Szakvizsga - "A " rész (polgár)


Friplifrapli # 2013.02.08. 15:35

Bocs, elírtam, az engedményezés mellett a tartozásÁTVÁLLALÁST kérdezték.

Friplifrapli # 2013.02.08. 15:14

Nah, most végre szép nyugiban összegzem a kérdéseimet. (A vizsgáztatási stílust nem részletezem, teljesen egyetértek Nagyévivel.)
Anyagi jog:

  • korlátozottan cselekvőképes kiskorú ingatlantulajdonának elajándékozásához hozzájárulhat-e a gyámhatóság?
  • engedményezés, tartozáselismerés lényege (utóbbinál fontos, hogy az átvállalóra száll a bizonyítási teher)
  • ingatlan átruházás létrejöttének feltételei, XXV. PED (itt direkt rákérdeztek arra, hogyha a bíróság megállapítja a szerződés létrejöttét, akkor az pótolja önmagában a bejegyzéshez szükséges alakiságokat, pl. ha a másik fél elzárkózik az ügyvédi ellenjegyeztetéstől)
  • öröklési jogi jognyilatkozatoknál meg kellett mondani, hogy az örökhagyó halála előtt, vagy után történik, a lemondás és a visszautasítás volt
  • korlátozottan cselekvőképes készíttethet-e ügyvéddel végrendeletet (nem, csak közvégrendelet van, az pedig ugye bíróság és közjegyző), eljárhat-e személyesen
  • mi a rendelkezés a várt örökségről lényege, ki köthetik
  • apasági vélelem, ennek megdöntése, kapcsolódó kérdések
  • házastársak lakáshasználatának rendezése, azt az esetet kellett elemezni, ha közös vagyon volt a lakásuk,
  • gyermektartás mértéke, megállapítási elve

Eljárásjog:

  • mi van, ha olyan alperest perlek be, aki a bíróság elnöke? mi van, ha az eljáró bíróság kijelölése után újabb pert indítok ugyanazon elnök ellen?
  • mi jut eszembe arról az esetről, hogy külföldi az alperes? itt belementünk a joghatóságba, kizárt joghatóságra kellett példákat mondani,
  • mi van, ha a felperes külföldi? itt bejött a perköltségbiztosíték, és megemlítette a vizsgáztató, hogy nem kell tudni, de itt speciális a fellebbezés, mivel itt az összeg nem támadható, csak az, hogy kell-e letenni, vagy nem,
  • részítélet és közbenső ítélet fogalma, utóbbira mondjak olyan példát, ahol gyakorisággal alkalmazzák, én a kártérítést mondtam, el is fogadta,
  • végrehajtási igényper fogalma

Gazdasági jog:

  • felügyelőbizottság, könyvvizsgáló (előbbinél rákérdezett, hogy a munkavállalói küldöttet a munkáltató a tagsági kérdésben utasíthatja-e, nem),
  • cégjegyzés, itt az volt az egyik kérdés, vezető tisztségviselő kaphat-e úgy cégjegyzési jogot, hogy egyes kérdésekben önálló, másokban pedig együttes, a válasz nem, mindig egységesnek kell lennie minden kérdésben,
  • törvényességi felügyeleti eljárás,
  • tisztességtelen piaci magatartások felsorolásszinten

A GT-nél az volt a jellemző, hogy az utolsó kupacból is kérdeztek mindenkitől, de csakis címszavakban közbeszerzésből pl. csak eljárásfajták, jogorvoslati módok felsorolása.
Hát ennyi lenne, még annyit tennék hozzá, hogy néha egész egyszerű dolgokra kérdeztek rá, amitől azt hittem, valami extrább választ várnak... A legviccesebb az volt, mikor visszakérdezte a pp-s, hogy a haszonélvező miért nem indíthat ingatlanigénypert, aztán miután nyökögtem egy sort, csak kuncogva azt mondta, hogy hát mert ezt írja a törvény, szerinte semmi akadálya nem lenne, minden feltétel fennáll...
Még egyszer sok sikert Nektek!

Lana84 # 2013.02.08. 09:29

2013. július 1. napján :) addig meg kellene csinálni..:)

dfrm1983 # 2013.02.08. 08:05

Sziasztok!
Nagyon nem vayok képben a bünzetővel, a kérdésem az volna tudja v.ki mikor lét hatályba az Új Btk?

Pracli # 2013.02.08. 06:58

Nagyévi,Friplifrapli gratulálok nektek!
Friplifrapli én várom a kérdéseidet nagyon!:)
Ki jön még jövő héten?

Esztancs # 2013.02.07. 21:31

majd szorítok!! én majd csak április közepe, szóval van időm szerencsére, bár most még dolgozom, aztán majd előtte pár héttel tanulmányin leszek, az lesz az érdemibb része a dolognak, ahogy ismerem magam :)

szakvizsgázó1217 # 2013.02.07. 20:27

Esztancs én febr. 28-án megyek polgárból. Te mikorra tervezed a büntit?

Esztancs # 2013.02.07. 20:15

szakvizsgázó1217 köszönöm a hasznos választ! igen, én is ettől féltem, hogy itt aztán nagyon pontos válaszok kellenek majd...
Te mikor mész polgárból?
Szégyellje magát aki letörölte a cuccokat,ez inkább szánni való, mintsem vicces.
Lemon: bizottság függő, de tényleg ( én személy szerint a polgár,pp, gazdasági sorrendet preferáltam, mert igy is tanultam sorban)

szakvizsgázó1217 # 2013.02.07. 19:39

elküldtem megint a gazdaságit. kíváncsi vagyok, meddig lesz fent.

szakvizsgázó1217 # 2013.02.07. 19:22

Nem tudom ki van ilyen vicces kedvében... de a többiekkel tol ki. annyi legalább lehetne benne, hogy nézi a sajátján kívül a másik érdekét is.

dfrm1983 # 2013.02.07. 19:08

LE VANNAK TÖRÖLVE A KOMMENTÁROK IS!!!!!!!!Miért??????

dfrm1983 # 2013.02.07. 19:07

a közös e-mailre küldtem még egy rakat cuccot, és az sincs fenn, és amit a Márta felrakott gjogos anyag az sincs fenn!!!!Ezt nem értem, h. mi értelme van ennek.

szakvizsgázó1217 # 2013.02.07. 19:01

lemon: elvileg lehet választani, de van olyan bizottság, amelyik közli, hogy ilyen és ilyen sorrendben fogja kérdezni. szóval nincsen erre egységes kialakult gyakorlat. Esztancs: a büntető teljesen más. ott a mennyiség első ránézésre a polgárihoz képest vicc, viszont ez ne tévesszen meg. bv-ből rengeteg mellékes jogszabály és részletszabály van, ami aztán könnyen káoszt okozhat az ember fejében. A Be. nagyon nehéz, nehezen érthető és telefonkönyv jellegű, a Pp. ehhez képest lányregény :)) A Btk-val pedig az ahelyzet, hogy az általános részhez mindenképpen elő kell venni az egyetemi vagy egyéb tankönyvet, mert anélkül nagyon kevés, a vizsgán is többet várnak. A Btk. különös részhez is ajánlott kommentárt nézni. Ott pedig nyilván az egyes tényállások elsajátítása okloz nehézséget, törekedni kell a főbb bcs-ek megtanulására. Ja, és büntiből sokkal jobban rámennek a kisegítő BK-BKV-Jogegységikre :(( A vizsgán is meglehetősen pontos válaszokat várnak el, szinte szó szerint... ennyi jutott most hirtelen az eszembe.

lemon # 2013.02.07. 18:51

Nekem lenne még 1 kérdésem a vizsgával kapcsolatban:
milyen sorrendben kérdezik a 3 témakört?

Esztancs # 2013.02.07. 18:25

Gratulálok akiknek sikerült!!! Tessék most sokat pihenni! :) Tőlem kérdezték honnan jövök, mivel foglalkozom és volt is egy két olyan kérdés, ami kimondottan szakmába vágó volt, hogy úgy mondjam.
Van valaki itt az A fórumon, aki volt már büntetőből? Mire lehet számítani? Mert a B fórum nem ilyen aktív ;)
Köszi előre is

szakvizsgázó1217 # 2013.02.07. 16:29

ki törölte le a gazdasági jog anyagot a közös e-mail címről?

Ssspirit86 # 2013.02.07. 13:24

Gratula mindenkinek!

Köszönjük a részletes beszámolót, most egy picivel nyugodtabb lettem:)

Lana84 # 2013.02.07. 13:04

Gratulálok nagyévi és a többieknek is, ügyesek voltatok!!

nagyévi # 2013.02.07. 12:18

Ja és nagyon nagy gratula friplifraplinak és a többieknek is ! Ügyesek voltatok!:)

nagyévi # 2013.02.07. 12:17

Sziasztok!
Sikerült tegnap a vizsgám!:)
Az írásbelim teljesen jó lett!
A szóbelin a kérdéseim közül néhányat leírok, de nagyon sok apró kérdés volt és nem jut eszmbe már csak néhány. Az a tapasztalatom, hogy egy egész részt egyáltalán nem kellett teljes egészében elmondani, hanem az egységeken belül részkérdések voltak. Pl...
Anyagi: a munkámhoz kapcsolódódan mivel ezzel kezdték h mit dolgozom a közigazgatási szerv jogalanyisága volt, aztán birtokvédelem, tartási és életjáradéki szerződés összehasonlítása, ági örökség, házastársi közös-külön vagyonnal kapcsolatosan jogeseten keresztül. Házassági vagyonjogi szerződés megkötéséhez milyen tanácsokat adnék.
Gazdasági: tagsági jogviszony megszűnése, Bt. Kft összehasonlítása, elismert vállalatcsoport de csak a fogalmi elemeket tudtam mondani nem is kértek mást a lényegére voltak kíváncsiak, meghatározó befolyásszerzés, tag kizárására irányuló eljárás, végelszámolás kapcsán ki lehet végelszámoló, felszámolás kapcsán köthető-e egyezség. Semmit nem kértek részletesen, csak mindenből a lényegére voltak kíváncsiak saját szavaimmal.
Pp. Megállapítási kereset, bizonyítási kötelezettség és teher, hírdetményi kézbesítés esetei, ennek kapcsán az ügygondnok rendelés, és a végén a hatáskörről ami eszembe jut, és ennyi- amin magam is meglepődtem nagyon keveset kérdezett, már nagyon kivoltam és a megállapítási kerestnél nem is nagyon ment, látták is rajtam szerintem.
Összességében segítőkészek voltak és tényleg törekedtek belőled kihozni azt amit tudsz. Nagyon sok példát mondtak és szinte mindent jogeseten keresztül kérdeztek. Nem volt elvárás, hogy szó szerint mondj fel részeket.
Hát ennyi! sok sikert és még több kitartást a még előtte állóknak!

Lana84 # 2013.02.07. 09:04

ja és tőlem nem kérdeztek semmi "szakmámba vágót"...ez is vizsgáztató függő....sajnos ezt kell mondjam.. ha a szakterületed egybevág a vizsgáztatóéval tuti rákérdez, ha nem akkor nem feltétlen, pláne úgy van vele, hogy azt úgy is tudjuk... Én a törvényt hangsúlyozom ki....azzal legyetek tisztában, mert a törvény tudása elég a sikerhez...persze szegény drmf1983 szinte jogeseteket kapott ami nyilván az összefüggő tudást kéri...de ez a pp-re jellemző...na ott kell ám átlátni az összefüggéseket...

Lana84 # 2013.02.07. 08:57

Én csak az 1. számú mellékletet tanulgattam, szerintem az a lényeg. Mindenkinél látják hol dolgozik, mert tőlem nem kérdezték és tudták....és mivel nekem sem területem a cégjog a gazdasági rész vizsgáztatója nagyon aranyos volt és alapokat kérdezett....de ez szerintem vizsgáztatófüggő is.
Tőlem nem kértek szó szerint semmit, a saját szavaiddal is elmondhatod csak értelmes legyen.....errő eszembe jut annó...római jogból megkérdeztük a proffot, hogy szó szerint kell tudni a vizsgán a kiemelt definíciókat és azt mondta, hogy nem, de úgy könnyebb....:)..vagyis sokszor nehezebb körülírni valamit mint az adott szavakkal elmondani..:)
Kitartás!!!!

Ssspirit86 # 2013.02.07. 08:56

Gratulálok mindenkinek,ügyesek vagytok!

Az a baj, én előtte nem tanultam, és mi számít intenzívnek? Annó tényleg államvizsgára 19 órákat tanultam, most meg 10 nél már szenvedek...Öregszem :P

Lemon jókat kérdez, kíváncsi lennék, hogy kérdezik-e, hogy mivel foglalkozunk, mert én pl. VH irodában vagyok, akkor a Vht-t kéne ezerrel nyomnom ?:)

Én össze vissza tanulok, most egy kis családjog, aztán Pp, utána meg gazdasági, de akkor a Ptk-t, mikor tanulom ?:)

lemon # 2013.02.07. 08:41

Sziasztok!

Gratula az eredményes vizsgázóknak!
Kérnek bármit is szó szerint a vizsgán?
Elég a lényegét összeszedni?

A cégeljárás mellékleteinél ki mit tanul hányas mellékleteket kell?
Mert én képtelen vagyok a hiánypótlásos esetektől kezdve mindent megjegyezni, főleg, h cégjoggal nem is foglalkozom:(

Vizsgán kérdezik,h ki mivel foglalkozik?

Kitartás mindenkinek!

szakvizsgázó1217 # 2013.02.07. 06:56

Gratulálok a sikeresen vizsgázóknak!4!