volt a vizsgabizottság! :o)

Kedves Adventure! Tanács: SZEMÉLYESEN!!! Ne telefonálgass! Oda kell menni! Tapasztalatból írom.

Én holnap megyek! :o) Remélem sikeresen túl leszek már...
Nna kitartást mindenkinek! :o)

adventure # 2010.12.15. 10:24

Ma felvették, csodák-csodájára, biztos épp olyan kedvük volt..
Személyesen sem biztos hogy elérsz náluk vmit, tapasztalat..azért ülnek ott, hogy ne tudjanak semmit:)

dr.csilla # 2010.12.15. 19:41

Sziasztok! A vizsgáztatók: Bárándi Gergely, Vaskuti bíró Úr, Helmeczi ügyvéd Úr, ... nem egy csoportban, :o)
OIT:
Anyagi: pénzbüntetéssel kapcsolatos változások,
büntethetőséget kizáró okok, emberölés minden esete, halált okozó súlyos testi sértés préterintencionális bcs. kifejtése, (a szándékon túliságot akarta hallani a vizsgáztató)
Jogi személyekkel szembeni intézkedések a 2001. évi CIV. törvényből.

Be.: kifogás a bírósági eljásárban, ügyész tehet-e kifogást, a jövőre nézve fog-e tenni, (januárban fog változni a hatáskörük bővül)
volt még kérdés, de nem olyan ami a törvényből kiolvasható, inkább olyan gyakorlatias... összefüggések nem emlékszem már

Bv.: szabálysértési hatóságok kapcsolatuk a bírósággal
elítélttel szembeni fegyelmi fenyítések (felsorolás)a szabadságvesztés fokozatának utólagos meghatározása, ezzel kapcsolatban még a BH-kat is kérdezték.

Az eredményem: 5-4-4 lett.

Kitartást mindenkinek, boldog karácsonyt, a vizsgákhoz sok sikert...

dr.csilla # 2010.12.16. 18:32

Köszönöm a sok gratulációt. :o))

Dr.Attika # 2010.12.16. 18:48

Én is gratulálok Csilla. Nem semmi bizottság. Vaskúti bíró urat, Helmeczy ügyvéd urat értem, de Bárándi Gergely képviselő úr szakvizsga bizottságban történő részvételén csodálkozom. Már minden lehet? Elkeserít. Persze ez a szakvizsgád letételének sikerérzetéből ne vonjon le semmit.
Döntöttem. Jelentkezek szakvizsgáztatónak.

dr.csilla # 2010.12.17. 22:21

Szia Dr. Attika! :o)))
Köszönöm Neked is. Nagyon, de nagyon stresszes volt a vizsga, mindenkinek. Csak akkor jelentkezz vizsgáztatónak, ha legalább olyan "érdemeid" lesznek mint Helmeczi ügyvéd Úrnak! :o))) Ha nincs olyan, nem vagy esélyes szerintem. :o)))
Iggen, .... úgy tünik, mindent lehet!! :o(

Hát ennyit erről...

Boldog karácsonyt kívánok Neked is! :o)

Boribon # 2010.12.21. 11:32

Kedves Sorstársak!

Szeretném megvenni a HVG Orac hatályosított könyvét a büntetőjog általános részéről, eladja-e esetleg valaki a sajátját? Egyébként februárban megyek vizsgázni, várom a hasonló cipőben járók jelentkezését.. Úgy vettem ki a hozzászólásokból, hogy a bj ált. részen kívül a többit törvényből érdemes tanulni. Reálisan vajon mennyi idő kell a felkészüléshez? Nekem tisztán két hetem lesz, előtte meg olvasgatni fogom..szóval várom a sikersztorikat! : )
Jó tanulást mindenkinek!

Sherlock # 2010.12.21. 11:46

Kedves Boribon,

ha nem adja el senki - egyetemen ugye pont most anyag, itt meg nem tudom hányan vették meg -, akkor ajánlom a 48-as könyvesboltot(Baross utca 48), tudtommal ott a legolcsóbb, én is ott vettem.

Dr.Attika # 2010.12.21. 11:47

Kedves Csilla!
Köszönöm a karácsonyi jókívánságokat.Neked is Békés Boldog Karácsonyt és Boldog új esztendőt kívánok. Komolyan gondolkozom rajta, hogy jelentkezem szakvizsgáztatónak. Van egy erős érvem: rendelkezem sötét öltönnyel. Mikor az OIT-nál vártunk a szakvizsga letételére megjelenik egy úr dzsekiben, farmerban, sportcioőben. ( Vizsgáztató volt.)Találkozik valakivel, kezet ráznak és mondja a sportos, hogy így végig nézve a vizsgázókon úgy döntöttem, hogy nekem is be kellene szerezni egy sötét öltönyt a vizsgákra. ( A vizsgázók többsége sötét kosztümben és öltönybe volt.)
Tehát én már idáig eljutottam.

Agnes_Martins # 2010.12.21. 16:17

Sziasztok!
Ket tiszteletteljes keresem lenne:

  1. Bunteto anyagi jog: esetleg jelentkezne olyan kollega, aki ebbol a targybol irt, sikeresen, es valaszolna a kerdeseimre?
  2. Valaki tudna complex e-bunteto tetelmintat kuldeni?

Koszonom szepen.
Egyuttal engedjetek meg, hogy minden forumozonak nagyon boldog karacsonyt, es sikeres 2011-es esztendot kivanjak!


Agnes

Boribon # 2010.12.21. 17:48

Köszi az ötletet, Sherlock! Továbbra is várom a sorstársak jelentkezését.. Szerintetek elég törvényből és az említett hvg orac könyvből készülni? Meg persze, ha van idő, átfutni a bk-kat és az AB határozatokat..
Boldog ünnepeket Mindenkinek!

Boribon # 2010.12.21. 17:48

Köszi az ötletet, Sherlock! Továbbra is várom a sorstársak jelentkezését.. Szerintetek elég törvényből és az említett hvg orac könyvből készülni? Meg persze, ha van idő, átfutni a bk-kat és az AB határozatokat..
Boldog ünnepeket Mindenkinek!

dr.csilla # 2010.12.23. 07:46

Szia Boribon!
Én egy hete jutottam túl a büntin, és noha bizottságfüggő (is) a sikeres vizsga, azt tudom tanácsolni, hogy a törvényekből tanulj! Az általános részhez jó az általad említett könyv, de legyél mindenképpen informált a büntető környékén zajló napi eseményekről is. Ügyészek hatáskörének jövőbeni változása, bírósághoz való viszonya ma és a jövőben.
Tőlem a vizsgán olyat is kérdeztek, ami a tételsorban ugyan nincs felsorolva, de mint a jogi személyekkel szembeni intézkedéseket tudni kellett.
Egészében véve a felkészülés nehezebb (szerintem) mint maga a vizsga.
Sok sikert, és boldog karácsonyt.
Az új évben pedig sok szerencsét kívánok a vizsgákhoz.

Boribon # 2010.12.23. 10:26

Köszi dr. Csilla az infókat!
Itt az idő, hogy a tettek mezejére lépjek...
folyt. köv.

Agnes_Martins # 2010.12.27. 14:06

Sziasztok!
1 keresem lenne:

Bunteto anyagi jog: esetleg jelentkezne olyan kollega, aki ebbol a targybol irt, sikeresen, es valaszolna a kerdeseimre?
Koszonom szepen.
Egyuttal engedjetek meg, hogy minden forumozonak nagyon boldog es sikeres 2011-es esztendot kivanjak!


Agnes

Campanula # 2010.12.29. 08:42

Sziasztok!

Pár hete voltam büntetőből. Utólag tudtam meg, hogy a bizottság elnöke "vérengző" hírében áll, de összességében nagyon jóindulatúak voltak. Arra voltak kíváncsiak, hogy mit tudok és nem arra, hogy mit nem.
Viszonylag alapvető dolgokat kérdeztek, de azt alaposan. Pl. anyagi jogból a törvény időbeli hatályával kezdtünk. Ahogy mondtam a cenzor nézte a jogszabályt :) Részletezni kellett azt, hogy mit jelent, hogy a enyhébben bírálandó el. Összességében kell a jogszabályokat vizsgálni - nemcsak a Btk-t.
Jogesetet mondott, aminek az volt a lényege, hogy ha az emberölés mögött korábban megszerzett vagyon megtartása áll, akkor az nem nyereségvágyból, hanem más aljas indokból elkövetettnek minősül.
A kifosztás kérdezték még. Itt is természetesen ahogy mondtam közben nézte a jogszabályt.
Be-ből a nyomozási bírót kérdezték részletesen. Úgy láttam tetszett a cenzornak, hogy elmondtam, hogy a 14 éven aluli tanút csak a nyomozási bíró hallgathatja ki. Össze-vissza van a Be-ben, hogy mikor, hogyan hallgatható ki a 14 éven aluli, de benne van a be-ben is és Ítélő Táblai határozat is van rá, hogy tárgyaláson nem hallgatható ki. Ha a nyomozási bíró nem hallgatta ki, akkor megkeresett bíró útján kell kihallgatni.
Be-ből még apróbb kérdések voltak.
Bv-ből az enyhébb végrehajtási szabályokat kellett alkalmazni, szépen együtt számolgattunk. A félbeszakítást kérdezték és a fenyítéseket. A szabálysértésekből az intézkedéseket kérték.
Összességében nagyon pozitív élmény volt.
Valóban a felkészülés a nehéz. Én bő két hetet tanultam, és előtte is sokat olvasgattam a Btk-t. Előre olvasgatással is sokat ülepedik a dolog.

Eredményes vizsgázgatást és boldog új évet kívánok mindenkinek.

Dr.Attika # 2010.12.29. 17:13

Szia Campanula!
Gratulálok a sikeres vizsgához? Az a jó vizsgáztató, aki közben nézi a jogszabályt, mert nem kérdez hülyeséget. Hülye kérdésre csak hülye választ lehet adni. Az időbeli hatály kapcsán egy régi mondás van: " Egy ügy ,egy Btk."
A 14. évét be nem töltött tanú igenis kihallgatható tárgyaláson, tehát bármennyire is tetszett a cenzornak erre ne alapozzál. Javaslom járd körül a témát.