Szakvizsga - "A " rész (polgár)


vizsgázólány # 2010.11.06. 10:31

Ab határozatokat Pp.-ből meg Ptk.- ból még senkitől nem kérdezték, akit ismerek. Pk-kból meg csak a fontosabbak. Pl. közös tulajdon

Lillosa # 2010.11.06. 12:46

Köszi a választ vizsgázólány! Az AB-k borzasztó hosszúak, nem is lesz már időm rájuk. Fágica, igen én csak a Pp-t tanulom, hagyatékinál is (mindkét zárójelesnél). Azért remélem, hogy ez nem fog feljönni témaként (mondjuk van még pár ilyen remélgetős tételem, zálogjog stb). Jó tanulást!

Lillosa # 2010.11.06. 14:25

Nagyon ciki, de az albérletemben hagytam a vizsgaértesítőmet... Ugye jól emlékszem, hogy az írásbeli az OIT-ban van/szokott lenni (Szalay u. 16) 9-től? Köszi

fágica # 2010.11.06. 14:44

Igen, jól emlékszel. Én is sok mindent remélek..

fágica # 2010.11.07. 06:57

Lehet még egy kérdésem? A közjegyzői eljárás alapvető rendelkezéseihez mit tanultok? Nekem nem passzol hozzá a törvény..

fágica # 2010.11.07. 07:00

Vagy elég hozzá a közjegyzőkről szóló törvény első része?

hajni1982 # 2010.11.07. 08:45

sziasztok!
nincs valakinek eladó: Polgári jog I. illetve Polgári jog II. – Kötelmi jog szakvizsgakönyve? Novissimásat keresek ha egy mód van rá. + a gazdasági részhez valamit ha tudtok adni. :) Köszi!

mizuri # 2010.11.07. 10:05

Sziasztok!

Most kezdeném meg a szakvizsgáimat, polgáriból szeretnék menni először. Amint olvasom a fórumot, teljes káosz van az időpontok tekintetében. Esetleg arról van valami infotok, hogy mégis mikorra érdemes beadni a kérelmet? Már mint, hogy mit jelöljek időpontként? Január vége, február eleje? Vagy mindegy mit írok be a kérelembe, mert majd a kérelem érkezési sorrendjében osztják be az embereket? Szeretnék minél előbb menni, csak ezért dilemmázom.

Köszi

mizuri # 2010.11.07. 10:05

Sziasztok!

Most kezdeném meg a szakvizsgáimat, polgáriból szeretnék menni először. Amint olvasom a fórumot, teljes káosz van az időpontok tekintetében. Esetleg arról van valami infotok, hogy mégis mikorra érdemes beadni a kérelmet? Már mint, hogy mit jelöljek időpontként? Január vége, február eleje? Vagy mindegy mit írok be a kérelembe, mert majd a kérelem érkezési sorrendjében osztják be az embereket? Szeretnék minél előbb menni, csak ezért dilemmázom.

Köszi

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.07. 10:26

A teljes káosz erős túlzás.
Ha szeretnél kinél korábban menni, akkor ad be a kérelmet minél korábbra. (A szünetre ügyelj.)

Thetys # 2010.11.08. 11:40

Mizuri, ha most beadod, akkor leghamarabb március leszel, ennél korábbra ne tervezz... kb 3 hónap a köztes idő + itt lesz a téli "szünet".

drada # 2010.11.08. 11:47

Sziasztok!
Pénteken voltam Polgári részből vizsgázni az OIT-nál, és nagyon rendesek voltak, viszont a kérdések nagyon gyakorlatiasak, illetve szinte csak jogesetek voltak, amiket meg kellett oldani.

Ptk.

  • autót bérbe adom, megbüntetik, kinek kell fizetni(üzembentartó), ő mit tehet(továbbháríthatja a bérbe vevőre).
  • bankba bemegy az ügyfél, mert az adatait meg kell változtatnia, mert már többször elírás volt a bankszámlakivonatnál, szóval beül az ügyintéző elő, aki lobogtat vmi papírt az adataival, közben átkiabál a szomszéd ügyintézőnek. Elsőfokon elutasítják a keresetet a személyhez fűződő jogok tárgyában, másodfokon hogy döntenék, miért?
  • ugyanez a szitu, csak a bíróságon játszák el,hova fodulhatok?
  • Tartási szerződés elemei? Eredeti állapot helyreállítható-e? Mit tehet az eltartott ha az eltartó nem tesz eleget a kötelezettségének? Tartási jog nincs!

PP:

  • Arab férfi-magyar nő, házasság, gyerek, majd elválnak, apa eltűnik. Az anya újra férjhez megy, az új férj örökbe akarja fogadni a gyereket: mit tehetek, hol, milyen szabályok...stb.

Gt:

  • a három cenzor bejön hozzám, kft-t akarnak alapítani, mondjam el ügyvédként miről tájékoztatom, mit teszek.
  • mikortól számlázhat a cég? Apeh nyilatkozat...stb. Aztán meg akarnak szabadulni az egyik tagtól, akinek 33%-a van, mit tehetek.
Jaku # 2010.11.09. 07:29

Drada és mik voltak a jó válaszok?

adventure # 2010.11.09. 17:07

Megválnék az alábbi szakvizsga könyveimtől:

Polgári eljárásjog I-II. (Novissima, akár külön-külön is eladom)
Polgári eljárásjog I. (Dialóg Campus)
Bírósági végrehajtás (Novissima)

1.900.- Ft/db

Katica11 # 2010.11.10. 09:33

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, h a webatu-ról letölthető Vht. jegyzet mennyire jó/elég/hatályos?

Köszi!

kondidori # 2010.11.10. 10:49

Hatályos, és elég. :))

drada # 2010.11.10. 12:24

A válaszok a következők:
Ptk:

  • üzembentartarónak kell fizetni, de kártérítést követelhet a bérlőtől, tehát átháríthatja a kárát.
  • Bankban nem történt személyiségi jogsértés, mert nem volt olyan fokú a banki alkalmazott magatartása, ami miatt a jogsérelem megállapítható lett volna, szóval helyben hagytam az elsőfok ítéletét. Bírósági jogkörben okozott hasonló szitunál arra voltak kíváncsiak, hogy a rendes jogorvoslatot ki kell merítenem.
  • Tartási szerződés: gondozás, ápolás, betegség esetén a megfelelő ellátás, eltemettetés. Fogalmilag kizárt az eredeti állapot helyreállítása. 6 hó visszamenőlegesen érvényesíthető.

PP

  • szülői felügyelet megszüntetése iránt kell indítanom az apa ellen a pert, akinek ügygondnokot kell kirendelni. Ez a per tárgyi költségmentes, így nem kell fizetnem, előlegeznem, kivéve, az ügygondoki díjat mindig kell, ha mentességet is kapok.

Gt.

  • elmondtam, hogy először tájékozódom, mit is akarnak az ügyfelek. Elmondtam, hogy van lehetőség szerződésmintával is létrehozni a céget, milyen előnyei vannak: ktg, rövidebb idő stb.
  • milyen iratok kellenek hozzá, ezeket felsorolni,
  • bankszámlanyitás, ügyvezetői nyilatkozat a tőke rendelkezésre bocsátásáról..szóval minden ami eszembe jutott
  • apeh nyilatkozat a kérelem része, ezt külön kinyomtatom, aláíratom és csatolom a e aktához.
  • számlázás, elektronikus tanúsítványt kapok, ezen már szerepelnek az adatok amelyek szükségesek a számlázáshoz.
  • kizárást kezdeményeznek, először egy taggyűlési döntés kell, majd a megyei bíróságnál peres eljárásban kell kezdeményezni a kizárást. A gazd. társaság indítja meg a tag ellen. 3/4-es többség kell, de nem gond a szavazatszám, mert a kizárásnál nem szavazhat az akiről döntenek, szóval a szavazatszáma sem számít, így meg lehet a szükséges arány.

Nagyjából ennyi ugrott most be, de tényleg rendesek voltak, sok sikert nektek!

fágica # 2010.11.10. 21:34

Elolvastam a lehetséges feladatokat. Ha a bíróság végzését megváltoztathatja, és elvileg tárgyaláson kívül "Külön íven szövegezettet hoz"-erre nem tudnátok egy mintát csatolni?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.10. 23:33

Tartási szerződés: gondozás, ápolás, betegség esetén a megfelelő ellátás, eltemettetés.
Ez nem jó. Nem teljes.

Impossible # 2010.11.11. 00:21

a tartás megfelelő eltartást jelent

ez baromi szépen le van írva a Vékás-féle öröklési jog könyvben

drada # 2010.11.11. 11:39

Négy elemét kérdezte a cenzor, ezek jutottak eszembe, és elfogadta, szóval valószínű, hogy erre gondolta azon kívül, hogy a tartás megfelelő tartást jelent.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.11. 12:02

Ha példát kérdezett, akkor annak persze jó. De messze nem teljes, és lényegi elem, hogy az eltartó költségére.

fágica # 2010.11.14. 08:44

sziasztok, lenne egy kérésem:
nem tudom elérni a webatu-t, valami baj lehet az oldallal?
viszont hétfőn megyek írásbelizni, és a gazdasági határozatmintákat mindenképp szerettem volna kinyomtatni... esetleg nem mentette le korábban valaki?
köszi előre is

kondidori # 2010.11.14. 21:50

A jog.webatun-n túl nagy volt a forgalom (A múlt héten átléptük a 25000.-et) , ezért átmenetileg felfüggesztették az elérhetőségét. Ez általában max 1 nap szokott lenni.

hajni1982 # 2010.11.15. 09:56

sziasztok!

Polgári jogból keresek eladó Novissimás könyvet. Címe: Polgári jog I.

Köszi!