Szakvizsga - "A " rész (polgár)


nikzsuzs # 2011.03.07. 13:12

L. Vera!

A csekket eredetben és azt a színes lapot is eredetben kell csatolni, amit majd a sikeres vizsgád után kapsz a a helyszínen. Arra az lesz ráírva, hogy teljesítetted a részvizsgát v vmi ilyesmi.

B-ből mész? vagy voltál? Mennyit készültél rá?

nikzsuzs # 2011.03.07. 13:14

Jó, most már vágom, szóval csatold eredetben az a színes lapot, amit kaptál a B vizsga után.

kondidori # 2011.03.08. 00:33

Sziasztok!

Lassan éledezik a jogiszaki.hu. Az A szekció és az összes eddig összegyűjtött írásbeli feladat már teljesen elérhető.
Kedd este a többit is feltöltögetem, amig a ház "ura" focimeccsen lesz.
Nagyon pepecs meló, egyesével kell mindent helyreállítani.

Annak, aki a gmail fiókba feltöltötte a kommentárokat, remélem olvassa ezt:

  • Hibás a file-k csomagolása, nem lehet őket megnyitni. Valószínűleg a feltöltés közben volt vmi malőr. Légyszíves küld el újra őket, ha tudod.
tomi27 # 2011.03.08. 18:52

Sziasztok!

Kérnék egy kis segítséget:

"A" részből megyek elsőnek, polgári eljárásjogot választottam írásbelinek.

A hozzon ítéletet kifejezés azt takarja, hogy amit te tollal a papírra vetsz, az formájában, tartalmában teljesen úgy fessen, mint amit a bíróság hoz? Elsősorban a formára gondolok.

Lehet, hogy nagyon idiótának tűnik a kérdés, de engem most mégis ez foglalkoztat.

Köszi a választ!

Tomi


Tomi

kondidori # 2011.03.08. 19:38

Igen, úgy kell kinéznie (minden tartalmi és alaki sallanggal együtt), ha pp-ből mész, ha anyagiból akkor nem számít annyira.

tomi27 # 2011.03.08. 19:49

Köszönöm a választ!

Hát, ettől tartottam... de én akartam. :-)


Tomi

drapansz # 2011.03.08. 19:55

Már lassan egy hónapja regisztráltam az elektronikus jogi szakvizsga rendszerben, és még minden nem ellenőrizték az adataimat, ezért a május végi vizsgára még nem tudtam jelentkezni...
Szerintetek még mennyit kell várnom??? Lassan a júniusi vizsgákról is lekések majd...

Boribon # 2011.03.08. 23:16

Ne is mondd! Ugyanez a helyzet nálam is, február közepén regisztráltam.. A múlt héten kaptam egy emailt, hogy előreláthatólag e héten feldolgozza a rendszer az eddigi vizsgáimat, és aztán bejelentkezhetek.. Asszem inkább rájuk csörgök holnap..

dr. Juci # 2011.03.09. 10:48

Tomi27!

A tételhúzásig bezárólag még változtathatsz az írásbeli vizsgatárgyon, úgyhogy ha mégsem tetszik így már annyira a Pp, nyugodtan választhatsz még anyagi jogot vagy gazdaságit, ott a helyszínen kell majd szólni a felügyelő néniknek, ha így döntenél.

ates66 # 2011.03.10. 07:46

Sziasztok!

Szeretném azokat kérdezni, akik túl vannak az A részen, hogy mit illetve miből érdemes tanulni?!

Kinyomtattam az összes jogszabályt, de már ez bődületesen sok(k)!


Üdv. mindenkinek :-)

Ates66

tomi27 # 2011.03.11. 12:43

Ates66!

Én még ugyan előtte állok, de jogszabályokat tanulok. Szűk három hetem van rá, más ebbe az időbe nem is férne bele.

Mikor mész?


Tomi

gajuma # 2011.03.11. 13:00

Én csak jogszabályt tanultam és bevált.

ates66 # 2011.03.11. 15:52

Nem tudom mikor megyek. Regisztráltam magam kb 4 hete és még mindig azt írja ki,hogy az adataim nem kerültek leellenőrzésre, pedig a bünti meg van két hete és annak az eredményeit fel kellett volna vinniük a rendszerbe. Tegnap nem értem el a titkárságot, így délután levélben feladtam a kérelmet, melyben április 21-re kértem időpontot.
Szóval CSAK jogszabály!


Üdv. mindenkinek :-)

Ates66

Libertin (törölt felhasználó) # 2011.03.11. 19:44

Én az anyagit és az eljárásit a novissima könyvekből, a gazdaságit csak jogszabályból tanulom. De annyira sok és tanulhatatlan, hogy gyakorlatilag a cenzorok kezében vagyok. Egyszerűen mindent nem lehet megtanulni, pláne velőig részletezve. Ja és a Pk-kat és egyéb finomságokat külön nem tanulom, hanem egyben, a könyvből olvasom a tételhez,ahhoz beépítve. Úgyse tudnám, mi melyik.

Babe84 # 2011.03.16. 11:17

Jön valaki holnap? :) Para van, de nagyon...

hunfrakk # 2011.03.16. 12:56

Pp-ből Kengyel-féle könyv az ajánlatos szerintem
jobb, mint a tv.

szerintetek?

DC11 # 2011.03.17. 07:41

sziasztok!

Érdeklődni szeretnék, hogy az A/2 tételsorban a 18.tételnél mit kell mondani "A Cégközlöny" tételnél?

Észrevettétek, hogy ebben a tételsorban nincs benne a végelszámolás, csak az egyszerűsített fajtája?

A 32. tételnél csupán azt a 3 tényállást kérdezik, ami a tételsorban van, vagy másra is kell számítani?

Köszönöm!

kondidori # 2011.03.17. 08:27

A Cégközlöny az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium hivatalos lapja, amelyben a cégjegyzék adatai, a cég által elhatározott változásokra, illetve döntésekre vonatkozó adatok általános jelleggel megismerhetővé válnak.

Annak érdekében, hogy Cégközlöny tartalma a gazdasági-üzleti élet szereplői számára könnyen elérhető legyen és lehetőleg ingyenesen rendelkezésre álljon, ezért a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény 20. §-ának (1) bekezdése alapján a Cégközlöny 2008. január 1-jétől az erre a célra fenntartott honlapon érhető el (http://www.e-cegkozlony.gov.hu/ oly módon, hogy a lapszámokba történő betekintés, informálódás, az egyes lapszámok letöltése ingyenes.

A Cégközlönyben megjelenő közlemények fajtáiról, valamint a közzététel módjáról a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény
(Ctv.) 20-21. §-ai rendelkeznek.

A Ctv. 20. §-a (4) bekezdése c) pontjának értelmében a Cégközlönyben közleményként kell közzétenni azokat a közleményeket is, amelyeknek közzétételére törvény közvetlenül a céget kötelezi.

A Ctv. 20. §-a (4) bekezdésének c) pontja szerinti közlemények jogszerűségi, szabályszerűségi kontrollját az KIM végzi.

kondidori # 2011.03.17. 08:28

A Cégközlöny az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium hivatalos lapja, amelyben a cégjegyzék adatai, a cég által elhatározott változásokra, illetve döntésekre vonatkozó adatok általános jelleggel megismerhetővé válnak.

Annak érdekében, hogy Cégközlöny tartalma a gazdasági-üzleti élet szereplői számára könnyen elérhető legyen és lehetőleg ingyenesen rendelkezésre álljon, ezért a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény 20. §-ának (1) bekezdése alapján a Cégközlöny 2008. január 1-jétől az erre a célra fenntartott honlapon érhető el (http://www.e-cegkozlony.gov.hu/ oly módon, hogy a lapszámokba történő betekintés, informálódás, az egyes lapszámok letöltése ingyenes.

A Cégközlönyben megjelenő közlemények fajtáiról, valamint a közzététel módjáról a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény
(Ctv.) 20-21. §-ai rendelkeznek.

A Ctv. 20. §-a (4) bekezdése c) pontjának értelmében a Cégközlönyben közleményként kell közzétenni azokat a közleményeket is, amelyeknek közzétételére törvény közvetlenül a céget kötelezi.

A Ctv. 20. §-a (4) bekezdésének c) pontja szerinti közlemények jogszerűségi, szabályszerűségi kontrollját az KIM végzi.

Boribon # 2011.03.17. 22:34

Sziasztok! Készült valaki a Kiss Daisy-féle könyvekből? Én most tervezem beszerezni őket..Vélemény? Egyébként pedig papír alapon fogok jelentkezni a vizsgára, mert a másfél hónapja elküldött elektronikus regisztrációmat figyelmen kívül hagyták..

dr. Juci # 2011.03.18. 07:27

Boribon, én ajánlom, különösen "A polgári per titkai" címűt.

DC11 # 2011.03.18. 08:29

Sziasztok!

Köszönöm a gyors választ.

tudna valaki segíteni abban, hogy az OBA kártalanítási értékhatára most mennyi? Mert úgy tudom, már nem 100.000 Euró. Köszönöm!

És mindenkinek kitartást!

kondidori # 2011.03.18. 08:44

Szia!

Az OBA honlapja szerint még 100000 €.

A biztosítás értékhatára
2011. január 1. 00:00
Az Alap a befagyott betétek tőkéje és kamata után legfeljebb százezer euróig fizet kártalanítást.

A kártalanítás értékhatárát a törvény euróban állapítja meg, a kifizetés azonban Magyarországon forintban történik. Ha a kártalanítás kifizetésére kerül sor, a betétes részére kifizetendő összeg megállapítása úgy történik, hogy az OBA az százezer eurót a kártalanítás kezdő napját megelőző napon érvényes MNB devizaárfolyamon átszámítja forintra és a betétes betétjei után az így kapott forint összegig fizet kártalanítást.

Figyelem!
Az alábbi példában szereplő euró árfolyam feltételezett összeg, csak arra szolgál, hogy a számítást levezethessük. Tényleges kifizetésnél az adott időpontban érvényes árfolyamot alkalmazza az OBA.

Példa:
Kis Tamás
Takarékbetét
29.980.000 Ft
Kamat
20.000 Ft
Összesen
30.000.000 Ft
OBA által feltételezett MNB devizaárfolyam:
270 Ft/euró
Kártalanítási értékhatár euróban:
100.000 euró
Kártalanítási összeg forintban:
100.000 euró x 270 Ft = 27.000.000 Ft
OBA által kártalanításként kifizethető
27.000.000 Ft
OBA által nem kifizethető:
3.000.000 Ft

Gyakori félreértés, hogy a biztosítási kifizetési határt úgy értelmezik, hogy az Alap a betétként elhelyezett tőkeösszegből százezer eurónak megfelelő forintot és - azon felül - az utána járó szerződéses kamatot is kifizeti. Egy másik tévhit szerint csak a betét összegét, azaz a tőkét védi a betétbiztosítás, a kamatát már nem.

Ez nem így van! A törvény értelmében az értékhatár az a maximális összeg, amelyet az Alap egy banki ügyfélnek kifizethet. Ebbe beletartozik a folyószámlára befizetett tőkeösszeg, a lekötött betét, a vásárolt banki papír, biztosított kötvény stb. és azok esedékes kamatai is. Az Alap tehát a betétes ügyfél valamennyi - a fizetésképtelen bankkal szembeni - tőke- és kamatkövetelését összeadja, ám a kifizethető összeget a mindenkori értékhatár szerint maximálja.

Itt utalunk ismét arra, hogy az egyéni vállalkozó jogilag elkülönül a magánszemélytől, azaz ugyanazon személy háztartásának és egyéni vállalkozásának a banki számlái és betétei - a betétbiztosítás szempontjából - külön betéteknek minősülnek és a bank fizetésképtelensége esetén a szóban lévő betétek alapján külön-külön, legfeljebb az érvényben lévő értékhatárig fizet az Alap kártalanítást.

nbetty # 2011.03.18. 14:35

Sziasztok!

Érdeklődnék, hogy A/1 részből mennyire fordulnak/fordulhatnak elő a szakvizsgán azon szerződések, amelyek a tételsorban nem szerepelnek? (pl. fuvarozás, szállítmányozás stb.....)
Egyébként május elejére jelentkeztem, első szakvizsgám lesz.
Nagyon köszönöm a választ!

nbetty # 2011.03.18. 14:40

Sziasztok!

Szeretnék érdeklődni, hogy az A/1 részből mennyire fordulhatnak elő azon szerződések, amik a tételsorban nem szerepelnek? (pl. fuvarozás, szállítmányozás stb.)
Egyébként első vizsgám lesz május elején....

Nagyon köszönöm előre is a választ!