Szakvizsga - "A " rész (polgár)


szakvizsgázó # 2010.02.06. 12:29

Szia!
Én gt-t csak törvényből fogok tanulni. A PP-hez megvettem a novissimás könyvet, azt hozzá olvasom.
Aki már volt vizsgázni, mi a tapasztalat, illeték törvény és hozzá hasonló csemegék-re mennyire mennek rá?
Illetve PTK-ból társasház, ingatlannyilvántartás és társai?

drpony # 2010.02.06. 13:01

szakvizsgázó,

szerintema kérdésed nem nagyon válaszolható meg, mivel mint minden a szakvizsgán, ez is bizottságfüggő.
De azért:
anyagi jogból nekem a szerzői jogba belekérdeztek, de amúgy csak ptk és csjt.
eljárásjogból én csak a pp-ből kaptam kérdés, hál isten.
gazdasági jogból vizsont minden előjött nekem, a gt-bol 2 kerdestkaptam mindössze, abból egyik az egyesülsé volt, a másik a kkt. Ezen kívül volt ersenytv, szövetkezet,egyéni vállakozó... szar volt.
amúgy a Fővárosi Bíróságon voltam.

bubu26 # 2010.02.08. 22:33

Sziasztok!

Február 15-én megyek Pp-ből írásbelizni,valakinek nincsenek véletlenül régebbi jogesetei?

Előre is köszönöm!

szakvizsgázó # 2010.02.09. 21:55

drpony: Sajnos tudom, hogy bizottságfüggő,már büntetőből megtapasztaltam, csak kiváncsi voltam a tapasztalatokra.:)

Más... március 10-re megkaptam az értesítőt, múlt szerdán adták postára. Valaki még jön akkor?
Mostanában volt valaki vizsgázni? Kérdések?

Viola568 # 2010.02.10. 19:54

Valaki meg tudná mondani,hogy a PP 47. tételéhez mely paragrafusok tartoznak?
Bírósági végrehajtási törvényt mennyire kell részletesen tudni?
Köszi

kondidori # 2010.02.10. 20:32

Kedves Viola4

Nekünk előadáson azt mondták, hogy a Vht-ből igazából csak az elejét szokták kérdezni, meg a jogorvoslatokat (tehát a 87-89 tételt,meg a 95.) Meg állítólag szeretik még kérdezni az önkényes lakásfoglalók elleni vh eljárást.

hunfrakk # 2010.02.10. 21:14

egy minőségi jogász nem használja a paragrafus szót,
hanem szakaszt mond helyette, vagy leüti a § jelet
(elnézést, de nem bírtam ki)

Mallinalli # 2010.02.11. 07:11

"egy minőségi jogász nem használja a paragrafus szót"

Muhaha.
(Elnézést, én sem bírtam ki.)

TÉvi # 2010.02.11. 13:25

Kedves Fórumozók!

Ha már ilyen sok szabadidőtök van a tanulás mellett :-), hogy a paragrafus szó használatán élcelődtök, akkor mondjátok már meg légyszíves, hogy ti mennyi időt szántok a polgári szakvizsgára való felkészülésre?

Ezt most nem kötekedésnek, vagy poénnak szánom, tényleg kíváncsi vagyok, hogy körülbelül mennyi idő alatt lehet felkészülni az "A" részre!!!

Köszi,
TEvi

pazs # 2010.02.11. 13:31

Szerintem az írásbelit megelőző három hetet kell rászánni, ennyi idő alatt végig lehet érni az anyagon (csak jogszabály) és még ismételni is van idő. Persze ha három hétnél több van, annál jobb, de nem kell bepánikolni a 4-6 heteket tanuló ismerősöktől. Mondjuk még nem láttam embert, aki az írásbeli és a szóbeli között érdemben tudott volna tanulni, ezt is bele kell kalkulálni.
Szóval három hét, ez a legtöbb ismerősömnek tényleg elegendő volt, pedig voltak egyéni stílus- és tempóbeli különbségek.

ziakos # 2010.02.12. 15:07

Sziasztok!

Kedden kaptam meg az értesítőt.
Március 12. csak szóbeli. Jön valaki ebben az időpontban?

Üdv. Ákos

szakvizsgázó # 2010.02.15. 21:09

Aki a héten megy vizsgázni, vagy a múlt héten volt, leírhatná nekünk a kérdéseit! Köszönjük!:)

moneszka # 2010.02.16. 14:31

Üdv. Mindenkinek!

Bár Én csak szeptemberben megyek de elkezdtem nézelődni, informálódni.
Jó felkészülést
Mónika

coccinelle # 2010.02.16. 14:56

Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy Complex nélkül hogyan találom meg a neten a PK-kat?

ha esetleg valakinek lenne egy összegyüjtött listája azt is szívesen venném...

Büntetőjogból a BK-kat a miskolci egyetem honlapján simán megtaláltam...

köszi előre is a segítséget!

ziakos # 2010.02.17. 14:17

Kedves Coccinelle!

A Legfelsőbb Bíróság honlapján megtalálod (www.lb.hu) A bal oldali menüsorban a "kollégiumi véleményeket" keresd.

Üdv.

Ákos

ziakos # 2010.02.17. 14:17

Kedves Coccinelle!

A Legfelsőbb Bíróság honlapján megtalálod (www.lb.hu) A bal oldali menüsorban a "kollégiumi véleményeket" keresd.

Üdv.

Ákos

szakvizsgázó # 2010.02.24. 12:15

Sziasztok!
Decemberben drpici-től ezt is kérdezték a vizsgán:

Anyagi jog: Kártérítés – a keresetveszteség mértékének meghatározása, az összes lehetséges eset (idénymunkás, vállalkozó, munkanélküli, pályakezdő)

Valaki tud nekem segíteni, hogy hogyan alakul a mérték?

mesese # 2010.02.25. 08:15

Sziasztok!

Tegnap voltam a szóbelizni. Teljesen jó hangulatú volt a vizsga, csak be voltam rezelve. :)

PP-ből különös illetékeségeket, alávetésest és kizárólagost kérdeztek meg perújítást.
Anyagi jogból jogeseteken keresztül volt szó beszámítási kifogásról, megtámadásról.Ezen kívül házassági vagyonjogi szerződésről, vagyonmegosztásról és tartási szerződésről.
Gazdasági jogból egyszemélyes kft-t alapítottam, végelszámoltam.Clausus numerus és kartell.

Az írásbelit tehát pp-ből írtam.A lényege az volt, hogy illetékességi kifogást terjesztettek elő, az elsőfok elutasította és tájékoztatta a feleket a fellebbezési jogról, a fellebbezésre kellett másodfokú határozatot hozni.

Regi02 # 2010.02.25. 11:46

Sziasztok!

A PKKB-n voltam, ahol a vizsgabizottság teljesen kollegális volt. Anyagiból elbirtoklás, veszélyes üzem példán keresztül, kötelesrész. Pp-ből pertárgy értéke, hol találkozunk vele más jogszabályban: illeték, mennyi a peres eljárás illetéke. Fellebbezés példán keresztül, perújítás, meghatalmazás. Gt-ből egyéni cég, cégjegyzék, kkt.
Összességében fél óra volt kb. az egész.
Tekintettel arra, hogy már nincs szükségem a jogi szakvizsga könyveimre, azokat eladnám:
Polgári jog I. és II. A legújabb kiadások, amit a Novissimától be lehet szerezni. 2000,-Ft/db.
Teljesen újszerű, néhol ceruzásan aláhúzott mondatokkal.
e-mail: marilyn02@freemail.hu
Budapesten tudom személyesen átadni.
Mindenkinek sok sikert.

coccinelle # 2010.02.25. 14:21

Köszi szépen a PK-kra vonatkozó válaszokat!
Az LB oldala eléggé furán működik sajnos...
viszont (az itt is már sokat emlegetett) http://jog.webatu.com oldalon nemcsak az összegyűjtött Pk-kat, hanem GK-t MK-t és egyéb nyalánkságokat is egy kattintással le lehet tölteni.

üdv

Judit

draelius # 2010.02.25. 21:10

Sziasztok!

A mai napon vizsgáztam a Legfelsőbb Bíróságon.

Kérdéseim:

PP: Az ügyész a polgári perben, a határidők számítása jogegységivel, a mulasztás és az igazolási kérelem (jogeseteken keresztül), a bírósági meghagyás fogalma és tartalma, a perújítás okai.

Anyagi jog: az alapítványra vonatkozóan minden, az engedményezés és a törvényi engedményezés esetei, a tulajdon fenntartása és a visszavásárlás (az ingatlan-nyilvántartás is), az ági örökölés, a házasság felbontása.

Gazdasági jog: a Gt alapvető rendelkezései, a szövetkezet fogalma és alapítása, a versenyjog esetei, a részvénytársaság fogalma és típusai, a priorálás és névfoglalás.

Összességében jó hangulatú vizsga volt, bár előttem azért bukás is előfordult. 5,4,5-t kaptam.

Amelie27 # 2010.02.26. 12:43

Köszi mindenkinek az infókat!

Mesese:
Gt-nél mire vonatkozik a numerus clausus, amit kérdeztek tőled?

szakvizsgázó # 2010.02.26. 13:53

Köszönjük a kérdéseket! Ez a clausus numerus engem is érdekelne...

Legislator # 2010.02.26. 14:34

Gondolom, csak annyit, hogy csak olyan társaság alapítható, amelyet a Gt. a társasági formák között szerepeltet, azaz kivételesen a magánjogias (polgári jogias) diszpozitivitás helyett azon kógens szabály érvényesül, mely szerint "zárt számú" társasági forma hozható létre érvényesen (ellenpélda a magánjogi szerződések világa). (Azt hiszem, az új Kisfaludi -könyvben ez szerepel, de tőlem a társasági jog, és a magánjog egésze távol áll, de remélem, jól mondom).


Sunshine after the rain.

Legislator # 2010.02.26. 14:37

Az utolsó mondat második "de" kifekjezése "ámbár" formában értelmezendő, így megszabadulok a szóismétléstől.


Sunshine after the rain.